mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

LEZZETLİ KURBAN KAVURMASI NASIL YAPILIR?🐏🐄

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!

Alamayanlara ve kesemeyenlere dağıttıktan sonra hala kalmışsa lezzetli bir et yemeği olan kurban kavurması nasıl yapılır?

Kurban eti kavurması nasıl yapılır? Dana kavurma en güzel nasıl yapılır? Bayram sofralarının vazgeçilmezi kurban kavurması nasıl yumuşak olur? Lezzetli bir kavurma için nelere dikkat edilmelidir? Yumuşak et kavurma nasıl yapılır? Et Kavurma Tarifi Püf Noktaları...

Ağızda dağılan yumuşak lokum kıvamında kavurma nasıl yapılır Kavurmada etin sınıflandırılması neden ehemmiyetli? İşte nefis kurban kavurma tarifi...

Yumuşacık, ağızda dağılan kavurma bayram sofralarını bir şölene çevirir. Bayram misafirlerinin damaklarında enfes bir tat bırakır. Lakin kavurma tarifleri ve kavurma yapmanın püf noktaları olarak ifade edilenler oldukça farklı olabiliyor. Kavurma nasıl pişirilir? Hangi et, hangi pişirme usulüyle kavrulmalı? Düdüklü dana kavurma tarifi ile kuzu kavurma tarifi farklı mı? Kısa sürede sunulmak üzere mi yoksa saklamak üzere mi pişirilecek? Sebzelerle yahni lezzeti mi yoksa sade kavurmanın tadı mı istenir? Hangi yağ nasıl kullanılacak yoksa hiç mi kullanılmayacak? Et bekletilmeli mi, terbiye edilmeli mi? “Kavurma lokum gibi yumuşak olsun, sert kalmasın da hangi usul ve malzemeyle yapılırsa yapılsın.” da makul bir istektir. Öyleyse en leziz kuşbaşı dana eti kavurma nasıl yapılır? Kavurma yapmanın püf noktaları nelerdir? İşte kolay, pratik ve bayram sofralarına layık ustasından kavurma tarifi ve malzemeleri…

Kavurma kendi yağıyla suyu kaybolana kadar pişirildikten sonra yenen veya dondurulup saklanan et manasına gelirken farsça bir kelime olan yahni kavrulmuş soğan, salça veya sosla ile pişirilen, sade veya sebzeli et yemeği demektir. Kavurmada esas kendi yağında pişirmektir. Et çok yağsız değilse lezzet değiştirecek sıvıyağ veya tereyağı ilavesi yapılmaz. Gerekirse iki yemek kaşığı kadar ilave edilip kızdırılarak etler mühürlenir. Kurban kavurması tarifi olarak iki türde de anlatımlarla karşılaşılabilir. Biber, soğan ve domates gibi yardımcı malzemelerle çoban kavurma veya sac kavurma da yapılabilir. Fakat bayram kavurması ekseriyetle olabildiğince sade yapılandır.

KURBAN BAYRAM KAVURMASI 1

Lokum Gibi Dana Kavurma Tarifi Malzemeleri - Kavurma İçine Ne Katılır?

Bir kg kavurmalık kuşbaşı orta yağlı koyun veya dana kurban eti

Birer çay kaşığı Karabiber, kekik

İstenirse birer çay kaşığı kırmızıbiber, kimyon, biberiye

Bir tatlı kaşığı tuz

Yağsız bir etse:100 gram kuyruk yağı, kavram yağı, iç yağı

Yahni lezzetine yaklaştırmak için:

Bir baş orta büyüklükte kuru soğan veya altı adet arpacık soğan

Dört diş sarımsak

Et Kavurma Tarifi: En Güzel Dana Eti Kavurması Nasıl Yapılır? Lokum Gibi Kavurma Tarifi - Dana Etinden Yumuşak Kavurma Nasıl Yapılır? Lokum Gibi Kuşbaşı Et Nasıl Pişirilir? Dana Eti Kavurma Nasıl Yumuşak Olur?

 1. Dinlendirme, Temizleme ve Doğrama: En az bir gün buzdolabında dinlemiş ve dolaptan alınarak yarım saat kadar sürede oda sıcaklığına yaklaşmış etler kesme tahtasına alınır. Keskin bir bıçakla etin sert olmasına yol açacak sinirler temizlenerek kuşbaşı doğranır. Et kas lifleri ile aynı yönde değil liflere dik olacak şekilde kesilirse pişme süresi kısalır. Etler ne çok küçük ne büyük orta boy doğranmalıdır. Bir yemek kaşığına üç parça girecek biçimde doğranan etler bol soğuk su ile birkaç su yıkanıp iyice süzülür.
 2. Terbiye: Bilhassa sert olabilecek etler için en az iki saat sürmesi gereken terbiye yapılır. Et; soğan rendesi, zeytinyağı, az bir tuz, karabiber ve yoğurt suyu ile elde edilen asitli karışımda bekletilerek ile marine (terbiye) edilip yumuşatılır. Lezzetlenmeyi de sağlayan terbiyede çok az olması gereken tuz fazla olursa pişmeden eti sertleştirir. Yoğurt yerine süt kullanılırsa ilave yumuşaklık sağlar. Ayrıca yumuşaklık ve lezzet için et pişerken üzerine birkaç damla sirke veya limon suyu da gezdirilebilir.
 3. Yağ: Kullanılan et, but gibi yağsız bir kısımsa lezzetlendirmek üzere iç yağ veya kuyruk yağı ilave edilir. Orta düzeyde bir yağ varsa eklemeye gerek yoktur. Kavurma usulüne uygun olarak etin kendi yağı, pişmesi için kâfi olacaktır. Lezzetli bir kavurma için etin üstündeki yağlar sıyrılıp alınmaz. Sadece sarı ve yoğun yağları çıkarıldıktan sonra kalan yağ ete asıl lezzeti verir.
 4. Mühürleme: Et suyunu salmadan nasıl pişirilir? Kavurmanın suyunu hemen bırakıp kurumaması, yumuşak, sulu ve lezzetli olması için önce tencereyi devamında da yağı iyice kızdırmak gerekir. Geniş tabanlı bir tencere ocağa konur ve orta ateşte bir miktar kızdırılır. Tencereye önce etin yağlı kısımları konulup eritilir. Yağlar eridikten sonra olursa kıkırdaklar süzgeç veya kevgir yardımıyla yağın içinden çıkarılır. Daha sonra kalan parçalar ilave edilerek et on dakika kadar yüksek ateşte kavrularak mühürlenir. Yani lezzetin dışarı çıkmasını engelleyecek şekilde dışı kahverengi bir kabuk bağlar. Her tarafı kahverengi olana kadar sulandırmamak için sürekli karıştırma yapılmaz. Et fırında bile pişirilecekse öncesinde bir süre tavada pişirmek ete yumuşaklık sağlar. Ocak, etlerin rengi iyice döndükten sonra kısılır. Et suyunu çeker mi? Et suyunu salar ancak çekmez, buharlaşıp kaybolur, yani et suyunu çekmiyor lezzeti de buharla gidiyor.. Et pişerken neden sulanır? Kuşbaşı et suyunu nasıl çeker? Etin suyunu çekmesi için ne yapmalı? Kavurma kuru oluyorsa sebebi tencereyi tam kızdırmadan pişirmeye başlamaktır. Bu durum etin suyunu dışarı vermesine ve kurumasına yol açar. Eğer tencereyi güzelce ısıtılırsa, et suyunu içinde tutar ve kavurma yumuşak, sulu ve lezzetli olur.
 5. Kavurma: Kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı vaziyette ağır ağır pişirmek idealdir. Hiçbir şey ilave etmeden etin kendi buharında pişebilmesi için suyunu salıp tekrar etler suyunu çekinceye kadar kavrulur. Suyunu salan etin üste çıkan köpükleri alınır. Arada gerekirse tencereyi sallamak suretiyle, tencere küçükse bir tahta kaşıkla karıştırarak kapağı kapalı halde pişirmeye devam edilir. Hızlı netice almak üzere düdüklü tencere de kullanılabilir.
 6. Yahni: Yahni lezzetinde sulu bir kavurma için soğan ve sarımsak ilavesi yapılır: Etler pişerken soğanları ve sarımsakların kabukları soyulur. Soğan dörde bölünür veya bütün olarak bırakılabilir. Soğanlar ve bütün vaziyette olan sarımsaklar tencereye eklenir. Etler suyunu tekrar çekene kadar bütün malzemelerle beraber bir – bir buçuk saat civarında pişirilir. Kuzu ve koyun etleri daha kolay ve hızlı pişer. Bu arada sulandırmaması için soğan başta etle birlikte tencereye konulmamalıdır.
 7. Su durumu: Eğer kavurma dana etinden yapılıyorsa daha uzun sürebilir. Etler pişmeden suyu biterse yarım çay bardağı kadar kaynar su ilave edip bir süre daha pişirilir. Bunun aksine eğer etler pişmiş ama hala suyunu çekmediyse kapağını açarak suyu buharlaştırılır. Et piştiğinde tencerenin tabanında kalan su çok fazlaysa kepçe yardımı ile alınır. Çünkü suyunu çekmesi beklenirse çok pişerek etler ezilir.
 8. Kontrol ve süre, Et ne kadar sürede kavrulur?, Kavurmanın piştiğini nasıl anlarız? : Bu arada etin piştiğini anlamak için çatal veya bıçak batırılırsa etin içindeki su çıkar ve lezzetini kaybeder. Tencerede pişen etler arada karıştırılır, kontrol edilir ve kapağı vakit kaybetmeden tekrar kapatılır. Eti gereğinden fazla pişirmek de etin daha sert olmasına sebep olur. Ortalama bir buçuk saat yeterli bir süredir. Etler tamamen pişerek lokum kıvamına gelip gelmediği kontrol edilir.
 9. Tuz ve baharat: Tuzsuz et lezzetli olmaz, lakin ete tuzu piştikten sonra, ocaktan almadan birkaç dakika önce atılır. Başlarda ilave edilen tuz etin suyunu bırakarak sertleşmesine yol açar. Ocaktan almadan beş dakika önce iki çay kaşığı tuz ve baharatlar eklenip karıştırılarak ocaktan alınır. En son istenirse az bir miktar tereyağı ilave edilebilir.
 10. Servis: Kavurma dinlendikten sonra servis tabağına alınarak bayram misafirlerine sebzeli bulgur pilavı gibi bir pilav, acılı ezme ve ayran eşliğinde sıcak olarak servis edilir.
 11. Kurban Eti Kavurması Nasıl Saklanır? Hazır Kavurma Nasıl Yapılır? Saklama için Kışlık Kavurma Nasıl Yapılır? Kavurma bir çeşit et saklama usulüdür de... Bu gaye ile yapılacaksa dörtte bir nispetinde kuyruk yağı veya iç yağ başka bir yerde eritildikten sonra suyunu çekerek pişen etlerin üzerine dökülür. Bu durumda tuz yemeğe konulan miktardan daha fazla konularak birkaç dakika daha kavrulur. İç yağı kuyruk yağından daha çabuk donar. Ocak kapatılıp etler sıcakken ısıya dayanıklı plastik olmayan yayvan kaplara veya tepsilere boşaltılır. Soğuyup yağlar donunca kavurma kaplardan alınıp buzdolabı poşetlerine doldurulur. Bir – iki hafta içinde tüketilecekse büyük tencere veya küplerde buzdolabında, uzun süre muhafaza edilmek istenirse derin dondurucuda saklanır.
 12. Düdüklüde Dana Kavurma Tarifi Düdüklüde Et Kavurma Tarifi: Düdüklü Tencerede Kavurma Nasıl Yapılır? Düdüklüde Et Nasıl Pişirilir? Düdüklüde kavurma daha pratik kabul edilebilir. Aynı malzemelerle daha hızlıca kavurma yapmak için yağ düdüklü tencerenin içinde eritilip tencere kızınca etler atılır, mühürlenir ve biraz karıştırılır. Soğan ve sarımsak ilave edilir. Ardından düdüklü tencerenin kapağı kapatılır ve yarım saat kadar ocakta pişirmeye bırakılır. Pişme işlemi bitince tavada kavurup tuz ilavesi ile servis edilebilir.
 13. Eti sütle pişirmek: Yarım kilo kuşbaşı et haşlanıp süzülür. Etler tencereye konulur. Üzerine yarım ay şeklinde doğranmış bir adet soğan, üç diş sarımsak, tuz, zeytinyağı ve iki yemek kaşığı tereyağını ilave edip sotelenir. Sonra oda sıcaklığındaki bir çay bardağı süt ekleyip biraz suyunu çekmesi beklenir. Küp küp doğranmış altı adet yeşilbiber ilave edilerek biraz daha pişirilir. Altı adet domates soyulup küp küp doğranır. Tencerenin ağzı açık halde pişirilir. Ocaktan almaya on dakika kala kekik, karabiber ilave edilir. Tencerenin kapağı örtülüp pişirilir.

KURBAN BAYRAM KAVURMASI 2

Lokum Gibi Et Kavurma Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Et Nasıl Kavrulur? Dana Eti Kavurma Püf Noktası

Dana kavurma etin neresinden yapılır? Çabuk ve geç pişen et kısımlarını aynı tencereye koymak kısmen dağılmış kısmen pişmemiş bir et yemeği ile neticelenebilir. Bu sebeple but, ön kol, kontrfile, bonfile, antrkot bölümlerinin bilinmesinde fayda var. Genelde bu kısımlar daha hızlı pişebilir ve birlikte kavurma ızgara, sote yapılabilir. Gerdan, boşluk, döş gibi daha geç pişen etlerin birlikte tava, haşlama, kavurma, fırın usulüyle pişirilmesi daha uygun olabilir. Kebap yapımında, sertleşmeye karşı kuzu but veya kürek bölgesi etleri daha uygun olabilir.

Bayram et kavurması için et hazırlama nasıl yapılır? Kuşbaşı et kavurması nasıl olur?

Kavurma kolay ve püf noktalarına dikkat edildiğinde lezzetli bir yemektir. Mümkünse koldan veya ikinci tercih olarak buttan alınan etler zar, sinir ve aşırı yağ gibi kısımlardan ayrılıp iki - üç santim büyüklükte kuşbaşı doğranır. Parçalar çok küçük olursa kurban eti kavurması kuruyabilir; çok büyük olursa da içleri pişmeyebilir.

Etler yıkanır mı?

Karşı fikirler olsa da pişirme öncesi yıkanıp süzdürülmesi gerektiği kanaatindeyiz. Hususiyetle kurban eti birkaç kez yıkandığında bile kanlı su çıkabilmektedir. Bu şekilde yıkanmazsa etin üzerinde hoş olmayan köpükler oluşabilir.

Dinlendirme niye gereksin ki?

Dini hususiyeti dışında kurban eti ile kasaptan alacağımız etin farkı nedir? Dinlenmemiş olması… Kurban bayramında pek mümkün olmasa da yumuşak ve lezzetli olduğu kadar hazmı kolay sağlıklı ve lezzetli bir kavurma veya kebap için sabredip eti bir gün kadar buzdolabında dinlendirmek gerekir. Hemen tüketilirse daha yavan olur. Dinlendirilmeden hemen parçalanmış etlerin gevrekliği ve dayanma süresi de daha azdır. Bir gün hiç olmazsa dört saat dinlenmiş kurban etleri kullanılmalıdır. Ette oluşan laktik asidin vereceği sertliğin geçmesi için en az bir gün beklemesi gerekir. Kesildikten sonra etin en fazla bir saat serin ortamda dinlenip eti temizlenerek poşet veya kağıtla değil tabak veya tepsi gibi malzeme ile buzdolabına konulmalıdır. Bakteri oluşmaması için de et artı dört derece civarındaki buzdolabında birbirine değmeden bekletilmelidir. Ayrıca et dolaptan çıkarıldığı an pişirilmemeli oda sıcaklığına gelerek dinlenmesi beklenmelidir.

Marinasyon da ne ola ki?

Etin asıl tadını bir miktar değiştirip farklı bir lezzet seviyesine ulaştıracak usul ise terbiye (marinat) içinde bekleterek dinlendirmektir. Ancak bu kontrfile, bonfile, biftek gibi etler için gereksizdir. Bu arada kasaptan satın alınacaksa tencere yemekleri için bu pahalı etler yerine kuzu but, ön kol veya dana tranç yeterlidir. Marine etmek eti yumuşatma, lezzet ve güzel koku vermek, dayanıklılığını arttırmak üzere asitli ve aromalı bir sıvı içerisinde bir süre bekletmektir. Bu gaye ile sıvı yağ, sirke, limon suyu, soğan suyu, sarımsak, süt, yoğurt, biber salçası, çok az tuz, kimyon, kekik ve benzeri baharat ve otlar kullanılabilir. Sirke veya limon suyu gibi asit vasıflı bir suda bekletilen etler istenen lokum kıvamına ulaşır. Lakin bu bekleme yarım saati aşarsa etin bozulmasına yol açabilir.

Yağ mevzusu?

Yağsız bir dana eti varsa, etlerden önce bir - iki yemek kaşığı sıvı yağın tencerede kızdırılması gerekebilir. Ancak orta yağlı veya yağlı bir et varsa yağ konmadan kendi yağı ile pişebilir. İlave lezzet için, et pişmek üzereyken çok az tereyağı eklenebilir. Farklı bir lezzet hedefiyle hazırlanmak istenen kavurmalar ise onda bir nispetinde ince doğranmış tercihen kuyruk, kavram yağı eritildikten sonra etin ilavesiyle yapılır. Soğuduktan sonra buzdolabında saklamak gayesiyle hazırlanacaksa dörtte biri kadar iç yağ eritildikten sonra etin ilavesi gerekir. Bununla beraber yüksek kolesterol ve doymuş yağlar kalp ve damar hastaları bakımında riskli olduğundan lezzet maksatlı kuyruk ve iç yağ ilavelerinden kaçınmak veya olabileceği kadar az seviyede tutmak daha doğru olacaktır. Esasen kavurmalık ette umumiyetle kafi seviyede yağ olduğundan ilave yağa ihtiyaç da yoktur. Bununla beraber yağ ilave edenler kısmen dengelemek için soğan ve/veya sarımsak da eklemeliler.

Kavurma nasıl Yapılır? Kurban kavurma malzemeleri neler?

Bayram kavurmasının özelliği kendi yağı ve yıkanıp tencereye konulduğu suyu ile etlerin yumuşayıncaya kadar pişirilmesi ve en son tuz atılarak tatlandırılmasıdır. Domates ve biber gibi sebzelerin ekleneceği Sebzeli Et Kavurma Tarifi ÇOBAN KAVURMA TARİFİ veya sac kavurmadır. Evet, bizce Kurban bayramı kavurması soğanlı veya soğansız, belki biraz kekik ve karabiberle yapılmalıdır. Kimyon ve kırmızı biber de katılabilir. Soğan ve sarımsak katmak isteyenler soyup bütün olarak ilave etmeliler. Pişme ilerleyince soğan iki parçaya bölünebilir. Bu noktada kemik suyunun lezzete ve sağlığa faydaları dikkate alınarak sebzeli veya sebzesiz kemikli et kavurma da yapılabilir. Ekmeğin banılarak yenildiği sulu et yemekleri daha çok tercih ediliyorsa kavurma tarifindeki etler suyunu salıp tekrar çekince isteğe göre değişebilecek ölçüde mesela altı su bardağı su ilave ederek kırk dakika pişirilir. Başka bir tencerede yağda kavrulmuş soğanların üzerine bu sulu pişmiş et ilave edilerek on beş dakika daha pişirilip tuz ve baharatları ilave edilerek karıştırılır.

Kavurma nasıl pişirilir? Mühürleme derken?

Mühürleme "Lokum kıvamında lezzetli kavurma nasıl yapılır?" mevzusunda et seçiminden daha mühimdir. Eti yağlı bir tavada veya tabanı geniş bir tencerede önce harlı ateşte, yüksek sıcaklıkta birkaç dakika pişirmek suyunu kaybetmesini önleyecek bir tabaka almasını sağlayacaktır. Böylece daha yumuşak ve lezzetli olur. Daha sonra pişirme kısık ateşte etler yumuşayıp rengi dönene kadar ağzı kapalı olarak devam eder. Bu sürede etlerin suyunu salıp geri çekmesi beklenir. Etler pişerken içlerinin iyi pişmesi için fazla çevrilmemesi gerekir. Çevirirken çatal gibi eti delecek bir malzeme kullanılırsa et, içindeki suyu kaybedecektir. Bunun yerine maşa kullanılabilir, tava veya tencere bütün olarak sallanabilir. Kapaklı bir çelik tencere kullanımı ısının daha iyi dağılmasını temin ederken suyun hemen buharlaşmasına mani olarak etlerin daha iyi pişmesini sağlar. Sürecin hızlanması için düdüklü tencere kullanılabilir. Bu arada kemiklerinden ayrılması zor kurban etlerini de düdüklü tencerede pişirip ayırmak hayatı kolaylaştıran bir usuldür.

Tuz neden en son ilave edilir?

Etin içindeki suyu dışarı çıkarmaması, sertleştirmemesi için bir kilo kavurmaya bir tatlı kaşığı kadar tuz son aşamada etler yumuşayınca eklenip karıştırılır. İstenirse karabiber ve kekik eklenebilir. Ocak kapatılır.

Dana eti kavurma tarifinde su neden eklenir?

Eti kendi suyunda ve kısık ateşte pişirmek esastır. Kavurma Tarifi / Dana Eti: Kuzu Kavurma yerine daha uzun süre pişmesi gereken dana eti kullanıldığında etin pişmesi için bazen bir miktar su ilave edilmesi gerekebilir. Bu ilave her seferinde yarım çay bardağı kaynamış suyu geçmemelidir.

Pişme süresi nedir?

Kuzu eti kavurması bir saate yakın bir sürede tamamlanabilir. Ortalama bir buçuk saat iken etin vasfına ve ateşin seviyesine göre iki saate de yaklaşabiir. Kıvam iyi ayarlanmalıdır. Fazla pişip liflerinden ayrılan etin görüntüsü hoş, yemesi lezzetli olmayacaktır.

Etle birlikte ne sunulabilir?

Sıcak bir tabakta yanında SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya patates ile sunulabilir. Domates, biber, maydanoz ve turşuyla olduğu gibi KOLAY ÇOBAN SALATA (NARLI)🥗 veya GAVURDAĞI⛰️ SALATASI🥗 (Gaziantep) ile de servis edilebilir. Yanında AYRAN🥛🧊 olan EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ)la dürüm halde de sunulabilir. Kavurma eti kahvaltı sofralarında veya beş çayı ile birlikte de servis edilebilir. Bununla beraber medyada çokça yer alan "Demir emiliminin azalmaması için et yedikten en erken bir saat sonra çay veya kahve içilmelidir." uyarısını ve yine aynı maksat ve sindirim kolaylığı için "et bol limonlu salata ile birlikte yenmelidir." önerisini hatırlatalım.

Et buzdolabında sağlıklı olarak ne kadar saklanabilir?

Et buzdolabında üç - dört gün saklanabilse de sıfırın altında on sekiz derecede dondurularak altı ay korunabilir. Buzdolabı veya derin dondurucu bozulmazsa, bir ısı değişimi olmazsa bu durum geçerldir. Ancak dondurulmuş etlerin çözülüp tekrar dondurulması bakteri üretebileceğinden bir kerede kullanılacak buzdolabı poşetlerinde ve kullanılacağı şekilde (kıyma veya kuşbaşı) dondurulması mühimdir. Buzlukta et nasıl saklanır? Kemikli et, oda sıcaklığında iken olabileceğinde küçük parçalara bölünüp buzdolabı poşetlerine yerleştirilir. Buzlukta kıyma nasıl saklanır? Buzlukta et saklamanın en kolay usulü kıyma şeklidir. Kıyma buzdolabı için özel yapılmış kilitli torbalara ince bir tabaka halinde yayılır. Üzerine bastırarak şekilleri düzeltilir. Bütün kıymalar üst üste dizilip buzluğa yerleştirilir. Kıyma çeşitli baharatlarla köfte haline getirilip de saklanabilir. Buzluk için köfte nasıl yapılır? Yağlı bir kıyma, ekmek yerine irmik veya galeta unu kullanarak, baharatla yoğrulup şekil verilip bir tepsiye dizilir. Köftelerin birbirlerine yapışmamaları için soğutmadan önce hafif un serpilebilir. Tepsi buzdolabına alınır ve birkaç saat köfteler soğutulur. Soğuttuktan sonra buzdolabı poşetlerine pay edilirken aralıklı bir şekilde yerleştirilir buzluğa atılır. Kullanılacağı zaman buzdolabı raflarında kabında su birikmeyecek şekilde çözdürülmelidir. Buzlukta pişmiş et nasıl saklanır? Buzlukta et kavurma yapılarak muhafaza edilebilir. Saklama gayesiyle hazırlanan kavurma, yağıyla piştiği için etin daha uzun süre dayanmasını sağlar. Son olarak etin hızlıca çözdürülmesi gerekiyorsa bir tepsiye alınıp üzerine ılık su dolu bir tencere konulması önerilir. Hem baskıyla hem de metalin ısıyı iletmesiyle netice hızlanır.

Eti sağlıklı pişirme usulleri nelerdir?

Kurban eti kavurma tarifi dışında eti doğrudan ateşe yaklaştırmayı gerektiren kebap, mangal yapılacaksa vitaminlerin kaybolup yanma ihtimaline karşı etler 15 - 20 santim ateşten uzakta olmalıdır. Az pişme mikroplardan arınma için yeterli olmazken yüksek ısıda çok pişme sadece lezzet ve B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına değil uzun vadede sağlık sıkıntılarına neden olacak kanserojen maddelerin oluşmasına neden olabilir. Bir kerede yenileceği kadar yapmak idealdir. Yeniden ısıtmak gerekirse tamamının en az 75C’ye ulaşması gerekir. Bunun yanında fırında veya haşlama, buharda pişirme ve güveç usulü umumiyetle daha sağlıklı kabul edilir. Haşlama usulü pişirmede, etin kendi suyunun, haşlama suyuna geçmesini önlemek, besleyici ve lezzetli olmasını sağlamak üzere kaynar su eklenmesi usulü ile haşlama yapılabilir. Etin ilk suyu dökülür mu? Haşlanacak etlerdeki kanı gitmesi için bir saat soğuk suda bekletilmesi gerekir. Eğer bekletmeye vakit bulunmuyorsa etler tencereye alnır. İçine defne yaprağı ve tane karabiber atılarak düdüklüde onbeş dakika, normal tencerede yarım saat haşlanıp suyu dökülür. Ayrı bir tencereye haşlanmış etker, soyulmuş ve iri doğranmış havuçlar beraber konularak üzerini geçecek kadar su ilavesiyle yine düdüklüde onbeş, normal tencerede otuz dakika pişirilir. Derin bir kaseye un ve limon suyu konulur. Ilınan et haşlama suyundan bir kaç kepçe una eklenir ve bir çırpıcı ile karıştırılır. Bu iş normal tencerede ise son 5 dakika da yapılabilir. Eğer düdüklüde pişiriyorsanız pişip tencerenin ağzı açılınca yapılır ve meyaneli karışımla biraz daha kaynatılır. Üzerine karabiber serpilerek sunulur.

Kaloriler ne olacak?

Kalori: Klasik dana kavurma tarifinin 100 gramı 240kcal, 150 gramlık bir porsiyonu ise 360 kaloridir. Doğru pişirir ve alınan enerjinin yakılması için bedensel faaliyetlerde gereken artışı sağlayabilirsek kolesterol de mesele olmayabilir. İşin doğrusu uzmanlar kırmızı et proteinlerinin kilo vermeyi başlatacağını, kas gelişiminde, onarımında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde katkı sağlayacağını söylüyor. Etteki demir mineralinin kanda emiliminin artması için beraberinde yüksek C vitamini ihtiva eden sebzelerle tüketilmesinde fayda var. Yanında salata olması bu bakımdan önerilir. Sebze ve meyveyi de ihmal etmeden ve aşırıya kaçmadan ölçülü bir seviyede et yemek ve alınan enerjiyi yakacak faaliyetlerde bulunmak en sağlıklısı olabilir.

Et, köfte, kebap için kolay tarifler var mı?

ET YEMEĞİ TARİFLERİ ve KÖFTE YEMEĞİ TARİFLERİ bölümlerinde alakalı diğer tariflere ulaşabilirsiniz.

EVDE🏠 ADANA KEBAP YAPIMI (KIYMA KEBABI)

KAVURMALI YUMURTA🍳 NASIL YAPILIR?,

EVDE TERBİYELİ KOLAY ÇÖP ŞİŞ KEBABI,

GÜVEÇTE ET🍖TARİFİ,

🥣İŞKEMBE ÇORBASI (TUZLAMA)🍲,

🥣PAÇA ÇORBASI🍲 (YOĞURT TERBİYELİ),

KOLAY ARNAVUT CİĞERİ NASIL YAPILIR? tarifleri de ilginizi çekebilir.

Haşlanmış etten kavurma olur mu?

Eti önce haşlayıp sonra kavurma Haşlanmış eti kavurma deyince akla gelen: Ev Yapımı Mersin Tantuni Tarifi, Nasıl Yapılır?🌯

Yumuşak et kavurma nasıl yapılır?