mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAVADA TERBİYELİ KONTRFİLE🥩

Kontrfile et tavada nasıl hazırlanır?

TAVADA-TERBİYELİ-KONTRFİLE

Tavada Terbiyeli Kontrfile Tarifi içiçn Malzemeler

Beş - altı dilim kontrfile et

Bir adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı yoğurt veya yoğurt suyu

Bir yemek kaşığı sirke

Tuz

Kekik

Tavada Terbiyeli Kontrfile Tarifi

  1. Terbiye: Soğanın kabukları soyulur, irice doğranır. Üzerine yoğurt sirkte, tuz ve kekik eklenerek karıştırılır. Kontrfile dilimleri bu karışımın içerisine düzgünce yerleştirilir. Zaman varsa en az bir gün ağzı kapalı olarak bir gün buzdolabında bekletilir.
  2. Pişirme aşamasına gelince etler bu karışımın içinden alınır. Tercihen döküm (kalın tabanlı) ızgara tava kızdırılır ve etler tavaya yerleştirilir. Kontrfile dilimleri mühürleme usûlüyle pişirilir. Yani etin bir tarafı iki – üç dakika tamamen piştikten (renkleri kahverengi oluncaya kadar) sonra diğer tarafı da çevrilerek burası da pişirilir. Çevirme muamelesini yaparken çatal veya bıçak etlere batırılmamalıdır. Böylece etin sulu ve lezzetli olması sağlanır.
  3. Aynı tavaya yıkanmış domates dilimleri ve biberler eklenerek közlenir. Pişen etler servis tabağına alınır. Yanına pişirilen domates ve biberler konulur. Tavada Terbiyeli Kontrfile sıcak olarak servis edilir.

Tavada Terbiyeli Kontrfile Tarifi ile alakalı Diğer Bilgiler:

Kontrfile Nedir?: Fransızca “contre-filet” kelimesi ile ifade edilen ve bonfilenin karşı bölgesinde bulunan et olup hayvanın her iki yanında bulunur. Büyükbaş hayvanlarda bel kemiğindeki dikensi çıkıntının iki tarafında yer alan kemiksiz ve antrkota göre yağsız et bölümüdür. Yağ miktarının azlığı sebebiyle sert olma riskini azaltmak için marine (terbiye) edilmesinde veya ince dilimler halinde kullanılmasında yarar vardır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı