mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🍟 KURU KÖFTE KIZARTMASI

Kuru köfte kızartması nasıl yapılır tarifi nasıldır? Köfte kızartmanın puf noktaları nelerdir?

KÖFTE-KIZARTMASI

Kuru Köfte Kızartması Tarifi Malzemeleri - Tavada Köfte Kızartma

Yarım kg orta yağlı kıyma

Üç dilim bayat ekmek içi

Bir adet orta boy kuru soğan

Yedi - sekiz dal maydanoz

Tuz

Karabiber, kimyon

KÖFTE-KIZARTMASIKÖFTE-KIZARTMASI

Kuru Köfte Kızartması Tarifi - Az Yağda Köfte Kızartması Nasıl Yapılır? - Tavada Köfte Tarifi - Kızartmalik Köfte Tarifi

 1. Soğanların kabukları soyulur. Fazla suyu çıkmayacak şekilde doğrayıcıda parçalanır.
 2. Geniş ve derin bir yoğurma kabını içine ekmek dilimleri ufalanır. Üzerine soğanlar eklenir.
 3. Kıyma, tuz, baharatlar ve ince kıyılan maydanoz yaprakları ilave edilerek köfte hamuru iyice yoğrulur. Bununla beraber etin sertleşmesine ve dokusunu kaybetmesine yol açabileceği dikkate alınarak kıyma çok aşırı derecede yoğrulmamalıdır.
 4. Vakit varsa üzerini streç filmle kapatılıp, buzdolabında en az iki saat en fazla bir gün bekletilir.
 5. Avuç içi ıslatılıp, köfte hamurundan limon büyüklüğünde parçalar alınır ve elle yuvarlak veya başka bir şekil verilir.
 6. Tercihen yapışmaz bir tavaya çok az sıvı yağ konulur ve kızdırılır.
 7. Köftelerin her iki tarafları iyice kızartılır. Kuru Köfte Kızartması hazırdır. İstenirse, köfteler DOMATES🍅 SOSU ile lezzetlendirilebilir. Yanında soğuk AYRAN🥛🧊 veya PİYAZ🥗 ile servis edilebilir.

Köfte Kızartma Nasıl Yapılır?, Kuru Köfte Kızartması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Az Yagda Köfte Kızartması Püf Noktaları

 1. Bu köftelerin yanına kızarmış patates dilimleri eklenerek servis yapılması hem görünüş güzelliğini hem de lezzeti artıran bir tercih olacaktır.
 2. Kadınbudu Köfte Kızartma KOLAY KADINBUDU KÖFTE
 3. İzmir Köfte Kızartması İZMİR KÖFTE TARİFİ
 4. Köfte Kızartma Kalori Ortalama bir adet köfte 30 gram gelir ve 50 kalori değerine, 100 gramı 165 civarında kaloriye sahiptir. Eğer tavada yağda kızartılarak hazırlanırsa köfte yağ ve kalori değerleri artar. Bu sebeple köfte kızartması yapılırken az yağ kullanmak gerekir.
 5. Köfte Tarifi KÖFTE YEMEĞİ TARİFLERİ
 6. Küçük Köfte kızartması Köfte hamurundan misket büyüklüğünde köfteler yuvarlanarak aynı şekilde hazırlanır.
 7. Patates Köfte Kızartma Tarifi Patates köfte kızartması çok defa birlikte yapılır. Patates kızartması için üç adet büyük boy patatesin kabuğu soyulup ince elma dilimleri şeklinde doğranır. Patatesleri kızartmadan önce tuz ve nane ile harmanlanırsa dışı çıtır çıtır olacaktır. Kurulanan patatesler önceden ısıtılmış kızgın yağ bulunan tavaya konarak kızartılır. Kararmamaları için evvela patatesler sonra köfteler pişirilir. Elbette bu durumda sadece köfte kızartmaya göre çok daha fazla yağ kullanılacaktır.
 8. Köfte Kızartmanın Puf Noktası Köfte kızartmak birkaç noktaya dikkat edilirse gayet kolaydır: Az yağlı veya çok yağlı kıyma kullanılmamalıdır, orta yağlı iki defa çekilmiş kıyma idealdir. Yarım kilo döş eti kilo kıymaya yüz gram kavram yağı da ilave ederek iki kere çekilirse lezzeti daha da artar. Köfte harcı hazırlanırken bayat ekmek veya galeta unu ilave edilerek kıvamı ayarlanabilir. Bayat ekmekler harca kabuğuyla birlikte atılmaz, sertleştirir ve daha fazla yağ çektirir. İç harcına mutlaka baharat, soğan suyu, sarımsak gibi malzemeler eklenerek lezzeti güzelleştirilir. Harca karbonat eklemek de yağ çekmemesini sağlar. Mümkünse köfte elle yoğrulur. Köftenin çok sulu olmaması için soğan suyu sıkıldıktan sonra harca katılır. Köfte harcı streçlenip dinlendirilmesiyle pişerken dağılmaz, daha az yağ çeker ve daha lezzetli olur. Yağ tamamen kızmadan köfteler içine atılırsa fazla yağ çeker ve geç pişer. Köftelerin dışının hafif kabuk bağlaması ve mühürlenmesi için evvela yüksek ateşte ters yüz edilmeli, bilahare ateş kısılarak pişirmeye devam edilmelidir. Yüksek ateşte pişerse dışı yanar veya kurur, içi çiğ kalır. Bir tavanın tabanı yağ olacak kadar yağ koymak kafidir. Bütün köfteler aynı anda yağa atılırsa yağın ısısı düşer ve fazla yağ çekme durumu olabilir. Kısım kısım atılmalıdır. Fazla yağ konmamalı ve her iki tarafı eşit kızartılmalıdır. Fazla pişerse köfte kurur. İki tarafın da biraz kızarması yeterlidir. İstenirse yanında patates, biber ve domates de kızartılabilir. Mangalda veya ızgara lezzetine yaklaşmak için kalın tabanlı döküm tava kullanılabilir. Döküm tavada az yağlı köfte pişirmek için köfteler önce mühürlenir sonra döküm tavanın kapağı kapatılarak köftelerin yumuşak bir kıvama gelmesi sağlanır. Her iki yüzünün de pişebilmesi için köfteleri belirli aralıklarla çevrilir. Her yüz üç dakika civarında pişebilir. Dağılmamaları için tavada köfteleri çevirirken çatal yerine maşa tercih edilmelidir. Köfteleri tavadan alırken yerleştirileceği tabağa bir parça kağıt havlu serilip fazla yağın giderilmesi sağlanır. Köftelerin çok yağlı olmaması için fırında pişirilebilir.
 9. Fırında Köfte Kızartması, Fırında Patates Köfte Kızartması Aslında kızartma, yiyeceklerin kızgın yağ içinde pişirilmesi işidir. Fırında köfte kızartmadan pişirilmesidir. Doğranan patatesler, hazırlanan köfteler fırın tepsisine bir patates bir köfte şeklinde dizilir. Üzerine de altı adet yeşil biber doğranıp yerleştirilir. Üzerine üç yemek kaşığı sıvı yağ gezdirip ve tuz serperek 200 derecelik fırında yarım saat kadar pişirilir.
 10. Hazır köfte kızartma: Donmuş köfte nasıl pişirilir? Buzluktaki hazır köfteler, vakit varsa bir gece önceden buzluktan buzdolabına indirilip çözdürülür. Eğer şekilleri bozulmuşsa şekil verilerek pişirilir. Köfteler oda sıcaklığında bir saat kadar bekletildikten sonra da pişirilebilir. Tava veya fırın kullanılabilir. Köfteleri kızartmak için tavaya biraz yağ alınır. Köfteler donuk bir haldeyken kesinlikle çok kızgın yağa atılmaz. Fazla bir yağ konulup çok kızgın bir hale getirilirse yağ patlayabilir. Sonra köfteler kısım kısım yağa atılır. Hepsi bir kerede atılmaz Bir tarafı tamamen kızarınca diğer tarafı çevirerek kızartılır. Diğer usul olan fırında pişirmede donmuş köfteleri yağlı kağıt serili fırın tepsisine veya yağlanmış borcama alınır. 200 derecede ısıtılmış fırında yumuşayana kadar yaklaşık yarım saat kadar pişirilir. Buzluktan icli köfte kızartmada benzer şekilde yapılabilir.
 11. Kaşarlı Köfte Kızartma Kıvam alıp özleşen köfte harcından istenen büyüklükte parçalar kopartılır. Orta kısımlarına rendelenmiş kaşar peyniri alınarak avuç içinde yuvarlayarak kapatılır. Üzerlerine hafifçe bastırıp düzleştirilir. Önceden kızdırılmış döküm tavada iki taraflı olarak renk alana kadar kızartılır.

KÖFTE-KIZARTMASI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok