mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Tereyağlı İskender Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Bursa)🧈

İskender Kebabını evde yapabilirsiniz! "Dönerle neler yapılır?" denince akla ilk gelen İskender, döner lezzetini çok daha yükselten bir kebaptır. Döner eti, tereyağı ve yoğurdun enfes birlikteliği olan Bursa İskender Kebabı evde hazırlanabilir lezzetlerden... Kebap çeşitleri içinde en meşhurlarından biri... Hazır Dönerden Evde İskender Yapımı daha kolay olsa da döner evde de hazırlanabilir. İşte "Iskender döner evde nasıl yapılır? Bursa lokanta iskender sosu nasıl yapılır?" diyenlere bu nefis kebabı evde yapmanın püf noktaları ve resimli Bursa İskender tarifi...

EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA

Ev Usulü İskender Tarifi Malzemeleri - Ev Yapımı Dönerle veya Hazır Dönerden Evde İskender Yapımı Tarifi - Iskender Kebap İçinde Neler Var?

Ev yapımı et döner: İskender döner tarifi, iskender et tarifi EV YAPIMI ET 🥙DÖNER🌯 (Hazır döner de kullanılabilir. Hazır dönerden İskender Tarifi de aynıdır.)

Tırnak Pide: TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide) (Yine hazırını kullanmak mümkün)

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir yemek kaşığı biber salçası

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İstenirse sosa katmak için tuz, kekik, karabiber, pul biber, domates rendesi

Bir kâse süzme yoğurt (istenirse bir - iki diş dövülmüş sarımsak eklenebilir)

İstenirse sunumda kullanmak üzere yeşil biber ve domatesler

EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA

Evde İskender Kebap Doner Nasıl Yapılır? - Evde Bursa İskender Nasıl Yapılır? - Etli İskender Tarifi (Evde) - Evde İskender Kebap Nasıl Yapılır Tarifi - Ev Yapımı İskender Sosu Nasıl Yapılır? Evde İskender Döner Nasıl Yapılır? Et İskender Tarifi

 1. Tamamen evde bulunan malzemelerle yapılan İskender Kebabı için önce tırnak pidesi hazırlanır.
 2. Daha önce hazırlanan ve buzlukta bekletilen EV YAPIMI ET 🥙DÖNER🌯 kolay dilimlenebilmesi için yarım saat kadar önce buzdolabından çıkartılır. Keskin bir bıçak yardımıyla yapraklar halinde kesilen döner yapışmaz vasıflı bir tavada harlı ateşte pişirilir. Bu aşamada seramik tabanlı veya diğer yapışmaz tavanın zarar görmesini engellemek üzere pişirme öncesi tavaya az bir miktar sıvı yağ ilave edilebilir ve pişirme süresi çok uzun tutulmayabilir.
 3. Evde iskender kebap yapımı için pişen TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide), İskender Ekmeği iri kareler halinde dilimlenerek geniş bir servis tabağının zeminine yerleştirilir. Üzerlerini örtecek şekilde dönerler konulur. Hazır tırnak pideleri kullanılacaksa doğranmış pideler bir süre tencere veya tavada ısıtılabilir.
 4. Eritilmiş tereyağı sıcakken etlerin üzerinde gezdirilir.
 5. Iskender için domates sosu nasıl yapılır? Ev yapımı iskender sosu tarifi nasıl yapılır - Evde iskender döner sosu nasıl yapılır? - Evde et döner sosu nasıl yapılır? İskender tarifi sossuz olmaz: sıvı yağda kızdırılan salçalar biraz akışkan olsun diye çok az su ile açılır. Sıcakken tereyağı dökülen dönerlerin üzerlerine bu sos gezdirilir. Daha farklı bir ıskender Sosu tarifi için; bir tavaya iki yemek kaşığı tereyağı konulup eritilir. Üzerine salçalar eklenir ve salçanın kokusu çıkarana kadar kavrulur. Daha sonra bir su bardağı su ve isteğe göre bir su bardağı domates rendesi, tuz, kekik ve çok az pul biber ilave ederek sos pişirilir. Evde iskender sosu hazırlamada tercihe göre farklı baharat kullanılabilir.
 6. Tereyağlı İskender Kebabı (Bursa) sunulurken umumiyetle yoğurt tabaktaki etin yanında verilir. Ancak biz soğuk yoğurdun sıcak etle birleştiğinde sulanacağı ve bir miktar ekşiyeceği kanaatiyle süzme yoğurdu ayrı bir kapta servis etmeyi uygun gördük. Sunumda ızgarada veya köz tavasında pişirilmiş veya közlenmiş domates ve bibere yer verilebilir. Ayrıca bir miktar SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya DOMATESLİ BULGUR PİLAVI🍅🍚 ile KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU eklenerek de servis yapılabilir.

"İskender Kebap Tarifi (Evde), Dönerin Salçalı Sosu Nasıl Yapılır? Evde Yoğurtlu Döner Nasıl Yapılır? İskender Kebap Sosu Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Ev Yapımı İskender Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Ev Yapımı İskender Tarifi Köfteli, Evde Kıymadan İskender Yapımı, Evde İskender Yapımı Kıymadan Evde İskender Yapımı: Evde köfteli iskender tarifi kıymadan: İskender köfte tarifi KÖFTELİ İSKENDER KEBAP sayfasında kıymalı iskender tarifi kıymalı usulü yer alır.
 2. Hazır Dönerle İskender Nasıl Yapılıyor? Bim döner ile İskender, Et Balık Kurumu Hazır Döneri İle İskender, Evde Hazır Dönerden İskender Yapımı Yukarıdaki tarif Bim veya diğer marketlerde satılan pişmiş ve dondurulmuş dönerle de yapılabilir. Evde hazır iskender yapımı için Hazır döner nasıl pişirilir? Hazır döner tarifi Bu tarz dönerlerin pişmiş olduğu ve sadece ısıtılmasının yeterli olacağı dikkate alınmalıdır. Yağsız tavada, tavanın kapağı kapalı halde kısık ateşte beş dakika kadar ısıtılır. Ara ara kapağı kaldırılıp tava sallanarak dönerin yapışması ve yanması önlenir. Bu tarz ısıtma yeterlidir. Çünkü zaten yeterli yağ içinde bulunmaktadır. Bununla beraber tavaya istenirse çok az yağ damlattıktan sonra da ısıtılabilir. Hazır et dönerden yemek tarifi için kalan kısımda yukarıdaki usul izlenebilir.
 3. Evde hazır döner nasıl yapılır? Iskender kebap hangi etten yapılır? İskender için hangi et kullanılır? Hazır et döner nasıl yapılır? Evde İskender yapmak için bütün dana eti de kullanılabileceği gibi itimat edilen bir markanın hazır döner eti de tercih edilebilir. Dört kişilik bir döner için yarım kilo dana eti kafidir. Etin döner gibi ince kesilebilmesi için buzlukta bekletilir. Kesmeye başlamadan yarım saat önce dışarı çıkarılır. Bilahare, ince ve uzun parçalar şeklinde dilimlenir. Belki de en iyisi evde yapılan dönerdir: EV YAPIMI ET 🥙DÖNER🌯
 4. Iskender nereden geliyor? İskender yemeği hangi ülkeye aittir? İskender i kim buldu? Iskender kebabın adı nereden geliyor? İskender Kebap adını ünlü savaşçı ve komutan Büyük İskender’den almamıştır. İskender Efendi bulduğu bu kebaba kendi adını vermiştir. “Döner kebap" efsanesinin hikayesi, Mehmet oğlu “İskender Efendi”nin Bursa'nın Kayhan semtindeki dükkânında 1867 senesinde başlar. O devirde kuzu bir bütün olarak ve yere paralel şekilde odun ateşi üzerinde pişirilmektedir. Bu haliyle kuzunun lezzetli parçaları herkese eşit dağılmaz. “İskender Efendi” de bu durumun üzerine herkesin aynı nispette, eşit dağılımda aynı lezzeti alabilmesi için çare aramaya başlar. Et pişirme ustası bir aileden gelen “İskender Efendi”, ustalığıyla teşebbüs ruhunu birleştirerek yeni bir lezzet harmanı ve pişirme usulü icat eder. Kuzu etini evveliyatla sinir ve kemiklerinden ayırır, dik bir çubuğa kat kat yerleştirir ve dik olarak tasarladığı mangalın önünde döndürmek suretiyle mangal kömüründe bu harmanı pişirir. Neticede ortaya herkesin kuzunun en lezzetli parçalarını keyifle yediği, lezzet kültürünün mühim parçalarından döner kebap hayat bulur.
 5. Iskender Sosuna Hangi Baharatlar Konur? En güzel iskender sosu tarifi arayışında farklı baharat kullanılabilir. Ekseriyetle kekik, karabiber, pul biber, kırmızı toz biber kullanılır.
 6. Gerçek iskender sosu nasıl yapılır? Lokanta Usulü İskender Sosu Tarifi, Iskender sosunda ne var? Iskender salça sosu nasıl yapılır? Ustasından İskender Sosu Tarifi Aynı tavuk etlerini çok farklı lezzetlere ulaştıran değişik ve formülü sır olan soslar gibi gizli bir Bursa İskender sosu tarifi var mıdır? Varsa en güzel iskender sosu tarifi nasıldır? Orjinal İskender sosu nasıl yapılır? İşin aslı, orjinal iskender sosu tarifi yukarıda izah edilenden çok da farklı değildir. Evde iskender sosu nasıl hazırlanır? Gerçek iskender sosu tarifini tekraren ifade etmek gerekirse: İki yemek kaşığı kadar domates salçası yağda üç dakika kadar kavrulur. Salça kavrulunca iki adet rendelenmiş domates ilave edilir. Lezzetlendirmek için biraz tuz biraz karabiber, bir tutam da kekik eklenir. Evde iskender sosu yapılışında bu sosu kıvamlandırmak ve lezzetlendirmek üzere un ilavesi ile unlu iskender sosu elde edilir. Bir Başka Evde İskender Sosu Tarifi: Evde iskender sosu yapımı için; birer yemek kaşığı zeytinyağı ve tereyağı küçük bir sos tenceresinde kızdırılır. Bir çay kaşığı biber salçası ilave edilip iki dakika kadar kavrulur. İki su bardağı kadar domates püresi, bir çay bardağı su ve bir çay kaşığı toz şeker kattıktan sonra kısık ocakta beş dakika kadar pişirilir. Evde iskender kebap sosu dengeli kullanılmalı, abartılırsa çamur dokusu oluşur. Baydöner iskender sosu Firma acılı bir domates sosu kullanır.
 7. Köfte Döner nasıl yapılır? Tam döner gibi olmaz, lakin kıymadan da döner yapılabilir. İki adet kuru soğan, dört diş sarımsak, üç yemek kaşığı irmik, üç yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı karabiber, iki çay kaşığı kimyon, iki çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı pul biber mutfak robotundan geçirilir. Bir kilo orta yağlı koyun kıyma ilave edilerek tekrar robot çalıştırılır. Streç film tezgaha serilir. Harç ikiye bölünür. Yarısı silindir şeklinde filmin üzerine aktarılır. Her tarafı sarılır. Diğer yarısı da aynı şekilde hazırlanır. Bir gece dondurucuda bekletilir. Donmuş karışım yaprak inceliğinde kesilir. Bir yemek kaşığı sıvıyağ eklenmiş sıvıyağda bu yapraklar pişirilir.
 8. Lokanta Usulü İskender Nasıl Yapılır? Iskender tereyağı nasıl köpürür? İskender tereyağı yapmanın birkaç farklı usulü olsa da en mühimi uygun derin bir tavadır. Ustalar ekseriyetle döküm tava kullandıkları için köpürtme işi kolaylaşır. Ocakta sürekli çalkalayarak hazırlanan iskender tereyağı aynı lokantalarda olduğu gibi kolay köpürür ve köpüğünü kolay kolay kaybetmez. Bununla beraber bazı ilave teknikler de kullanılır. Maden suyu ilavesiyle hem kokunun hem köpük korunabiliyor. Oda sıcaklığında bekleyen tereyağı daha kolay köpürür. Benmari usulü ile tereyağı öncelikle sıvı hale getirilip daha sonra tavaya alınarak ocak açılır, tava sürekli sallanarak tereyağın her kısmı hava ile temas ettirilir. Kısa sürede tereyağın üstü köpürmeye başlar. Kısık ateşte olmaz, çok yüksek ateşte de tereyağının rengi değişir. Tereyağı neden köpürür? Tabii ve organik bir tereyağı tavada kızdırılınca köpürür. Köpürmesinin sebebi tereyağının içindeki suyun yoğunluk farkı yüzünden yukarı çıkmasıdır. Tereyağı tavada eritilince göz göz olmuyor ve köpürmüyorsa sahte olma ihtimali yüksektir.
 9. Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır? Tereyağından küçük bir parça alıp sıcak suya atıldığında gerçek tereyağı tek parçada ufalarak erir, eğer parçalara ayrılarak eriyorsa o tereyağı değil margarindir. Gerçek tereyağı, oda sıcaklığında bırakıldığında asla tamamen erimez yalnızca yumuşar ve şeklini de bozmaz. Eğer bir süre sonra su gibi erimişse sahtedir. Gerçek tereyağı dolaptan çıkarır çıkarmaz bıçakla kesilmesi zordur. Sadece bıçak darbesi alan yerler kesilir. Lakin yağın tamamı bir taş gibi çatlarsa katkılı bir yağdır. Tereyağının rengi yağ yapımında kullanılan hayvanın sütüyle alakalıdır. Sarı veya beyaz olması sahteliğe işaret değildir. Erirken kendisinden daha koyu sarı eriyorsa, bu yağda boya kullanılmıştır ve sahtedir. Ayrıca gerçek ve tabii tereyağlarının fiyatları yüksektir.
 10. Yalancı İskender/ Pide parçaları üzerinde bir KIYMALI ALİ NAZİK KEBABI (Gaziantep Usulü) bir tür iskender olabilir. Yani: Yarım kilo kıyma orta hararette kendi yağıyla kavurmaya başlanır. Suyunu bırakıp çekmeye başladığında kıyılmış dört adet soğan ilave edilir. Kıyma güzelce kavrulur. Takriben on beş dakikada soğanlar renk değiştirince kıyma kavrulmuştur. Yarım demet maydanoz, karabiber ve tuzu ilave edilir. İki diş sarımsak 250 gram yoğurtla karıştırılıp katıldığında yemeği soğutmaması için sıcak bir yerde bekletilir. Bir büyük pideyi küp küp kesilir ve bir tepsiye yayılarak fırın ızgarasında kızartılır. Bir tavada bir yemek kaşığı tereyağı alınıp dört diş ince kıyılmış sarımsak ilave edilir. Sarımsakları ç dört kere çevirince bir yemek kaşığı biber, iki yemek kaşığı domates salçası, bir çay bardağı su ile birlikte katılır. Kıvam alınca bir kase domates püresi de ilave edilir. Bu sosun büyük kısmı pidelere dökülür ve iyice çekmeleri için harmanlanır. Kalan sosa bir tatlı kaşığı kimyon, birer çay kaşığı karabiber, kekik ve nane ilave edilip sıcak kalması için fırında tutulur. Önce pideler, sonra yoğurt, daha sonra kıyma servis tabağına alınır ve domates sosu üzerine gezdirilir.
 11. Bursa Kebabı nasıl yapılır? Bursa Kebabı Tarifi İskender kebabı ifadesi yerine bu ifade kullanılsa da kuzu pirzola veya külbastıdan yapılan bir başka kebap da aynı isimdedir. Külbastı: Döş kısmının kola yakın en uç tarafından elde edilen kemiksiz et olup ince ince dilimlenip yassı hale getirildikten sonra ızgarada pişirilmeye müsaittir. İskender kebabı yerine Bursa kebap dışında Hacıbey kebap, Uludağ kebap veya yoğurtlu kebap isimleri de kullanılır.
 12. Evde Tavuk İskender Yapımı, Evde İskender Tarifi Tavuk İskender Tarifi Evde iskender döner yapımı tavukla olacaksa bir tavuk göğsü buzluktan çıkarılıp tam çözülmeden ince ince ve büyükçe doğranır. Bir kâseye iki yemek kaşığı zeytinyağı, karabiber, pul biber ve tuz konup karıştırılır. Bu sos tavuk dilimlerine dökülüp güzelce karıştırılır. Yarım saat dinlendirilir. Yağsız tavaya tavuk etleri dizilir tava küçükse piştikçe yenileri ilave edilir. Etlerin bir tarafı pişince diğer tarafını çevrilir. Çok kurumasına fırsat verilmeden yüksek ateşte suyunu bıraktırmadan pişirilir. Diğer yanda pideler dilimlenir. Evde tavuk iskender sosu için tereyağı tavaya konulur, yetecek kadar salça eklenip kavrulur. Ağır ağır su katılıp sulandırılır. Servis tabağına evvela pideler yerleştirilir. Üzerine tavuk eti dilimleri konulur. Üzerine de hazırlanan salçalı sos yoğurt ve közlenmiş biberle sunulur.
 13. Antep usulü İskender Kıymalı Ali Nazik Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Gaziantep) yapılışından ilham alınarak yoğurt etin altına konarak yapılan servis tarzı mıdır? Bilenler yorumlarda belirtebilir.
 14. Baydöner iskender sosu Rengi, kokusu ve tadı ile farklı bir lezzete sahip domates sosu, her gün hususi reçetesine sadık kalınarak günlük olarak hazırlanır.

EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSAEVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA

YukarıYukarı