mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

İSTANBUL PİLAVI🍚 TARİFİ

İstanbul Pilavı nedir? İstanbul pilavı nasıl yapılır?

ISTANBUL-PILAVI-TARIFI

İstanbul Pilavı Yapımı Tarifi Malzemeleri

İki su bardağı baldo pirinç

Bir çay bardağı kabukları soyulmuş badem

Bir çay bardağı haşlanmış bezelye tanesi

Yarım çay bardağı tuzsuz Antep fıstığı (kabukları çıkarılmış)

Bir kâse haşlanmış küp doğranmış tavuk eti (yaklaşık bir but)

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı zerdeçal

Bir çay kaşığı zencefil

Üç su bardağı su (veya tavuk suyu) (ölçü pirincin cinsine göre değişebilir)

İSTANBUL-PİLAVI-YAPIMIİSTANBUL-PİLAVI-YAPIMIİSTANBUL-PİLAVI-YAPIMI İSTANBUL-PİLAVI-YAPIMI

İstanbul Pilavı Yapımı Tarifi

  1. Pirinç üzerini geçecek kadar sıcak su ile ıslatılarak bir - iki saat bekletilir.
  2. Antep fıstıkları ve bademler ayrı ayrı çok az suda bir – iki taşım kaynatılır, süzdürülür ve kabukları çıkartılır.
  3. Bezelyeler bir - iki taşım kaynatılır ve süzdürülür. Tavuk eti yıkanır ve derisi soyulur. Üzerini birkaç parmak geçecek kadar su konulup yumuşayıncaya kadar haşlanır. Suyun içinden alınan tavuk kemiklerinden ayrılarak ince küpler halinde doğranır.
  4. Tereyağı tencereye konulur. Erimeye başlayınca bademler eklenir ve kavrulur. Antep fıstıkları ilave edilerek kavurmaya devam edilir. Yıkanıp süzdürülen pirinçler tenceredeki badem ve fıstıkların üzerine eklenir. Pirinçler şeffaflaşıncaya kadar fazla zedelemeden mümkünse tahta kaşıkla karıştırılarak kavrulur. Üzerine kaynamış tavuk suyu eklenir. Yarım tavuk suyu, yarım sıcak su kullanıladabilir. Tavuk suyu yağlı ise su ile karıştırılabilir, yağlı değilse tamamı tavuk suyu ile daha lezzetli olabilir.
  5. Önce orta ateşte sonra kısık ateşte ağzı kapalı olarak pilav pişirilir. Üzeri göz göz olduğunda, yani suyu çekip pilavın üzerinde nokta nokta delikler oluştuğunda, kısık ateşe alınır. Suyunu tamamen çekmeden tavuk eti, haşlanmış bezelye taneleri, tuz, zencefil ve zerdeçal eklenir. Tekrar tencerenin ağzı kapatılır. Yine kısık ateşte pilav tamamen suyunu çekinceye kadar pişirilir.
  6. Pişen pilav ocaktan aldındıktan sonra üzerine havlu peçete sererek kapağı tekrar kapatılabilir. İstanbul Pilavı on – on beş dakika kadar dinlendikten sonra karıştırılarak servis edilir.

İstanbul Pilavı Yapımı Tarifi İle Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Safran: Pilavın aslındaki safran kullanılacaksa yarım çay bardağı kadar suyun içinde safran bırakılır, beş dakika kadar bekletilir. Safranın rengi çıktıktan sonra süzdürülerek pilavın suyunu ekleme aşamasında ilave edilir.
  2. İstanbul Pilavı tarihi: Sarayda yapılan merasimlerde en çok pişen yemeklerden biri pilavdı. İstanbul'da bayram, doğum, düğün merasimlerinde, ölümlerde, şenliklerde, törenlerde pilav ana yemekti.
  3. Tane tane pirinç pilavının sırrı nedir! Tel tel dökülsün, lapa olmasın! Pilav yaparken pirinç seçimi mühimdir. Pilavın tane tane olması için, pirincin suyunu içine iyice çekmesi şarttır. Bu sebeple baldo, Osmancık veya basmati pirinç de tercih edilebilir. Pirinç tencereye ilave edilmeden evvel nişastasının akması için iyice yıkanıp süzülmelidir. Nişastası gidene kadar yıkamaya devam edilir. Çıkan suyun berrak olması önemlidir. Böylece kalan nişastası iyice giderilecek ve pilav tel tel olacaktır. Pişirirken “pilav tenceresi” denilen çok derin olmayan geniş tencereler kullanılmalıdır. Yoksa, büyük ve yayvan bir tencere veya geniş derin bir tava da aynı işi görebilir. Bu tencereler pirinçlerin daha çabuk ısınarak pişirme esnasında daha az kırılmasına yardımcı olur. Aksi halde pirinçler şişip kabarınca tencereye sığmaz ve yapışır.

İSTANBUL-PİLAVI-YAPIMIİSTANBUL-PİLAVI-YAPIMIİSTANBUL-PİLAVI-YAPIMI İSTANBUL-PİLAVI-YAPIMIİSTANBUL-PİLAVI-YAPIMIİSTANBUL-PİLAVI-YAPIMI

YukarıYukarı