mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır?

Evde yeşil domates turşusu nasıl yapılır tarifi yapılışı nasıldır? Yeşil domatesten ne yapılır? Yeşil domates yemekleri nefistir: Zeytinyağlı Yeşil Domates Yemeği, yeşil domates turşusu kavurması, yeşil domatesin salatası, pirinçli bulgurlu yeşil domates yemeği… Ham yeşil domates yemeği tarifini bir başka yazıya bırakalım. Ekşi bir tada sahip olan yeşil domates ekseriyetle turşu yapımında kullanılır. Bir miktar biber de kullanacağımız için cevabını verdiğimiz sual: “biber ve domates turşusu nasıl yapılır? Iyi bir domates turşusu nasıl yapılır?” Yeşil domates turşusundan Karadeniz usulü yapılan fasulye turşusunda olduğu gibi kavurması yapılabilir. Yeşil (ham, gök, çakır) domates turşusu evde kolayca yapılabilir. Sade olarak da kurulan yeşil domates biber turşusu nasıl yapılır? Yeşil domates turşusu yapılışı tarifi arıyorsanız işte kışlık ham yeşil domates turşusu nasıl yapılır tarifi…

evde-yesil-domates-tursusu-nasil-yapilir

Sirkeli Yeşil Domates Biber Turşusu Tarifi Turşu Malzemeleri - Domates li Biber Turşusu Nasıl Yapılır? -Sirkeli-Domates Turşusu İçindekiler

Bir kg küçük boy turşuluk yeşil domates (Bazı yörelerde gök domates olarak bilinir.)

Bir baş sarımsak

Bir yemek kaşığı kaya tuzu (salamuralık tuz)

Yarım çay bardağı sirke

Üç - dört adet sivri biber (istenirse acı)

Bir tutam maydanoz

Aldığı kadar kaynak suyu

evde-yesil-domates-tursusu-nasil-yapilir2

Sirkeli Domates Turşusu Nasıl Yapılır? Evde Yeşil Domates Turşusu Yapımı Tarifi - Kavanozda Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır? Yeşil Domates Turşusu Nasıl Oluyor? Dilimlenmiş Domates Turşusu Nasıl Yapılır? Domatesli Acı Biberli Turşu Nasıl Yapılır?

 1. Yeşil domates turşusunun kurulacağı cam kavanozun yarısı kadar suya kaya tuzu ve sirke konularak tuz eriyene kadar karıştırılır.
 2. Yeşil domates turşusu nasıl konur? Yeşil domates turşusu nasıl kurulur? Yıkanan turşuluk domatesler dörde bölünür. Çeri domatesi gibi çok küçük olanlar elma dilimi bölünmek yerine bütün olarak bırakılabilirler. Resimler doğrama domates turşusuna aittir. Küçük yeşil domates turşusu yapılacaksa veya bütün domates turşusu tercih edilirse domatesler bütün halde iken bir çatal, bir kürdan veya sivri bir bıçak ucu ile birkaç delik açılır. Sivri biberlerin baş kısımları kesilir. Kavanozun en alt kısmına biberler konulur. Üzerine domatesler düzgün bir şekilde yerleştirilir, aralarında boşluk kalmamasına dikkat edilir. Bu esnada kabukları soyulup ezilen sarımsaklar ilave edilir.
 3. Bütün domatesler yerleştirildikten sonra tuzlu su dikkatlice kavanozun içine dökülür. Hazırlanan su eksik gelmişse tuzlu su ile kavanozun üzeri tamamlanmalıdır. Maydanozlar kavanozun kapağını kapatacak şekilde yerleştirilir.
 4. Kavanozun kapağı kapatılarak güneş görmeyen serin bir yerde olgunlaşması beklenir. Turşuyu kurduktan sonra üç - dört saat kadar süreyle kavanozu gözlemlemek gerekir. Kavanozun suyu taşıp azalabilir. Azalırsa tuzlu su eklenmelidir. Çünkü turşu malzemelerinin turşu suyunun içinde kalması gerekir. Diğer turşulara nazaran Yeşil Domates Turşusu biraz daha geç yenilecek kıvama gelir.

evde-yesil-domates-tursusu-nasil-yapilir3

"Kışlık Domates Turşusu Nasıl Yapılır?, Evde Yeşil Domates Turşusu Yapımı Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Sade Yeşil Domates Turşusu Tarifi Püf Noktaları

 1. Daha hızlı yeşil domates turşusu nasıl olur? "Biber ve yeşil domates turşusu nasıl yapılır?" sualinin cevabı yukarıda yer almaktadır. Lakin turşuların erken olgunlaşması istenirse turşu kurulurken kavanozun dibine yedi - sekiz adet nohut veya bir dilim ekmek konulabilir. Daha da hızlısı için: "Kaynar su ile domates turşusu nasıl yapılır?"
 2. Kaynar Suyla Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır? Yeşil domates turşusu sıcak suyla nasıl kurulur? Sıcak Suyla Domates Turşusu Tarifi Kaynar su turşuyu eritmezken bozacak bakterileri de giderir. Daha çabuk ve daha çıtır bir turşu yapmayı sağlar. Domatesler iyice yıkanır, doğranacaksa doğranır. Kavanozun dibine sarımsak, istenirse tane karabiber konulur. Üstüne domatesler doldurulur. Domateslerin üzerini kapaması için, sapıyla beraber kereviz yaprağı yerleştirilir. Büyük bir tencereye beş su bardağı su, bir çay bardağı üzüm sirkesi, üç silme yemek kaşığı turşuluk iri tuz, bir tatlı kaşığı toz şeker konup kaynatılır. Kaynayan su turşunun üzerine dökülerek kapağı sıkıca kapatılır. Serin bir yere kaldırılır. Sıcağın tesiriyle turşu kısa sürede sararacaktır.
 3. Kahvaltilik domates turşusunda farklı aroma sağlama maksadıyla yeşil domates turşusu kurumu esnasında kereviz sapı, dereotu, tane karabiber, çekirdekleri çıkarılmış büyük parçalar halinde acı kırmızı biber veya kapya biber, delik açılmış bütün yeşilbiber, dilimler halinde havuç ve limon, karnabahar veya süs biberi aralara ilave edilebilir. Yeşil domates turşusu tarifi limonlu olarak da yapılabilir. Aromalarını daha iyi vermeleri için sarımsaklar ezildikten sonra da turşu kavanozuna eklenebilir.
 4. Yeşil domatesler Çok ham durumda olmayan yeşil domatesler tercih edilmelidir.
 5. Yeşil domates turşusu ile ne iyi gider? Et yemeklerinin ve SALÇALI BULGUR PİLAVI🍚nın yanında sunulabilir.
 6. Yeşil çeri domates turşusu nasıl yapılır? Yukarıdaki yeşil domates tursu tarifine benzer şekilde hazırlanabilir.
 7. Samsun Usulü Domates Turşusu nasıl yapılır? Sirke yerine üzüm kullanılarak yapılır: Bir kilo kadar orta boy yeşil domatesler ikiye bölünüp baş tarafları alınır. Kavanoza yavaş yavaş yerleştirilir. Üzerine yekûnu yarım çay bardağı olan kaya tuzundan biraz serpilir. Beş diş sarımsak ezilerek üzerine atılır. Samsun usulünün farkı aralara bırakılan takriben 200 gramlık küçük bir salkım olgun yaş üzüm taneleridir. Bastırdıkça üzüm suyu çıkacak zamanla sirkeleşecektir. Aralara sarımsak, birkaç üzüm tanesi ve tuz bırakılarak kavanoz doldurulur. Kalan tuz, sarımsaklar ve üzümler en üste konulur. Çıkıntılı bir kapakla kapatıldığında üzüm ezilerek suyunu bırakır. Kavanoz dolana dek kaynatılıp soğutulmuş içme suyu ile tam doldurulmayıp biraz boş bırakılır. Kapağı bastırılarak sıkıca kapatılır. İki hafta kadar sonra turşu açılır. Üzümler sirkeleşerek turşuyu olgunlaştırmış olacaktır.
 8. Aslında kullanılacak biberin cinsine göre “acı biberli domates turşusu nasıl yapılır”, “acı domates turşusu” veya “süs biberli domates turşusu tarifi” ifadelerine de karşılık gelebilir. Fakat ekseriyetle “salamura domates nasıl yapılır” denildiğinde nasıl “domates sosu konservesi” anlaşılıyorsa “acılı domates turşusu nasıl yapılır?” dendiğinde “kırmızı domates soslu acı biber turşusu nasıl yapılır?” şeklinde kahvaltılık domates turşusu nasıl yapılır anlaşılmaktadır. Her neyse… Bizim anlattığımız “biberli domates turşusu nasıl yapılır?” tarifi “Çakır domates turşusu nasıl yapılır? Gök domates turşusu nasıl yapılır?”ın izahıdır. Sirkesiz domates turşusu olarak da yapılabilen bu turşu karışık domates turşusu olarak da kurulabilir. Karışık yeşil domates turşusu nasıl yapılır? Mesela kelek ve yeşil domates turşusu, yeşil domates ve havuç turşusu birlikte kurulabilir.
 9. Yeşil Domates Turşusu Kavurması Tarifi:
  Domates Turşu Kavurması İçin Malzemeler
  Bir kg yeşil domates turşusu
  İki adet orta boy kuru soğan
  Bir tatlı kaşığı biber salçası
  Üç yemek kaşığı sıvı yağ
  Pul biber
  Yeşil Domates Turşusu Kavurması Nasıl Yapılır?
  Turşu nasıl kavrulur? Domates turşusu kavurması için soğanlar yağda kavrulup üzerine salça ve pul biber ilave edilir. Tuzunun çıkması için suya konulmuş domates turşuları soğana eklenerek birkaç dakika daha kavrulur. Gök domates kavurması sıcak olarak sunulur. FASULYE TURŞUSU KAVURMASI (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize)gibi hazırlanabilir.
 10. Yeşil domates turşusu kilo fiyatı: Satıcısına ve kalitesine göre değişerek 15 - 25TL arasında yer almaktadır.
 11. Yeşil domates turşusu kaç kalori: Yeşil domates turşusunun yüz gramı 20 - 25 kalori arasındadır. Ürünün belirtilen kısmındaki yağ miktarı 0.2 gr, protein 1.2 gr, karbonhidratlar 5.1 gr, sindirilebilir karbonhidratlar (mono ve disakaritler) 100 gr ürün başına 4 gr'dır.
 12. Kışlık domates turşusunu nasıl saklanır? Güneş almayan serin bir yerde muhafaza edilir.
 13. Yağlı yeşil Domates Turşusu Bir kg küçük boy turşuluk yeşil domates kavanozuna iki yemek kaşığı sıvıyağ ilavesi ile yapılır.
 14. Rüyada yeşil domates turşusu Hayra veya şerre yoran yorumlardan hangisi isabetlidir? Umumi olarak rüyanın bu ilme vâkıf olmayan kişilere anlatılmaması gerekir. Rüyaları doğru yorumlamak veya onlara değer vermek noktasında ise “Rüya yorumlanmadıkça bir kuşun ayağı üzerinde (yani istikrarsız ve askıda) dir. Yorumlanınca vukû bulur. Sahibi onu seveninden veya (rüya tabiri hususunda) bilgi ve dirayet sahibi olandan başkasına anlatmasın.” (Hatipoğlu, 1983b: 108) hadisi dikkat çekicidir. İslam Peygamberi’nin (sav) bu sözüyle, ruhu bunaltan ve ona sıkıntı veren bir rüya görmüş dahi olsa, kişinin rüyayı iyimser bir tarzda yorumlaması gerekir.
 15. Yeşil Domates Turşusu Faydaları Besleyici lifçe zengin olan yeşil domates sindirim siteminin daha iyi çalışmasına destek verir. Ayrıca vücudun yağ yakmasına yardım eder. Fazla yağı enerjiye dönüştürür. İçinde bulunan ATF4 denilen protein maddesi kas ve kemik sistemini kuvvetlendirerek hastalıklardan korur. Yaşlılığa bağlı oluşan kas erimesine mani olur. İki ay boyunca düzenli yenirse kasların yüzde otuz daha kuvvetli olmasını destekler. Yeşil domates anti karsinojenik (anti- kanser yapıcı) ve anti bakteriyel vasıfları ile vücutta serbest dolaşan radikallerin sayısını azaltarak bağışıklığı kuvvetlendir. Böylece vücuda girmeye veya oluşmaya çalışan tümörlü hücrelere mani olur. Alyuvar imalini artırarak temel müdafaa mekanizmasını hazırlar. Vücutta bulunan zararlı hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Kabukları tıbbi ilaçlarda kullanılan yeşil domates cilde ve cilt rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinir. Yapısı bozulan hücreleri yenilemede tesirli olan bu gıda kellik ve kepek gibi saç hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır. Yeşil domatesin kabukları kaynatılıp banyo yaparken son durulamada kullanılırsa saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi önler. Aynı zamanda kuvvetli bir antiseptik olduğundan kulak ağrıları için de faydalıdır. Gözdeki vitamin ve mineral dengesini sağlayıp kuruluk, kaşıntı ve görme gibi problemlerin yaşanma riskini azaltır. Muhtevasındaki yüksek kalsiyumla vücuda kafi enerjiyi temin ederek gün boyu yorgunluk gibi rahatsızlıkların yaşanmasına mani olur. Olgunlaşmamış domateslerin faydalı özelliklerinin listesi: Bağışıklığı destekler; sindirim sistemi çalışmalarının iyileşme sonucu vücuttaki metabolik süreçleri hızlandırır; kan damarları için yararlı olup tromboz oluşumunu önler; kanser hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini engeller; hemoglobin artışına katkıda bulunur; kilo vermeye yardımcı olur; kas-iskelet sistemi üzerinde yararlı tesir yapar; beyin aktivitesini uyarıp hafızayı güçlendirir; vücudun genel tonunu ve ruh halini yükseltir; vücudun gençleşmesine ve yaralanmalardan sonra cildin restorasyonuna katkıda bulunur; nikotin bağımlılığı ile mücadeleye yardımcı olur. Şu tür hastalıklar için ek bir ilaç olarak kullanılabilirler: Varisli damarlar - bu sebzelerle sıkıştırır, varisli damarları azaltır; Şeker Hastalığı (diabetes mellitus) - şeker seviyelerini normalleştirmeye yardım eder; damar hastalıkları - kan basıncını düşürür ve zararlı kolesterolü kaldırır; mide hastalıkları - asit-baz dengesini geri yükler; hipertansiyon - ödemi ortadan kaldırmaya yardımcı olur; yanıklar - cildin hızlı restorasyonuna katkıda bulunur.
 16. Yeşil domates turşusu zararlımı? Yüksek konsantrasyonda solanin vücutta bulunduğunda kırmızı kan hücrelerini olumsuz yönde etkiler ve zehirlenmeye neden olur. Domateslerden zararlı solanini çıkarmak için ayrıca tuzlu suya batırarak da yapılabilir. Bu durumda turşu yaparak solanin miktarı da azaltılabilir. Turşu kavurması gibi şekillerde ısıya maruz bırakmak solanini iyice azaltır. Bağışıklığı zayıf olan bir kişi için mide bulantısı ve zayıflığını hissetmek için 5-6 yeşil meyve yemek yeterlidir. Çok sayıda nitrat: Olgunlaşmamış meyvelerdeki payları% 11'e kadar çıkabilmektedir! Nitratlar karaciğeri bozar, bu da vücudun sarhoş olmasına neden olabilir. Bilhassa çocuklarda ve yaşlılarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Şu gibi durumlarda tüketilemez: 1) Gıda alerjileri eğilimi; 2) Gut veya artrit - yeşil domateslerde bulunan maddeler bu hastalıkları ağırlaştırabilir; 3) Kalp hastalığı - tuzlanmış ve salamura domatesler şişmeye neden olabilir; 4) Böbrek hastalıkları - turşu sebze yerken, vücutta sıvı tutulur, böbrek taşları oluşabilir; 5) Hamilelik, emzirme - yüksek miktarda solanin çocukların sağlığı için tehlikelidir.
 17. Bütün Domates Turşusu Nasıl Yapılır? Domatesleri yıkanır, içlerine turşu suyunun gitmesi için bıçakla çizik atılıp veya çatalla iki üç yerine delik açılıp kavanoza yerleştirilir. Küçük boy olanlar tercih edilebilir.
 18. Kırmızı Domates Turşusu Nasıl Yapılır? Kırmızı Domates Turşusu Tarifi, Pembe Domates Turşusu Nasıl Yapılır? Bir litrelik cam kavanozun tabanına üç diş sarımsak, altı adet tane karabiber, bir çay kaşığı hardal tohumu ve kişniş tohumu ilave edilip birkaç dal maydanoz yaprağı yerleştirilir. Yıkayıp temizlenen petemek yumurta cinsi domatesler (daha sert, daha dayanıklı, daha etli, daha az suludur) kavanozlara yerleştirilir. Uzun sürede olgunlaşması istenirse domatesler kesilmez veya delinmez. Aldığı kadar domates kavanoza doldurulur, ara boşluklara sapları kesilmiş bütün acı biber, maydanoz yaprağı, birkaç dal dereotu yerleştirilir. Bir yemek kaşığı kaya tuzu veya kalın turşuluk salamura tuzu ile bir tatlı kaşığı şeker eklenir. Son olarak üzerine birkaç diş sarımsak daha eklenir. Domates turşusuna ne kadar sirke konur? Bir çay bardağı üzüm sirkesi dökülür. Kavanozların kalan kısmı soğuk su ile doldurulur. Kavanoz kapakları önceden kaynatılır, kurulanır, sıcak bir şekilde kavanozların ağzına kapatılır. Ters çevrilince kapakların sıcaklığı ile kendiliğinden vakumlanır. Böylece sızdırma yapıp yapmadığı da kontrol edilmiş olur. Bir saat bu şekilde bekletilip düz duruma getirilir. Kavanozlar da kaynatılabilir. Kapakların hava almadığından tamamen emin olunur. Turşuların buzdolabında saklanmasına gerek bulunmaz. Fazla güneşe maruz kalmayan herhangi bir dolapta saklanabilir. Domates turşuları bir ay sonra yenilebilecek kıvama gelir. Hemen açılıp yenilebilir veya kış boyu saklanabilir. Kahvaltıda, kısır yanında, yemeklerinin yanında, salatalarda, soslarda, sebzeli pilavlarda kullanılabilir. 2 kg domates turşusu nasıl yapılır? 5 kiloluk bidona domates turşusu nasıl yapılır? Miktarlar dengeli şekilde arttırılarak yapılabilir.
YukarıYukarı