mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

GÜVEÇTE ET🍖 TARİFİ

Güveçte et sote nasıl yapılır? Ramazan iftar ve sahur menülerinde ana yemek olan etli güveç nasıl hazırlanır? Toprak güveçte et yemeklerinde, kısık ateş ve kapaklı hususi pişirme kabı ile elde edilen bu pişirme usulünde lezzeti arttıran nedir? Toprak tencerede güveç nasıl yapılır? İşte resimli et ağırlıklı klasik güveç tarifi...

GÜVEÇTE-ET-TARİFİ

Toprak Güveçte Et Tarifi Malzemeleri

Bir kg iri doğranmış tercihen kuzu but

İki adet sivri biber

Bir adet kırmızı salçalık biber

İki adet orta boy domates

İki adet orta boy kuru soğan

Üç diş sarımsak

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kekik

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı salça

Tuz

Orta boy toprak güveç

GÜVEÇTE-ET-TARİFİGÜVEÇTE-ET-TARİFİ

Toprak Güveçte Et Tarifi - Fırında ve Ocakta Güveçte Et Yemeği

 1. Etler soğuk suda yıkanarak toprak güveç kabının altına yerleştirilir.
 2. Biberler yıkanır, çekirdekleri ayıklanır. Soğan, sarımsak ve domatesin kabukları soyulur. Erimeye karşı bütün malzeme iri parçalar halinde doğranır. Doğranan bu malzemeler bir kabın içerisinde karıştırılır.
 3. Malzeme güveçteki etlerin üzerine yerleştirilir. Tuz ve baharatlar eklenir. Salça yarım çay bardağı kadar su ile açılır. İçerisine sıvı yağ eklenerek güveçteki malzemelerin üzerine gezdirilir.
 4. Bu haliyle doğrudan kapağı kapalı olarak önceden ısıtılmış fırına verilebileceği gibi istenirse bir miktar ağzı kapalı olarak ocak üstünde piştikten sonra kapağı alınarak etler yumuşayıncaya kadar takriben yarım saat fırında pişirilir. Güveçte Et sıcak olarak servis edilir.

Güveçte Et Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Güveç Tarifi Püf Noktaları

 1. Güveçte et yemekleri içinde bu tarif et ağırlıklı olduğundan umumi güveç tariflerinden farklı olarak patlıcan, patates, havuç, bezelye, fasulye, kabak yer almamaktadır. Esasen toprak güveç kapla yapılmasına rağmen fırına dayanıklı diğer kaplarla da pişirilebilir.
 2. Etli güveç yanına ne gider? DOMATESLİ🍅 BULGUR PİLAVI🍚, İZMİR PİLAVI🍚, ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚 gibi bir pilav ile NANELİ AYRAN🥛, CACIK, YOĞURT etli güveç yanına yakışacaktır.
 3. Dana güveç nasıl yapılır? Yukarıdaki usul geçerlidir. Bir miktar daha zaman gerekir. Bazıları etleri önce biraz kavurur. Tavuklu güveç tarifi için et yerine tavuk eti konulurken daha kısa zamanda pişeceği dikkate alınmalıdır.
 4. Sebzeli klasik güveç tarifi: Fırında Güveçte Etsiz Türlü: FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ
 5. Fırında Güveç Nasıl yapılır? Ocakta veya fırında güveç için OCAKTA VE FIRINDA ETLİ GÜVEÇ Toprak kabın verdiği ilave lezzet farkı noksanlığı dışında yemek aynı malzeme ile toprak kap yerine tencerede yapılırsa tencerede güveç tarifi olur.
 6. Lokanta Usulü Güveç Tarifi: Lokanta usulü güveç tarifinde kuyruk yağı ilavesi vardır. Güvecin altı kuyruk yağı ile yağlanabilir.

GÜVEÇTE-ET-TARİFİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok