mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Hazır Yufkadan Siron Nasıl Yapılır? Ziron Silor Sırın Gümüşhane Bayburt Artvin Elazığ

Ziron nedir? Hazır Yufkadan Siron (Ziron, Silor, Sırın) Nasıl Yapılır? Püf noktaları nelerdir? Evde siron nasıl yapılır? Hazır siron nasıl yapılır? Mantı çeşitleri içinde Gümüşhane siron veya Bayburt usulü ziron hususi bir yere sahiptir. Siron, yufkaların rulo halinde sarılıp fırınlandıktan sonra soslanmasıyla elde edilen harika bir yemek... Anadolu’nun değişik yerlerinde et, kıyma veya tavukla yapılabilen siron çok pratik bir lezzettir. Bayburt Ziron yemegi oldukça kolaydır. Yoğurtlu siron yemeği tarifi arıyor, "Kurutulmuş siron nasıl yapılır? Siron Nasıl Hazırlanır? Hazır silor nasıl yapılır? Siron hamuru nasıl yapılır tarifi?" diyor ve hazır yufka ile siron yapmak istiyorsanız Kolay Siron Mantısı'nın resimli güvenilir tarifi burada!

HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)

Hazır Yufkadan Siron Malzemeleri - Gümüşhane Siron Tarifi Kıymasız Usulü İçindekiler

İki adet yufka

Yarım kg yoğurt

Üç - dört diş sarımsak

İki yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı domates veya tatlı biber salçası

HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)

Siron Nedir Nasıl Yapılır? Hazır Yufkadan Siron Tarifi - Kolay Siron Tarifi Hazırlanışı - Bayburt Siron Tarifi - Hazır Yufka Siron Tarifi Yoğurtlu Siron Tarifi - Fırında Siron Tarifi

 1. Sade siron nasıl yapılır? Sade siron tarifi Kuru siron nasıl yapılır? Kuru Siron Tarifi Yufka düz bir zemine serilir. Boş olarak rulo şeklinde sarılır. Sarma muamelesi sıkı şekilde yapılmalıdır. Rulo iki - üç santim uzunluğunda parçalara bölünür. Kesilen her bir parça uygun büyüklükte bir kaba dik olarak yan yana ve kesilen yerler üste gelecek şekilde yerleştirilir.
 2. Bir yemek kaşığı tereyağı eritilir ve üzerine sıvı yağ eklenerek elde edilen karışım yufkaların üzerine gezdirilir.
 3. Ziron nasıl pisirilir? Siron nasıl piser? Yufkalar 180 derecede önceden ısıtılmış fırında hafif pembeleşene kadar kızartılır.
 4. Ziron sosu tarifi, ziron ıslatma nasıldır? Ziron nasıl ıslatılır? Siron yoğurtlaması nasıl yapılır? Yoğurtlu siron nasıl ıslatılır? Yoğurt ince doğranan sarımsaklarla karıştırılarak fırından çıkarılan yufkaların üzerine dökülür. Kapalı ancak sıcak olan fırının içerisine konularak yufkaların yoğurdu çekmesi beklenir.
 5. Bir yemek kaşığı tereyağında bir yemek kaşığı salça kızdırılarak fırından çıkarılan zironların üzerine gezdirilir. Sıcak olarak servis edilir.

"Ziron Tarifi, Ziron Yapılışı, Siron Nasıl Yapılır Gümüşhane?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Hazır Yufka Siron Tarifi Etli, Hazır Siron Tarifi Tavuklu" Püf Noktaları

 1. Siron hamuruna ne konur? Siron Hamuru Nasıl Yapılır Tarifi, Siron Hamuru Tarifi, Siron Yufkası Tarifi, Evde Siron Yapımı Dört su bardağı kadar un hamur yoğurma kabına alınıp tuz ve azar azar su ekleyerek yoğrulur. Toplamda bir buçuk su bardağı kafi gelebilir. Hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler alınıp oklava ile yufka şeklinde açılır.
 2. Fırınlanıp kurutulan sironlar gerektiğinde kullanılmak üzere bez torbalarda saklanabilirler.
 3. Siron hangi yöreye ait? Siron nerenin yemeğidir? Siron nereye aittir? Gümüşhane mantısı olarak da anılan siron Bayburt’ta ziron olarak ifade edilir. Ziron Bayburt yemek tariflerinde en çok bilinenlerindendir. Gürcistan, Artvin ve Sakarya’da silor veya silori, Elazığ’da sırın yemeği olarak da adlandırılan mantı Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun değişik yörelerinde ramazan ayı iftar sofralarında yer alır. Siron cesitleri, siron tarifleri, siron yemek tarifi pek çoktur. Etli, kıymalı, tavuklu, patatesli ve cevizli gibi değişik yapılış şekilleri vardır. Bir çok yörede kurutulmuş bir gıda olarak saklanmak üzere kışlık siron yapımı mevzubahistir. Trabzonlu siron tarifi de yukarıdaki gibidir.
 4. Tescilli Gümüşhane Sironu, Kurutulmuş Siron Nasil Yapılır? Orjinal Siron Tarifi 27.10.2017 tarihinde coğrafi işaret tescili almıştır. Gümüşhane sironu aperatif olarak sunulan mahalli ananevi bir unlu mamul olup, isteğe göre ara sıcak veya soğuk meze olarak yenilir. Gümüşhane sironu imalinde hamurun hazırlanmasında malzeme şu şekildedir: Bir kilo un, 0,5-0,6 litre su, 5-10 gram tuz. Gümüşhane sironu unların hamura işlenmesi, yufka haline dönüştürülmesi, yufkaların açık aleve maruz kalan özel yapılmış demir saclar üzerinde kısmen pişirilmesi, 4- 6 kez turlanması (katlanması) ve 1-2 cm boyunda kesilmesi ile elde edilir. Yufka pişirme aşamasında pişirme sacının altı, meşe odun küllerinden hazırlanan bir çamurla takriben 3-5 mm sıvanır. Çamur kuruduktan sonra bu sac, üretimde kullanılır. Yufkalar açık odun alevinde pişirilir. Yufka aşağıdaki değerleri ihtiva etmelidir: Yufka kalınlığı : En çok 1,2 mm., Ağırlık : 260-380 gram / 100 adet, Nem : En çok %17, Kül miktarı : En çok %3. Gümüşhane sironunda katlanmış şekiller dikdörtgenler prizmasını andırır olmalı, daire gibi olmamalıdır. Elde edilen sironlar gölge bir ortamda geniş tepsilere yan yana dizilerek 1-2 gün kurutulur. Yan yana sıkıştırılarak dizilen sironlar diktdörtgenler prizmasını andıran şeklindedir. Bu ürün nem almayan bir yerde 24 ay bozulmadan saklanabilir. Sironlar yenilecekleri zaman ürün yassı şekilde metal tabaklara yan yana dizilerek fırınlarda ısıtılır. Sulandırılmış yoğurt veya süzme yoğurt sironların üstünü geçecek şekilde üzerine yayılır. Bunun üzerine ise kızartılmış tereyağı ve isteğe göre ceviz parçaları serpilerek sunulur.
 5. Tavuklu Siron Nedir? Siron tavuklu nasıl yapılır? Tavuklu Siron Yapımı, Tavuk Siron Tarifi, Tavuklu Tirit Siron Tirit Tarifi Nefis sosu ve tavuk eti yanında dışının kıtırlığı, domates sosu ve sarımsaklı yoğurdun uyumu ile etli siron tarifi kadar harika bir lezzet şaheseri... Tavuklu siron tarifi: Tavuklu siron yapılışında üç adet yufkadan biri tezgaha serilip, üzerine bir iki kaşık sıvı yağ sürülür. İki taraflı ucundan tutup ortaya kadar rulo sarılır. Ortasından kesilip ruloları ayrılır. İki parmak genişliğinde kesilen rulolar yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilir. 180 derece fırında iyice kızarana kadar pişirilir. Bir adet tavuk göğsü veya tavuk but tuzlu suda haşlanıp didiklenir. Tavada bir yemek kaşığı yağ ile hafif kavurup, tuz, karabiber, pul biber, kırmızı toz biber eklenip, harmanlanır. Kızaran ve servis tabağına dizilen sıcak yufkaların üzerine iki su bardağı kadar tavuğun sıcak suyundan dökülüp ıslatılır. Bu şekilde sıcak ama kapalı fırın içinde beş - on dakika bekletilerek yumuşaması beklenir. 100 gram tereyağı kızartılıp üzerine dökülür. Tavuk etleri tavadaki iki yemek kaşığı sıvıyağda biraz kavrulur. Tuz eklenir, kızaran tavuk etleri yufkaların üzerine dökülür. Tavuğun üzerine iki diş sarımsakla karıştırılan iki kase yoğurt dökülür. Bir yemek kaşığı salça, üç yemek kaşığı sıvı yağ, tuz, karabiber ve pul biberle hazırlanan salçalı sos üzerine gezdirilir. Bazen de önce önce sarmısaklı yoğurt sonra tavukla yerleştirilir, bu durumda sos tavukların üzerine gezdirilir. Tavuklu siron yemeği kıyılmış maydanoz ile süslenerek sunulur. Bazı bakımlardan benzese de Trakya'nın damat paçası farklıdır. Tavuklu siron nerenin yemeği Tavuklu tarzı ile tescillenmediyse de Gümüşhane'ye ait olduğu söylenebilir.
 6. Kıymalı Siron Tarifi, Siron Kebabı Tarifi Kıymalı hazır siron nasıl yapılır? Hazır Yufkadan Kiymali-Siron Tarifi, Kıymalı-siron tarifi için üç adet yufka ortalarından ikiye katlanır. Düz tarafından yuvarlak kenarına doğru rulo halinde sarılır. Rulo iki- üç santim uzunluğunda parçalar olacak şekilde kesilir. Yağlanmış fırın kabına yufkalar dik halde dizilir ve 180 derecede ısıtılan fırına takriben yirmi dakika tutulur. Bu sırada bir yemek kaşığı tereyağı tavada kızdırılıp 200 gram kıyma kavrulur. Bir tatlı kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karabiber ilave edilip kıyma ocaktan indirilir. Sos için İki diş sarımsak ezilip bir çay kaşığı tuz ve iki su bardağı süzme yoğurtla karıştırılır, hafifçe sulandırılıp çırpılır. Başka bir tavada bir yemek kaşığı tereyağı kızdırılıp bir yemek kaşığı domates salçası ve çay kaşığı toz kırmızıbiber yağda kavrulur. Sironlar fırından alınıp üzerine üç – dört su bardağı et suyu gezdirilir. Kapatılan fırına konularak ılık bir yerde et suyunu çekmesi beklenir. Kabaran sironlar tabağa aktarılıp üzerine evvela yoğurt, sonra kıyma ve en nihayet de salçalı sos gezdirilir. Siron tarifi kıymalı tarzı sıcak olarak sunulur.
 7. Bingöl Siron Yemeği, Sorina Pel, Sirina Pel Elde açılıp pişirilerek hazırlanan veya yufkacılarda hazır satılan sorina yufka ekmekleri dürülür. Dürülen yufkalar hamur tahtası üzerinde dört – beş santim uzunluğunda kesilir. Kesilen parçalar dik olarak yan yana sıkı sıkıya dizilir. Dövülen sarımsak yoğurda karıştırılarak sarımsaklı yoğurt elde edilir. Sarımsaklı yoğurt dizilen yufkaların üstüne dökülür. Üzerine de kızartılmış tereyağı gezdirilerek sunulur.
 8. Erzincan Siron Tarifi, İsirin Altı adet hazır yufka rulo sarılıp iki parmak genişliğinde kesilir. Üzerine eritilmiş yarım çay bardağı sıvıyağda eritilmiş iki yemek kaşığı tereyağı yufkaların üzerine kaşıkla dökülür. 180 derece fırında üzeri kızarıp kuruyana dek fırınlanır. Fırından sironların çıkmasına birkaç dakika kala üzerlerine kepçeyle sıcak et veya tavuk suyu dökülür. Et suyunu içine çekip lezzetlenmesi ve yumuşamaları için sironlar tekrar fırına verilir. Sonra dört diş sarımsak ve iki kase yoğurt üzerine gezdirilir. Bir saat fırında bekletilir. Üzerine didiklenmiş et, didiklenmiş sote tavuk eti veya kavrulmuş kıyma dökülerek tabaklara alınarak sunulur.
 9. Karadeniz Siron Tarifi Giresun 1) Tatlı: Sironluk yufkalar bir kaba dizilir. İki su bardağı yoğurt bir kaba alınır ve bir çay bardağı ılık suyla çırparak açılır. Sironların üzerine yufkanın yumuşaması için azar azar kaşıkla sıcak su dökülür. Sonra yoğurt aralarına girecek şekilde üzerine dökülür. İki yemek kaşığı toz şeker üzerine serpilir. Tavaya alınan iki yemek kaşığı tereyağ eritilir ve kızdırılarak sironun üzerine dökülür. 2) Yoğurtlu usulü ana tarifteki gibidir.
 10. Siron kalori: Siron tarifi - nefis yemek tariflerinden biri olup 100 gramı 170 kalori civarındadır. Tavuklu Siron Kaç Kalori: 100 gramı 195 kcal olabilir.
 11. Hazır silor nasıl pişirilir? Hazır Yufkadan Kiymali-Siron Tarifi Hamur açarak veya yufkadan ev yapımı ziron hazırlanmak istenmezse bazı market, yufkacı ve fırınlardan hazır sironlar temin edilebilir. Hazır sironlarda aynı şekilde pişirilebilir.
 12. Erzurum Siron Tarifi Bir kilo un, bir tatlı kaşığı maya, tuz ve kâfi derecede su kullanılarak kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır. Yirmi dakika dinlendirilir. Hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar alınarak bezeler yapılır. Her bir beze açılarak saç üzerinde her iki tarafı pişirilir. Yufkalar sıcakken, bir kenarından başlanıp sıkıca sarılır. Sarılan yufkalar enine iki santim ara ile kesilir. Elde edilen parçalar, tepsiye dik olarak dizilir. Üzerine kaynar su gezdirilir. Çok beklenmeden bir kapakla süzdürülür. Üzerine dört diş sarımsak ve iki kâse yoğurtla elde edilen sarmısaklı yoğurt dökülür. Üzerine eritilmiş tereyağı gezdirilir. Sıcak olarak sunulur.
 13. Ziron ne demek TDK'da yer almaz.

SİRON TATLISI TARİFİ (SİLOR, ZİRON)

"Sirondan ne yapılır?" dendiğinde yukarıdaki farklı tarifler yanında siron tatlısı da yapılabilir. Bunun için ikinci aşamada elde edilen sironların üzerine iki bardak su, bir buçuk bardak şeker ile yapılan ılık şerbet gezdirilir. Üzerine bir su bardağı kadar ceviz veya kavrulmuş öğütülmüş fındık konulur. Ilık veya soğuk olarak servis edilir.

Gümüşhane mutfağında yer alan diğer lezzetler de ilginizi çekebilir:

DİLBER DUDAĞI (Gümüşhane)

🥣GENDİME ÇORBASI🍲 (Gümüşhane, Kelkit, Erzincan)

PAZI BORANİ (Gümüşhane)

PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi)

TRABZON USULÜ KUYMAK MIHLAMA TARİFİ (Muhlama, Yağlaş)

YukarıYukarı