mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ENGİNARLI ETLİ PİLAV🍚

Enginarlı Etli Pilav Tarifi, nasıl yapılır? Farklı pirinç pilavı tarifleri arayanlar! Enginar pirinçle gayet uyumlu bir lezzettedir. Enginar lezzetini etli bir pilavla denemeye ne dersiniz?

ENGİNARLI-ETLİ-PİLAV

Enginarli Etli Pilav Tarifi Malzemeleri

Üç adet enginar

300 gr sotelik doğranmış et

İki su bardağı pirinç

Küçük bir demet taze soğan

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı kuşüzümü

Bir tatlı kaşığı tuz

Çay kaşığının ucuyla karabiber ve kırmızıbiber

ENGINARLI-ETLI-PILAV

Enginarlı Etli Pilav Tarifi - Enginarli Etli Pilav Nasıl Yapılır?

  1. Enginarlar üzerlerini geçecek kadar bir suyla tencereye konulur. Üzerine yarım limon suyu, iki yemek kaşığı sıvı yağ, bir tatlı kaşığı un koyarak karıştırılır ve enginarlar yumuşayıncaya kadar orta hararetteki bir ocakta pişirilir.
  2. Taze soğanlar çok ince kıyılır ve iki yemek kaşığı sıvı yağda bir miktar kavrulur. Önceden ıslatılmış iki su bardağı pirinç süzdürülür, soğanlara eklenir ve iki üç dakika çevrilir. Yıkanmış kuru üzümler, tuz, karabiber ve kırmızıbiber eklenerek karıştırılır ve altı kapatılır.
  3. Parça etler yıkanır, tencereye konulur, yumuşayıncaya kadar gerekli su ilavesi ile pişirilir. Pişen ve suyunu iyice çeken etlerin üzerine kavrulan pirincin yarısı dökülür ve düzeltilir.
  4. Haşlanmış enginarlar küçük parçalar halinde doğranarak tencerenin içindeki pirincin üzerine yerleştirilir. Kalan pirinç enginarların üzerine dökülerek düzgün bir şekilde hafifçe bastırılır.
  5. Pirincin cinsine göre iki buçuk su bardağı kadar kaynamış su pirinçlerin üzerine eklenerek önce orta ateşte sonra kısık ateşte pirinçler uzayıp suyunu çekinceye kadar pişirilir. Pişen Enginarlı Etli Pilav on dakika kadar sonra istenirse geniş bir düz tabağa ters çevrilerek sunulabileceği gibi dinlendikten sonra tazelenerek de servis edilebilir.

Enginarlı Etli Pilav Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Enginarli Etli Pilav Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

  1. Dereotlu Pilav Tarifi Pişen pilavın altını kapatmadan önce ince kıyılmış dereotları ilave edilip karıştırılır. Üzerine kağıt havlu serilip kapağını örtülüp bir süre demlendirilir.
  2. Enginarli Etli Pilav Kalori 100 gramı 180 kcal olabilir.
YukarıYukarı