mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE TEREYAĞLI🧈 İSKENDER KEBABI TARİFİ (Bursa)

İskender Kebabını evde yapabilirsiniz! Döner eti, tereyağı ve yoğurdun enfes birlikteliği olan Bursa İskender Kebabı evde hazırlanabilir lezzetlerden... Kebap çeşitleri içinde en meşhurlarından biri... Hazır Dönerden Evde İskender Yapımı daha kolay olsa da döner evde de hazırlanabilir. İşte bu nefis kebabı evde yapmanın püf noktaları ve resimli iskender tarifi...

EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA

Ev Usulü İskender Tarifi Malzemeleri - Ev Yapımı Dönerle veya Hazır Dönerden Evde İskender Yapımı

Ev yapımı et döner: EV YAPIMI ET 🥙DÖNER🌯 (Hazır döner de kullanılabilir. Hazır dönerden İskender Tarifi de aynıdır.)

Tırnak Pide: TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide) (Yine hazırını kullanmak mümkün)

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir yemek kaşığı biber salçası

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İstenirse sosa katmak için tuz, kekik, karabiber, pul biber, domates rendesi

Bir kâse süzme yoğurt (istenirse bir - iki diş dövülmüş sarımsak eklenebilir)

İstenirse sunumda kullanmak üzere yeşil biber ve domatesler

EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA

Evde Tereyağlı İskender Kebap Tarifi (evde)- Evde Bursa İskender Nasıl Yapılır?

 1. Tamamen ev ortamındaki malzemelerle yapılan İskender Kebabı için önce tırnak pidesi hazırlanır.
 2. Daha önce hazırlanan ve buzlukta bekletilen EV YAPIMI ET 🥙DÖNER🌯 kolay dilimlenebilmesi için yarım saat kadar önce buzdolabından çıkartılır. Keskin bir bıçak yardımıyla yapraklar halinde kesilen döner yapışmaz vasıflı bir tavada harlı ateşte pişirilir. Bu aşamada seramik tabanlı veya diğer yapışmaz tavanın zarar görmesini engellemek üzere pişirme öncesi tavaya az bir miktar sıvı yağ ilave edilebilir ve pişirme süresi çok uzun tutulmayabilir.
 3. Pişen TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide) iri kareler halinde dilimlenerek geniş bir servis tabağının zeminine yerleştirilir. Üzerlerini örtecek şekilde dönerler konulur. Hazır tırnak pideleri kullanılacaksa doğranmış pideler bir süre tencere veya tavada ısıtılabilir.
 4. Eritilmiş tereyağı sıcakken etlerin üzerinde gezdirilir.
 5. Evde İskender Sosu Tarifi - Gerçek İskender Sosu Nasıl Yapılır? - Evde Et Döner Sosu Nasıl Yapılır? için; sıvı yağda kızdırılan salçalar biraz akışkan olsun diye çok az su ile açılır. Sıcakken tereyağı dökülen dönerlerin üzerlerine bu sos gezdirilir. Daha farklı bir iskender sosu için; bir tavaya iki yemek kaşığı tereyağı konulup eritilir. Üzerine salçalar eklenir ve salçanın kokusu çıkarana kadar kavrulur. Daha sonra bir su bardağı su ve isteğe göre bir su bardağı domates rendesi, tuz ve çok az pul biber ilave ederek sos pişirilir.
 6. Tereyağlı İskender Kebabı (Bursa) sunulurken umumiyetle yoğurt tabaktaki etin yanında verilir. Ancak biz soğuk yoğurdun sıcak etle birleştiğinde sulanacağı ve bir miktar ekşiyeceği kanaatiyle süzme yoğurdu ayrı bir kapta servis etmeyi uygun gördük. Sunumda ızgarada veya köz tavasında pişirilmiş veya közlenmiş domates ve bibere yer verilebilir. Ayrıca bir miktar pirinç veya bulgur pilavı ile turşu eklenerek de servis yapılabilir.

İskender Kebap Tarifi (Evde) ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Evde Bursa İskender Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Evde Kıymadan İskender Yapımı: KÖFTELİ İSKENDER KEBAP
 2. Bim döner ile İskender Yukarıdaki tarif Bim veya diğer marketlerde satılan pişmiş ve dondurulmuş dönerle de yapılabilir. Hazır döner nasıl pişirilir? Bu tarz dönerlerin pişmiş olduğu ve sadece ısıtılmasının yeterli olacağı dikkate alınmalıdır. Yağsız tavada, tavanın kapağı kapalı halde kısık ateşte beş dakika kadar ısıtılır. Ara ara kapağı kaldırılıp tava sallanarak dönerin yapışmasını ve yanması önlenir. Bu tarz ısıtma yeterlidir. Çünkü zaten yeterli yağ içinde bulunmaktadır. Bununla beraber tavaya istenirse çok az yağ damlattıktan sonra da ısıtılabilir.
 3. Evde hazır döner nasıl yapılır? EV YAPIMI ET 🥙DÖNER🌯
 4. Iskender nereden geliyor? “Döner kebap" efsanesinin hikayesi, Mehmet oğlu “İskender Efendi”nin Bursa'nın Kayhan semtindeki dükkânında 1867 senesinde başlar. O devirde kuzu bir bütün olarak ve yere paralel şekilde odun ateşi üzerinde pişirilmektedir. Bu haliyle kuzunun lezzetli parçaları herkese eşit dağılmaz. “İskender Efendi” de bu durumun üzerine herkesin aynı nispette, eşit dağılımda aynı lezzeti alabilmesi için çare aramaya başlar. Et pişirme ustası bir aileden gelen “İskender Efendi”, ustalığıyla teşebbüs ruhunu birleştirerek yeni bir lezzet harmanı ve pişirme usulü icat eder. Kuzu etini evveliyatla sinir ve kemiklerinden ayırır, dik bir çubuğa kat kat yerleştirir ve dik olarak tasarladığı mangalın önünde döndürmek suretiyle mangal kömüründe bu harmanı pişirir. Neticede ortaya herkesin kuzunun en lezzetli parçalarını keyifle yediği, lezzet kültürünün mühim parçalarından döner kebap hayat bulur.
 5. Köfte Döner nasıl yapılır? Tam döner gibi olmaz, lakin kıymadan da döner yapılabilir. 1. İki adet kuru soğan, dört diş sarımsak, üç yemek kaşığı irmik, üç yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı karabiber, iki çay kaşığı kimyon, iki çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı pul biber mutfak robotundan geçirilir. Bir kilo orta yağlı koyun kıyma ilave edilerek tekrar robot çalıştırılır. Streç film tezgaha serilir. Harç ikiye bölünür. Yarısı silindir şeklinde filmin üzerine aktarılır. Her tarafı sarılır. Diğer yarısı da aynı şekilde hazırlanır. Bir gece dondurucuda bekletilir. Donmuş karışım yaprak inceliğinde kesilir. Bir yemek kaşığı sıvıyağ eklenmiş sıvıyağda bu yapraklar pişirilir.
 6. Iskender tereyağı nasıl köpürür? İskender tereyağı yapmanın birkaç farklı usulü olsa da en mühimi uygun derin bir tavadır. Ustalar ekseriyetle döküm tava kullandıkları için köpürtme işi kolaylaşır. Ocakta sürekli çalkalayarak hazırlanan iskender tereyağı aynı lokantalarda olduğu gibi kolay köpürür ve köpüğünü kolay kolay kaybetmez. Bununla beraber bazı ilave teknikler de kullanılır. Maden suyu ilavesiyle hem kokunun hem köpük korunabiliyor. Oda sıcaklığında bekleyen tereyağı daha kolay köpürür. Benmari usulü ile tereyağı öncelikle sıvı hale getirilip daha sonra tavaya alınarak ocak açılır, tava sürekli sallanarak tereyağın her kısmı hava ile temas ettirilir. Kısa sürede tereyağın üstü köpürmeye başlar. Kısık ateşte olmaz, çok yüksek ateşte de tereyağının rengi değişir. Tereyağı neden köpürür? Tabii ve organik bir tereyağı tavada kızdırılınca köpürür. Köpürmesinin sebebi tereyağının içindeki suyun yoğunluk farkı yüzünden yukarı çıkmasıdır. Tereyağı tavada eritilince göz göz olmuyor ve köpürmüyorsa sahte olma ihtimali yüksektir. Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır? Tereyağından küçük bir parça alıp sıcak suya atıldığında gerçek tereyağı tek parçada ufalarak erir, eğer parçalara ayrılarak eriyorsa o tereyağı değil margarindir. Gerçek tereyağı, oda sıcaklığında bırakıldığında asla tamamen erimez yalnızca yumuşar ve şeklini de bozmaz. Eğer bir süre sonra su gibi erimişse sahtedir. Gerçek tereyağı dolaptan çıkarır çıkarmaz bıçakla kesilmesi zordur. Sadece bıçak darbesi alan yerler kesilir. Lakin yağın tamamı bir taş gibi çatlarsa katkılı bir yağdır. Tereyağının rengi yağ yapımında kullanılan hayvanın sütüyle alakalıdır. Sarı veya beyaz olması sahteliğe işaret değildir. Erirken kendisinden daha koyu sarı eriyorsa, bu yağda boya kullanılmıştır ve sahtedir. Ayrıca gerçek ve tabii tereyağlarının fiyatları yüksektir.

EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSAEVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Halil İbrahim
 • Leman