Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YAPRAK CİĞER TAVA (Edirne)

Yaprak ciğer tava nasıl yapılır? Edirne bölgesinde “yaprak ciğeri” adıyla da bilinen tava ciğerinin en mühim hususiyeti yörede beslenmiş olan büyük baş hayvanlardan sağlanan karaciğer kullanılarak elde edilmesidir. İşte tavada yaprak ciğer tarifi...

YAPRAK-CİĞER-TAVA-(Edirne)

Yaprak Ciğer Tava Malzemeleri

Yarım kg dana karaciğeri (yaprak şeklinde doğranmış)

Bir su bardağı un

Bir tatlı kaşığı kırmızıbiber

Kızartma için Sıvı yağ

Tuz

Servis için:

Bir tatlı kaşığı kırmızıbiber, bir adet kuru soğan, bir çay kaşığı sumak, iki orta boy patates, beş - altı adet marul yaprağı

YAPRAK-CİĞER-TAVA-(Edirne)

Yaprak Ciğer Tava Tarifi

  1. Ciğerlerin üzerinde varsa önce zarları soyulur. Parçalar çok büyükse avuç içi kadar olacak şekilde küçültülür. İnce ince doğranır. Kasapta doğranmadıysa kolayca doğranabilmesi için buzdolabında soğutulabilir. (Aslında bu usûl; yani soğutma veya dondurma suretiyle sertleştirme; kesilme veya rendelenmesi gereken tüm yumuşak malzemeler için geçerlidir. Örneğin beyaz peynir rendelemek istenirse…) Çok hırpalamadan süzgeç içinde bol sudan geçirilerek yıkanır ve kağıt havlu ile fazla suyu alınır.
  2. Üzerine bir tatlı kaşığı kırmızı toz biber ilave edilerek karıştırılır. Ciğerler tabak içine konulan una iki taraflı batırılır. Fazla unlar hafifçe silkelenerek kızgın yağda kızartılır. Kevgirle tabağa alınan ciğerlerin üzerlerine tuz serpiştirilir. Ancak yağ fazlaysa önce kağıt havlu üzerine alınabilir. Bütün ciğerlere aynı muamele tatbik edilir.
  3. Patatesler soyulur dilimlenir, hafif tuzlanır ve kızartılır. Soğan piyazlık doğranarak bir miktar tuz ile hafifçe ovulur. Üzerine kırmızıbiber ve sumak ilave edilir.
  4. Servis tabağının altı marul yaprakları ile döşenir. Üzerine patatesler ve ciğerler konur. Yaprak Ciğer Tava Kızartması yanına soğan yerleştirilerek ve sıcak olarak servis edilir.

Edirne Tava Ciğeri ile Alakalı Diğer Hususlar ve Yaprak Ciğer Tava Tarifi Püf Noktaları

  1. Tava ciğerin hafif tuzlama işi ince doğranıp bol sudan geçirdikten sonra kızartmadan önce de yapılabilir.
  2. Edirne Tava Ciğerini beğendiyseniz KOLAY ARNAVUT CİĞERİ NASIL YAPILIR? tarifi de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı