mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

GÜVEÇTE ET TARİFİ🍖

Güveçte kuşbaşı et nasıl pişirilir? En güzel güveç yemeği nasıl yapılır? Ramazan iftar ve sahur menülerinde ana yemek olan etli güveç nasıl hazırlanır? Güveçte yemeklerin ağır ağır pişmesi ve toprağın verdiği o lezzet, bilenler için neredeyse vazgeçilmezdir. Hakiki bir etseverin bayıldığı toprak güveçte et yemeklerinde, kısık ateş ve kapaklı hususi kabı ile elde edilen bu pişirme usulünde lezzeti artıran nedir? Toprak tencerede güveç nasıl yapılır? İşte "Güveçte et yemeği nasıl yapılır? Fırında güveç nasıl olur?" diyenlere resimli et ağırlıklı klasik güveç tarifi...

GÜVEÇTE-ET-TARİFİ

Toprak Güveçte Et Tarifi Malzemeleri - Güveçte Et Yapımı için Gerekenler - Et Güveç Nasıl Yapılır? Güveç malzemeleri

Bir kg iri doğranmış tercihen kuzu but

İki adet sivri biber

Bir adet kırmızı salçalık biber

İki adet orta boy domates

İki adet orta boy kuru soğan

Üç diş sarımsak

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kekik

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı salça

Tuz

Orta boy toprak güveç

GÜVEÇTE-ET-TARİFİGÜVEÇTE-ET-TARİFİ

Toprak Güveçte Et Tarifi - Çanakta Güveç Tarifi Fırında ve Ocakta Güveçte Et Yemeği - Güveçte Kuşbaşı Et Tarifi - Et Güveç nasıl olur?

 1. Etler soğuk suda yıkanarak toprak güveç kabının altına yerleştirilir.
 2. Biberler yıkanır, çekirdekleri ayıklanır. Soğan, sarımsak ve domatesin kabukları soyulur. Erimeye karşı bütün malzeme iri parçalar halinde doğranır. Doğranan bu malzemeler bir kabın içerisinde karıştırılır.
 3. Malzeme güveçteki etlerin üzerine yerleştirilir. Tuz ve baharatlar eklenir. Salça yarım çay bardağı kadar su ile açılır. İçerisine sıvı yağ eklenerek güveçteki malzemelerin üzerine gezdirilir.
 4. Fırında Güveçte Et Fırında Pişirme Bu haliyle doğrudan kapağı kapalı olarak önceden ısıtılmış fırına verilebileceği gibi istenirse bir miktar ağzı kapalı olarak ocak üstünde piştikten sonra kapağı alınarak etler yumuşayıncaya kadar takriben yarım saat fırında pişirilir. Güveçte Et sıcak olarak servis edilir.

"Çömlekte Güveç Nasıl Yapılır?, Güveçte Et Tarifi, Güveçte Et Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Fırında Güveç Tarifi Etli Usulü, Guvec Tarifi Püf Noktaları

 1. Güveçte Sebzeli Et, Etli Türlü Güveç, Etli Sebzeli Güveç Nasıl Yapılır? Fırında Güveçte Et Yemekleri içinde bu tarif et ağırlıklı olduğundan umumi güveç tariflerinden farklı olarak patlıcan, patates, havuç, bezelye, fasulye, kabak yer almamaktadır. Esasen toprak güveç kapla yapılmasına rağmen fırına dayanıklı diğer kaplarla da pişirilebilir. FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ
 2. Güveçte kemikli et nasıl yapılır? Kaburga etleri gibi kemikli et kullanılır. İlk önce etler bir bardak su ile düdüklü de yarım saat haşlanır. Kemiğinden kolay ayrılacak kemikleri etten ayrılır. Güvecin dibine sıvı yağ döküp yemeklik doğranmış soğan ve sarımsakları ekleyip üzerine kemikli ve kemiksiz etler yerleştirilerek pişirmeye başlanır. Sebzeler ilave edilerek pişirmeye devam edilir.
 3. Etli güveç yanına ne gider? DOMATESLİ🍅 BULGUR PİLAVI🍚, İZMİR PİLAVI🍚, ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚 gibi bir pilav ile NANELİ AYRAN🥛, CACIK, YOĞURT etli güveç yanına yakışacaktır.
 4. Dana güveç nasıl yapılır? Güveçte dana eti tarifi Güveçte kuşbaşı et tarifi kuzu güveç tarifi yerine dana eti ile de yapılabilir. Yukarıdaki usul geçerlidir. Etin alındığı yere göre değişse de güveç kuzu tarifine nazaran bir miktar daha zaman gerekir. Bazıları etleri önce biraz kavurur.
 5. Güveç Tarifi Tavuklu Güveç Tarifi Tavuk güveç tarifi, güveçte tavuk gogsu tarifi şeklinde yapılabilir. Et güveç tarifi dana eti yerine tavuk eti ile yapıldığında daha kısa zamanda pişeceği dikkate alınmalıdır.
 6. Sebzeli Güveç Nasıl Yapılır? Sebzeli Klasik Güveç Tarifi, Fırında Güveçte Etsiz Türlü, Sebzeli Güveç Tarifi FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ
 7. Ocakta Etli Güveç Nasıl Yapılır? Güveçte Etli Patlıcan, Ocakta güveç Nasıl Yapılır? Bu sayfadaki etli tarif ve tamamen etsiz tarif dışında çok defa güveç tarifi etli patlıcanlı sebzeli hazırlanır. Et güveç tarifi sebzeli yapılmak istenirse "Ocakta veya fırında güveç nasıl yapılır?" mevzusu için OCAKTA VE FIRINDA ETLİ GÜVEÇ Toprak kabın verdiği ilave lezzet farkı noksanlığı dışında yemek aynı malzeme ile toprak kap yerine tencerede yapılırsa tencerede güveç tarifi olur. Güveç tarifi tencerede yapımı da gayet kolaydır.
 8. Lokanta Usulü Güveç Tarifi: Lokanta usulü güveç tarifinde kuyruk yağı ilavesi vardır. Güvecin altı kuyruk yağı ile yağlanabilir.
 9. Güveçte Etli Kuru Fasulye Tarifi Güveçte kuru fasulye tarifi için ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ TARİFİ
 10. Güveçte Etli Nohut GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ (BAYRAM YAHNİSİ, Kayseri)
 11. Küçük Güveç Yemekleri, Küçük Güveçte Et, Küçük Kaplarda Güveç Nasıl Yapılır? Yukarıdaki gibi büyük güveçte et yemeği yapılabildiği gibi porsiyonluk malzeme ölçüleriyle küçük güveç kaplarında da hazırlanıp fırına verilebilir.
 12. Toprak Güveçte Et Kavurma, Fırında Güveçte Et Sote Tarifi, Fırında Güveçte Et KAVURMA, Güveçte Kuzu Kavurma Öncelikle kuyruk yağı ufak ufak doğranıp ocak yakılır. Güvece konan yağ eriyince üç yemek kaşığı sıvı yağ ilave edilir. Kuyruk yağının on misli miktarda dana eti iri küpler halinde doğranır ve güvece aktarılır. Bir kere karıştırıp kapağı örtülür takriben bir saat kadar et kendi suyunu çekene kadar kısık ateşte pişer. Sonra su kaynatılmış bir litre su ete dökülür. Yine kapağı kapatılıp pişmeye bırakılır. Et o suyu da çekene kadar pişer. Pişmemesi halinde tekrar kontrollü olarak kaynar su ilave edilir. Pişmek üzere iken tuz eklenir. Kuzu eti erkenden pişerek su gerektirmeyebilir. Et lokum kıvamına gelene dek pişirilir.
 13. Fırında Güveçte Et Sote Tarifi, Fırında Güveçte Et KAVURMA, Güveçte et sote nasıl yapılır? Kuşbaşı doğranmış etler iyice pişmesi için düdüklü tencereye alınıp etlerin üzerini gelecek şekilde su dökülerek 15 dakika kadar haşlanır. Başka bir yerde tavaya az miktarda sıvı yağ döküp doğranan kuru soğanları ve yeşilbiber iki - üç dakika kadar kavrulup haşlanan kuşbaşı et ilave edilir. Üzerini kapatılıp bir beş dakika kadar pişirilir. Bütün bu malzemenin üstüne doğranan domates, yarım tatlı kaşığı salça, kekik, kırmızı pul biber, karabiber ve tuz ilave edip birkaç dakika daha karıştırılıp kavrulur. Porsiyonluk küçük güveçlerin içine bu et harcı paylaştırılır. Her birine de etin haşlanma suyundan az az eklenir. Daha sonra güveçler 200 dereceye ayarlı fırında on dakika kadar pişirilir.
 14. Güveçte Patlıcanlı Et Yemeği, Güveçte Etli Patlıcan 400 gram yağsız kuzu etini çiğ olarak toprak güvece alınır. Yarım yemek kaşığı biber salçası ile bir yemek kaşığı sıvı yağı eklenip karıştırılır. Bir kilo kadar patlıcanlar yıkanıp alacalı soyulur. Küp küp doğranıp tuzla suda bir süre bekletilir. Soğuk suyla yıkanıp süzülen patlıcanlar etin üzerine eklenir. On diş sarımsak ince kıyılır, dört adet sivri biber doğranır ve patlıcanların üzerine ilave edilir. En üste kabukları soyulup ince doğranan altı adet domates yerleştirilip bir saat kadar pişirilir. Sıcak sunulur.
 15. Güveçte Kaşarlı Et, Güveçte Et Sote Kaşarlı, Güveçte Et Kaşarlı Yarım kilo kadar kuşbaşı et düdüklü tencerede on dakika haşlanır. Küp doğranan bir adet orta boy soğan bir yemek kaşığı tereyağı ekleyerek kavurmaya başlanır. Haşlanan etleri ve bir tatlı kaşığı salçayı soğanların üzerine ilave edilerek kavrulur. İki adet çarliston biber ince doğranıp etlerin üzerine katılır. Biberler yumuşayınca küp küp doğranan üç adet domates ve ufak üç diş sarımsak eklenir. Karabiber, kimyon, kekik, kırmızı toz biber ve tuz ilave edilerek beş- on dakika kısık ateşte pişirilir. Pişen yemek porsiyonluk küçük güveçlere pay edilip 180 derecede ısıtılmış fırında yarım saat, 200 derecede on beş dakika civarında pişirilir. Güveçler fırından çıkarılmadan beş dk önce bir su bardağı kaşar rendesi güveçlere pay edilir. Kaşar eriyince fırından çıkararak sıcak sunulur.
 16. Güveçte Patates Püreli Et Sote, Güveçte Püreli Et Sote Yarım kilo dana kuşbaşı et bir tavaya konulup kısık ateşte suyunu bırakıp çekene kadar pişirilir. Suyunu çeken etlere doğranmış birer adet soğan, sarımsak ve yeşil biber ilave edilip kavrulur. Sonra bir adet domates ile birer yemek kaşığı domates ve biber salçası ilave edilip tekrar kavrulur. Püre yapmak için dört adet orta boy patates haşlanır, ezilir ve bir miktar sütle açılır. Sonra karabiber, tuz eklenir. Püreye bir iki yemek kaşığı kadar tereyağı da ilave edilir. Güvecin altına patates püresi yayılıp üzerine etler eklenir. Etlerin üzeri kaşar peynirle kapatılıp önceden ısıtılmış 150 derece fırında kaşarlar kızarana kadar pişirilir. Kaşar peynir rendeleri pişmeye beş dakika kala ilave edilebilir.
 17. Güveçte Mantarlı Et Sote, Güveçte Et Mantar Yarım kilo kuşbaşı etin suyunu salıp çektirilir. Bir miktar su ilave ederek düdüklü de yirmi dakika kadar pişirilir. Yarım kilo kadar mantar doğranıp biraz sıvı yağ ilavesiyle harlı ateşte suyunu salmasına fırsat vermeden devamlı karıştırarak kavrulur. Mantarlar yumuşamaya başlayınca üç adet yeşilbiber ve bir baş soğan ilave edilir. Biraz kavurup doğranan üç adet domates katılır. Domatesler de suyunu salınca, etin suyunu süzüp tencereye eklenir. Etin suyundan da bir miktar eklenir. Tuz, kekik, karabiber, kimyon, pul biber ilave edilir. Etle beraber beş – on dakika daha pişirilip güveçlere paylaştırılır. Üstüne rendelenmiş kaşar serpip 180 derecede kaşarlar kızarana kadar fırında tutulur.
 18. Hamurlu Güveçte Et Kapama, Güveç Kapama hamuru Nasıl Yapılır? Üçer adet patlıcan, patates, sivri biber, diş sarımsak ile bir adet kuru soğan küp doğranıp yağda hafif kızartılır. Yarım kilo dana kuşbaşı başka bir yerde biraz haşlanır, suyuyla biraz kavrulur. bir adet kuru soğan sarımsak, üç diş sarımsak ile ikişer yemek kaşığı biber ve domates salçası karıştırılıp hafif kavrulur. Hepsi bir kaba alınıp karıştırılır. hazırlanan et ve sebzeleri küçük güveçlere eşit miktarlarda konulur ve üzerine bir tatlı kaşığı kadar tereyağı ilave edilir. Üç su bardağı su, bir yemek kaşığı maya, birer çay kaşığı şeker ve tuz la hazırlanan hamur güveçlerin büyüklüğüne göre elde açılıp üzerine kapatılır. Üzerine sıvı yağı sürülüp 180 derece ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirilir.
 19. Düdüklüde Güveç Tarifi Guvec Tarifi benzer bir lezzete ulaşmak üzere çömlek, toprak çanak güveç kabı olmadan da ypılabilir. Yarım kilo parça et düdüklü tencereye alınır. İki adet orta boy soğan doğranıp ete eklenir. Bir yemek kaşığı salça, karabiber, pul biber, tuz ve yarım çay bardağı sıvı yağ ekleyip iyice karıştırılıp tencerenin dibine yayılır. Bir kilo küp doğranmış patlıcan önceden tuzlu suda bekletilip güzelce yıkandıktan sonra etin üstüne eklenir. Patlıcanın üstüne de dört adet orta boy domates doğranır. Domatesin üzerine de dört adet yeşil biber ve dört diş sarımsak yerleştirilir. Sebzeler yeterince su vereceğinden su ilave edilmez. Düdüklünün kapağı kapatılıp ocağa alınır. Eski model düdüklü tencerede ise kırk dakika, akıllı kapaklı düdüklü tencerede ise yarım saat pişirilir.
 20. ETLİ TÜRLÜ YEMEĞİ TARİFİ ETLİ TÜRLÜ YEMEĞİ TARİFİ

GÜVEÇTE-ET-TARİFİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok