mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRINDA KOLAY ANKARA TAVA NASIL YAPILIR?🍖

Ankara tava nedir? Fırında Kolay Ankara Tava (Ankara Pilavı) nasıl yapılır? Ankara tava tavuk butlu olarak da yapılabilir. Lakin hindili Ankara tava, piliç Ankara tava yanında hakiki orjinal Ankara tava yapılışı tarifi nasıldır? Gerçek Ankara tavası nasıl yapılır? İşte Ankara tavanın tarifi resimli olarak...

FIRINDA KOLAY ANKARA TAVA NASIL YAPILIR 1

Ankara Tavanın Malzemeleri - Ankara Tava İçindekiler

Ankara tava eti: 750 gram iri parçalara ayrılmış dana eti (istenirse kuzu kol kullanılabilir)

İki adet orta boy kuru soğan

Bir yemek kaşığı (tepeleme) salça

Üç - dört diş sarımsak

İki su bardağı arpa şehriye

Bir buçuk yemek kaşığı tereyağı

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Dört adet yeşilbiber

İki adet orta boy domates

Bir tatlı kaşığı tuz

Altı - yedi adet tane karabiber

FIRINDA KOLAY ANKARA TAVA NASIL YAPILIR 3

Fırında Kolay Ankara Tavasının Yapılışı Tarifi

  1. Ankara tava yapımı için iri parçalara ayrılmış dana eti yıkanır ve süzdürülür. Yayvan bir tencere kızdırılarak bir yemek kaşığı zeytinyağı konulur. Etler bu yağın içinde iki taraflı olarak kızartılır.
  2. Üzerine ince doğranmış soğanlar ve sarımsaklar eklenir. Soğanlar pembeleşince tane karabiber, tuz ve salça eklenir. Birkaç dakika kavrulduktan sonra etlerin üzerine su ilave edilerek etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  3. Ankara tava nasıl pişirilir? Tereyağı tencereye konulur. Eriyince arpa şehriyeler eklenir ve karıştırılarak arpa şehriyelerin rengi dönünceye kadar kavrulur. Fırına dayanıklı bir kabın alt kısmına kavrulan şehriyeler yerleştirilir. Üzerine yumuşayan etler ilave edilir.
  4. Yıkanmış ve kabukları soyulmuş domatesler ve çekirdekleri çıkartılan biberler küçük küçük doğranarak etlerin üzerine serpiştirilir.
  5. Etlerin piştiği tencerede kalan sos yemeğin üzerine gezdirilir. Arpa şehriyelerin tam olarak pişmesi için gerekli olan sos bir su bardağı kadar olmalıdır. Yeterince sos yoksa sıcak su ile tamamlanabilir.
  6. Fırında Kolay Ankara Tava önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında orta bölümde üst kısımdaki domates ve biberler kızarıp arpa şehriyeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sıcak olarak servis edilir.

Not: Ankara Tava kebabını kemikli parça etle ve pirinç ile yapanlar da vardır. Ankara tavanın lezzetini tadanlar “Ankara tava yapan yerler nerede var? Ankara tava Ankara’da en iyi nerede yenilir?” gibi arayışlara girerler. Fakat Ankara tava lokanta restaurant menülerinde farklı şekillerde yer almaktadır. Pirinçli Ankara tava, bulgurlu Ankara tava, Ankara tavuk tava, Ankara tava kuzu incikli gibi türlerle karşılaşabilirler.

FIRINDA KOLAY ANKARA TAVA NASIL YAPILIR 2FIRINDA KOLAY ANKARA TAVA NASIL YAPILIR 5

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok