mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Çoban Kavurma Tarifi, Nasıl Yapılır?

Çoban kavurma nasıl yapılır? Meslek icabı çobanların bir bildikleri olmalı... Kavurma en güzel hangi etten yapılır? En iyi çoban kavurma nasıl yapılır? "Kavurmalık etten ne yapılır?" diyenlere işte nefis çoban kavurma tarifi...

ÇOBAN-KAVURMA

Çoban Kavurma Malzemeleri

Yarım kg kuzu eti🐑

Bir adet orta boy kuru soğan🧅

İki adet orta boy domates🍅

İki - üç adet yeşil köy biberi🌶️

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, karabiber, kekik

Servis için lavaş: EV YAPIMI KOLAY MAYALI LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ)

ÇOBAN-KAVURMA

Kuzu Çoban Kavurma Tarifi - Sac Kavurma Tarifi

 1. Sıvı yağ yayvan bir tavaya konulur.
 2. Isınınca kuşbaşından daha küçük doğranıp yıkanan yarım kilo kuzu eti ilave edilir. Etler yumuşayıncaya kadar kavrulur.
 3. İnce bir şekilde kıyılan kuru soğan, biber ve kabuğu soyulmuş domatesler eklenir. Kavrulmaya devam edilir.
 4. Bir adet orta boy kuru soğan, iki - üç adet yeşil köy biberi ve iki adet orta boy domates kuzu eti ile birlikte özleşince tuz, karabiber ve kekik eklenir, kapağı kapatılarak beş - altı dakika kısık ateşte pişirilerek ocaktan alınır.
 5. Servis tabağının alt kısmına lavaşlar serilir.
 6. Üzerine kavurma yerleştirilir. Sıcak olarak servise edilir.
 7. Çoban Kavurma yeşillikle süslenir.

Çoban Kavurma Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Sebzeli-Et Kavurma Püf Noktaları

 1. Çoban Kavurma Hangi Etten Yapılır? Çoban Kavurmaya Ne Konur? Çoban Kavurma Kaç Dakikada Pişer? Türk mutfağının hususi yemekleri arasında yer alan çoban kavurma, sac kavurma olarak da meşhurdur. Umumiyetle pilav ile beraber sunulan çoban kavurmanın yapımında kuzu veya dana eti kullanılır. Kuzu kavurma hangi etten yapılır? Lezzetli kuzu kavurma için orta yağlı kuzu kuşbaşı eti tercih edilir. Çpoban kavurma içerisinde bilhassa biber ve sebzelere yer verilir. Ortalama 20 dakika da pişirilen sac kavurma, özellikle kalabalık sofraların vazgeçilmezidir. İsteğe göre patatesli ve mantarlı türleri de vardır.
 2. Yumuşak Dana Kavurma Nasıl Yapılır? LOKUM KIVAMINDA KAVURMA NASIL YAPILIR?🐏🐄
 3. 1 Porsiyon Çoban Kavurma Kaç Kalori? Çoban kavurmanın 100 gramı 165, bir porsiyonu ise yaklaşık 600 kaloridir.
 4. Çoban Kavurma Menüsü Çoban kavurma, sade pirinç pilavı, bulgur pilavı, makarna, salata, ayran, kayısı hoşafı ile berabe sunulabilir.
 5. Çoban Kavurma Hangi Etten Yapılır? Kullanılacak etin orta yağlı olmasına itina gösterilip kuşbaşı doğranır. Hazırlamaya başlamadan evvel eti bol su ile durulanıp kuruması için on - onbeş dakika bekletilir. Etin yağlı kısımları ayrılıp önce onlar pişirilirse ilave yağ kullanmak gerekmez. Eti kavururken ocağı yüksek ayara getirilise mühürlenerek suyunu kaybetmz ve daha çabuk pişer. Etler yumuşamaya başlayınca ayarı kısılır. Et pişince tuz, toz biber ve karabiber ilave edilip yeknesak hale gelmesi için iyice karıştırılır. Tabanı geniş bir tencerede pişirilirse bütün etler eşit derecede ve doğru şekilde pişer.
 6. Dana sac kavurma hangi etten yapılır? Dana kuşbaşı etini yağlı olarak tercih ederseniz çok daha lezzetli bir yemek olacaktır. Yoksa yağsız etle şu şekilde yapılabilir: Dana etinin but kısmından çıkartılan etlerle bir kavurma tarifi: Sac tavanın içerisine iki yemek kaşığı sıvıyağı koyun ve üzerine yarım kilo dana kuşbaşı eti eklenir. Etleri orta ateşte suyunu salıp çekene kadar kavrulup bir su bardağı su ilavesiyle pişmeye bırakılır. Suyu çekip etler hafif kızarınca piyazlık doğranmış bir adet kuru soğanı tavaya eklenir ve 2-3 dakika karıştırılır. Soğanlar sotelendikten sonra çekirdeği çıkartılıp iri doğranmış sivri biberi ve soyulup küp doğranmış bir adet domates tavaya eklenir. Malzemeler tavanın dibine yapışıp yanmaması için ara ara karıştırılır lakin karıştırırken dana etinin ezilip dağılmaması için et ezmeden karıştırılır. Domatesler piştikten sonra tereyağı eklenip karıştırılır. Kimyon, keik, tuz, karabiber ekleyip, 2-3 dakika karıştırılıp sıcak sunulur.
 7. Sulu Çoban Kavurma Tarifi Esasen bol sebzeli yapılan çoban kavurma hele de çabuk pişen bir etle yapılınca kalan suyuyla sulu bir çoban kavurma olacaktır.
YukarıYukarı