mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟MISIR🌽 UNLU HAMSİ TAVA🥘 NASIL YAPILIR? (Trabzon, Rize, Giresun)

Mısır unlu hamsi tava nasıl yapılır? Mısır unu ile hamsi tava hamsi lezzetini daha yükseklere çıkarmanın bir yoludur. "Yok mu şöyle tavada hamsi tarifi resimli halde" diyenlere işte kolay mısır unlu hamsi tava tarifi resimli olarak huzurlarınızda...

HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 1

Mısır Unlu Hamsi Tavada Tarifi Malzemeleri

Bir kilo hamsi balığı

Mısır unu

Tuz ve sıvı yağ

HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 3HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 2HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 4HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 5HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 6HAMSI TAVA TRABZON RIZE GIRESUN ORDU 7

Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi - Hamsi Nasıl Yapılır?

 1. Hamsi balıkları karın bölgelerinden el yardımıyla ayıklanıp temizlenir. Ayıklanmış hamsiler bol suyla beraber bir bir iyice yıkanır. Yıkama muamelesinden sonra sularını süzülmesi maksadıyla bir süzgece alınır. Yeterince beklenirse fazla suları gidecektir. Ancak istenirse süreci hızlandırmak için bir havlu kağıt üzerine de konulabilirler. Mısır ununa iyice bulanabilmeleri için kurumaları gerekir.
 2. Kuru olduklarına emin olduktan sonra bir tabağa alınıp üzerlerine tuz ve mısır unu serpilir. Hamsi balıklarının mısır unu ile iyice karışmasını sağlamak için teker teker mısır ununa bulanır. Bu arada mısır unu hamsi tavasına farklı lezzetler sunmak istenirse mısır ununa bir miktar baharat katılabilir.
 3. Tercihen yapışmaz yüzeyli bir tava kızdırılır. Bir yemek kaşığı sıvı yağ konulur. Yağ ısındıktan sonra kısık ateşe alınır. Seri bir şekilde hamsiler kuyrukları ortada kalacak tarzda olmak üzere yan yana birbirlerine değecek sıkılıkta çiçek şeklinde tavaya dizilir. Bu muamelenin yeterince seri yapamayacağını bu sebeple ilk yerleştirilen hamsiler pişerken sonrakilerin çiğ kalacağından kaygı duyulursa dizme muamelesinin yapılması için ocak kapatılabilir.
 4. Hamsilerin kuyruk kısımlarının bir miktar kuruması ve üst tarafın renginin bir miktar değişmesi hamsi tavasının diğer tarafının çevrilme zamanının geldiğine işaret eder. Kısık ateşte altı pişen balıklar düz ve tava büyüklüğüne uygun bir kapak yardımı ile çevrilir. Kapak hamsilerin üzerine kapatılır ve çevrilir. Yani bütün hamsiler kapağın üzerine alınır, pişmemiş yüzleri alta gelmek üzere düzgün bir şekilde tavaya aktarılarak pişirilmeye devam edilir. Bu esnada tavada yağ kalmamış olacağı için bir yemek kaşığı daha sıvı yağ konulur. Hamsilerin diğer yüzleri de kızardıktan sonra sıcak olarak sunulmak üzere servis tabağına alınırlar.
 5. Mısır Unlu Hamsi Tavası nefis mevsim salatası yanında isteğe göre kuru soğan ve limonla servis yapılır.

Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Mısır Unlu Tavada Hamsi Tarifi Püf Noktaları

 1. Hamsi tavaya az yağ koymanın hikmeti nedir? Başta fazla yağ konulmuş olsaydı bu çevirme hareketi için yağın boşaltılması ve piştikten sonra sunum öncesi fazla yağın alınmasını sağlamak üzere kağıt havlu kullanılması gibi fazladan işlemler gerekirdi.
 2. Mısır unlu yumurtalı hamsi tava: Unlanan hamsilerin üzerine yumurtanın gezdirilmesi, bir taraf pişince diğer tarafın çevrilmesi ile hazırlanan mısır unlu yumurtalı hamsi tavada diğer hususlar aynıdır.
 3. Mısır unlu hamsi tava kaç kalori? 100 gram mısır unlu hamsi tava kalori olarak 180 kalori civarındadır.
 4. Hamsi Tavada Tava Büyüklüğünün Yeri ve Önemi: Tavanın hamsi tavayı tek seferde yapma imkanı verecek çapta büyük olması sadece zaman, enerji ve emek tasarrufu sağlamaz. Aynı zamanda yağı tek sefer kullanma dolayısıyla daha sağlıklı olabilir. Mesela bir kilo hamsiyi ancak yarım kilo alan bir tavada yapmak yerine bir kilonun tamamını alabilecek bir tavaya sahip olmak daha akıl karıdır.
 5. Mutfakta Oluşan Balık Kokusu Nasıl Giderilir? Ne kadar pencere ve aspiratör açılsa da hamsi tava yapılırken bir miktar koku oluşacaktır. Mutfağa sinen balık kokusundan kurtulmak için veya en aza indirmek için bir cezvenin içinde sirkeli su kaynatılabilir. İki su bardağı suya üç yemek kaşığı sirke koyup biraz kaynatılırsa havadaki balık kokusunu alacaktır. Ancak sirke kokusundan da hoşlanmayanlar olabilir. Bu durumda portakal veya limon kabukları ocağın en küçük gözünde en kısık ateşte yakılabilir. Tavada biber kızartmak diğer bir yoldur.
 6. Balık Üzerine Ne Yenilir? Balık yemekleri lezzet harikası olsa da umumiyetle üzerine biraz tatlı yemek tercih edilir. Bu tatlılar arasında sadesi veya çikolatalısı, soğuğu veya sıcağı ile helva yaygındır.
 7. Karadeniz hamsisinin Marmara hamsisinden farkları: Genelde daha lezzetli olduğu kabul edilen Karadeniz hamsisi (Engraulis encrasicolus ponticus) daha küçük, sırt kısmı biraz daha koyu renkli, nispeten sivri burunludur. Marmara daha iri, daha az yağlı ve sırt kısmı gridir. Marmara'nın kılçığı kırılır, Karadenizinki bütün olarak çıkar. Marmara hamsisi daha iri ve az yağlı tavada yapılırken Karadeniz hamsisi daha yağlı olduğu için tavada ve ızgarada olur. Lezzetinin ve bolluğunun hakim olduğu dönem havaların iyice soğuduğu, kar yağışının yaşandığı Aralık ve Ocak aylarıdır.
 8. Fırında hamsi tava tarifini de başka bir yazıda ele alalım...

HAMSI TAVA Trabzon Rize Giresun Ordu

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kiraz
 • Tahsin
 • Duru
YukarıYukarı