Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAMSİ KUŞU🐦 (HAMSİLİ KÖFTE) (Trabzon, Karadeniz)

Hamsi kuşu nedir? Hamsi kuşu🐦 nasıl yapılır? Hamsi kuşu aslında tuzlu hamsiden yapılan mahallî bir yemektir. Bu şekilde yapılırken hamsiler önce suya konularak tuzu azaltılır. Kılçıkları çıkartılır. Yeşillik olarak kullanılan pazı yaprakları da çok ince kıyılarak doğranır. Trabzon, Giresun, Rize, Artvin başta olmak üzere hemen bütün Karadeniz illerinde yapılagelen bir lezzettir. Hamsi kuşu fırında yapılabilse de biz ananevi usulle hamsi kuşu tava şeklinde yaptık. Aslına sadık kalarak pazılı hamsi kuşu tarifini yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İşte nefis hamsi kuşu köftesinin yapılışı tarifi resimli olarak...

hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 1

Yumurtalı Hamsi Kuşu Köftesi Tarifi Malzemeleri

Yarım kilo ayıklanmış ve kılçıkları çıkarılmış hamsi

Yarım demet dereotu

Yarım demet maydanoz

Üç - dört dal taze soğan

Varsa dört - beş adet pazı yaprağı

İki adet yumurta

Bir su bardağı mısır unu

Bir - iki yemek kaşığı beyaz un

Bir buçuk tatlı kaşığı tuz

İstenirse yarımşar çay kaşığı nane ve karabiber

Kızartmak için sıvı yağ

hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 2hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 3hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 4hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 5hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 6hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 7

Hamsili Köfte (Hamsi Kuşu) Yapılışı Tarifi - Hamsi Kuşu Köfte Tarifi

 1. Hamsi kuşu yapımı için kafa ve kılçıklarından ayıklanan hamsiler bol suda yıkanır, süzdürülür, fazla suları kağıt havlu kullanarak alınır. Hamsiler küçük parçalara bölünür.
 2. Yıkanıp ayıklanan taze soğanın yeşil kısımları ile dereotu ve maydanoz yaprakları ince ince doğranır. Derin bir kasede hamsilerle harmanlanır.
 3. Mısır unu ve beyaz un ilave edilir. Yumurta ve tuz eklenir. Ancak tuzlu hamsi kullanılacaksa tuz miktarına dikkat etmek gerekir. Hepsi karıştırılarak katıca bir hamsi kuşu hamuru yapılır. Bu karışıma istenirse yarım tatlı kaşığı nane ve yarım çay kaşığı karabiber eklenebilir. Gerek duyulursa su veya un ilavesi yapılabilir. Böylece hamsi kuşu köftesi harcı elde edilmiş olur.
 4. Kızdırılan tavaya bir miktar sıvı yağ konulur. Bir yemek kaşığı yardımıyla hamsili karışımdan alınarak kısmen oval şekilde tavaya yerleştirilir. Hamsi köfteler alt ve üst kızartılır.
 5. Hamsili Köfte (Hamsi Kuşu) sıcak veya ılık olarak servis edilir.

hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 8

Hamsi Kuşu Köftesi Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Hamsi Kuşu Karadeniz Usulü Püf Noktaları

Hamsi kuşu yemeği adı dolayısıyla FIRINDA HAMSİ DOLMASI ile veya Hamsi Kuşu Fırında ile karıştırılabilir. Kısmen bu durum farklı yörelerde hamsi kuşunun yapılışındaki farklardan da kaynaklanabilir. Hamsi kuşu hangi yöreye aittir? Trabzon ve Ordu olarak bilinir. Burada verilen hamsi balık köftesi tarifi Trabzon hamsi kuşu tarifidir. İki değişik tarifinin bulunması iki farklı şehirde iki farklı yemeğe aynı adın konması ile de alakalıdır. Ordu civarında hamsi kuşu için kılçıkları ayıklanan hamsilerin arasına peynir konurken Trabzon'da mısır unu, pazı vs. ile hamsi parçaları beraber yoğrulup köfte haline getirilerek kızartılır. Netice itibariyle hamsi kuşu iç harcı bakımından bir pazılı hamsi kuşu bir de peynirli hamsi kuşu tarifi bulunmaktadır. İç harcı itibariyle sodalı hamsi kuşu olarak da yapılabilir. Hamsi Kuşu ızgara ve fırında da pişirilebilir.

Hamsi kuşu kalori: 100 gramı 130-140 kalori arasında olabilir.

Hamsi Tava:🐟MISIR🌽 UNLU HAMSİ TAVA🥘 NASIL YAPILIR? (Trabzon)

HAMSİLİ PİLAV NASIL YAPILIR? İçli Tava, Hamsi Böreği,

🐟HAMSİ BUĞULAMA (HAMSİ PİLAKİ), 🐟MISIR🌽 UNLU HAMSİ TAVA🥘 NASIL YAPILIR? (Trabzon),

🐟FIRINDA EKŞİLİ HAMSİ tarifleri de ilginizi çekebilir.

Hamsisiz hamsi kuşu için: MUÇARİ (MISIR🌽 UNLU SUCUKLU KEK)

Diğer Karadeniz lezzetlerinden;

KAYGANA NASIL YAPILIR?

MIHLAMA KUYMAK (MUHLAMA)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Zeynep
 • Saliha
 • Zeynep

  Selam
  hamsi kusu nedir, hamsi kusu tarifi yapımını güzel anlatmışsınız. İnternette bir sürü saçma sapan tarif arasında gerçek karadeniz usulü hamsi kuşu tarifi sizinki. Çünkü pazılı hamsi balık köftesi tarifi olması gerekir. Teşekkürler.

 • Saliha

  Hamsi kuşu tarifi için çok teşekkürler.
  Hamsi kuşu yemeği yapılışı tarifini bir çok yerde yanlış veriyorlar. yalancı hamsi kuşu tarifi bile olamayacak nice saçmalar yazmışlar.
  Elinize sağlık.

YukarıYukarı