mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Tepsi Kebabı Tarifi Nasıl Yapılır? (Sini Kebabı, Hatay, Antakya Tava)

Antakya'nın nefis sini kebabı nasıl yapılır? Tepsi kebabı|| Antakya tarifini borcamda tepsi kebabı olarak yapmak mümkün... "Hatay tepsi kebabı hangi etten yapılır? Tepsi kebabının içine ne konur? Hatay usulü tepsi kebap nasıl yapılır? Tepsi kebabının yanına ne gider?" diyenlere işte tepsi kebabının yapılışının resimli tarifi...

TEPS KEBABI HATAY 2

İskenderun Tepsi Kebabı (Sini Kebabı) Tarifi Malzemeleri - Hatay Tepsi Kebabı Tarifi İçindekiler - Antakya Tava Malzemeleri - Tepsi Kebabı Malzemeleri

Yarım kilo kuzu kıyma

250 gr dana kıyma

Bir büyük kuru soğan

İki adet (kapya) kırmızıbiber

Üç diş sarımsak

Üç adet sivri biber

İki orta boy domates

Bir tatlı kaşığı tuz

Yarım demet maydanoz

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Karabiber, kırmızıbiber

Yarım çay bardağı su

Bir tatlı kaşığı domates salçası

Üzerine: Bir adet domates ve küçük bir kuru soğan

TEPS KEBABI HATAY 3TEPS KEBABI HATAY

Evde Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır? - Antakya Tepsi Kebaba Tarifi - Antakya Tava Nasıl Yapılır?

 1. Kırmızıbiberler, yeşilbiberler yıkanır ve ince ince doğranır. Soğan, sarımsak ve maydanozlar da ince kıyılır. Domateslerin kabukları soyulur ve onlar da küçük küçük doğranır.
 2. Bütün sebzeler tekrar bir araya getirilir ve üzerlerinden bıçakla geçilerek iyice küçültülür.
 3. Koyun ve dana kıyması geniş bir kabın içine alınır. Üzerine kıyılmış sebzeler, tuz, karabiber ve kırmızıbiber eklenir. Bütün malzeme köfte yapar gibi iyice yoğrulur.
 4. Üzerine sıvı yağ gezdirilerek bir – iki kez karıştırılır. Yoğrulan kıymalı karışım fırına dayanıklı bir tepsiye bir parmak kalınlığında elle bastırılarak yerleştirilir. Pişince çok fazla küçülmemesi için bıçak yardımıyla dört parçaya bölünür. Domates salçası yarım çay bardağı suyla açılarak kebabın üzerine gezdirilir. Üzerine dilimlenmiş soğan ve domatesler yerleştirilir.
 5. Tepsi Kebabı (Sini Kebabı, Hatay, Antakya) önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir ve sıcak olarak servis edilir.

Fırında Tepsi Kebabı Tarifi Hatay, Antakya Tavasının Yapılışı, (Sini Kebabı, Tepsi Kebabı Antakya) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Hatay Tepsi Kebabı Püf Noktaları

 1. Hatay Usulü Tepsi Kebabı Tarifinde Tepsi Tepside kıyma kebabı tarifi grubunda olan kebaplar piştiği zaman kıymanın suyu buharlaşıp yağı eridiği için kenarlardan bir miktar küçülecektir. Bu sebeple Antakya tava yapımında istenenden daha büyük ebatta bir tepsi kullanılabilir. Kullanılacak kıyma çok yağlı olmamalıdır. Borcam ısıyı çok iyi yaymadığından istenen neticeyi vermeyebilir. Fırın tepsi ve kapları daha iyi olabilir. Pişerken başta üzeri kapalı olursa aşırı kuruma önlenebilir. Sonlarda kapak kaldırılarak pişirme tamamlanabilir.
 2. Hatay tava nasıl? Antakya Belen Tava Tarifi Buradaki Antakya kıyma tava tarifi dışında daha çok parça etle yapılan bir Antakya tava kebabı bulunur. Kusbasili tepsi kebabı olarak Hatay tava kuşbaşı şekli Antakya tavanın yapılışı için: BELEN TAVA TARİFİ (İskenderun, Antakya, Hatay)
 3. Tepsi kebabı eti nasıl olmalı? Bu tür kebaplar dana ve kuzunun but tarafından hazırlanırsa çok lezzetli olur. Yalnızca dana etiyle gerçek kebap lezzetini elde etmek mümkün olmayabilir. Hiç olmazsa dana-kuzu karıştırılıp kullanılabilir.
 4. Hatay Usulü Et Tepsi Kebabı Kalori: Tepsi Kebabı Tarifi nefis yemek tarifleri arasında olsa da 100 gramında 172 kcal kalori, 200 gramlık bir porsiyonunda 344 kalori vardır.
 5. Tepsi kebabına soğan konur mu? tarifte de belirtildiği üzere bir büyük kuru soğan ince kıyılarak ilave edilir.
 6. Tepsi kebabı kaç derecede pişer? Tepsi kebaplarının pişirme derecesi içerisindeki malzemeye göre farklı olabilir. 200 derece civarında pişirilebilir.
 7. Tepsi kebabı bir gün önceden hazırlanabilir mi? Esasen köfte hamurları daha önceden hazırlanıp dinlendirilirse daha lezzetli olur. Misafir geleceği zaman akşamdan hazırlanıp hava almayacak şekilde kapatılarak pişirmeden dolapta bekletilebilir.
 8. Tepsi Kebabi, Hatay Tepsi kebabı|| Antakya tavasi tarifinde kıyma ve baharat dışındaki malzeme mikser veya mutfak robotundan geçirilerek daha hızlı netice alınabilir. Ancak soğanların sulanmamasına dikkat edilmelidir.
 9. Antakya tepsi tava tarifinde süsleme sebzelerinin yanmasını engellemek için kebabın pişmesi yaklaştığında fırından çıkarılıp üzerine dizilebilir.
 10. Tepsi kebabı yanında ne gider? Sadece yanında buz gibi bir AYRAN🥛🧊la sunulabilir. Bir menü yapılmak istenirse 🥣SADE DOMATES ÇORBASI🍅 veya 🥣ŞEHRİYELİ KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya SALÇALI BULGUR PİLAVI🍚, CACIK, PATLICANLI🍆 SALATA, KÖZLENMİŞ KIRMIZIBİBER🌶️ SALATASI🥗, ÇOBAN SALATA🥗LAHMACUN, ETSİZ ÇİĞ KÖFTE (Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep), TURŞU
 11. Tepsi Kebabı Nerenin Farklı yörelerin tepsi kebab tarifleri bulunur. Bu sebeple başında yöre adı ile ifade etmek doğru olur. Antep tepsi kebabı, Bitlis Tepsi Kebabı, Adana tepsi kebabı tarifi. Tepsi Kebabı Hatay, İskilip, Şanlıurfa
 12. Antep Tepsi Kebabı, Kilis Tepsi Kebabı, Patatesli Tepsi Kebabı, Kilis Kebabı, Patlıcanlı Sini Kebabı, Kilis Tava: Antakya Tavası, Tepsi Kebabı benzese de Kilis tavadan sebze (patates veya patlıcan) konulmaması sebebiyle farklıdır. Hatayin tepsi kebabı tarifinde patlıcan yer almaz. Kilis tava nasıl yapılır? Patatesli tepsi kebabı veya patlıcanlı tepsi kebabı tarifi için: KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP) Kilis tava aslında "Tepside köfte nasıl yapılır?" sualinin de cevabıdır. Diğer bir cevabı ise FIRINDA TEPSİ KÖFTE (KAŞARLI PATATES🥔 PÜRELİ)
 13. İskilip tepsi kebabı, Fırın Tepsisinde Tepsi Kebabı: Kuşbaşı dana etleri bir çay bardağı su ilavesiyle kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Köy biberi, sarımsaklar ince ince, soğanlar ve kuyruk yağı küp küp doğranır. Haşlanmış ete doğranan sebzeler eklenip karıştırılır ve fırın tepsisine yerleştirilir. Domates sosu, tuz ve baharat ilave edilip harmanlanır. Kuyruk yağı ve tereyağı dengeli bir şekilde tepsiye dağıtılıp karıştırılır. Üzerine biraz su ilavesiyle önceden ısıtılmış 200 derecede ki fırında bir saat kadar ara ara karıştırılarak pişirilir.
 14. Adana kebabı nasıl yapılır? EVDE🏠 ADANA KEBAP YAPIMI (KIYMA KEBABI)
 15. Beşamel soslu Antakya tava olur mu? Yoktur. Lakin şu tarife bakılabilir: BEŞAMEL SOSLU ELBASAN TAVA
 16. Urfa Tepsi Kebabı Tarifi, Tepsi kebabı nasıl yapılır Urfa? Tepsi Kebabı Patlıcanlı Antebin tepside patlıcan kebabı tarifi kadar olmasa da patlıcanlıdır. Bir kilo orta yağlı kıyma et bir tatlı kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karabiberle yoğrulur. Yıkanıp baş tarafları kesilmiş ince uzun iki kilo kadar patlıcan dört santim kalınlığında yuvarlak olarak doğranır. Kıyma elde kebap eti gibi biçimlendirilerek tepsiye bir et, bir patlıcan olmak üzere yerleştirilir. Tepsi tamamen dolunca üzerine yarım çay bardağı kadar yağ gezdirilip tuz eklenerek 200 derecedeki fırında takriben bir saat pişirilir. Başka bir tepsiye ikiye kesilmiş domatesler ters şekilde dizilir. İki yemek kaşığı yağ eklenerek kenarlarına da a sekiz adet kırmızı veya yeşil biber yerleştirilerek pişirilir. Tepsiler sofraya alınır, açık ekmeğe dürüm yapılarak, kuru soğan, yeşil biber ve ayranla birlikte yenilir.
 17. Şanlıurfa Tepsi Kebabı / Urfa Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır? Erkek kuzu eti ve kuyruk yağının zırhlanarak veya kıyma olarak çekilerek, coğrafi işaret olarak 217 sayı ile tescilli Birecik Patlıcanı dilimleri arasında pişirilmesi suretiyle üretilen kebaptır. Şanlıurfa Tepsi Kebabının / Urfa Tepsi Kebabının servisi, közlenmiş biber, dilimlenmiş kuru soğan, coğrafi işaret olarak 295 sayı ile tescilli Şanlıurfa Açık ekmeği (Urfa Açık Ekmeği) ve ayran ile birlikte yapılır. Üretim Metodu: Şanlıurfa Tepsi Kebabı / Urfa Tepsi Kebabı için bileşenler (4 kişilik tepsi kebabı): 450 g erkek kuzu eti, 150 g kuyruk yağı, 6 adet Birecik Patlıcanı, 10 adet kırmızı veya yeşilbiber, 6 g tuz. Hazırlanması: Et ve kuyruk yağı bir gün dinlendirildikten sonra tuz ilave edilip zırhlanır veya kıyma olarak çekilir. Patlıcanların baş kısmı kesilir, 4-6 cm genişliğinde kesilir. Kesilen patlıcanların şekli bozulmadan ve baş kısımdan başlayarak her dilimin arasına, elde yuvarlanmış 40 g et yerleştirilip tepsiye dizilir. Fırın ya da taş fırınında 200 °C sıcaklıkta 50-60 dakika pişirilir. Kırmızı veya yeşilbiberler şişe dizilip fırın ya da taş fırında 5 dakika pişirilir. Pişen kebap ve közlenen biberler fırından çıkarılıp 5 dakika soğumaya bırakılır. Şanlıurfa Tepsi Kebabının / Urfa Tepsi Kebabının servisi, közlenmiş biber, dilimlenmiş kuru soğan, Şanlıurfa Açık ekmeği (Urfa Açık Ekmeği) ve ayran ile birlikte yapılır.
 18. Tavuklu Tepsi Kebabı Tarifi Kemiklerinden sıyrılan tavuklar küçük küp doğranarak yağlanmış fırın tepsisine yayılır. Doğranmış soğan, sarımsak, yeşil biberler dizilip salçalar, su, tuz, karabiber, kuru kekik ve pul biberi karıştırılarak tavukların üzerine gezdirilir. Tereyağı parçaları tepsinin her yerine dağıtılır. 180 derecedeki fırında pişirilir. Tarifteki sini kebabına benzetmek üzere tavuk etleri bıçakla kıyma haline getirilip tepsiye yayılarak da kullanılabilir.
 19. Tepsi Kebabı Patates Püreli Tepsi Kebabı Tarifi, Püreli Tepsi Köfte Tarifi Tepsi kebabı patatesli olarak da yapılır. Yarım kilo dana kıyma, bir adet rendelenmiş kuru soğan, iki yemek kaşığı bayat ekmek içi veya galeta unu, bir adet yumurta, birer çay kaşığı tuz, karabiber, kimyon, kekik, yarım demet kıyılmış maydanoz bir kaba alınıp iyice yoğrulur. Fırın kabı fırçayla yağlanır. Köfte harcı güzelce yayılır. 180 derecede ısıtılmış fırında on beş dakika pişirilir. Çıkarılıp üzerine iki adet orta boy patatesten elde edilen püre ve bir kase kaşar peyniri rendesi eklenir. Bir on dakika daha pişirilip sıcak sunulur.
 20. Antakya tepsi kebabı Nerede Yenir? Çok sayıda ustası vardır. Misal Pöç Kasabı, Vitamin Kasabı, Aydın Kasabı, Çınaraltı Künefe, Asi Künefeleri, Sağıroğlu Et Pazarı...
 21. Vegan Tepsi Kebab Tarifi Temizlenmiş 600 gram mantar, iki su bardağı haşlanmış yeşil mercimek ve bir yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu mutfak robotundan geçirilir. Üzerine iki adet orta boy soğan, beş diş sarımsak, iki adet kapya biber, dört adet yeşil biber, tuz karabiber, pul biber ve yarım demet maydanoz da eklenerek bütün malzeme iyice un ufak oluncaya kadar çekilir. Fırın tepsisi yağlanır veya yağlı kâğıt serilir. Bir yemek kaşığı domates salçası tepsinin tabanına sürülüp yayılır. Robottan çekilen harç da tepsiye alınır. Parmak uçlarıyla bastırıp düzelterek her tarafa yayılır. Bıçakla sekiz eşit dilime kesilir. Üzeri dilimlenmiş biber ve domatesle süslenir. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında yarım saat civarında kontrollü bir şekilde pişirilir.
YukarıYukarı