mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Portakal Dilimlerinde Kereviz Salatası Tarifi, Nasıl Yapılır?🍊

Portakal Dilimlerinde Kereviz Salatası nasıl yapılır? Kerevizle çok değişik salatalar mümkündür. Zeytinyağlı, yoğurtlu, tavuklu… Şık sunumlu portakal yatağında yoğurtlu olanın lezzeti ise özeldir. Pazarda enginar çıksa da henüz kereviz mevsimi bitmedi. Yemeklere kattığı koku sebebiyle kimilerinin uzak durduğu kimlerinin de bayıldığı; et yemeklerinde, çorbalarda ve turşuda da kullanılabilen bu sebze ile portakalın uyumunu yansıtan portakallı kereviz salataları içinde portakal dilimlerinde kereviz salatası yapımını incelemeyi tercih ettik. Yoğurtlu Portakal Dilimli Kereviz Salatası yapılışı için resimli bir tarif sizi bekliyor.

PORTAKALLI KEREVIZ SALATASI 1

Portakal Dilimlerinde Kereviz Salatası Malzemeleri

Bir adet orta boy kereviz kökü

Bir adet portakal

İki diş sarımsak

Üç – dört adet kornişon turşu

Çay kaşığının ucuyla tuz

Dört – beş yemek kaşığı katıca yoğurt

İstenirse bir tutam ince kıyılmış dereotu ve iri dövülmüş ceviz

PORTAKALLI KEREVIZ SALATASI 2

Portakal Dilimlerinde Kereviz Salatası Hazırlanışı Tarifi

 1. Sapları kereviz köküne en yakın yerden kesilerek ayrılır, yıkanır, dış kabukları derince soyulur ve geniş bir kaba rendelenir. Robottan da geçirilebilir.
 2. Kararmaması için kerevizler hemen yoğurtla karıştırılır.
 3. Kornişon turşular küçük küpler halinde, sarımsak ince ince doğranır.
 4. Doğranan sarımsak ve turşular yoğurtlu rendelenmiş kerevizli karışımın üzerine eklenir. Bütün malzemeler iyice harmanlanır.
 5. Portakal yıkanıp, kurulanır ve kabuğu beyazı üzerinde kalacak şekilde soyulur. Bir santim yüksekliğinde düzgün yuvarlak dilimler şeklinde doğranır.
 6. Servis tabağına yerleştirilen portakal dilimlerinin üzerine bir – iki yemek kaşığı salata konulur ve servis edilir. Düzgün yerleştirmeyi kolaylaştırmak ve dışarıya taşmasını önlemek maksadıyla hafif ıslanmış küçük bir kâse veya fincana sıkıca konulup şekillendirilen yoğurtlu salata portakal dilimlerinin üzerine ters çevrilir.
 7. Portakal Dilimlerinde Kereviz Salatasını süslemek için üzerine ceviz, dereotu, nane, kereviz yaprakları konulabilir. Buzdolabında bir süre tutulduktan sonra soğuk olarak servis edilir.

Portakal Dilimlerinde Kereviz Salatası Tarifi ile Alakalı Püf Noktaları

 1. Kerevizin Kararması Nasıl Önlenir? Kereviz soyulup havaya maruz kalınca hızla kararabilen hassas bir sebze olduğundan beklemesi gerekecekse yarım limonun suyu ile karıştırılarak veya limonlu su içinde tutularak kararması önlenebilir.
 2. Katı Yoğurt Yoksa Ne Yapılır? Normal yoğurt, kevgir gibi bir alet kullanarak veya süzgeçte bekletilerek suyu süzülür ve salatada kullanılabilecek katı yoğurt elde edilebilir.
 3. Portakal Dilimlerinde Kereviz Salatasına Konulabilecek Malzeme Alternatifleri Nelerdir? İstenirse yoğurtlu kerevize ince kıyılmış dereotu, rendelenmiş elma, kuru üzüm taneleri ve dövülmüş ceviz de eklenerek karıştırılabilir. Yine arzuya bağlı olarak çok az pul biber, karabiber de katılabilir. Kimileri soyulmuş havuç rendesini bir iki tatlı kaşığı zeytinyağı ile ilave eder. Hoş koku sağlayacak bir miktar portakal kabuğu rendesi veya kuru reyhan da yakışabilir. Küp şekline getirilmiş portakal içleri eklenebilir. Biz kullanmadık ama bir - iki yemek kaşığı mayonez de ilave edilebilir.
 4. Farklı Bir Yapılış Usulü Var mı? Başka bir tarzda soyulup küp doğranmış kereviz ve havuç biraz yumuşaması için sıvı yağ ile tavada pişirilir, soğuyunca sarımsaklı yoğurtla birleştirilir. Burada kerevizi doğrarken bıçağı ve kesme tahtasını limonla ovmak kerevizin kararmasını önleyebilir.
 5. Portakal Diliminde Kabuk Kalabilir mi? Portakal diliminin kabuklu bırakılması halinde tutma yeri sağlanmış olur. Ancak biz çatal ve bıçak ile de sunulabilecek kabuksuz şekli tercih ettik.
 6. Başka Sunum Şekilleri Nelerdir?: Sunumda portakal kabuklarını kullanarak Portakal Kâsesinde Kereviz Salatası yapılmak istenirse: Ortadan ikiye kesilmiş portakalların suları sıkılarak ve iç kısımları bir kaşık yardımı ile çıkarılarak kabukların kâse şekli alması sağlanır. Düz durmaları için alt tarafı hafifçe kesilebilir. Servis tabağına konulan bu çanakların içine yoğurtlu kereviz salatası yerleştirilir. Portakal kabuğunda kereviz salatası süslenerek servis edilir.
 7. Buna Salatadan Çok Kerevizli Portakal Kanepeleri Denebilir mi? Aslında kanepe, üstüne tatlandırmak için tereyağı, mayonez gibi şeyler sürüldükten sonra süslenen küçük bir dilim ekmek, yağda kızarmış ekmek parçası ya da krakerden hazırlanan değişik ordövrlerdir. Ordövr, yemeğin başında, esas yemekten ya da giriş yemeğinden önce sunulan soğuk ya da sıcak aperatif yiyeceklerin ve bu sunuşun yapıldığı bölümün adıdır. Tam tanıma uymasa da gaye benzerliği dikkate alındığında ifade doğru olabilir. Ancak bir ısırıkta yenilecek küçüklükte olması gerekir ki uygun ebatta yapılırsa sebep olmasın? Belki küçük mandalinalar veya küçük portakallar bu maksada daha uygun bir malzeme olabilir. Yukardaki şekilde kesilerek elde edilen mini mandalina diliminde sunulacak kerevizli mandalina kanepeleri çok hafif ve güzel bir “aperatif“, “starter” veya “snack” niyetine hizmet etse de çay saati ikramı olarak da kullanılabilir.
 8. Kereviz Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Ağır olmalı; hafifse içi geçmiş ve boş olabilir. Tazeliği ve besin değerini koruduğunu garanti etmek için sadece kök olarak alınmamalıdır. Sıkı saplı, yeşil ve diri yapraklı olan küçük ve orta boyluları seçilmelidir. Zaten canlı saplar çorba ve diğer yemeklerin malzemesi olarak kullanılabilir: KEREVİZ YAPRAĞI ve SAPI ÇORBASI. Yapraklarında kahverengi veya sarılıklar bulunan kerevizlerden uzak durulmalıdır. Ortasında tohumlanmış dallar varsa, gövdesine bastırılınca yumuşadığı görülüyorsa tadı hoş olmayacak tohuma kaçmış ve içi geçmiş bir kerevizdir; satın alınmamalıdır.
 9. Kerevizin Faydaları Nelerdir? Kış mevsiminin güzel sebzesi kerevizin damak tadına olduğu kadar sağlığa da faydası olduğu düşünülür. Düşük kalorisi ile diyete de uygun olan bu sebzenin (celery) sahip olduğu besin lifleri ile sindirime yardımcı olması beklenir. Başta K vitamini olmak üzere bazı vitamin ve yine başta molibden olmak üzere bazı mineralleri bünyesinde bulunduran, iltihap giderici ve antioksidan içeren kerevizin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırdığı, sindirim sistemi rahatsızlıklarında, böbrek taşında, bazı kanser türlerinde, karaciğer, siroz, kolesterol, romatizma, tansiyon, şeker, arterit, gut, grip hastalıklarında tedaviye yardımcı olduğu; sakinleştirici tesiriyle asabiyete, stres, yorgunluk, uykusuzluk, regl ağrıları, baş ağrısı, unutkanlık, iştahsızlık, ağız kokusu, alerji belirtilerine karşı destek vermesi umulur. Bu arada nasıl ulaşıldığı belirsiz bir netice bilgi olarak pek çok yerde karşınıza çıkabilir: "Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır."
YukarıYukarı