mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE YOĞURT veya SÜT KAYMAĞINDAN TEREYAĞI🧈 YAPIMI

Yoğurt kaymağından tereyağ yapımı nasıldır? Çiğ sütten tereyağı nasıl yapılır?

evde-yogurt-veya-sut-kaymagindan-tereyagi-yapimi

Ev Yapımı Tereyağı Malzemeler

Ev yapımı yoğurt (YOĞURT YAPIMI) veya yağlı süt

Kavanoz veya mutfak robotu

evde-yogurt-veya-sut-kaymagindan-tereyagi-yapimi2

Evde Tereyağı Yapımı Tarifi

  1. Ev yapımı kaymaklı yoğurdun üzerindeki kaymak tabakası alınır. Bu kaymak az gelirse bunu dondurucuda saklayıp iki - üç sefer daha yoğurtların kaymağı alınarak cam bir kavanozun içine konulur.
  2. Üzerine kaymak miktarından biraz daha fazla ılık su konularak kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Aşağı yukarı doğru sallanarak çalkalanır.
  3. Bir süre sonra kavanozun üst yüzeyinde tereyağı parçacıkları görünmeye başlar. Çalkalama muamelesi parçalar üst yüzeyde bütünleşmeye başlayıncaya kadar devam edilir.
  4. Oluşan tereyağı bir kaşık yardımıyla alınarak soğuk su dolu bir kaseye konulur. Bunu yapmakla hem tereyağının daha iyi sertleşmesi hem de ayranlı suyundan arındırılması sağlanmış olur.
  5. Bu tereyağı taze tuzsuz olarak sabah kahvaltılarında yenir. Evde Tereyağı Yapımından sonra elde edilen karışım hafif tuzlanarak yayık ayranı olarak içilebilir.

Evde Tereyağı Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Mayalanan üç kilo kadar yoğurttan yarım kaseden fazla kaymak alıyorsanız iki seferlik yoğurt kaymağından yarım kaseden biraz fazla tereyağı elde edebilirsiniz. Bu miktar tamamen yoğurdun üzerindeki kaymak miktarına bağlıdır.
  2. Tereyağı tat ve koku farkıyla süt kaymağından da elde edilebilir. Bunun için kaynatılan süt soğuduktan sonra ağzı açık olarak bir gün buzdolabında bekletilirse elde edilen kaymak daha fazla olur.
  3. Kavanozda çalkalama muamelesi yerine mutfak robotunun düşük ayarı pratik bir alternatif olabilir. Yeterince karıştırıp tülbentten süzünce hem yağ hem de poğaça vs. yapımında kullanılabilecek su elde edilecektir.
  4. Süt kutuları ve şişeleri için en uygun yer, sanıldığı gibi buzdolabının kapağındaki şişelik değildir. Çünkü bu alanlar, özellikle de yaz aylarında süt ve süt ürünlerini korumak için yeterince soğuk değildir. Bunun yanında buzdolabının kapağı her açıldığında da sıcak havaya maruz kalırlar. Şişelik yerine süt ve süt ürünlerini orta raflara koymakta fayda var.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok