mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRIN AĞZI KEBABI🥩 (Kayseri)

Kayserinin nefis Fırın Ağzı Kebabı nasıl yapılır?

FIRIN AGZI KEBABI Kayseri

Malzemeler

Beş altı - dilim kuzu gerdan

Dört – beş adet domates

Dört – beş adet sivri biber veya köy biberi

Yedi – sekiz diş sarımsak

Tuz, kekik

Karabiber, istenirse toz kırmızıbiber

Bir yemek kaşığı kadar sıvı yağ

FIRIN AGZI KEBABI Kayseri 2FIRIN AGZI KEBABI Kayseri 4FIRIN AGZI KEBABI Kayseri 5FIRIN AGZI KEBABI Kayseri 6

Fırın Ağzı Kebabı (Kayseri) Tarifi

  1. Gerdan parçaları suyun altında yıkanarak iyice kurulanır. Kızdırılmış teflon tavada yüksek ısıda iki taraflı olarak mühürlenir. Diğer bir deyişle iki – üç dakika hiç müdahale edilmeden bir tarafı pişirilir. Arkasından diğer yüzü döndürülerek pişirilir. Etin suyunu kaybetmesini önlemek için ayrıca bıçak veya çatal batırılarak delmekten kaçınılır. (İstenirse terbiye edilerek de pişeceği tepsiye mühürlenmeden konulabilir.)
  2. Pişen etlerin her iki tarafı tuz, karabiber ve kekikle tatlandırılır. Aralarında boşluk kalmayacak şekilde yapışmaz yüzeyli bir fırın tepsisine veya yağlanmış bir tepsiye yerleştirilir.
  3. Domates ve biberler yıkanır. Kabukları soyulmuş sarımsaklar etlerin üzerine serpiştirilir. Domatesler yarım parmak genişliğinde yuvarlak olarak doğranır ve bütün etlerin üzerini tamamen kapatacak şekilde yerleştirilir. Sivri biberlerin sapları, varsa çekirdekleri çıkartılıp iri şekilde doğranarak domateslerin üzerine aralıklı olarak yerleştirilir.
  4. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında ilk yirmi dakikasında tepsinin bir başka tepsi, ısıya dayanıklı bir kapak veya yağlı kağıtla ağzı kapalı olarak pişirilir. Daha sonra tepsinin üzerindeki kapak alınarak etler tamamen yumuşayıncaya kadar pişirilir. Fırın Ağzı Kebabı (Kayseri) sıcak olarak patates kızartması veya pilav eşliğinde servis edilir.

Not:

  1. Kuzu gerdanlar bir miktar yağlı olacağı için yağ kullanmadık. Damak zevkine göre etler kekik ve karabiberle tatlandırılırken bir miktar zeytinyağı kullanılabilir.
  2. Mahallî olarak fırının ağız kısmında pişirildiğinden bu adı alan ("Furun Ağzı Kebabı") yemek pirzola veya kuşbaşı et kullanarak da yapılabilir. Çok ince doğranmış kuyrukyağını etin alt ve üstüne yerleştirilmesi de yaygındır. Fırına dayanıklı başka bir kapta; yayvan bir toprak güveçte veya borcamda da yapılabilir. Yeterli miktarda domates konulduğunda baharatlarla tatlandırılan salçalı su ilavesine gerek yoktur.