mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Hamsi Kuşu Tarifi, Nasıl Yapılır?🐦 Hamsili Köfte Trabzon, Karadeniz

Hamsi kuşu nedir? Karadeniz Hamsi kuşu nasıl yapılır? Hamsi kuşu aslında tuzlu hamsiden yapılan mahallî bir yemektir. Bu şekilde yapılırken hamsiler önce suya konularak tuzu azaltılır. Kılçıkları çıkartılır. Yeşillik olarak kullanılan pazı yaprakları da çok ince kıyılarak doğranır. Trabzon, Giresun, Rize, Artvin başta olmak üzere hemen bütün Karadeniz illerinde yapılagelen bir lezzettir. "Puli" Lazcada kuş yavrusu manasına geldiğinden bazı yörelerde hamsi puli denir. Trabzon Hamsi Kuşu Tarifi, Ordu Hamsi Kuşu Tarifinden farklıdır. MasterChef Hamsi Kuşu Tarifi 🐟FIRINDA HAMSİ DOLMASI tarifine yakındır. Teferruat aşağıdadır. Aslına sadık kalarak pazılı hamsi kuşu tarifini yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İşte nefis hamsi kuşu köfte tarifi resimli olarak...

hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 1

Yumurtalı Hamsi Kuşu Köftesi Tarifi Malzemeleri - Pazılı Hamsi Kuşu Tarifi İçin - Hamsi kuşunun içine ne konur?

Yarım kilo ayıklanmış ve kılçıkları çıkarılmış hamsi

Yarım demet dereotu

Yarım demet maydanoz

Üç - dört dal taze soğan

Varsa dört - beş adet pazı yaprağı

İki adet yumurta

Bir su bardağı mısır unu

Bir - iki yemek kaşığı beyaz un

Bir buçuk tatlı kaşığı tuz

İstenirse yarımşar çay kaşığı nane ve karabiber

Kızartmak için sıvı yağ

hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 2hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 3hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 4hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 5hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 6hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 7

Hamsili Köfte (Hamsi Kuşu) Yapılışı Tarifi - Trabzon Tavada Hamsi kuşu nasıl yapılır? - Mısır Unlu Hamsi Kuşu Köfte Tarifi - Yumurtali Hamsi Kuşu Tava - Hamsi Köftesi Tarifi

 1. Hamsi kuşu yapımı için kafa ve kılçıklarından ayıklanan hamsiler bol suda yıkanır, süzdürülür, fazla suları kağıt havlu kullanarak alınır. Hamsiler küçük parçalara bölünür.
 2. Yıkanıp ayıklanan taze soğanın yeşil kısımları ile dereotu ve maydanoz yaprakları ince ince doğranır. Derin bir kasede hamsilerle harmanlanır.
 3. Mısır unu ve beyaz un ilave edilir. Yumurta ve tuz eklenir. Ancak tuzlu hamsi kullanılacaksa tuz miktarına dikkat etmek gerekir.
 4. Hepsi karıştırılarak katıca bir hamsi kuşu hamuru yapılır. Bu karışıma istenirse yarım tatlı kaşığı nane ve yarım çay kaşığı karabiber eklenebilir. Gerek duyulursa su veya un ilavesi yapılabilir. Böylece hamsi kuşu köftesi harcı elde edilmiş olur.
 5. Kızdırılan tavaya bir miktar sıvı yağ konulur. Bir yemek kaşığı yardımıyla hamsili karışımdan alınarak kısmen oval şekilde tavaya yerleştirilir. Hamsi köfteler alt ve üst kızartılır.
 6. Hamsili Köfte (Hamsi Kuşu) sıcak veya ılık olarak servis edilir. Çayın, turşu kavurmasının yanında sunulabilir.

hamsi kusu hamsili kofte trabzon kolaylezzetcom 8

Orjinal Hamsi Kuşu Tarifi Nedir Nasıl Yapılır?, Hamsi Kuşu Köftesi Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Soğanlı Sebzeli Hamsi Kuşu Tarifi Karadeniz Usulü Püf Noktaları

 1. Hamsi kuşu yemeği adı dolayısıyla FIRINDA HAMSİ DOLMASI ile veya Hamsi Kuşu Fırında ile karıştırılabilir. Kısmen bu durum farklı yörelerde hamsi kuşunun yapılışındaki farklardan da kaynaklanabilir. Hamsi kuşu hangi yöreye aittir? Trabzon ve Ordu isimleri öne çıkar. Burada verilen hamsi balık köftesi tarifi Trabzon hamsi kuşu tarifidir. Hamsi kuşu yapılışının iki değişik tarifinin bulunması iki farklı şehirde iki farklı yemeğe aynı adın konması ile de alakalıdır. Ordu civarında hamsi kuşunun tarifinde kılçıkları ayıklanan hamsilerin arasına peynir konurken Trabzon'da mısır unu, pazı vs. ile hamsi parçaları beraber yoğrulup köfte haline getirilerek kızartılır. Netice itibariyle hamsi kuşu iç harcı bakımından bir pazılı hamsi kuşu bir de peynirli hamsi kuşu tarifi bulunmaktadır. Ordu usulünde bulandığı harç itibariyle sodalı hamsi kuşu olarak da yapılabilir. Hamsi Kuşu ızgara ve fırında da pişirilebilir.
 2. Ordu Usulü Hamsi Kuşu Yapımı, Hamsi Kuşu Dolması, Hamsi Kuşu Kuyruğu Alınır mı? Bu tarz hamsi kuşunda hamsi kuyruklu olarak bırakılır. Hatta kuyruklu hamsilerin duruşu itibariyle hamsi "kuşu" adına daha uygun bir usuldür. İri ve etli hamsilerin kılçıkları temizlenip fileto haline getirilir. İyice yıkayıp süzgeçte süzülmeye bırakılır. Yarımşar demet taze yeşil soğan ve maydanoz ince ince doğranıp bir yemek kaşığı mısır unu, bir çay kaşığı tuz ve karabiber ile birlikte bir kaba alıp karıştırılır. Bu hamsi kuşu hamuruna çekirdekleri çıkarılıp ince doğranmış biber, küçük doğranmış kuru soğan ve bir çay kaşığı nane ilavesi de yapılabilir. Fileto hamsilerin birinin üstüne bu harcı sürüp başka bir hamsi ile kuyrukları aynı yöne gelecek biçimde birbirinin üzerine bindirerek kapatıp yapıştırılarak yassı bir köfte haline getirilir. Başka bir kasede iki adet yumurta çırpılır. Üçüncü bir tabağa yarım su bardağı kadar sade mısır unu konulur. Hamsiler önce yumurtaya sonra mısır ununa bulanıp kızgın yağa atılarak iki taraflı kızartılır. Sıcak olarak salata yanında sunulur.
  Bu tarz hamsi kuşunda yukarıdaki 1) Hamsi Kuşu Yeşil Soğan ve Maydanozlu iç dışında farklı içler kullanılabilir: Yarım kilo hamsi için
  2) Hamsi Kuşu Pirinçli: Bir adet orta boy kuru soğan ince doğranıp iki yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Yıkanmış bir çay bardağı pirinç, birer tatlı kaşığı kuş üzümü ve çam fıstığı, tuz ve karabiber bir su bardağı sıcak su ilavesiyle suyunu çekene kadar pişirilir. Çeyrek demet kıyılmış maydanoz eklenerek karıştırılıp soğumaya bırakılır.
  3) Hamsi Kuşu Pazılı: Yarım demet pazı ve bir adet kuru soğan yıkanıp ince doğranır. Tuz, karabiber ve kırmızıbiberle karıştırılıp harç hazırlanır.
 3. Yalancı Hamsi Kuşu Tarifi: Ordu Usulü Sodalı Hamsi Kuşu Yapımı (iç harç eklemeden) Ayıklanıp, yıkanıp temizlenen hamsilerin süzülürler. İki yemek kaşığı un, yarım şişe maden suyu ve bir çay kaşığı tuz iyice çırpılır. İki adet yumurta eklenerek tekrar çırpılarak boza kıvamı elde edilir. İki adet hamsi alınır, iç tarafları birbirine bakacak şekilde üst üste getirilerek birleştirilir. Sodalı karışıma bulanıp kızgın sıvı yağa atılarak iki taraflı kızartılır. Pişen hamsi kuşlarını kâğıt havlu serili tabağa çıkartılır. Yeşil bir salata ile sunulur.
 4. Fırında Hamsi kuşu nasıl yapılır? Ordu Usulü Fırında Hamsi Kuşu Tarifi Yapılışı (iç harç eklemeden) Balık kokusu olmadan kızartma lezzeti… Hamsiler ayıklanır kılçıklarından temizlenip yıkanır. İç tarafları birbirine bakacak şekilde iki balık birleştirilir. Mısır unu ve tuz bir kapta karıştırılır. Tepsiyi sıvı yağ ile yağlanan bir tepsiye mısır ununa bulanan hamsiler dizilir. 180 derecede ısıtılmış fırında takriben yarım saat pişirilir.
 5. Kasede hamsi kuşu nasıl yapılır? Yukarıdaki usulde kase sadece harcın karıştırılmasında kullanılır.
 6. Hamsi Kuşu ile ne yenir? Hamsinin bir miktar kuru yapısını dengeleyecek şekilde salatalık hamsikuşu yanında en iyi giden gıdadır. Elbette yanında MISIR UNLU PİDE (KARADENİZ)🌽, Trabzon ekmeği, roka ve ince doğranmış turpla da yenilebilir. Bir menü hazırlanmak istenirse: 🥣Tarhana Çorbası🍲 veya 🥣Ezogelin Çorbası (Oğuzeli, Gaziantep)🍲, KARALAHANA YEMEĞİ (Trabzon)🥬, YARMALI TAZE FASULYE PİLAVI🍚 veya TAZE FASULYE DİBLESİ (Trabzon, Giresun, Ordu), KURU KAYISI HOŞAFI🥤🍹, PEPEÇURA🍇 (Rize) SAMAKSA (Giresun)
 7. Hamsisiz Hamsi Kuşu Tarifi MUÇARİ (MISIR🌽 UNLU SUCUKLU KEK)
 8. Hamsi Kuşu Nerede Yenir? Bordo Mavi Balık, Kaan Olta Balık, Balıkçım gibi mekanları tecrübe edenler fikirlerini yorumlarda paylaşabilir.
 9. Hamsi kuşu kalori 100 gramı 210 kalori civarında olabilir.
 10. Hamsi balığı hangi unla yapılır? Hamsi veya diğer balıklarla hazırlanan bir çok yemekte esas olarak mısır unu kullanılır. Yukarıdaki hamsili köfte için bir miktar beyaz un da ilave edilir.
 11. Hamsi balık mıdır? Bir kısım Karadenizli için diğerleri balık, o ise hamsidir: "Akşama balık mı alayım hamsi mi?"
 12. A101 de hamsi var mı? Balık Dünyası Dondurulmuş Temizlenmiş Hamsi 500 gramlık paketlerde zaman zaman satılmaktadır.
 13. Büyük hamsi Boyu ortalama 12 santim olup azami 20 cm'ye kadar büyürler ve çok büyük sürüler halinde gezer. Normal hamsiler 12 santim uzunluğunda 10 gram ağırlığında iken nadir bulunan 18 santim uzunluğunda olanlar 40 gram ağırlığındadır. Karadeniz Hamsisi Azak ve Karadeniz olarak iki türdür. Azak hamsisinin burnu daha küt olup Azak denizinde üreyip kışlamak üzere güneye, bizim orta ve doğu Karadeniz Bölgesi'ne gelir; nisan bitiminde de kuzeye göç ederler. Karadeniz hamsisi ise kuzeybatı Karadeniz de çoğalır, kışı geçirmek üzere kasımdan şubata kadar Trakya kıyılarına ve Marmara'ya göç eder. Nisanda yumurtlamak üzere Karadeniz'e çıkar. Bunlar dışında Marmara hamsisi denilen yalnız Marmara'da ve Kuzey Ege'de çıkan daha küçük ve göç etmeyen sırt rengi daha açık bir hamsi türü de vardır. Hamsinin ızgara, fırın, kağıt kebabı, buğulama, pilaki, yahni gibi hemen her türlü yemeği yapılır. Siyah etli bir balık olmasına rağmen buğulamaya son derece müsaittir. Yazın yağsız olduğundan ızgara yerine tava veya buğulaması tercih edilir. Kışın tutulan hamsi tuzlanıp saklanır ki adına ançovi (İngilizce: anchovy) denir. Sardalya hamsi: Hamsi balık yağı ve balık unu imalinde de kullanılır. Gözlerinin gerisine kayan ağzı ile yakın akrabası Sardalya'dan kolaylıkla ayrılır. Gümüş balığı da hamsinin akrabasıdır.
 14. Hamsi balığının bayat olduğu nasıl anlaşılır? Çok ağır bir kokusu olup gözleri kıpkırmızıdır, pulları dökülmüştür. Buzhane balığıysa ele alınınca serttir. Taze balık kolayca kesilmez. Solungaçlarının kan kırmızı ise tazedir. Lakin burayı kırmızı mürekkep sürenler bile çıkmıştır.

Hamsi ile yapılan yemekler nelerdir?

🐟FIRINDA HAMSİ DOLMASI

🐟FIRINDA EKŞİLİ HAMSİ

HAMSİLİ PİLAV NASIL YAPILIR? İçli Tava, Hamsi Böreği, Rize, Trabzon

Hamsi buğulama nasıl yapılır? 🐟HAMSİ BUĞULAMA (HAMSİ PİLAKİ)

Hamsi Tava, Hamsi Nasıl Kızartılır?, Karadeniz Hamsisinin Marmara Hamsisinden Farkları:🐟MISIR🌽 UNLU HAMSİ TAVA🥘 NASIL YAPILIR? (Trabzon)

Diğer Karadeniz lezzetlerinden;

KAYGANA NASIL YAPILIR?

MIHLAMA KUYMAK (MUHLAMA)

KAZKALDIRAN🦢 (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize, Artvin)

KARALAHANA🥬 DİBLESİ (Giresun, Ordu, Trabzon, Rize)

LAZ BÖREĞİ TARİFİ (Trabzon, Artvin, Rize)

PİRİNÇLİ PAZILI BURMA BÖREĞİ (Trabzon)

YUMURTALI TOMARA KIZARTMASI🍳 (Kaldirik Kavurması, Hodan, İspit Tavası; Trabzon)

TOMARİ TAVALISI (Rize) TOMARA (Galdirik) Kavurması (Trabzon)

KARALAHANA KAVURMASI TRABZON🥬

🍪TRABZON KURABİYESİ

MISIR🌽 UNLU PATLICAN🍆 KIZARTMASI (Patlıcan Balığı Tavası Trabzon)

KARALAHANA YEMEĞİ (Trabzon)🥬

KARALAHANA🥬 SARMASI (Etli Pancar Sarması Trabzon)

FASULYE TURŞUSU KAVURMASI (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize)

TAZE FASULYE DİBLESİ (Trabzon, Giresun, Ordu)

AKÇAABAT KÖFTE Trabzon

MISIR🌽 UNLU PİDE (KARADENİZ)

KOLAY FASULYE TURŞUSU NASIL KURULUR? (KARADENİZ USULÜ)

KARADENİZ USULÜ PATATES KAVURMASI🥔

🐟KARADENİZ SOMON KIZARTMA TARİFİ

YukarıYukarı