mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRINDA ZADE KEBABI TARİFİ🍆

Zade Kebabı nasıl yapılır tarifi nasıldır? Tadına bakıp tiryakisi olmamak mümkün mü? Et ve sebze lezzetlerini bütünleştiren nefis ve farklı bir kebap yapmanın zamanı geldi. Zade kebabı, tüm nefaseti ve aromasıyla mutfağın şaheseri, sofranın sultanı olacak... İşte Fırında Zade Kebabının resimli kolay tarifi...

FIRINDA-ZADE-KEBABI

Zade Kebabı Malzemeleri

Yarım kg kuzu eti

Dört adet uzun patlıcan

İki - üç diş sarımsak

Bir adet kuru soğan

İki adet orta boy domates

Beş - altı adet sivri biber

İki adet orta boy patates

Bir adet havuç

Bir yemek kaşığı domates salçası

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz ve karabiber

Üzeri için:

Kaşar veya dil peyniri

FIRINDA-ZADE-KEBABI

Fırında Zade Kebabı Tarifi

 1. Sıvı yağ tencereye konularak kızdırılır. Küçük doğranmış kuzu etleri tencereye ilave edilerek kavrulur. Üzerine ince doğranmış sarımsak, soğan ve salça eklenerek kavurmaya devam edilir.
 2. Etlerin tamamen yumuşaması için bir miktar sıcak su ilave edilebilir. Etler yumuşamaya başlayınca kabukları soyulmuş ve ince doğranmış domatesler ile biberler eklenir. Karabiber ve tuz ilave edilerek etler suyunu çekinceye kadar pişirilir.
 3. Patlıcanlar alaca soyulur ve uzunlamasına bir santim kalınlığında doğranır. Acı sularının çıkması için beş - on dakika kadar tuzlu suda bekletilir. Ardından bol su ile yıkanarak kurumaya bırakılır. Yapışmaz yüzeyli bir tavaya çok az yağ konularak patlıcanlar iki taraflı olarak kızartılır.
 4. Patatesler ve havuçlar kabukları soyularak küçük küpler halinde sıvı yağda kızartılır. Patlıcanlar çukur bir kabın içerisine tabanı örtüp uç kısımları dışarı sarkacak şekilde yerleştirilir.
 5. Önce etler patlıcanların üzerine dökülür. Onların üzerine patates ve havuçlar konulur. Dışarı sarkan patlıcan uçları ortada toplanır. Isıya dayanıklı bir kaba ters çevrilerek üzerine kaşar rendesi konulur. Fırında Zade Kebabı 170 derecede kaşarlar eriyinceye kadar pişirilir ve sıcak olarak servis edilir.

Fırında Zade Kebabı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Zade Kebabı Püf Noktaları

 1. Zade kebabı yanına ne gider? Zade kebabının yanına ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚, patates püresi, SALÇALI BULGUR PİLAVI🍚 çok yakışacaktır. Zade kebabının yanında CACIK, mevsim salatası, NANELİ AYRAN🥛🧊sunulabilir.
 2. Zade Kebabı nerenindir? Zade Kebabı hangi yöreye aittir? Bir yerde Çanakkale tarafında yaygın olarak yapılan kebaplar arasında sayılsa da literatürde Çanakkale Mutfağında yer aldığına dair bir kayda ulaşamadık. Kebabı Zade - Çanakkale'de yer alan bir işletme olduğu için herhalde... Hatta "Zade kebabı nerede yenir" diye aranınca da Google bu aile lokantasını veriyor. İnternet sitesi olmadığından bu kebabı yapıp yapmadığı belirsiz. Diğer taraftan Zade Kebabı ile karıştırılan Şehzade Kebabı nereye ait olduğu sualinin cevabı olarak "Amasya" denilebilir. Zade kebabı hangi yörenin olduğuna dair bilgisi olanlar yorumlarda paylaşırsa Zade Kebabı nereye ait olduğunun çözülmesi hususunda faydalı olacaktır.
 3. Zade Kebabı Kalori: Zade Kebabı - nefis yemek tarifleri arasında yer almakta olup 100 gramı 85 kcal, bir orta porsiyonu 280 kcal civarındadır.
 4. Müceddere Tarifi MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay)
 5. Tas Kebabı Tarifi KOLAY TAS KEBABI
 6. Sultan Kebabı Tarifi ETLİ SULTAN KEBABI (YUFKALI BOHÇA KEBABI)
 7. İslim Kebabı Tarifi KÖFTELİ İSLİM KEBABI (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI) ve İSLİM KEBABI (KÜRDAN KEBABI-ETLİ PATLICAN🍆 BOHÇASI)

FIRINDA-ZADE-KEBABIFIRINDA-ZADE-KEBABIFIRINDA-ZADE-KEBABIFIRINDA-ZADE-KEBABI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok