mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE TEREYAĞLI🧈 İSKENDER KEBABI (Bursa)

İskender Kebabını evde yapabilirsiniz! Döner eti, tereyağı ve yoğurdun enfes birlikteliği olan Bursa İskender Kebabı evde hazırlanabilir lezzetlerden... Kebap çeşitleri içinde en meşhurlarından biri... Hazır Dönerden Evde İskender yapımı daha kolay olsa da döner evde de hazırlanabilir. İşte iskenderi evde yapmanın püf noktaları ve resimli tarifi...

EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA

Ev Usulü İskender Tarifi Malzemeleri

Ev yapımı et döner: EV YAPIMI EEV YAPIMI ET 🥙DÖNER🌯 (Hazır döner de kullanılabilir. Hazır döner den İskender Tarifi de aynıdır.)

Tırnak Pide: TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide) (Yine hazırını kullanmak mümkün)

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir yemek kaşığı biber salçası

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İstenirse sosa katmak için tuz, kekik, karabiber, pul biber, domates rendesi

Bir kâse süzme yoğurt (istenirse bir - iki diş dövülmüş sarımsak eklenebilir)

İstenirse sunumda kullanmak üzere yeşil biber ve domatesler

EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA

Evde Tereyağlı İskender Kebabı (Bursa) Tarifi - Evde Bursa İskender Nasıl Yapılır?

  1. Tamamen ev ortamındaki malzemelerle yapılan İskender Kebabı için önce tırnak pidesi hazırlanır.
  2. Daha önce hazırlanan ve buzlukta bekletilen EV YAPIMI ET 🥙DÖNER🌯 kolay dilimlenebilmesi için yarım saat kadar önce buzdolabından çıkartılır. Keskin bir bıçak yardımıyla yapraklar halinde kesilen döner yapışmaz vasıflı bir tavada harlı ateşte pişirilir. Bu aşamada seramik tabanlı veya diğer yapışmaz tavanın zarar görmesini engellemek üzere pişirme öncesi tavaya az bir miktar sıvı yağ ilave edilebilir ve pişirme süresi çok uzun tutulmayabilir.
  3. Pişen TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide) iri kareler halinde dilimlenerek geniş bir servis tabağının zeminine yerleştirilir. Üzerlerini örtecek şekilde dönerler konulur. Hazır tırnak pideleri kullanılacaksa doğranmış pideler bir süre tencere veya tavada ısıtılabilir.
  4. Eritilmiş tereyağı sıcakken etlerin üzerinde gezdirilir.
  5. Evde İskender Sosu Tarifi için; sıvı yağda kızdırılan salçalar biraz akışkan olsun diye çok az su ile açılır. Sıcakken tereyağı dökülen dönerlerin üzerlerine bu sos gezdirilir. Daha farklı bir iskender sosu için; bir tavaya iki yemek kaşığı tereyağı konulup eritilir. Üzerine salçalar eklenir ve salçanın kokusu çıkarana kadar kavrulur. Daha sonra bir su bardağı su ve isteğe göre bir su bardağı domates rendesi, tuz ve çok az pul biber ilave ederek sos pişirilir.
  6. Tereyağlı İskender Kebabı (Bursa) sunulurken umumiyetle yoğurt tabaktaki etin yanında verilir. Ancak biz soğuk yoğurdun sıcak etle birleştiğinde sulanacağı ve bir miktar ekşiyeceği kanaatiyle süzme yoğurdu ayrı bir kapta servis etmeyi uygun gördük. Sunumda ızgarada veya köz tavasında pişirilmiş veya közlenmiş domates ve bibere yer verilebilir. Ayrıca bir miktar pirinç veya bulgur pilavı ile turşu eklenerek de servis yapılabilir.

İskender Kebap Tarifi (Evde) ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Evde Bursa İskender Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

  1. Evde Kıymadan İskender Yapımı: KÖFTELİ İSKENDER KEBAP
  2. Bim döner ile İskender Yukarıdaki tarif Bim veya diğer marketlerde satılan pişmiş ve dondurulmuş dönerle de yapılabilir. Hazır döner nasıl pişirilir? Bu tarz dönerlerin pişmiş olduğu ve sadece ısıtılmasının yeterli olacağı dikkate alınmalıdır. Yağsız tavada, tavanın kapağı kapalı halde kısık ateşte beş dakika kadar ısıtılır. Ara ara kapağı kaldırılıp tava sallanarak dönerin yapışmasını ve yanması önlenir. Bu tarz ısıtma yeterlidir. Çünkü zaten yeterli yağ içinde bulunmaktadır. Bununla beraber tavaya istenirse çok az yağ damlattıktan sonra da ısıtılabilir.

EVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSAEVDE-TEREYAĞLI-İSKENDER-KEBABI-BURSA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Halil İbrahim
  • Leman
YukarıYukarı