mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAVADA TERBİYELİ KONTRFİLE NASIL PİŞİRİLİR?🥩

Teflon veya döküm tavada kontrfile nasıl pişirilir? Nefis bir et yemeği hazırlamak gayet kolay... "Kontrfile et tavada nasıl hazırlanır? Dana kontrfile Nasıl Yapılır?" diyenlere işte kontrfile tarifi...

TAVADA-TERBİYELİ-KONTRFİLE

Tavada Terbiyeli Kontrfile Tarifi için Malzemeler

Beş - altı dilim kontrfile et (Et dövdürülmez.)

Bir adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı yoğurt veya yoğurt suyu

Bir yemek kaşığı sirke

Tuz

Kekik

Teflon veya Döküm Tavada Terbiyeli Kontrfile Tarifi - Kontrfile Biftek Nasıl Pişirilir?

 1. Kontrfile marine edilir mi? Kontrfile Nasıl yumuşatilir? Kontrfile Terbiyesi, Kontrfile marinasyon Et neden marine edilir? Marinasyon, etin tadını güzelleştirmek, kıvama getirip kolayca pişebilmesini sağlamak üzere, daha ziyade asit vasıflı malzemelerle hazırlanan bir sos içinde etin belirli bir süre boyunca bekletilmesi usulüdür. Tavada biftek marine hazırlamak için soğanın kabukları soyulur, irice doğranır. Üzerine yoğurt sirkte, tuz ve kekik eklenerek karıştırılır. Kontrfile dilimleri bu karışımın içerisine düzgünce yerleştirilir. Zaman varsa en az bir gün ağzı kapalı olarak bir gün buzdolabında bekletilir.
 2. Marine edilmiş et nasıl pişirilir? Pişirme aşamasına gelince etler bu karışımın içinden alınır. Tercihen döküm (kalın tabanlı) ızgara tava kızdırılır ve etler tavaya yerleştirilir.
 3. Mühürleme işlemi nasıl yapılır? Kontrfile dilimleri mühürleme usulü ile pişirilir. Yani etin bir tarafı iki – üç dakika tamamen piştikten (renkleri kahverengi oluncaya kadar) sonra diğer tarafı da çevrilerek burası da pişirilir. Çevirme muamelesini yaparken çatal veya bıçak etlere batırılmamalıdır. Maşa kullanılabilir. Böylece etin sulu ve lezzetli olması sağlanır.
 4. Aynı tavaya yıkanmış domates dilimleri ve biberler eklenerek közlenir.
 5. Pişen etler servis tabağına alınır. Yanına pişirilen domates ve biberler konulur. Tavada Terbiyeli Kontrfile sıcak olarak servis edilir.

Teflon Döküm Döküm Tavada Kontrfile Nasıl Pişirilir?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Kontrfile Biftek Nasıl Pişirilir?" Püf Noktaları

 1. Kontrfile Nedir? Dana kontrfile ne demek? Kontrfile hayvanın neresidir? Kontrfile ile biftek aynı mı? Fransızca “contre-filet” kelimesi ile ifade edilen ve bonfilenin karşı bölgesinde bulunan et olup hayvanın her iki yanında bulunur. Dana kontrfile neresi? Büyükbaş hayvanlarda bel kemiğindeki dikensi çıkıntının iki tarafında yer alan böbrek yatağından belin iki tarafına uzanan kemiksiz ve antrkota göre yağsız et bölümüdür. Yağ miktarının azlığı sebebiyle sert olma riskini azaltmak için marine (terbiye) edilmesinde veya ince dilimler halinde kullanılmasında fayda vardır. Antrikot ile bonfile arasındaki farklar nelerdir? Sıklıkla karşılaştırılan etler antrikot ve bonfiledir. Zira bu iki et türü büyükbaş hayvanın oldukça yakın kısımlarından çıkar. Bonfile hayvanın neresidir? Bir danadan kaç adet bonfile çıkar? Büyük baş hayvanın böbrek yatağından başlayıp belin iki yanından uzanan ve kastan oluşan et bölgesidir. Bonfile ette sakatat ve iç yağı bağlantıları bulunmaz, gevrek bir ettir. Hayvanın sırt bölgesinde sağ ve sol tarafında bu kastan iki adet bulunur. Bonfile tam manasıyla "löp et" tabiri le ifade edilen lifli bir kastır. Ekseriyetle ızgarada, mangalda pişirilir. Antrikot hayvanın neresindedir? Hayvanın göğüs omurları üzerinden boyuna doğru uzanan ettir. Bonfilenin üzerinde bulunan kısım ise kontrefiledir ve ekseriyetle antrikot ile birlikte adı söylenir. Biftek: Alt kısmında inciğin bulunduğu büyükbaş hayvanın diz ekleminin üst tarafında yer alan kısımdır. But kısmından çıkartılır, etin yağ ve sinir ihtiva etmeyen kıymetli yerlerinden biridir. Aynı zamanda arka diz ekleminin üzerinde yer alan taraftan da çıkartılır. Hülasa sırt ikiye bölündüğünde, ön taraftan antrikot ve dana pirzola elde edilirken, arka kısmından ise kontrfile ve bonfile çıkar. Dört yüz kiloluk bir danadan takriben altı kilo pirzola, dört kilo antrikot çıkıyor. Biftek yağlı mıdır? Dananın antrikot, bonfile, kontrnuar, kontrfile ve sokum gibi bölümlerinden elde edilen biftek, az yağlı bol proteinli bir yapıda ve yüksek lezzettedir.
 2. Kontrfile ızgara nasıl yapılır? Yüksek ısıya ulaşan ızgaraya et yerleştirilir. Mühürleme yöntemiyle, birer dakika kadar her iki tarafı yüksek ateşte pişirilir. Pişirme müddeti, dilimli kontrfilenin kalınlığına bağlı olarak farklı olabilir. Bir buçuk parmak kalınlığında kontrfile takriben üç dakikada orta iyi derecesinde pişer. Bu süreyi pişme derecesi tercihine göre değiştirilebilir. Izgaradan aldıktan sonra bir süre dinlendirip sunulur.
 3. Düdüklüde Kontrfile: Kızdırılmış düdüklü tencereye etleri atılıp mühürlenir. Diğer tarafları da çevrilir. Etler suyunu salıp çekince tencereye bir yemek kaşığı tereyağı ilave edilir. Tereyağı eriyince etlerin üstünü kapatacak kadar sıcak su ilave edilir. Bir çay kaşığı tuz, silme yarım çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı sirke ve ufak bir adet defne yaprağı konulan düdüklü tencerenin kapağı kapatılır. Düdüklünün et pişirme ayarına ve müddetine göre et pişirilir. Bazılarında 20 dakika yeter. Yumuşayan etleri dağılmaması için spatula kepçe ile tabağa alıp servis ederken üzerlerine 1-2 yemek kaşığı yemeğin suyundan ilave edilir. Yanında pilav ve salata ile sunulur.
 4. Fırında Kontrfile Nasıl Pişirilir? 1) Fırında pişirilecek kontrfile öncesinde tavada mühürlenip önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırına alınarak yirmi dakika kadar pişirilir. Fırından çıkarıldıktan beş dakika kadar dinlendirilip servis edilir. 2) Terbiye edilen kontrfile buzdolabında bir gün bekletilir. Pişirmeden evvel buzdolabından çıkarılıp oda sıcaklığına gelmesi beklenir. Et kapaklı bir fırın kabına alınır ve 250 derecede ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirilir. Daha sonra fırın 200 dereceye indirilir. Ve bir saat daha pişirilir. Fırından çıkarılıp beş dakika dinlendirilir. Dilimlenerek sunulur.
 5. Et Pişirme Dereceleri 1) Az pişmiş (50°C): Eti ızgara veya tavaya aktardıktan sonra her iki tarafı ayrı ayrı bir buçuk dakika pişirilir. Dışı hafif kahverengi, içi kıpkırmızı olan az pişmiş derecesinde et servise hazırdır. Toplam pişme süresi üç - üç buçuk dakikadır. 2) Orta (57°C): Et ızgara veya tavaya yerleştirildikten sonra her iki tarafı dörder dakika pişirilir. Dışı pişmiş, içi sıcak, ortası pembe olan orta derecesinde pişmiş et toplamda yedi - sekiz dakikada hazırdır. 3) İyi (70°C): Her iki tarafı yedişer dakika pişirilir. Dışı koyu kahverengi, ortası kahverengi ve hiç pembelik kalmayan et toplamda on üç - on dört dakikada iyi derecede pişmiş olacaktır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok