mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAVADA SEBZELİ ANTRİKOT🥩 IZGARA TARİFİ

Sebze sotesi üzerinde ızgara antrikot nasıl yapılır?

TAVADA-SEBZELİ-ANTRKOT-IZGARA

Tavada Sebzeli Antrikot Izgara Tarifi Malzemeleri

İki parça antrikot

Beş - altı adet mantar

Bir adet küçük kabak

Bir adet küçük havuç

Bir adet küçük kereviz

İki – üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki - üç diş ince doğranmış sarımsak

Tuz, karabiber

TAVADA-SEBZELİ-ANTRKOT-IZGARATAVADA-SEBZELİ-ANTRKOT-IZGARATAVADA-SEBZELİ-ANTRKOT-IZGARA

Tavada Sebzeli Antrikot Izgara Tarifi

  1. Sebzeler jülyen (parmak boyunda uzun ince) doğranır. Sıvı yağ konulan tava kızınca sebzeler sırasıyla tavaya aktarılır. Önce havuç ve kabak ardından kereviz ve mantarlar ile sarımsak konulur. Ara sıra karıştırılarak sebzelerin diriliğini çok fazla kaybetmeden sotelenir. Sebzelerin üzerine tuz ve karabiber eklenir ve ocaktan alnır.
  2. Tercihen döküm veya yapışmaz yüzeyli tava ocak üzerinde kızdırılır. Kasaptan dövülmemiş olarak alınan ve buzdolabından vakitlice çıkarılarak oda sıcaklığına getirilen antrikot dilimleri kızgın tavaya konulur. Mühürleme muamelesi yapılır. Yani iki – üç dakika hiç ellenmeden bir tarafı pişirilir. Ardından diğer tarafı çevrilerek pişirilir. Etin suyunu korumak için çatal veya bıçak batırılarak delmekten kaçınılır.
  3. Bu mühürleme muamelesinden sonra ağız tadına göre etler iki taraflı olarak bir süre daha pişirilebilir. Üzerine tuz ekilir. Servis tabağının zeminine sotelenmiş sebzeler konulur. Üzerine antrikot dilimleri yerleştirilir. Tavada Sebzeli Antrikot Izgara sıcak olarak servis edilir.

Antrikot Nedir?

Antrikot sığırın iki kürek kemiği arasından ve pirzolalık kısmından alınan, kemiğinden ayrılmış et dilimidir. Görece yumuşak, kaliteli ve lezzetli bir et olup marine (terbiye) edilmesine gerek yoktur. Bu sebeple et yemekleri arasında hususi bir yeri bulunan antrikot pişirme tarifinde marinasyona yer vermedik.

TAVADA-SEBZELİ-ANTRKOT-IZGARA

YukarıYukarı