mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KÂĞIT KEBABI TARİFİ (Osmanlı, Malatya, Hatay, Antakya)

Evde Kağıt kebabı nasıl yapılır? Kağıt kebabı hangi yöreye aittir? Türk mutfağının kendine has porsiyonluk enfes lezzeti, Osmanlı mutfağında farklı, Anadolu'nun değişik yörelerinde farklı ve en bilinen şekli ile farklıdır. Kağıt kebabı Hatay, Antakya usulünde Lahme Le Varka adıyla kağıt üzerinde porsiyonluk bir tepsi kebabına karşılık gelir. Malatya mutfağında ise taş fırınlarda uzun süre kuyruk yağıyla pişen kuzu etini anlatır. Osmanlı mutfağında baharatlanıp battal kağıda iplerle sarılarak pişirilen bir et yemeğidir. Yaygın olarak yapılagelen usulü ise sebzeli kağıt kebabı tarifi olarak kâğıtta orman kebabını andırır. Hazırlanan kebabın yanmaz kağıdın içine konulmak suretiyle bir miktar daha pişirilmesiyle hazırlanır. Bir tarz düdüklü tencere vazifesi üstlenen kağıda paketlenmiş etler, sebzelerle harmanlanıp fırında pişirilerek şık bir şekilde sunulduğunda hususi misafirlere layık bir davet yemeği seviyesindedir. Paketten neyin çıkacağını mis kokusu eleverir. Bu pratik olduğu kadar leziz ana yemek en güzel sofraların menüsüne yakışır... "Osmanlı usulü, Malatya usulü ve Antakya kağıt kebabı nasıl olur?" hususları da aşağıda izah edilmektedir. İşte sade kağıt kebabı tarifi resimli olarak...

KAĞIT-KEBABI

Kağıt Kebabının İçine Ne Konulur? Kağıt Kebabı Neden Yapılır? Kağıt Kebabı Malzemeleri Nelerdir? - Kağıt Kebabına Ne Konur?

Yarım kg kuşbaşı kuzu eti (veya dana eti)

Bir adet küp küp doğranıp kızartılmış havuç

İki adet orta boy soğan

Üç diş sarımsak

Bir tutam maydanoz

Bir yemek kaşığı salça

Bir kâse haşlanmış bezelye tanesi

Bir kâse küp küp doğranmış ve kızartılmış patates

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yağlı kâğıt

Tuz, karabiber, kekik

KAĞIT-KEBABI

Fırında Kağıt Kebap Nasıl Yapılır? - Kolay Kağıt Kebabı Yapımı - Fırında Kağıt Kebabı Tarifi - Yağlı Kağıtta Kebap Nasıl Yapılır?

 1. Etler küçük küçük doğranır, yıkanır ve ateşe konulur. Gerekirse su ilave ederek yumuşayıncaya kadar ağzı kapalı olarak pişirilir.
 2. Sıvı yağ ve yemeklik doğranan soğanlar ve ince kıyılan maydanoz ve sarımsaklar eklenir.
 3. Soğanların rengi dönünce salça konulup bir - iki çevrilir.
 4. Bezelye, patates ve havuçlar ilave edilir. Tuz, karabiber ve kekik konulur.
 5. Yemeğin suyu kontrol edilir, biraz sıcak su eklemek gerekebilir. Beş - on dakika kadar kısık ateşte pişirilir ve altı kapatılır.
 6. Kağıt kebabı nasıl katlanır? Yağlı kağıt, her biri yirmi beş - otuz santimlik kare olacak şekilde hazırlanır. Yağlı kâğıtlar düz bir zemine serilip orta kısmına hazırlanan yemek biraz suyula beraber birer porsiyonluk olacak şekilde konularak kapatılır. Önce uzun kenarları üst üste getirilir, sonra diğer kenarları ile paket olacak ve malzemeler dökülmeyecek, hava almayacak şekilde katlanır. Açılmasını önlemek için uçları kıvrılır. Birleşme yeri alta gelecek şekilde yağlanmış fırın tepsisine konulur. İkinci olarak bohça gibi uçlardan katlanıp da paket yapılabilir. Üçüncü tarzda ise yağlı kağıtlar ikiye katlanır. Kenarlarından yarım ay şeklinde makasla kesilir. Tekrar açılıp bir yüzüne tenceredeki malzeme yerleştirilir. Kağıtları katlayıp, açık kenarından kıvırarak kapatılır. Fırın tepsisi ve paketlerin üzeri fırçayla hafifçe ıslatılabilir.
 7. Kağıt kebabı nasıl pişirilir? Kağıt kebabı kaç dakikada pişer? Kağıt kebabı fırında kaç dakikada pişer? Kâğıt Kebabı önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında yarım saat paketlerin üzeri renk değiştirene kadar pişirilir. Kağıt kebabı paketlerinin üst orta kısmı kesilerek sıcak olarak servis yapılır.

Tepside Kağıt Kebabı Nasıl Yapılır? Kağıt Kebabı Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Evde Kağıt kebabı nasıl yapılır? Sade Kâğıt Kebab Tarifi" Püf Noktaları:

 1. Kağıt kebabı pişmesi İçi iyi pişmiş lezzetli bir kağıt kebabı fırında hazırlanır. Bununla beraber farklı sebzeler değişik sürelerde pişer. Belli seviyeye gelmeleri için önce et biraz tavada mühürlenebilir, sebzeler hafif sotelenebilirler. Ön pişirme yapılırsa fırında pişme süresi yirmi dakika civarına inebilir. Yanık kağıtla servis yapmamak için kağıdı hafif ıslatmak (kağıt suya batırılıp çıkarılır ve suyu sıkıldıktan sonra kullanılır), fırına su kabı yerleştirmek, hafif ateşte uzun süre pişirmek gibi teknikler kullanılır. Kağıt katlama sadece sunum için değil pişirme içinde çok mühimdir. Kağıt paketinin içinde hava almadan pişmesi, düdüklü tencere tesirine sahip olacaktır. Belli bir sürede pişebilmesi bu paketin içinde olmasına bağlıdır. Bu sebeple pakete delikler açmak doğru değildir. Kağıdın içinde buharda piştiğinden hafif sulu olacaktır. Etler önce düdüklü tencerede pişirilip sonra tencereye eklenebilir.
 2. Kağıt Kebabının Kuru Olmaması: Yemek pişerken gerekirse su takviyesi yapılır. Sulu olması için domates de doğranabilir. Kağıt yemeğin nemini korur. ancak sebzeler sotelendiyse yemek daha kısa sürede 20-22 dakikada pişer. Kuru olmaması için sos (et suyu, sıcak su, salça, baharat) hazırlanarak et ve sebzelere karıştırılabilir.
 3. Patates ve havuçları kızartılıp ilave edilirse daha lezzetli olabilir.
 4. Kağıt kebabı hangi yöreye ait? Kağıt kebabı nerenin? Adı aynı olsa da yapılış tarzı farklı olarak bazı yörelerde yapılır. Sade kâğıt kebab tarifleri yörelere has farklılıklar taşır. Kıymalı halde bir kağıt üzerinde Antakya, Hatay tarifi olarak kağıda paketlenmiş halde Malatya ve Elazığ'da da mahalli olarak yapılmaktadır. UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilen Hatay'ın kağıt kebabı coğrafi işaret alınarak tescillendi. Kağıt kebabı dana kaburgası, maydanoz, taze biber, sarımsak, tuz ve karabiberle yapılıyor. Malatya Kağıt kebabı da tescillendi. Osmanlı Saray mutfağında da yer alır.
 5. Kağıt Kebabı Sunumu: Kağıt kebabı menüsü hazırlarken “Kağıt kebabı yanına ne gider?” diye düşünülür. SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya DOMATESLİ BULGUR PİLAVI🍅🍚, salata veya AYRAN🥛🧊 kebabın yanına yakışacaktır. Bir 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲 ve 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ) ile tam bir menü olur.
 6. Kağıt Kebabı Kalori: 100 gramı 82 kcal olması beklenir.
 7. Daha Fazla Sebzeli Kağıt Kebabı, Farklı Malzemeler Kağıt kebabı sebzelerle birleşen kuş başı etin önce ocakta sonra fırında pişirilmesiyle yapılır. Fırına konduğunda yağlı kağıda sarılır. Etle beraber kuyruk yağı da doğranabilir. Kağıt kebab tarifinin kemikli kuzu etli, kıymalı ve tavuklu yapım şekilleri de vardır. Soğanla beraber sarımsak da ilave edilebilir. Bezelye ve havuç yerine veya birlikte sap ve çekirdekleri çıkarılıp iri doğranmış sivribiber, yeşil biber konulabilir. Kağıt kebabının yapılışında konserve garnitür, patates, kabak, mantar, kabuğu soyulup çekirdekleri alınarak küp doğranmış domates, kırmızı biber, taze soğan, dereotu da kullanılabilir. Lakin her bir sebze lezzeti farklılaştıracaktır. Ayrıca patates, patlıcan gibi farklı sebzeler değişik sürelerde pişer. Öncesinde soteleme veya kızartma yapılarak belli seviyelere getirilebilirler. Büyük soğan yerine kabuğu soyulmuş arpacık soğanları kullanılabilir. Baharat olarak pul biber, kimyon, tane karabiber, piştikten sonra taze kekik tercih edilebilir. Yağ olarak tereyağı kullanılabilir.
 8. Patlıcanlı Kağıt Kebabı Tarifi Nedir? Malzemelere küp doğranıp kızartılmış patlıcanlar ilave edilerek yapılır. 300 gram kuşbaşı et önceden düdüklü tencerede iyice pişirilir. Üç adet kemer patlıcanı soyulup, doğranıp üzerlerine tuz serpilir, karıştırılır ve yarım saat bekletilir. Yıkanıp hafifçe bir su bardağı sıvıyağda kızartılır. Dört adet orta boy domates ve sivribiber yemeklik doğranır. Patlıcanları eşit şekilde kağıtlara bölüp üzerine etleri sivri biberler ve domatesler yerleştirilir. Her pakete birer parça tereyağı konup kağıtlar kıvrılarak kapatılır. 200 derecelik fırında pişirilir.
 9. Kağıt Kebabı, Lezzet ve Sağlık Kâğıt ne kadar yanmaz olursa olsun fırında fazla kalırsa kokusunu yemeğe verebilir. Bunun da ötesinde yemeğe kimyevi maddelerin geçme ihtimaline karşı ağartılmamış, beyazlatılmamış kağıtlar tercih edilebilir.
 10. Porsiyonluk Olmayan Kağıt Kebabı Kağıt kebabı usulüyle hazırlansın, lakin yerken uğraştırmasın istenirse bütün iç harcı tek büyük bir parça kağıda sarığı kapatarak pişirilebilir.
 11. Hatay Kağıt Kebabı Tarifi Yapılışı, Antakya Kâğıt Kebabı Kıymalı Kağıt Kebabı Nasıl Yapılır?, Lahme Le Varka nedir? Lahmelavarka nasıl yapılır? Hatay Usulü Kağıt Kebabı Tarifi, Kağıda Kebap Nasıl Yapılır? Hatay’ın fast food’u olarak bilinen kıymalı kağıt kebabı, ananevi olarak kasaplarda hazırlanıp büyük fırınlarda pişirilir. Lakin kağıt kebabı evde de pratik şekilde ve aynı lezzette kolayca yapılabilir. 24.08.2020 tarihinde tescil edilmiştir. Antakya Kâğıt Kebabı, uzun yıllardır üretilen ve yörenin kültürel mirası kabul edilen ustalık bilgisi ve becerisi icap ettiren bir mamuldür. Antakya Kâğıt Kebabı; dana döş eti, yeşil ve kırmızı baş biber (acı veya tatlı) maydanoz, sarımsak, tuz ve karabiber karışımından oluşan, disk şekli verilerek yağlı kağıt üzerinde pişirilen, yörede Arapça olarak “lahme la varka” olarak da bilinen bir kebaptır. “Zırh” denilen satır benzeri bıçak ile kıyılarak yapılan kebaplardan biridir. Sebzelerin suyunu kaybetmemesi, etin ezilmemesi için malzemeleri zırhtan veya bıçaktan geçirmek gerekir. Yörede gündelik tüketimin yanı sıra evlilik, düğün, adak, cenaze gibi merasimlerde de sunulur. Hatay Usulü Kağıt Kebab Tarifi Nasıl Bir Etle Yapılır? Antakya Kâğıt Kebabı imalinde bir yaş civarındaki erkek danaların kaburga üzerinden elde edilen döş eti kullanılır. Bu bölgedeki et yumuşak olduğu gibi önemli ölçüde yağ dokusu ihtiva eder. Ayrıca, yağ kas içerisinde “mermerleşme” olarak tabir edilen bir dağılım gösterir. Hatay Kağıt Kebabı Tarifi malzemelerinden acı taze kırmızı biber, mümkünse Samandağ bölgesinde yetişen Samandağ biberi veya Altınözü, Reyhanlı ve Antakya civarı mahsulü acı biberlerden tercih edilir.
  Kağıt Kebabı|| Antakya Tarifi - Hatay Kağıt Kebabı Tarifi Bir kilo dinlenmiş dana döş eti kaburga üzerinde sıyrıldıktan sonra “zırh” denilen iki ucu tutamaklı ve kavisli satır benzeri bir aletle kıyma haline getirilir. Daha sonra ayıklanan bir veya iki demet maydanoz, çekirdekleri çıkarılmış bir-iki adet acı veya tatlı kırmızı biber ve isteğe bağlı olarak acı vermesi için yeşil sivri biber ve 2-3 diş sarımsak kıyılarak ikinci harç hazırlanır ve zırhla kıyılır. Daha sonra bu iki harç bir araya getirilerek harmanlanır, 10 gram tuz ve bir tutam toz karabiber ilave edilir, yoğrulur ve son bir kez daha zırhla kıyılır. Harç tekrar yoğrulur ve yağlı kâğıt üzerinde yuvarlak, daire, disk şekli verilir. 150, 200 veya 250 gram ağırlığında ve disk biçimde hazırlanan Hatay usulü kağıt kebabının kalınlığı yarım – bir santim arasıdır. Kağıda kebap öncesinde domates salçası sürülebilir. Fırın tepsisine serili kağıdın kenarları suyun tepsiye akmaması için kıvrılır. Fırına verilmeden önce üzeri domates dilimi ve bütün olarak konulan taze kırmızı ve yeşil biberle süslenir. Hatay kağıt kebabı kaç derecede pişer? Hatay kağıt kebabı kaç dakikada pişer? Antakya Kâğıt Kebabı yağlı kağıt üzerinde, fırın tepsileri içinde 200 °C sıcaklıkta taş fırında 15-20 dk (üst tarafı kızarıncaya veya suyunu çekene dek) pişirilerek yufka ekmeği veya TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide) üzerinde yanında salatayla birlikte sıcak olarak sunulur. Kağıt Kebabı Hatay usulü, tepsi kebabının porsiyonluk şeklidir. Dörde bölünüp kenarları içe doğru hafif kıvrılmış pişirme kağıtları ile de yapılabilir. Bazı yerlerde yanmaz kağıt üzerine salça ve kuyruk yağı da sürülür.
  Hatay'da kağıt kebabı nerede yenir? "Hatay Kağıt kebabı Nerede Yenir?" sualine pek çok mekan ismi cevap olarak verilebilir. Bunlardan birkaçı: Uzun Çarşı’da yer alan Pöç Kasabı, Kasap Aydın, Tugay Kasabı, Vitamin Kasabı, Sağıroğlu Et Pazarı. İstiklal Caddesinde Turunçlar Et Pazarı... Tavsiye etmek istediklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Hatay usulü kağıt kebabı kaç kalori? 100 gramında 172 kcal kalori olması beklenir.
 12. Hatay Lahmi La Varka (Kağıt Kebabı) ile Lahmi Sini (Tepsi Kebabı) Tepsi kebabı ile kağıt kebabının yapılışları ve malzemeleri aynıdır. Tepsi kebabında sadece salça konulur ve biraz sulu çıkar. Kağıt kebabı ise kendi yağında daha kuru olur. Ekseriyetle kağıt kebabı daha çok tercih edilir. Çünkü kağıt kebabı etin kendi lezzetiyle, salça suyu olmadan piştiği için kağıt kebabına göre daha lezzetlidir.
 13. Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır? Hatay Tepsi kebabı ne kadar sürede pişer? Antakya tepsi kebabı nerede yenir? Sini kebabı hangi yöreye aittir? Tepsi kebabı yanında ne gider? Tepsi kebabı hangi yöreye aittir? Tepsi kebabı kaç derecede pişer? Bütün bu suallerin cevabı için: TEPSİ KEBABI TARİFİ (Sini Kebabı, Hatay, Antakya Tava)
 14. Pazı Yapraklı Kağıt Kebabı (Hatay) Dört yüz gram kuzu kaburga eti, iri kıyma makinesinden geçirildikten sonra bir demet maydanoz katılarak zırhla inceltilmeye başlanır. Belli bir inceliğe ulaşınca bir tatlı kaşığı pul biber, karabiber ve tuz eklenerek harmanlanır. İki parçaya bölünerek bekletilir. Yıkanıp sapından ayrılmış pazı yaprağının üzerine açılarak biçimlendirilir. Pazı yaprakları yağlı kâğıda alınarak taş fırında 15 dk. pişirilip sıcak sunulur. Pişen pazı yaprağı da yenir.
 15. Çift Katlı Kağıt Kebabı (Hatay) Dört yüz gram kuzu kaburgası ve dana butu birlikte iri kıyma makinesinden geçirilip yarım demet maydanoz katılarak zırhla inceltilmeye başlanır. Belli bir inceliğe gelince bir tatlı kaşığı pul biber, karabiber ve tuz eklenerek karıştırılır. İki parçaya bölünüp bekletilir. Bir ufak soğan piyazlık doğranır. Yarım demet maydanoz ve toz biber ilave edilerek bir zerzevat hazırlanır. İki parçaya bölünmüş etin yarısı yağlı kağıt üzerine ince bir tabaka açılır. Zerzevat birinci parça etin üzerine yayılır. Zerzevatın üstü de ikinci et parçası ile kaplanıp ıslak elle bastırılarak yapıştırılır. Taş fırında yaklaşık on beş dakika pişirilerek sıcak sunulur.
 16. Kağıt Kebabı Malatya Kağıt Kebabı Tarifi, Kuzu Kağıt Kebabı Nasıl Yapılır? 18.03.2021 itibariyle coğrafi mahreç işareti almıştır. Malatya Kâğıt Kebabı; kuzunun kaburga tarağı, ön kol ve gerdan kısmı etlerinin yağlı kâğıda sarılması ve bakır kapta, meşe odunu közü ile ısıtılmış taş fırınlarda, yöreye mahsus pişirme usulü kullanılarak pişirilmesi ile imal edilir. Pişirilmesi takriben 12 saat sürer. Yani "Kağıt Kebabı kaç dakikada pişiyor?" suali Malatya Kağıt kebabı için uygun değildir. Tava yemeklerinin taş fırınlarda pişirilmesi geleneği, Malatya mutfağında mühim bir yer tutar. Bu şekilde hazırlanan Malatya Kâğıt Kebabı Malatya’nın mahalli yemeklerden biri olup kutlama yemeklerinde de ikram edilir. Malatya Kâğıt Kebabı yapımında, coğrafi sınır içerisinde yetiştirilen kuzuların eti kullanılır.
  Malatya Kâğıt Kebabı Tarifi Bir porsiyon Malatya Kâğıt Kebabı için gerekli malzemeler: 250 g kuzu eti (kaburga tarağı, ön kol ve gerdan kısımları), 50 g eritilmiş kuzu kuyruk yağı, 2-3 g kaya tuzu, Yağlı kâğıt. Kullanılacak kuzu eti 0-4 derece arasında ve sabit bir havalandırma sağlanarak bir gün dinlendirilir. Kuzunun kaburga tarağı, ön kol kısmı veya gerdanı parçalar halinde kesilir. Kuyruk yağı kuşbaşı olarak doğranıp kızgın ateşte pişirilir. Yağ erimeye başladıkça yanmaması için eriyen yağlar tencereden sürekli alınır ve başka bir kaba konulur. Daha önceden eritilmiş kuyruk yağı etlerin üzerine dökülür ve yağlı kâğıt ile etlerin etrafı hava almayacak biçimde sıkıca kapatılır. Yağlı kâğıtlara sarılmış olan porsiyonlar bakır kabın içerisine dizilir ve kabın ağzı kapatılır. Bakır kabın içindeki etler; önceden meşe odunuyla 250 dereceye kadar ısıtılmış ve köz haline gelmiş tava yemeklerinin pişirildiği taş fırında iki saat ateşe yakın tutulur ve daha sonra ateşten uzaklaştırılarak 10 saat kadar pişirilir. 12 saatlik pişme süresinde, her 45 dakikada bir bakır kabın yeri değiştirilir ve kuyruk yağının etin her alanına nüfuz etmesi için bakır kapta bulunan yağlı kâğıt ters çevrilerek kontrol edilir. Etleri önce yüksek ateşe tutup sonra daha düşük ısıda pişirmeye davam edilmesi, kebabın hem karamelize olacak şekilde çok iyi pişmesini hem de iç kısımlarının sulu kalmasını sağlar. Pişen Malatya Kâğıt Kebabı sıcak olarak sunulur. Malatya kağıt kebabı Nerede Yenir? Malatya kağıt kebabı fiyatı: Hacıbaba Et Lokantası fiyat Listesini bilenler yorumlarda paylaşabilir. Kağıt kebabı Malatya sipariş için Tavacı Seydo rağbet görür.
 17. Ustadan Malatya Kagit Kebabı Nasıl Yapılır? Soslarla bir gün önceden dinlendirilen kuzu eti, parçalar halinde kesildikten sonra yağlı kağıda sarılır. Etrafı sıkıca kapatılan etlerin içerisinde bulunduğu kağıt, daha önceden içerisine patlıcan, domates ve biber konulan büyük bir bakır leğenin üzerine yerleştiriliyor. Kağıdın üzerine kuyruk yağı eklenen kebap, önceden ısıtılmış taş fırına sürülüyor. Fırında ateşten uzakta 8-12 saat pişen kağıt kebabı, daha sonra fırından çıkarılarak servis ediliyor. Kağıt kebabı, isteğe göre toplu veya tek porsiyon halinde de sunulur. Kağıt kebabının sebzeli ve sadesi mevcut. Sebzeli Kağıt Kebabı (altı balcanlı) ve sadece etin yağlı kağıda sarılı halde fırında pişirildiği Sebzesiz Kağıt Kebabı... Mevsimine göre patates, bezelye veya patlıcan, biber, domates doğranarak bakır leğene yerleştirilir. Üzerine yağlı kağıda sarılmış et konur. Leğen kağıtla kapatılarak fırında pişirilir. Kağıt kebabın kalitesini pişirilme süresi belirler. Malatya Kağıt kebabı yaklaşık 10 saat fırında piştiğinden farklı illerde 1-2 saatlik pişmeyle elde edilen lezzetle büyük fark olur. Kuzu etinin yanı sıra patlıcan, domates ve biber kullanılarak yapılan ve Osmanlı’nın son dönemlerinden bu yana yapılan kağıt kebabı, kuzunun kaburga, taraklık kısmı kullanılırsa çok daha güzel olur. Kağıda sarılıp akşamdan fırına atıldıktan sonra o et ve yağ sabaha kadar kendini bırakıp kuzu etine çok güzel bir kıvam verir. Kuzu etinin zaten kendine has yağı vardır. Onun da üzerine biraz da kuyruk yağı konulduğu zaman daha güzel olur. Fırına atıp çıkarmakla yemek pişmiyor, sürekli fırının içerisinde çevirmek gerekiyor.
 18. Evde Malatya Kağıt Kebabı Etleri sebzelerle sotelenip yağlı kağıdın içine konulup fırına verilir. İki porsiyonluk bir tarif: Bir tavada doğranmış 400 gram kemiksiz kuşbaşı kuzu eti az bir kuyruk yağında sotelenir. Daha sonra iki adet kuru soğan, sekiz adet mantar ve iki adet sivri biber ilave ederek sotelemeye devam edilir. Tuz, karabiber ve kekik ilave edilir. Bir çay bardağı haşlanmış bezelye de katılıp ocaktan alınır. Fırın kağıdı ikiye katlanır. Etli harç kağıdın içine konur. Kağıdın iki ucunu yukarı doğru yapıştırılıp katlanır.
 19. Kağıt Kebabı (Osmanlı Ramazan) TC Kültür Bakanlığı Usulen lahmın (etin) kaburga ciheti tutulduğu halde döş veya but kısmının etli cihetinden nihayet üç yüz dirhem (okkanın dört yüzde biri; 3,0-3,25 gram) miktarını kemikleri var ise birbirinden ayrılmayacak vechile güzelce et tahtası üzerinde ufalttıktan sonra iki baş soğanı gayet ince çentilerek miktar-ı kâfi tuz ve biber ve yenibahar ve marûf olan yerlerde güve otu diğer mahallerde de reyhan tabir edilegelen nebatın kuruca yaprakları da birlikte ovulduktan sonra yarım saat kadar terk etmeli.
  Ve battal kâğıt dediklerinden bir tabaka kâğıdın ortasına mezkûr (sözü geçen) lahmı alâhalihi koyduktan sonra kâğıdın dört ciheti yani ucunu birleştirerek sıkıca boğduktan ve bir miktar ıspavlî (gemilerde kullanılan, kalın bir sicim türü) ile evvelce ağız ve saniyen (ikinci olarak) dört bir kısmını sıkı sıkı bağlayarak fırının aheste zamanında tam iki saat kalmalı. Ve hemen sıcak iken tenavül oluna (yenile), pek hoş ve nefis bir kebap olur. Ve bazen mumlar ortasına da sarıp sonradan kâğıda sararlar ise de o türlü matbuhda (pişirilmiş yemekte) başka bir koku bulunmaması mümkün değil, bazen de teneke veya çukalı içinde fırın kebabı yaparlar ise de lezzetinden sarfınazar (gözden kaçan) fırıncıların lezzetine ve tabbı (Âdet) numunesine bakmak gibi dest-i (el) taarruzlarından yarım kıyye (Okka, 1282 gram ağırlık.) kebap ancak yüz dirhem kalabilir. Fakat bu kâğıt kebabının en büyük meziyeti fırıncı ve destgâhdarın dest-i taarruzundan herhalde masun kalır. (korunur)
  Güveçte Kâğıt Kebabı (Osmanlı) Lâzım olduğu kadar koyun budundan alınarak ve her kâğıda müsavi (eşit) miktar isabet edecek şekilde parçalara ayırmalıdır. Sonra, ayrıca bu et parçalarının her biri küçük dilimler halinde kesilmekle beraber, yekdiğerinden ayrılmamış olmalıdır. Üzerlerine tuz ve kuvvetli baharatını ekip bırakınız. Diğer bir kap içine, çentilmiş soğan, havuç ve patates halitası (karışımı) yapınız. İstediğiniz sayıya göre, yağ kâğıtlarını da dört köşe şekilde kesiniz. Ortalarına bir parça etle bir kaşık sebze içinden koyarak ve her birine fındık kadar da nefis kokulu tereyağı kattıktan sonra, kâğıtların dört ucunu kavuşturup sicimle sıkıp bağlayınız. Bu çıkınların her birini, ayrı ayrı küçük güveçlere koyup, (Güveç bulunmadığı taktirde, et çıkınlarını biraz aralıkla yan-yana tepsiye dizip) mutedil ateşte fırına salınız. Ara sıra yoklayıp pişirmesine dikkat ediniz. Fırından çıkarılan güveçlerden çıkınlar tabağa alınıp sicimleri kesildikten ve kâğıdı açıldıktan sonra, nefis bir kebap önünüzdedir.
 20. Fırında orman kebabı nasıl yapılır? Orman kebabı tarifi, Tavuklu orman kebabı nasıl yapılır? Kâğıtta Orman Kebabı Orman Kebabı fırında usulü için: ORMAN KEBABI TARİFİ (Bolu) 🌳🌲. Orman kebabı malzemeleri kağıt kebabı iç malzemesi olarak kullanıldığında Kâğıtta Orman Kebabı elde edilir.
 21. Kağıtta tavuk kebabı nasıl yapılır? Tavuklu kağıt kebabı tarifi, Kağıt kebabı nasıl yapılır tavuk? Kırmızı et yerine tavuk eti kullanılmasıyla tavuk kağıt kebabı elde edilir. Hindi eti de kullanılabilir. Kağıt kebabı tavuklu yapımı için Bir kaba kuşbaşı doğranan yarım kilo civarındaki tavuğa bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı kırmızı toz biber, üç yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilerek iyice harmanlanır. Bu marine olan tavukların üzeri streç filmle örtülerek en az iki saat kadar sosunu çekmesi için buzdolabında bekletilir. Bu arada iki adet havuç soyulup küp küp doğranır. Çekirdekleri alınmış üç adet kırmızı biber de ufak doğranır. Bir adet patates de soyulup küp doğranır. Tavuklar kızdırılan tavada sık sık karıştırılarak sotelenir. Üzerine on adet arpacık soğanı ilave edilerek karıştırılır. Havuç ve patates de tavuğa eklenip karıştırılır. Daha sonra kırmızı biberleri ve bir kâse kadar bezelye de katılarak pişirmeye devam edilir. Üzerine doğranmış üç diş sarımsak ve bir yemek kaşığı salça da eklenerek iyice karıştırılır ve alım ve bir su bardağı sıcak su ilave edilir. Tuzu atılarak karıştırılır ve ocaktan indirilir. Pişirme kâğıdı tezgâha serilip ortasına bir porsiyon kadar sebzeli tavuk konulur. Kâğıdın iki tarafı ortaya doğru katlanır ve kenarlarını açılmayacak biçimde katlanıp kapılır. Kâğıt kebabı paketleri açılma yeri altta kalacak şekilde fırın tepsisine dizilir. Önceden ısıtılmış 190° fırında yirmi dakika pişirilir. Sıcak olarak pirinç veya bulgur pilavı, salata ve ayranla sunulur.
 22. Köfteli kağıt kebabı nasıl yapılır? Yarım kilo orta yağlı kıyma, rendelenmiş bir adet soğan, tuz ve karabiber karıştırılıp köfte harcı yoğrulur. Küçük toplar halinde köfteler yuvarlanarak sebzelerle harmanlanır.
 23. Kilis Tava nasıl olur? KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP)
 24. Tas kebabı nasıl yapılır? KOLAY TAS KEBABI TARİFİ

Malatya mutfağının diğer nefis örnekleri de ilginizi çekebilir:

GÜN KURUSU KAYISI DOLMASI TATLISI (Malatya)
ANALI KIZLI KÖFTE (Malatya, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Kahramanmaraş,Tarsus)
🥣MAHLUTA ÇORBASI TARİFİ (Antakya, Hatay, Adana, Mardin, Malatya)🍲
TİRİTLİ KÖFTE (Malatya)
BULGUR KÖFTESİ (MALATYA KÖFTESİ)

Hatay mutfağının diğer nefis örnekleri de ilginizi çekebilir:

BERGAMOT REÇELİ NASIL YAPILIR? (Antalya, Hatay)
SAKAL KALDIRAN TATLISI (Hatay, Antakya)
CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)
🥣AYA ÇORBASI (Hatay, Antakya)🍲
ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 (Hatay, Suriye)
ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis)
PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)
BELEN TAVA (İskenderun, Antakya, Hatay)
TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)
KAYTAZ BÖREĞİ (Antakya, Hatay)
NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay)
ŞIHILMAHŞİ (DOLMALARIN ŞAHI Kilis, Hatay, Antakya, Antep)
🥣MAHLUTA ÇORBASI (Antakya, Hatay)🍲
🍪ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay)
EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ KÜNEFE Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı
PRATİK MUHAMMARA (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA; Hatay, Gaziantep)
EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya)
FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı köfte Adana, Mersin, Antakya Hatay
KOLAY FAVA (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya)
KAĞIT KEBABI (Hatay, Antakya)
🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)
TAHİNLİ KABAK TATLISI TARİFİ Hatay, Antakya, Antalya, Aydın
MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay)
SEMBUSEK, SEMSEK TARİFİ (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)
SEMİRSEK (Hatay)

YukarıYukarı