mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAZIR YUFKADAN SİRON Ziron Silor Sırın Gümüşhane Bayburt Artvin Elazığ

Ziron nedir? Hazır Yufkadan Siron (Ziron, Silor, Sırın) Nasıl Yapılır? Püf noktaları nelerdir? Evde siron nasıl yapılır? Hazır siron nasıl yapılır? Mantı çeşitleri içinde Gümüşhane siron veya Bayburt usulü ziron hususi bir yere sahiptir. Siron, yufkaların rulo halinde sarılıp fırınlandıktan sonra soslanmasıyla elde edilen harika bir yemek... Anadolu’nun değişik yerlerinde et, kıyma veya tavukla yapılabilen siron çok pratik bir lezzettir. Bayburt Ziron yemegi oldukça kolaydır. Yoğurtlu siron yemeği tarifi arıyor ve hazır yufka ile siron yapmak istiyorsanız Kolay Siron Mantısı'nın resimli güvenilir tarifi burada!

HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)

Hazır Yufkadan Siron Malzemeleri

İki adet yufka

Yarım kg yoğurt

Üç - dört diş sarımsak

İki yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı domates veya tatlı biber salçası

HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)HAZIR-YUFKADAN-SIRON-(Ziron-Silor-Sirin)-(Gumushane-Bayburt-Artvin-Elazig)

Hazır Yufkadan Siron Tarifi - Kolay Siron Tarifi Hazırlanışı - Bayburt Siron Tarifi

 1. Siron Nasıl Hazırlanır? Kurutulmuş siron nasıl yapılır? Yufka düz bir zemine serilir. Boş olarak rulo şeklinde sarılır. Sarma muamelesi sıkı şekilde yapılmalıdır. Rulo iki - üç santim uzunluğunda parçalara bölünür. Kesilen her bir parça uygun büyüklükte bir kaba dik olarak yan yana ve kesilen yerler üste gelecek şekilde yerleştirilir.
 2. Bir yemek kaşığı tereyağı eritilir ve üzerine sıvı yağ eklenerek elde edilen karışım yufkaların üzerine gezdirilir.
 3. Ziron nasıl pisirilir? Siron nasıl piser? Yufkalar 180 derecede önceden ısıtılmış fırında hafif pembeleşene kadar kızartılır.
 4. Ziron sosu tarifi, ziron ıslatma nasıldır? Ziron nasıl ıslatılır? Yoğurt ince doğranan sarımsaklarla karıştırılarak fırından çıkarılan yufkaların üzerine dökülür. Kapalı ancak sıcak olan fırının içerisine konularak yufkaların yoğurdu çekmesi beklenir.
 5. Bir yemek kaşığı tereyağında bir yemek kaşığı salça kızdırılarak fırından çıkarılan zironların üzerine gezdirilir. Sıcak olarak servis edilir.

Ziron Tarifi, Ziron Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Siron Tarifi Püf Noktaları

 1. Siron Hamuru Dört su bardağı kadar un hamur yoğurma kabına alınıp tuz ve azar azar su ekleyerek yoğrulur. Toplamda bir buçuk su bardağı kafi gelebilir. Hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler alınıp oklava ile yufka şeklinde açılır.
 2. Fırınlanıp kurutulan sironlar gerektiğinde kullanılmak üzere bez torbalarda saklanabilirler.
 3. Siron nerenin yemeğidir? Siron nereye aittir? Gümüşhane mantısı olarak da anılan siron Bayburt’ta ziron olarak ifade edilir. Ziron Bayburt yemek tariflerinde en çok bilinenlerindendir. Gürcistan, Artvin ve Sakarya’da silor veya silori, Elazığ’da sırın yemeği olarak da adlandırılan mantı Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun değişik yörelerinde ramazan ayı iftar sofralarında yer alır. Siron cesitleri, siron tarifleri çoktur. Etli, kıymalı, tavuklu, patatesli ve cevizli gibi değişik yapılış şekilleri vardır. Bir çok yörede kurutulmuş bir gıda olarak saklanmak üzere kışlık siron yapimi söz konsudur.
 4. Tavuklu Siron Yapımı Nefis sosu ve tavuk eti yanında dışının kıtırlığı, domates sosu ve sarımsaklı yoğurdun harmonisi ile harika bir lezzet şaheseri... Üç adet yufka iki taraflı ortaya kadar rulo yapılır. Ortasından kesilip ruloları ayrılır. İki parmak genişliğinde kesilen rulolar tepsiye diklemesine dizilir. 180 derece fırında iyice kızarana kadar pişirilir. Bir adet tavuk göğsü tuzlu suda haşlanıp didiklenir. Kızaran sıcak yufkaların üzerine iki su bardağı kadar sıcak tavuğun suyundan dökülüp ıslatılır. Bu şekilde bir miktar yumuşaması beklenir. 200 gram tereyağı kızartılıp üzerine dökülür. Tavuk etleri tavadaki iki yemek kaşığı sıvıyağda biraz kavrulur. Tuz eklenir, kızaran tavuk etleri yufkaların üzerine dökülür. Tavuğun üzerine iki diş sarımsakla karıştırılan iki kase yoğurt dökülür. Bir yemek kaşığı salça, üç yemek kaşığı sıvı yağ, tuz, karabiber ve pul biberle hazırlanan salçalı sos üzerine gezdirilir.
 5. Kıymalı Siron Tarifi, Siron Kebabı Tarifi, Kıymalı siron nasıl yapılır? Üç adet yufka ortalarından ikiye katlanır. Düz tarafından yuvarlak kenarına doğru rulo halinde sarılır. Rulo iki- üç santim uzunluğunda parçalar olacak şekilde kesilir. Yağlanmış fırın kabına yufkalar dik halde dizilir ve 180 derecede ısıtılan fırına takriben yirmi dakika tutulur. Bu sırada bir yemek kaşığı tereyağı tavada kızdırılıp 200 gram kıyma kavrulur. Bir tatlı kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karabiber ilave edilip kıyma ocaktan indirilir. Sos için İki diş sarımsak ezilip bir çay kaşığı tuz ve iki su bardağı süzme yoğurtla karıştırılır, hafifçe sulandırılıp çırpılır. Başka bir tavada bir yemek kaşığı tereyağı kızdırılıp bir yemek kaşığı domates salçası ve çay kaşığı toz kırmızıbiber yağda kavrulur. Sironlar fırından alınıp üzerine üç – dört su bardağı et suyu gezdirilir. Kapatılan fırına konularak ılık bir yerde et suyunu çekmesi beklenir. Kabaran sironlar tabağa aktarılıp üzerine evvela yoğurt, sonra kıyma ve en nihayet de salçalı sos gezdirilir. Sıcak olarak sunulur.
 6. Bingöl Siron Yemeği, Sorina Pel, Sirina Pel Elde açılıp pişirilerek hazırlanan veya yufkacılarda hazır satılan sorina yufka ekmekleri dürülür. Dürülen yufkalar hamur tahtası üzerinde dört – beş santim uzunluğunda kesilir. Kesilen parçalar dik olarak yan yana sıkı sıkıya dizilir. Dövülen sarımsak yoğurda karıştırılarak sarımsaklı yoğurt elde edilir. Sarımsaklı yoğurt dizilen yufkaların üstüne dökülür. Üzerine de kızartılmış tereyağı gezdirilerek sunulur.
 7. Siron kalori: Siron tarifi - nefis yemek tariflerinden biri olup 100 gramı 170 kalori civarındadır.
 8. Hamur açarak veya yufkadan ev yapımı ziron hazırlanmak istenmezse bazı market, yufkacı ve fırınlardan hazır sironlar temin edilebilir.
 9. Ziron ne demek TDK'da yer almaz.

SİRON (SİLOR, ZİRON) TATLISI

Sironlardan siron (silor, ziron) tatlısı da yapılabilir. Bunun için ikinci aşamada elde edilen sironların üzerine iki bardak su, bir buçuk bardak şeker ile yapılan ılık şerbet gezdirilir. Üzerine bir su bardağı kadar ceviz veya kavrulmuş öğütülmüş fındık konulur. Ilık veya soğuk olarak servis edilir.

Gümüşhane mutfağında yer alan diğer lezzetler de ilginizi çekebilir:

DİLBER DUDAĞI (Gümüşhane)

🥣GENDİME ÇORBASI🍲 (Gümüşhane, Kelkit, Erzincan)

PAZI BORANİ (Gümüşhane)

PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi)

TRABZON USULÜ KUYMAK MIHLAMA TARİFİ (Muhlama, Yağlaş)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • betül