mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAVUK BUT TANDIR🍗

Tencerede veya tavada tandır kebabı nasıl yapılır? Tencerede çok pratik tavuk tarifi tandır tadında netice verebilir mi? Neden olmasın? Hem de "Evde tavuk tandır bunu deneyen asla vazgeçemez" dedirtecek kadar...

TAVUK BUT TANDIR 1

Tavuk But Tandır Malzemeleri

İki adet tavuk but

Bir adet orta boy kuru soğan

Bir tatlı kaşığı tuz

İki – üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yedi – sekiz adet tane karabiber

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

Yarım limon suyu

TAVUK BUT TANDIR 3

Tencerede Tavuk But Tandır Tarifi - Lokum Tavuk Tandır Nasıl Yapılır? - Tencerede Tavuk Tandır

 1. Tavuk eti terbiyesi (Tavuk eti marine etmek): Derin bir cam kâsenin içine sıvı yağ konulur. Üzerine limon suyu sıkılır. Soğanlar iri halkalar şeklinde doğranır. Tuz, karabiber ve pul biber eklenerek karıştırılır.
 2. Tavuk butlarının her tarafına bu terbiye karışımından sürülür. Tavuklar bu karışımın içerisinde iki – üç saat kadar buzdolabında ağzı kapalı olarak bekletilir.
 3. Tavuk butları karışımın içinden alınarak seramik tabanlı yayvan bir tencereye veya kapaklı bir tavaya yerleştirilir.
 4. Ağzı kapalı olarak ocağın küçük gözünde ve kısık ateşte butlar yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 5. Tavuk butları bir – iki sefer alt – üst edilir. Etler kemiklerinden ayrılmaya başlayınca tavuk butları pişmiş demektir.
 6. Pişen Tavuk But Tandır, etleri kemiklerinden ayrılarak pilav veya püre eşliğinde sıcak olarak servis edilir.

TAVUK BUT TANDIR 2

Tavuk Tandır Tarifi - Lokum Tavuk Tandır Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tencerede Tavuk But Püf Noktaları

 1. Sebzeli Tavuk Tandır: Üç adet patatesin bir adet havucun kabukları soyulup küp küp doğranır. Derin bir tencerenin tabanına beş adet tavuk butu yerleştirilir. Üzerine patates, havuç ve bir su bardağı kadar bezelye eklenir. Biraz su ilave edilerek orta ateşte pişmeye bırakılır. Başka bir tencerede pirinçler kavrulur ve pişen sebze ve tavukların üzerine dökülür. Bir tatlı kaşığı tuz, bir çay kaşığı karabiber ve üç su bardağı su eklenir. Ayrıca istenen kimyon, zerdeçal, zencefil ve köri gibi diğer baharatlar da ilave edilebilir. Yemek pişince altı kapatılarak demlenmeye bırakılır. Daha sonra ters çevrilerek sunulur.
 2. Tavuk Tandır Tarifi Fırında Tavuk Tandır fırında yapılabilir. Tavuklar temizlenir ve derin bir kaba alınarak üzerine yarım litre süt, tuz, yarım çay bardağı sıvı yağ, ve karabiber konulur. Üzerini kapatılıp buzdolabında iki saat bekletilir. Dört adet patatesle on adet arpacık soğan tuz, karabiber, sıvı yağ, kimyonla elde edilen bir sosla harmanlanır. Yağlanmış fırın tepsisine tavuklar yerleştirilir ve sebzeleri eklenir.180 derecede ısıtılmış fırında üzeri kapatılarak pişirilir. Fırında tavuk tandır bir saat kadar sonra üzeri açılarak bir on beş dakika daha pişirilir.
 3. Kavanozda Tavuk Tandır: Marine edilip buzdolabında bekletilen tavuklar kavanozlara yerleştirilir. Kenarlarından sarımsaklar ve tereyağı ilavesi yapılarak kapaklar sıkıca kapatılır. Tepsiye konulan kavanozlar önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir. Pişince fırın kapatılır. Yirmi dakika kadar sonra fırından alınır. Yakmayacak kadar ılınınca tavuklar kavanozlardan çıkarılarak servis yapılır.
 4. Tavuk but düdüklü tencerede, Tavuk but Düdüklüde nasıl yapılır? Köy tavuğu düdüklüde Tandır yapılması daha uygun olabilir. Tavuk parçalarını sıvı yağ, limon suyu, karabiber, pul biber, kırmızı toz biber ve tuz bulunan bir kapta karıştırılır. Düdüklü tencereye alınarak, kapağı kapatılıp, buzdolabında bir saat tutulur. Bir adet kuru soğanın kabuğu soyulup, bütün olarak etlerin ortasına yerleştirilir. Su eklenmeden düdüklü tencerenin kapağını kapatılır ve ocağa alınır. Düdüklüde susuz tavuk kaç dakikada pişer? Düdüklüde Baharatlı Tavuk Kısık bir ateşte yarım saat kadar pişirilir. Tavuk but düdüklüde kaç dk haşlanır? Düdüklü tencerede tavuk nasıl haşlanır? Düdüklü tencerede tavuk but kaç dakikada pişer? Düdüklüyü kapatıp yirmi beş - otuz dakika kadar pişirilip ocak kapatılır. Fissler düdüklüde Tavuk Tandır: Fissler düdüklü tencerede yemekler klasik düdüklü tencerelere göre takribi olarak %20 kısa sürede pişmektedir. Tavuk butu Fissler düdüklüde kademe 2 de 10-15 dakikada pişer. Çorbalık tavuk ise kademe 2 de 25-35 dakikada pişer. Normal tencerede yarım saatte pişen yemek; Fissler düdüklü tencerenin 1. Kademesinde 18 dakika, 2. kademesinde ise 12 dakika pişer. Bu düdüklüde tavuk sote, düdüklü tencerede tavuk kanat yapılırken dikkate alınmalıdır.
 5. Tavuk budu kızartması nasıl yapılır? Tencereye kızartma yağı ile doldurulup yağ kızdırılır.Tavuk butları limonla iyice ovulur ve istenen karabiber, pul biber, kekik, tuz gibi malzemelerden oluşan harca bulanarak tavuk butları kızgın yağa atılır.
 6. Tavuk but nasıl haşlanır tencerede?: Tavuk butları güzelce yıkandıktan sonra tencereye alınır. Üzerine beş su bardağı suyu ve bir çay kaşığı tuzu ilave ederek ocağa konulur. Ocağın açılır ve su kaynayana kadar harlı ateşte pişirilir. Su kaynayınca altı kısılıp tencere kapağı yarım açılır.
 7. Tavada tavuk baget kızartması nasıl yapılır? Tavuk bagetler yıkanıp kapaklı bir tavaya koyup, kendi suyunda pişirilir. Tuzu ilave edilir. Suyu biterse su eklenebilir. Tavuğun pişmesine yakın suyunu çekilmiş tavaya sıvı yağı ilave edip kızartılır.
 8. Tavada tandır kalori Tavuk tandır - nefis yemek tariflerinden olup 100 gramı 237 kaloridir.
 9. Tavuk göğsü Tandır Tandırda tavuk but tercih edilmelidir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Nehir