mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAZIR YUFKADAN SİRON Ziron Silor Sırın Gümüşhane Bayburt Artvin Elazığ

Ziron nedir? Hazır Yufkadan Siron (Ziron, Silor, Sırın) Nasıl Yapılır? Püf noktaları nelerdir? Evde siron nasıl yapılır? Hazır siron nasıl yapılır? Mantı çeşitleri içinde Gümüşhane siron veya Bayburt usulü ziron hususi bir yere sahiptir. Bayburt Ziron yemegi oldukça kolaydır. Yoğurtlu siron yemeği tarifi arıyor ve hazır yufka ile siron yapmak istiyorsanız Kolay Siron Mantısı'nın resimli güvenilir tarifi burada!

HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)

Hazır Yufkadan Siron Malzemeleri

İki adet yufka

Yarım kg yoğurt

Üç - dört diş sarımsak

İki yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı domates veya tatlı biber salçası

HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)

Hazır Yufkadan Siron Tarifi - Kolay Siron Tarifi Hazırlanışı

  1. Siron Nasıl Hazırlanır? Kurutulmuş siron nasıl yapılır? Yufka düz bir zemine serilir. Boş olarak rulo şeklinde sarılır. Sarma muamelesi sıkı şekilde yapılmalıdır. Rulo iki - üç santim uzunluğunda parçalara bölünür. Kesilen her bir parça uygun büyüklükte bir kaba dik olarak yan yana gelecek şekilde yerleştirilir.
  2. Bir yemek kaşığı tereyağı eritilir ve üzerine sıvı yağ eklenerek elde edilen karışım yufkaların üzerine gezdirilir.
  3. Ziron nasıl pisirilir? Siron nasıl piser? Yufkalar 180 derecede önceden ısıtılmış fırında hafif pembeleşene kadar kızartılır.
  4. Ziron sosu tarifi, ziron ıslatma nasıldır? Ziron nasıl ıslatılır? Yoğurt ince doğranan sarımsaklarla karıştırılarak fırından çıkarılan yufkaların üzerine dökülür. Kapalı ancak sıcak olan fırının içersine konularak yufkaların yoğurdu çekmesi beklenir.
  5. Bir yemek kaşığı tereyağında bir yemek kaşığı salça kızdırılarak fırından çıkarılan zironların üzerine gezdirilir. Sıcak olarak servis edilir.

Ziron Tarifi, Ziron Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar

  1. Fırınlanıp kurutulan sironlar gerektiğinde kullanılmak üzere bez torbalarda saklanabilirler.
  2. Siron nerenin yemeğidir? Siron nereye aittir? Gümüşhane mantısı olarak da anılan siron Bayburt’ta ziron olarak ifade edilir. Ziron Bayburt yemek tariflerinde en çok bilinenlerindendir. Gürcistan, Artvin ve Sakarya’da silor veya silori, Elazığ’da sırın yemeği olarak da adlandırılan mantı Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun değişik yörelerinde ramazan ayı iftar sofralarında yer alır. Siron cesitleri, siron tarifleri çoktur. Etli, kıymalı, tavuklu, patatesli ve cevizli gibi değişik yapılış şekilleri vardır.
  3. Hamur açarak veya yufkadan ev yapımı ziron hazırlanmak istenmezse bazı market, yufkacı ve fırınlardan hazır sironlar temin edilebilir.
  4. Ziron ne demek TDK'da yer almaz.

SİRON (SİLOR, ZİRON) TATLISI

Sironlardan siron (silor, ziron) tatlısı da yapılabilir. Bunun için ikinci aşamada elde edilen sironların üzerine iki bardak su, bir buçuk bardak şeker ile yapılan ılık şerbet gezdirilir. Üzerine bir su bardağı kadar ceviz veya kavrulmuş öğütülmüş fındık konulur. Ilık veya soğuk olarak servis edilir.

Gümüşhane mutfağında yer alan diğer lezzetler de ilginizi çekebilir:

DİLBER DUDAĞI (Gümüşhane)

🥣GENDİME ÇORBASI🍲 (Gümüşhane, Kelkit, Erzincan)

PAZI BORANİ (Gümüşhane)

PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi)

TRABZON USULÜ KUYMAK MIHLAMA TARİFİ (Muhlama, Yağlaş)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • betül
YukarıYukarı