mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE YEŞİL DOMATES TURŞUSU NASIL YAPILIR?

Evde yeşil domates turşusu nasıl yapılır tarifi yapılışı nasıldır? Yeşil domatesten ne yapılır? Yeşil domates yemekleri nefistir: Zeytinyağlı Yeşil Domates Yemeği, yeşil domates turşusu kavurması, yeşil domatesin salatası, pirinçli bulgurlu yeşil domates yemeği… Ham yeşil domates yemeği tarifini bir başka yazıya bırakalım. Bir miktar biber de kullanacağımız için cevabını verdiğimiz sual “biber ve domates turşusu nasıl yapılır?” Yeşil domates turşusundan Karadeniz usulü yapılan fasulye turşusunda olduğu gibi kavurması yapılabilir. Yeşil (ham, gök) domates turşusu evde kolayca yapılabilir. Sade olarak da kurulan yeşil domates biber turşusu nasıl yapılır? Yeşil domates turşusu yapılışı tarifi arıyorsanız işte kışlık ham yeşil domates turşusu nasıl yapılır tarifi…

evde-yesil-domates-tursusu-nasil-yapilir

Sirkeli Yeşil Domates Biber Turşusu Tarifi Turşu Malzemeleri

Bir kg küçük boy turşuluk yeşil domates (Bazı yörelerde gök domates olarak bilinir.)

Bir baş sarımsak

Bir yemek kaşığı kaya tuzu (salamuralık tuz)

Yarım çay bardağı sirke

Üç - dört adet sivri biber

Bir tutam maydanoz

Aldığı kadar kaynak suyu

evde-yesil-domates-tursusu-nasil-yapilir2

Evde Yeşil Domates Turşusu Yapımı Tarifi

 1. Yeşil domates turşusunun kurulacağı cam kavanozun yarısı kadar suya kaya tuzu ve sirke konularak tuz eriyene kadar karıştırılır.
 2. Yeşil domates turşusu nasıl konur? Yeşil domates turşusu nasıl kurulur? Yıkanan turşuluk domatesler dörde bölünür. Çeri domatesi gibi çok küçük olanlar elma dilimi bölünmek yerine bütün olarak bırakılabilirler. Resimler doğrama domates turşusuna aittir. Bütün domates turşusu tercih edilirse domatesler bütün halde iken bir çatal, bir kürdan veya sivri bir bıçak ucu ile birkaç delik açılır. Sivri biberlerin baş kısımları kesilir. Kavanozun en alt kısmına biberler konulur. Üzerine domatesler düzgün bir şekilde yerleştirilir, aralarında boşluk kalmamasına dikkat edilir. Bu esnada kabukları soyulup ezilen sarımsaklar ilave edilir.
 3. Bütün domatesler yerleştirildikten sonra tuzlu su dikkatlice kavanozun içine dökülür. Hazırlanan su eksik gelmişse tuzlu su ile kavanozun üzeri tamamlanmalıdır. Maydanozlar kavanozun kapağını kapatacak şekilde yerleştirilir.
 4. Kavanozun kapağı kapatılarak güneş görmeyen serin bir yerde olgunlaşması beklenir. Turşuyu kurduktan sonra üç - dört saat kadar süreyle kavanozu gözlemlemek gerekir. Kavanozun suyu taşıp azalabilir. Azalırsa tuzlu su eklenmelidir. Çünkü turşu malzemelerinin turşu suyunun içinde kalması gerekir. Diğer turşulara nazaran Yeşil Domates Turşusu biraz daha geç yenilecek kıvama gelir.

Evde Yeşil Domates Turşusu Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Sade Yeşil Domates Turşusu Tarifi Püf Noktaları

 1. Daha hızlı yeşil domates turşusu nasıl olur? "Biber ve yeşil domates turşusu nasıl yapılır?" sualinin cevabı yukarıda yer almaktadır. Lakin turşuların erken olgunlaşması istenirse turşu kurulurken kavanozun dibine yedi - sekiz adet nohut veya bir dilim ekmek konulabilir.
 2. Farklı aroma sağlama maksadıyla yeşil domates turşusu kurumu esnasında kereviz sapı, dereotu, tane karabiber, çekirdekleri çıkarılmış büyük parçalar halinde acı kırmızı biber veya kapya biber, delik açılmış bütün yeşilbiber, dilimler halinde havuç ve limon, karnabahar veya süs biberi aralara ilave edilebilir. Yeşil domates turşusu tarifi limonlu olarak da yapılabilir.
 3. Yeşil çeri domates turşusu nasıl yapılır? Yukarıdaki yeşil domates tursu tarifine benzer şekilde hazırlanabilir.
 4. Aslında kullanılacak biberin cinsine göre “acı biberli domates turşusu nasıl yapılır”, “acı domates turşusu” veya “süs biberli domates turşusu tarifi” ifadelerine de karşılık gelebilir. Fakat ekseriyetle “salamura domates nasıl yapılır” denildiğinde nasıl “domates sosu konservesi” anlaşılıyorsa “acılı domates turşusu nasıl yapılır?” dendiğinde “kırmızı domates soslu acı biber turşusu nasıl yapılır?” şeklinde kahvaltılık domates turşusu anlaşılmaktadır. Her neyse… Bizim anlattığımız “biberli domates turşusu nasıl yapılır?” tarifi “gök domates turşusu nasıl yapılır”ın izahıdır. Sirkesiz domates turşusu olarak da yapılabilen bu turşu karışık domates turşusu olarak da kurulabilir.
 5. Yeşil Domates Turşusu Kavurması Tarifi:
  Domates Turşu Kavurması İçin Malzemeler
  Bir kg yeşil domates turşusu
  İki adet orta boy kuru soğan
  Bir tatlı kaşığı biber salçası
  Üç yemek kaşığı sıvı yağ
  Pul biber
  Yeşil Domates Turşusu Kavurması Nasıl Yapılır?
  Turşu nasıl kavrulur: Domates turşusu kavurması için soğanlar yağda kavrulup üzerine salça ve pul biber ilave edilir. Tuzunun çıkması için suya konulmuş domates turşuları soğana eklenerek birkaç dakika daha kavrulur. Gök domates kavurması sıcak olarak sunulur.
 6. Yeşil domates turşusu kilo fiyatı: Satıcısına ve kalitesine göre değişerek 15 - 25TL arasında yer almaktadır.
 7. Yeşil domates turşusu kaç kalori: Yeşil domates turşusunun yüz gramı 20 - 25 kalori arasındadır.

evde-yesil-domates-tursusu-nasil-yapilir3

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler