mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟MISIR UNLU HAMSİ TAVA NASIL YAPILIR?🌽🥘 (Trabzon, Rize, Giresun)

Hamsi tava nedir? Mısır unlu hamsi tava nasıl yapılır? En lezzetli hamsi tava nasıl yapılır? Mısır unu ile hamsi tava hamsi lezzetini daha yükseklere çıkarmanın bir yoludur. "Karadeniz usulü Hamsi tava nasıl yapılır? Hamsi kızartması nasıl yapılır? Yok mu şöyle tavada hamsi tarifi resimli halde" diyenlere işte kolay mısır unlu hamsi tava tarifi resimli olarak huzurlarınızda...

HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 1

Mısır Unlu Hamsi Tavada Tarifi Malzemeleri - Evde hamsi nasıl pişirilir? - "Hamsi kızartması nasıl yapılır?" Malzemeleri

Bir kilo hamsi balığı

Mısır unu

Tuz ve sıvı yağ

Yapışmaz tava

HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 3HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 2HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 4

Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi - Tavada Hamsi Nasıl yapılır? - Balık Nasıl Kızartılır? - Mısır Unlu Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

 1. Hamsi balığı nasıl temizlenir? Hamsi balıklarının kafaları koparılır, fazlalıkları çıkarılır ve karın bölgeleri el yardımıyla ayıklanıp temizlenir. Ayıklanmış ve on beş dakika suda beklemiş hamsiler bol suyla beraber bir bir iyice yıkanır. Yıkama muamelesinden sonra sularını süzülmesi maksadıyla bir süzgece alınır. Yeterince beklenirse fazla suları gidecektir. Ancak istenirse işleri hızlandırmak için bir havlu kağıt üzerine de konulabilirler. Mısır ununa iyice bulanabilmeleri ve iyi kızarabilmeleri için kurumaları gerekir.
 2. Kuru olduklarına emin olduktan sonra bir tabağa alınıp üzerlerine tuz ve mısır unu serpilir. 1 kilo hamsiye ne kadar tuz atılır? Bir çay kaşığı ve daha azı yetecektir. Hamsi balıklarının mısır unu ile iyice karışmasını sağlamak için teker teker mısır ununa bulanır. Bu arada mısır unlu hamsi tavasına farklı lezzetler sunmak istenirse mısır ununa bir miktar baharat katılabilir.
 3. Hamsi Tavaya Nasıl Dizilir? Balık tavaya nasıl döşenir? Tercihen yapışmaz bir tava kızdırılır. Bir yemek kaşığı sıvı yağ konulur. Yağ ısındıktan sonra kısık ateşe alınır. Kızartma yağının kızması balıkların daha iyi pişmesine ve daha az yağ çekmesine katkı sağlar. Seri bir şekilde hamsiler kuyrukları ortada kalacak tarzda olmak üzere yan yana birbirlerine değecek sıkılıkta çiçek şeklinde tavaya dizilir. "Hamsi Balık tavaya nasıl dizilir?" hususunda az yağ kullanmak ve sık dizmek bir taraf piştiğinde bütün halde çevirmeyi kolaylaştırmakla kalmaz Tavada Hamsi Izgara lezzetine yaklaşır. "Hamsi tepsiye nasil dizilir?" derken, bu işin yeterince seri yapılamayacağından, bu sebeple ilk yerleştirilen hamsiler pişerken sonrakilerin çiğ kalacağından kaygı duyulursa dizme muamelesinin yapılması için ocak kapatılabilir.
 4. Hamsi tava nasıl çevrilir? Hamsilerin kuyruk kısımlarının bir miktar kuruması ve üst tarafın renginin bir miktar değişmesi hamsi tavasının diğer tarafının çevrilme zamanının geldiğine işaret eder. Kısık ateşte altı pişen balıklar düz ve tava büyüklüğüne uygun bir kapak yardımı ile çevrilir. Kapak hamsilerin üzerine kapatılır ve çevrilir. Yani bütün hamsiler kapağın üzerine alınır, pişmemiş yüzleri alta gelmek üzere düzgün bir şekilde tavaya aktarılarak pişirilmeye devam edilir. Bu esnada tavada yağ kalmamış olacağı için bir yemek kaşığı daha sıvı yağ konulur. Hamsilerin diğer yüzleri de kızardıktan sonra sıcak olarak sunulmak üzere servis tabağına alınırlar.
 5. Pratik Mısır Unlu Hamsi Tavası yeşilliklerle dolu nefis mevsim salatası yanında isteğe göre kuru soğan ve limonla servis yapılır.

HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 5HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 6HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 7

"Evde hamsi tava nasıl yapılır?", "Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Hamsi tavada nasıl Yapılır?", "Mısır Unlu Tavada Hamsi Tarifi" Hamsi Balık Kızartma Püf noktaları

 1. Hamsi Tavaya Az Yağ Koymanın Hikmeti Nedir? Az yağlı Hamsi Tava Başta fazla yağ konulmuş olsaydı bu çevirme hareketi için yağın boşaltılması, çevirme sonrası tekrar ilave edilmesi ve piştikten sonra sunum öncesi fazla yağın alınmasını sağlamak üzere kağıt havlu kullanılması gibi fazladan işlemler gerekirdi.
 2. Hamsi Kızartma Yaparken Yağın Kızdırılmasının Sebebi Nedir? Balık kızartması yaparken daha balığı tavaya koymadan, yağın gereken sıcaklığa ulaşması beklenmelidir. Eğer kızgın duruma gelmesini beklemeden balıklar tavaya dizilirse, hamsiler yağı çeker. Rengi soluk, eti ise çok gevşek olur. Netice itibariyle hamsilerin görünüşü kötü, fazla yağ çektiğinden hazmı da zor olacaktır. Bu noktada bazıları yağın soğumaması için balıkların yağa yavaşça dizilmelerini önerir. Lakin yukarıdaki usulde olduğu gibi yağ çok az kullanılırsa yağın o derece soğuması mümkün olmaz. Çünkü tava zaten yanan ocağın üzerindedir. Yavaş olunursa yağ yanabilir uçabilir, başta konulan hamsiler yanabilir. Bu sebeple seri şekilde dizilmelidir.
 3. Mısır Unlu Yumurtalı Hamsi Tava: Unlanan hamsilerin üzerine yumurtanın gezdirilmesi, bir taraf pişince diğer tarafın çevrilmesi ile hazırlanan mısır unlu yumurtalı hamsi tavada diğer hususlar aynıdır.
 4. Mısır Unlu Hamsi Tava Kaç Kalori? Hamsi Tava - nefis yemek tariflerinden biri olup 100 gram mısır unlu hamsi tava kalori olarak 180 kalori civarındadır.
 5. Hamsi Tavada Tava Büyüklüğünün Yeri ve Ehemmiyeti: Tavanın hamsi tavayı tek seferde yapma imkanı verecek çapta büyük olması sadece zaman, enerji ve emek tasarrufu sağlamaz. Aynı zamanda yağı tek sefer kullanma dolayısıyla daha sağlıklı olabilir. Mesela bir kilo hamsiyi ancak yarım kilo alan bir tavada yapmak yerine bir kilonun tamamını alabilecek bir tavaya sahip olmak daha akıl karıdır.
 6. Mutfakta Oluşan Balık Kokusu Nasıl Giderilir? Kokusuz Tavada Hamsi Ne kadar pencere ve aspiratör açılsa da hamsi tava yapılırken bir miktar koku oluşacaktır. Mutfağa sinen balık kokusundan kurtulmak için veya en aza indirmek için bir cezvenin içinde sirkeli su kaynatılabilir. İki su bardağı suya üç yemek kaşığı sirke koyup biraz kaynatılırsa havadaki balık kokusunu alacaktır. Sirkeli suya limon kabuğu ve bir adet karanfil de atılabilir. Ancak sirke kokusundan da hoşlanmayanlar olabilir. Bu durumda portakal veya limon kabukları ocağın en küçük gözünde en kısık ateşte yakılabilir. Tavada biber kızartmak diğer bir yoldur.
 7. Balık Üzerine Ne Yenilir? Balık yemekleri lezzet harikası olsa da umumiyetle üzerine biraz tatlı yemek tercih edilir. Bu tatlılar arasında sadesi veya çikolatalısı, soğuğu veya sıcağı ile helva yaygındır. Osmanlı devrinde balık yemeği üzerinde GÜL ŞERBETİ (gülbeşeker şerbeti, Osmanlı mutfağı)🌹🥤 hazım ve ferahlık gayesiyle içilirdi.
 8. Karadeniz Hamsisinin Marmara Hamsisinden Farkları: Ekseriyetle daha lezzetli olduğu kabul edilen Karadeniz hamsisi (Engraulis encrasicolus ponticus) daha küçük, sırt kısmı biraz daha koyu renkli, nispeten sivri burunludur. Marmara daha iri, daha az yağlı ve sırt kısmı gridir. Marmara'nın kılçığı kırılır, Karadeniz'inki bütün olarak çıkar. Marmara hamsisi daha iri ve az yağlı yapısından dolayı tavada yapılırken Karadeniz hamsisi daha yağlı olduğu için tavada ve ızgarada olur. Marmara Hamsisi mevsim başladığında çıkarken Karadeniz Hamsisi kış aylarında çıkan hamsidir. Bu sebeple Marmara Hamsisine göre daha yağlı ve daha lezzetlidir. Ayrıca küçük olması sebebiyle kılçığı ile beraber yenmeye müsaittir. "Hamsi nasıl yenir?" dendiğinde önerilen bu usulün sağlığa faydalı olduğu söylenir. Lezzetinin ve bolluğunun hakim olduğu dönem havaların iyice soğuduğu, kar yağışının yaşandığı Aralık ve Ocak aylarıdır. Hamsi kızartma yaparken kullanılan hamsiye göre sıvı yağ miktarı değişmelidir.
 9. Mısır Unlu Hamsi Fırında Nasıl pişirilir? Ayıklanıp yıkanan bir kilo hamsi süzgece koyup bekletilir ve tuzlanır. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine balıkları tek tek baharatlı mısır ununa bulanıp dizilir. Kuru olmaması için bir çay bardağı sıvı yağı balıkların üzerine gezdirilir. Daha sonra fırça ile hamsilerin üzerine tamamen yayılır. 180 derecede ısıtılan fırında yirmi dakika çıtır çıtır kızarana kadar pişirilir.
 10. Balık hangi unla Kızartılır? Hamsi hangi unla yapılır? Hamsi tava normal unla yapılır mı? Galeta unu ile hamsi kızartılır mı? Balık kizartmak için hangi un kullanılır? Hamsi tava hangi unla güzel olur? "Balık mısır unuyla kızartılır mı?" diye sormaya gerek yok çünkü esasen balık kızartma yukarıda anlatıldığı gibi mısır unu ile yapılır. Normal unla balık kızartılır mi? Beyaz unla balık kızartılır mi? Balık galeta unuyla kızartılır mı? Evet, lezzet ve görünüş farkıyla normal unla ve galeta unuyla da mümkündür. Öyleyse balık mısır unu mu galeta unlu mu? Mısır unuyla kızaran hamsiler, yapılışı tamamen yukarıdaki tarifle aynı olan normal unlu hamsi tavaya ve galeta unlu hamsi tavaya göre daha güzel bir şekilde, altın sarısı renginde kızarır ve daha çıtır çıtır olur. Bununla beraber galeta unu ile balık kızartma da aynı şekilde yapılabilir. Başka bir Mısır Unlu Balık Tarifi: 🐟FIRINDA MISIR🌽 UNLU ÇİNEKOP (SARIKANAT) Mısır ununun bu farkı diğer yemeklerde de kullanılır: MISIR🌽 UNLU PATLICAN🍆 KIZARTMASI (Patlıcan Balığı Tavası Trabzon)
 11. Hamsi unlamada pratik usul Temiz bir poşete bütün hamsileri unlamaya yetecek miktarda un konulur. Poşetin içinde hava kalacak şekilde ağzı kıvrılıp kapatılır. Poşetin alt ve üst ucundan tutularak çalkalanır. Bu suretle balıkların hepsi eşit şekilde unlanırken etrafa un dökülmesi önlenmiş ve çok az çaba sarf edilmiş olur. Lakin, burada narin balıkların zarar görme ihtimali de vardır.
 12. Mısır unu yoksa balık nasıl kızartılır? Mısır unsuz hamsi ile neler yapılır? Hamsiler temizlenip yıkanır. Yağlı kağıt serili tepsiye hamsiler düzgün bir şekilde dizilir. Tuz ve sıvı yağı gezdirilir. 180° fırında hafif kızarana kadar pişirilir. 🐟FIRINDA EKŞİLİ HAMSİ, Tavada Hamsi BUĞULAMA Ocakta izahı için: 🐟HAMSİ BUĞULAMA (HAMSİ PİLAKİ), Hamsili pilav nasıl yapılır? izahı için: HAMSİLİ PİLAV NASIL YAPILIR? İçli Tava, Hamsi Böreği, Rize, Trabzon
 13. Hamsi temizlenince ne kadar fire verir? Hamsi Matematiği, 1 kilo hamsi temizlenince ne kadar kalır? Hamsi ne kadar fire verir? 700 gram civarında kalması beklenir. "Bir tava hamsi kaç kilo" sorusunun cevabı da tavanın büyüklüğüne bağlıdır. "1 kg hamsi kaç adettir? 200 gr Hamsi Kaç adettir? Yarım kilo hamsi ne kadar? 1 adet hamsi Kaç gr?" Bunlar da hamsinin büyüklüğüne bağlı olarak mühim seviyede farklı olabilir. "1 kilo hamsi kaç TL? Hamsi kilosu ne kadar?" Aralık 2020 itibariyle İstanbul pazarlarında 15TL-25TL aralığında fiyat buluyor.
 14. 1 kg hamsi kaç kişilik? Hamsi balığını sevilme seviyesi ve menüde başkaca bir yemeğin bulunup bulunmamasıyla alakalı olarak cevap değişebilir. Bununla beraber ortalama olarak dört kişiliktir denebilir. Bir porsiyon hamsi kaç kg? Pişmiş bir porsiyon pişmiş hamsinin 150-200 gram arasında gelmesi beklenir.
 15. Hamsi tava sosu: Tavada hamsiyi soslu olarak yapmak da mümkündür. Hamsiler ezilmiş iki diş sarımsak, bir çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı tuz, bir tutam biberiye, yarım çay bardağı sıvı yağ ve yarım limon suyu ile soslanıp kapağı kapalı vaziyette buzdolabında birkaç saat bekletilebilir. Bu sos Fırında Hamsi sosu ve tavada hamsi sosu veya ızgara hamsi sosu olarak kullanılabilir. Evet, hamsi bu şekilde tavada kızartılabileceği gibi, çöp şişe takılıp iki taraflı olarak ızgarada pişirilebilir. Ayrıca balık kızartma sosu sodalı da olabilir. “Yumurtalı hamsi nasıl yapılır?” derken yapılan yumurtalı sosa ilave edilir: Bir kaba bir yumurta kırılıp çırpılır. İki yemek kaşığı un, yarım çay bardağı maden suyu, bir yemek kaşığı limon suyu ve tuz ilave edilerek güzelce karıştırılarak koyu lakin akışkan bir sos elde edilir. Hamsiler önce bu sosa daldırılıp süzülür ve kızartılır.
 16. Yağlı kağıtta hamsi tava nasıl yapılır? Yağlı kağıtta balık nasıl kızartılır? Kağıtta balık tarifi nasıl yapılır? Fırın kağıdı veya pişirme kağıdı kullanmak hamsi pişirirken kokusundan, yağ sıçramasından ve tava kirletmekten çekinenlere önerilen bir usuldür. Yalnız bu tekniğin bazı problemleri vardır: Kağıtta Hamsi Buğulamadan ziyade çıtır bir lezzet olması için üstte bulunan yağlı kağıtta delik açılması gerekir. Bu durumda kokusuz olma gayesi elde edilemeyebilir. Delik açılmazsa da kızarmaz ve lezzeti buğulamaya yaklaşır ki bu zaten yağlı kâğıt olmadan bir kapakla elde edilen bir neticedir. Belki de kokusuz olma hedefine en çok yaklaşan fırında yapılan hamsilerdir. Bununla beraber, hamsi tava yağlı kağıtta tarzının yapılışı şöyledir: Mısır unu tuz karışımına bulanan hamsiler tezgâha serilmiş ve yarım yemek kaşığı sıvıyağla yağlanmış yağlı kağıda yukarıdaki şekilde dizilirler. Üzerine yarım yemek kaşığı kadar yağ gezdirilir. İkinci bir yağlı kağıt üzerine örtülüp kenarlardan kıvrılarak katlanıp kapatılır. Tava bir miktar ısınınca yağlı kağıt tavaya alınır. Kısık ateşte pişerken pişen tarafın kızarıp kızarmadığı kontrol edilir. Çıtırlık için üst taraftan delik açılır. Yağlı kağıdın diğer tarafı da bir kapak veya tabakla çevrilir. Yine üstte kalan tarafta bir delik açılır. Her iki tarafı kızaran hamsinin altı kapatılır ve yağlı kağıtta açılan yer kesilerek servis tabağına alınır.
 17. Çift taraflı tavada balık nasıl pişer? "Hamsi tavasında Hamsi Nasıl pişirilir?"in cevabı yukarıdadır. Daha az koku ve kendi buharında pişmek için çift taraflı tava kullanılabilir. Bunun için hamsi temizlenir, istenirse soslanır, bir tatlı kaşığı kadar yağ ile tava yağlanır, tava ısıtılıp, hamsiler tavaya dizilip, tavanın kapağını kapatılarak kısık veya orta ateşte iki taraflı olarak kendi buharında pişirilebilir.
 18. Dondurulmuş Hamsi Nasıl pişirilir? Yıkanıp, süzülüp, unlanıp, yağlanmış bir borcama dizilerek, streçle kapatılarak buzluğa konulabilir. Pişirmeden yarım saat evvel buzluktan alınıp oda sıcaklığında dinlendirilip 250 derecede ısınmış fırında pişirilebilir.
 19. Hamsi tava hangi yöreye ait? Hamsi tava nerenin yemeğidir? Hamsinin bol ve lezzetli olduğu Karadeniz'in sahil şeridi illeri denebilir. Hamsi hangi bölgeye aittir? Türkiye'nin her bölgesinde yenmesine rağmen Karadeniz kültürü ve mutfağının vazgeçilmez bir değeri halinde en çok yemeği bu yörelerde yapılmaktadır.
 20. Domates Soslu Hamsi: Bir kilo hamsi ayıklanıp yıkanır, süzülür, tuz serpilir. Fırın tepsisi yağlanır. Hamsiler dizilir. Halka doğranan üç adet orta boy kuru soğan balıkların üzerine konur. Başka bir yerdeki kasede altı adet domates rendelenir, yarım demet maydanoz kıyılır. Bir yemek kaşığı salça, pul biber, karabiber, limon suyu ilave edilir. Üç diş sarımsak da doğranıp harmanlanır. Bu karışım tepsiye yerleştirilen balıkların üzerine yayılır. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede takriben yirmi dakikada hazır olabilir.
 21. Salçalı Hamsi Tava Bir kilo hamsi ayıklanıp kılçığını çıkarılarak fileto hale getirilip, yıkanır, süzülür. Bir tabakta iki tatlı kaşığı salça, iki diş sarımsak ve tuzu harmanlanır. Süzülen hamsiler önce bu karışıma sonra bir tabaktaki mısır ununa bulanarak tavaya dizilir. Üzerine yarım kaşık sıvı yağ gezdirilip kısık ateşte önce bir tarafı, pişince de çevrilen diğer tarafı kızarana kadar pişirilip servis edilir.
 22. Hamsi | fırında nasıl yapılır? Fırında Hamsi Tarifi, Fırında Hamsi ile neler yapılır? "Hamsi Fırında Nasıl Yapılır? Fırında Hamsi KIZARTMA" hakkında şu yazılar fikir verebilir: 🐟FIRINDA HAMSİ DOLMASI, 🐟FIRINDA EKŞİLİ HAMSİ
 23. Hamsikuşu nedir? Fırında Hamsi kuşu nasıl yapılır? Hamsi Kuşu Tarifleri, Trabzon Hamsi kuşu nasıl yapılır? (Hamsi Puli) HAMSİ KUŞU TARİFİ🐦 (HAMSİLİ KÖFTE) (Trabzon, Karadeniz)
 24. Mısır unlu sardalya tava 🐟SARDALYA TAVA TARİFİ
 25. Mezgit tavaya nasıl dizilir? 🐟MEZGİT BUĞULAMA, 🐟YUMURTALI MEZGİT TAVA
 26. Mısır Unlu Palamut kizartmasi 🐟TAVADA PALAMUT BALIĞI KIZARTMASI TARİFİ
 27. Yağlı Kağıtta Palamut nasıl yapılır? 🐟PALAMUT BOMBA💣

HAMSI TAVA Trabzon Rize Giresun Ordu

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Nursel
 • Belgin Yavuz
 • Kiraz
 • Tahsin
 • Duru