mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HARPUT KÖFTESİ (Elazığ)

Harput Köftesi nasıl yapılır tarifi

HARPUT-KÖFTESİ-(Elazığ)

Elazığ Harput Köftesi Tarifi Malzemeler

Yarım kg kıyma

Bir su bardağı ince bulgur

Bir yumurta

Bir orta boy kuru soğan

Yarım demet maydanoz

Bir tatlı kaşığı reyhan veya fesleğen

Çay kaşığını ucuyla karabiber, pul biber

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir yemek kaşığı tatlı biber salçası

İki yemek kaşığı zeytinyağı

Bir yemek kaşığı tereyağı

HARPUT-KÖFTESİ-(Elazığ)

Harput Köftesi (Elazığ) Tarifi

  1. Bulgur sıcak su ile üzerini geçmeyecek şekilde ıslatılır ve ağzı kapatılarak on dakika kadar bekletilir. İçerisine bir yumurta çok ince doğranmış soğan, maydanoz, tuz, karabiber, reyhan ve pul biber eklenerek iyice karıştırılır.
  2. En son kıyma ilave edilerek köfte hamuru oluncaya kadar yoğrulur. Harç biraz kuru olursa el hafif ıslatılarak yoğurma muamelesine devam edilebilir. Bu köftenin çok iyi yoğrulması gerekir ki bulgur ve kıyma birbirinden ayrılmasın, çatlama ve dağılma olmasın...
  3. Yoğrulan köfte harcından cevizden küçük parçalar alınarak elde yuvarlanır. Parmaklar yardımıyla kenarları düzleştirilerek tekerlek şekli verilir ve ortasına başparmakla hafifçe bastırılır.
  4. Tencereye tereyağı konulur. Eriyince sıvı yağ ve salçalar eklenir. Üç - dört dakika kavrulan salçaların üzerine iki - üç bardak su eklenir. Su kaynayınca köfteler yavaşça bu suyun içerisine aktarılır. On - on iki dakika kadar köfteler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Üzerine kuru reyhan veya kıyılmış maydanoz serpiştirilir.

Not: Harput Köftesi’nin suyu çok olmayacağı için köftenin sayısına göre su miktarının ayarlanması gerekir. Ramazan iftar sofralarını süsleyen bu lezzet Elazığ yöresinin Anadolu mutfağına bir hediyesidir.

YukarıYukarı