mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRINDA TEPSİ KÖFTE (KAŞARLI PATATES PÜRELİ🥔)

FIRINDA-TEPSİ-(KÖFTE-KAŞARLI-PATATES-PÜRELİ)

Malzemeler

Yarım kg kıyma

Üç dilim bayat ekmek içi

Bir adet soğan

Tuz, karabiber, kimyon

Püresi için:

Dört - beş adet patates

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri

Bir çay kaşığı tuz, karabiber

Üzeri için:

Domates ve sivri biber

FIRINDA-TEPSİ-(KÖFTE-KAŞARLI-PATATES-PÜRELİ)FIRINDA-TEPSİ-(KÖFTE-KAŞARLI-PATATES-PÜRELİ)FIRINDA-TEPSİ-(KÖFTE-KAŞARLI-PATATES-PÜRELİ)FIRINDA-TEPSİ-(KÖFTE-KAŞARLI-PATATES-PÜRELİ)

Fırında Tepsi Köfte (Kaşarlı Patates Püreli) Tarifi

  1. Püre için: Patatesler haşlanır, kabukları soyulur ve sıcakken ezilir. Oda ısıındaki tereyağı ve kaşar peyniri rendesi eklenir. Tuz ve karabiber konularak iyice karıştırılır. Tereyağı ve peynirin erimesi sağlanır.
  2. Köfte için: Bayat ekmek içi ufalanır. Soğan çok ince şekilde bıçakla veya parçalayıcıda doğranır. Kıyma, tuz, karabiber ve kimyon eklenerek bütün malzeme birbibiri ile bütünleşinceye kadar yoğrulur. Yağsız kıyma kullanılıyorsa köfte harcına bir yemek kaşığı sıvı yağ eklenebilir. Köfte hamurunun çok sıkı olmaması gerekir. İyice yoğrulan köfte hamuru iki parçaya bölünür. Isıya dayanıklı bir fırın kabına bir parçası düzgün bir şekilde yerleştirilir.
  3. Hazırlanan patates püresi kıymanın üzerine yayılır. Köftenin diğer parçası tezgah üzerinde düzleştirilir. Hamurun tezgaha yapışmasını önlemek için streç film kullanılabilir. Bu parça patatesli karışımın üzerine kapatılır. Köftenin üzerine dilimlenmiş domates ve biber parçaları yerleştirilerek önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişirilir. Fırında Tepsi Köfte (Kaşarlı Patates Püreli) sıcak olarak dilimlenerek servis edilir.

FIRINDA-TEPSİ-(KÖFTE-KAŞARLI-PATATES-PÜRELİ)

YukarıYukarı