mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TEŞRUBE🍆 (Kilis, Gaziantep)

Evde kolay teşrube nasıl yapılır?

TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)

Teşrube (Kilis, Gaziantep) Tarifi Malzemeleri

Beş adet patlıcan

İki adet orta boy kuru soğan

Yarım kg kuşbaşı et

İki adet orta boy domates

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir tatlı kaşığı pul biber

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir büyük su bardağı haşlanmış nohut

Bir yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Servis için:

Bir büyük kâse katı yoğurt

Bir adet kapya kırmızıbiber

Bir tutam kıyılmış maydanoz

Patlıcanları kızartmak için: Sıvı yağ

TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)

Teşrube (Kilis, Gaziantep) Tarifi

  1. Tencereye tereyağı konulur. Eriyince sıvı yağ ilave edilir. Üzerine yıkanıp süzdürülen kuşbaşı kuzu etleri ilave edilir. Etler bu yağın içersinde yarı pişmiş hale gelinceye kadar kavrulur. Üzerine ince yemeklik doğranmış soğanlar ilave edilir. Soğanlar yumuşayınca üzerine salçalar eklenir.
  2. Salça kavrulup güzel kokusu çıkınca üzerine iki su bardağı kaynamış su ilave edilir. Kırmızı pul biber tuz, karabiber ve haşlanmış nohutlar ilave edilir. Birlikte kısık ateşte kaynamaya bırakılır.
  3. On – on iki dakika sonra kabukları soyulmuş ve irice doğranan domatesler ilave edilir. Yine kısık ateşte domatesler diğer malzemelerle bütünleşinceye kadar on dakika daha pişirilir ve ocak kapatılır.
  4. Patlıcanlar yıkanır ve alaca soyulur. Önce dörde bölünür, daha sonra iki - üç santim uzunluğunda verev dilimler halinde kesilir. Kızgın yağda pişirilen patlıcanların yağları süzdürülerek bir kenara alınır. Bir tepsinin alt kısmına kızartılan patlıcanlar yerleştirilir. Etli nohutlu karışım patlıcanların üzerini kapatacak şekilde dökülür.
  5. Kırmızıbiber yıkanır ve çekirdekleri çıkartılıp çok ince küpler halinde doğranır. Üzerine kıyılmış maydanozlar eklenir.
  6. Bir kâseye yoğurt alınır. Kırmızıbiber ve kıyılmış maydanoz yoğurda karıştırılır. Servis yapılacak tabağın altına bu yoğurt konulur. Üzerine tepsiye yerleştirilen patlıcanlı nohutlu karışımdan konulunca Teşrube (Kilis, Gaziantep) servise hazırdır.

TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)TEŞRUBE-(Kilis,-Gaziantep)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Kilisli