mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KÖFTELİ PATATES DİZME

KÖFTELİ PATATES DİZME

Köfteli Patates Dizme Tarifi Malzemeleri

Köfte için:

400 gr kıyma

Bir adet orta boy kuru soğan

Dört - beş dilim bayat ekmek içi

Üç - dört diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı tuz,

Bir çay kaşığının ucuyla karabiber ve kimyon

Sosu için:

Üç - dört adet orta boy olgun domates

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir tatlı kaşığı silme tuz

Altı - yedi adet orta boy patates

Süslemek için domates ve istenirse yeşilbiber

KÖFTELİ PATATES DİZME

Köfteli Patates Dizme Tarifi

  1. Köfte hazırlamak için: Soğan rendelenir, elle sıkılır ve fazla suyu atılır. Bayat ekmek içleri ufalanır. Kıyma, karabiber ve kimyon ilave edilerek iyice yoğrulur. Köfte hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılarak patateslere uygun büyüklükte köfteler yapılır.
  2. Patatesler soyulur, yıkanır ve yarım santim kalınlığında yuvarlak yuvarlak doğranır.
  3. Fırında dayanıklı bir tepsiye iki patatesin arasına bir köfte gelecek şekilde bütün patates ve köfteler pişmemiş olarak dizilir.
  4. Diğer tarafta domateslerin kabukları soyularak rendelenir. Ocağın üzerinde bir miktar pişirdikten sonra bir yemek kaşığı salça eklenir. İki - üç dakika sonra iki - üç su bardağı su ilave edilir ve kaynamaya bırakılır. On - on beş dakika kadar sonra tuzu ilave edilerek altı kapatılır.
  5. Tepsiye dizilen köftelerin üzerine bu sos dökülür. Eğer az gelirse kaynamış su ilave edilebilir. Tepsinin üzerine halka doğranmış domatesler ve istenirse sivri biberler konulur.
  6. Köfteli Patates Dizme önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında patatesler yumuşayıp köfteler pişene kadar tutulur. Domatesler ve yemeğin üstü hafif kızarınca fırından alınır. Çok sulu bir yemek olmamasına rağmen suyu pişme sırasında azalmışsa isteğe göre kaynamış su ilavesi yapılabilir. Aynı yemeği patates ve köfteleri sıvı yağda çok az kızartıp diğer aşamaları aynen tatbik etmek suretiyle yapmak mümkündür.
YukarıYukarı