mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Sele Zeytini Nasıl Yapılır? Tarifi

Evde kuru sele zeytin nasıl yapılır? Sele zeytini nasıl kurulur? Torbada, kavanozda, bidonda, çuvalda sele zeytin nasıl yapılır? Sele zeytini yapımı ve saklanması nasıldır? Sele ne demektir? Sele kelimesinin anlamı nedir? Sele kulpsuz, derinliği az, yayvan, genişçe sepet manasına gelir. Sele Zeytini Nedir? Sele zeytini ne demek? Siyah zeytin tatlandırma usullerinden biridir. Siyah zeytinin acılığı nasıl giderilir? Acı siyah zeytin nasıl tatlanır? Siyah zeytin kurma yöntemleri olarak başta salamura ve sele farklı usulleri var... Kuru sele zeytin nedir? Kuru sele zeytin ne demek? Kuru sele nasıl yapılır? Tuz zeytinin acı suyunu çıkarırken, sepetler bu suyun birikmeden uzaklaşmasını sağlayacak yapıdadır. "Kuru sele" ifadesi buradan gelir. Lezzetli, sağlığa uygun olsun diye az tuzlu zeytin satın alanların kaçı aldıkları zeytinin kostik denilen kimyevi madde ile İspanyol usulü yapıldığını biliyor? Halbuki biraz gayretle evde zeytin yapmak mümkün. Sele zeytini hangi zeytinden yapılır? Sele zeytini zeytinin tamamen olgunlaşması yani siyaha dönmesinden sonra toplanmasıyla yapılır. Sadece tuz ile belirli bir süre bekletilmek suretiyle elde edilen zeytin türü olan sele zeytini, böylece tadına acılık veren acı suyunun atılmasını sağlar. Tuza gömülerek üretilmesine rağmen tabiî usullerle elde edilen en tuzsuz zeytin olan nefis aromalı sele zeytinini evde yapmak ve saklamak çok kolay... Hatta evde zeytin yapımı, az tuzlu sele zeytinini evde elde etmek, zeytin kurmak zevkli bir uğraş... "Kıvırcık zeytin nasıl yapılır, evde siyah sele zeytini nasıl yapılır?" derken yuvarlama siyah zeytin yapımı anlaşılır. Yuvarlama zeytin ne demek? Yuvarlama sele zeytin zeytin nasıl yapılır? Tuzsuz sele zeytini yapımı tariflerinde zeytin selesi kullanımının dışında çuval, kavanoz, bidon da kullanılır. Sele zeytinlerin ara sıra karıştırılması, çalkalanması gerekeceğinden "yuvarlama, sallama" zeytin olarak da tabir edilir. İşte "Tuzsuz siyah ev yapımı sele zeytin nasıl yapılır? Sepette, çuvalda, kavanozda, bidonda evde kuru sele zeytini nasıl yapılır? Pet şişede sele zeytini nasıl yapılır? Çuvalda zeytin kaç günde olur? Ev yapımı sele zeytini nasıl muhafaza edilir?" diye merak edenlere evde siyah sele zeytin kurma tarifi resimli olarak...

EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR

Sele Siyah Zeytinin Evde Yapılışı Malzemeleri - Sert Siyah Zeytin Nasıl Yapılır? En Güzel Ev Yapımı Siyah Kuru Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

Üç kg siyah yuvarlak (uzun olanlar değil) zeytin

Üç küçük çay bardağı (her kiloya bir çay bardağı) kadar iri kaya tuzu

Bir adet tahta kasa veya naylonlu şeker torbası veya çuvalı veya büyük bir cam kavanoz

EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 2EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 3EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 4

Yuvarlama Zeytini Yapımı - Gemlik Sele Zeytini Nasıl Yapılır? Tuzsuz Siyah Zeytin, Kuru Sele Zeytini Yapılışı Tarifi - Sallama Zeytin, Bidonda Sele Zeytin Nasıl Yapılır, Gemlik Sele Zeytini Nasıl Yapılır Siyah? - Zeytin Kurmak Nasıl Olur? - Siyah Zeytin Çuvalda Nasıl Yapılır?

 1. Siyah zeytin yıkanır mı? Zeytin kurarken yıkanır mı?Sele zeytin yapımı için yaş zeytinin ezik ve çürükleri ayıklanır. Büyük bir kabın içinde iyice yıkanır ve süzgeçte süzdürülür. Siyah zeytin yıkanır mi? Bazı zeytinciler tuzlanacak taze zeytininin yıkanmaması gerektiğini, eğer yıkanacaksa tuzlanmadan önce çok iyi kurutulmuş olması gerektiğini söylerler. Lakin ilaç kalıntıları bulunması ihtimaline karşı zeytinin yıkanmasında fayda olabilir.
 2. Evde zeytin kurma nasıl yapılır? Evde siyah zeytin nasıl tatlandırılır? Tatlandırmak için tuzlamak gerekir. Öyleyse siyah zeytin nasıl tuzlanır? Sele zeytini tahta bir kasa veya naylonlu şeker torbasında tuzlanırsa güzel olur.
 3. Evde çuvalda zeytin nasıl yapılır? Çuvalda siyah zeytin nasıl saklanır? Süzdürülen ham zeytinlerden bir sıra yayılıp üzerine elle tuz serpilir. Üzerine tekrar zeytin ve tuz konulmasına malzeme bitinceye kadar devam edilir. Bilinenin aksine gereğinden fazla tuz zeytini sıkıştıracağı yerde yumuşatır. Kasada yapılacaksa bu muamele kasa içinde gerçekleştirilir. Naylon torbaya konulacaksa yukarıdaki şekilde tuzlanan zeytinler hafifçe karıştırılarak torbanın içine konulur.
 4. Ağzı bağlanan torba yüksek bir yere asılır veya tabure cinsi bir şeyin üzerine konularak içinde biriken acı suyun dışarı çıkması sağlanır.
 5. Kuru sele zeytin kaç günde olur? Sele zeytin kaç günde tatlanır? Sele zeytini ne kadar zamanda olur? Ara sıra zeytinler karıştırılarak bu şekilde serin ve gölge bir yerde en az bir ay kadar bekletilir.
 6. Cam kavanozda siyah zeytin nasıl yapılır? Bidonda siyah zeytin nasıl yapılır? Kavanozda veya bidonda siyah zeytin yapımı için ham zeytinler kavanoza veya zeytin bidonuna yerleştirilir. Kiloya küçük bir çay bardağı kaya tuzu gelecek şekilde tuzu ayarlanır ve kavanoza veya bidona dökülür. Ağzı kapatılarak bidon iyice sallanmak veya yuvarlanmak suretiyle tuzun her tarafa ulaşması sağlanır. Zeytinlerin tuzla iyice harmanlanması için her gün kavanoz sabah akşam sallanır yuvarlanır. Zamanla kavanozun içerisinde birikecek olan acı su dökülür. Bidonda, çuvalda siyah zeytin kaç günde olur? Bidonda sele zeytin yapımında olgunlaşma için en az bir ay beklenir.
 7. Yuvarlama sele zeytini nasıl saklanır? Siyah zeytin yumuşamaması için ne yapılır? Tuzun içinde hafif sıkışıp buruşmaya başlayan sele zeytinleri tüketilmek üzere kavanozlara aktarılır ve serin bir yerde korunur. Zeytin ambalajının veya kavanozunun kapağını kapatarak zeytinin kısa süre içerisinde yumuşaması engellenebilir. Evde Zeytin nasıl muhafaza edilir? Miktar fazlaysa marketten alınan kuru sele zeytin nasıl saklanır? Ev yapımı siyah zeytin uzun süre nasıl saklanır? Zeytin derin dondurucuya, buzdolabına konur mu? Siyah zeytin bozulur mu? Uygun olmayan şartlarda zeytin bozulur. Zeytin çeşitlerini, güneş ışığı almayan serin bir ortamda ağzı kapalı bir şekilde saklanabilir. Kısa dönemli muhafaza için buzdolabına konulur. Poşetlere bölünüp buzlukta derin dondurucuda güvenle muhafaza edilebilir.
 8. Yeneceği zaman kuru sele zeytin yıkanır mı? Zeytin yenmeden önce yıkanır mı? Sele zeytini yenileceği zaman yıkanır. Daha sonra suyu süzdürülüp üzerinde sızma zeytinyağı gezdirilir ve kekik serpiştirilir. İstenirse limon sıkılıp pul biberle de sunulabilir.

"Evde Sofralık Siyah Sele Zeytin, Tuzsuz Siyah Zeytin Yapımı, Ev Yapımı Çuvalda Siyah Kuru Sele Zeytini, Kavanozda Anne İşi Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar, "Evde Siyah Zeytin Nasıl Yapılır ve Saklanır?" ve Siyah Zeytin Kurmanın Püf Noktaları:

 1. “Tuzsuz zeytin hangisi? En iyi siyah zeytin hangisidir?” En lezzetli zeytin hangisi ise odur. Mahalli olarak nefis tada sahip bazı zeytinlerin isimleri, türleri ve hususi imal usulleri sebebiyle öne çıkar: Hurma zeytin, kuzine zeytini, attun zeytin (attün) gibi… Bununla beraber tuz seviyesinin düşüklüğü, lezzeti, aroması, yaygın erişilebilirliği ve elde edilebilirliği ile kuru sele zeytinin en iyi zeytin olduğunu düşünenler çoktur. Çünkü sele zeytini, emeği çok, üretim maliyeti yüksek olan hususi bir üründür. Az tuzlu ve kıvırcık sele zeytini içindeki suyun hemen hemen tamamını dışarıya atarken ağırlığının üçte birinden fazlasını fire vererek lezzet seviyesini yükseltmiştir. Sele zeytini, adından da anlaşıldığı gibi aslı salınan suyun uzaklaştırılmasına ve zeytinlerin tuzla temas etmesini sağlamak üzere sallanmasına, ters çevrilmesine imkan veren üzeri sepete dikili bezle kapalı selelerde yapılır.
 2. Zeytin nasıl seçilir? Lezzetli ve kaliteli bir sele zeytini elde edebilmek için mümkünse ince kabuklu, bol etli, küçük çekirdekli bir tür olan Gemlik tipi zeytin tercih edilmelidir. Gemlik kıvırcık zeytin, Gemlik sele zeytini meşhur olsa da sele siyah zeytin yapımında Edremit (Ayvalık) ve Edincik türleri de kullanılabilir. Hususiyetle bir miktar geç (Aralık ayında) hasat edildiği için tam kararan, suyunu çekip biraz buruşan ve elle tek tek toplananları daha iyi olur. Etli, eziksiz ve beresiz olanları seçmekte fayda var. https://www.dunya.com/sektorler/tarim/ab-tescili-gemlik-zeytininin-uluslararasi-marka-degerini-artiracak-haberi-696416
 3. Zeytin su kaybetmezse ne yapılır? Zeytin Kurutma Arzu edilen sürede ve miktarda su kaybetmeyen sele zeytinlerinin üzerine bir miktar sirke dökülmesi önerilir. Sele zeytini yapımında umulan netice elde edilemezse 1) zeytinin cinsi 2) kullanılan tuz sorgulanmalıdır. Zeytin kurutulur mu? Fırında zeytin nasıl kurutulur? Fırınlanmış zeytin nasıl yapılır? Fırında siyah zeytin yapımı Bütünüyle fırında kurutmak değil de ikinci aşamada fırında kurutma usulü ev için uygundur. Yukarıdaki usulde hazırlanan zeytin istenen seviyede kuruyup sert bir hale gelemediyse bu usule başvurulur. Fırın tepsilerine dökülerek 100 derecede ısınan fırında on dakikada bir açılıp sallamak suretiyle her taraflarının kuruması sağlanır. Ayrıca fırındaki tepsilerin yerleri de değiştirilir. Kuruma tamamlanınca soğumaları beklenir ve yağlanırlar.
 4. Zeytin yapımında hangi tuz kullanılır? Zeytin kurarken ne kadar tuz konur? Zeytinin Tuzu nasıl ayarlanır? Sele tipi zeytin yapımında zeytin ağırlığının % 10-20’si kadar iri taneli kaya tuzu katılır. Rafine edilmemiş iri salamura tuzla kat kat döşenir.
 5. Sele Zeytinim çok tuzlu oldu ne yapmalıyım? Zeytinin Tuzu nasıl yok edilir? Yukarıda "Az tuzlu sele zeytini nasıl yapılır, tuzsuz sele zeytini nasıl yapılır?"ın tarifi vardır. Lakin fazla tuzlu olduysa, bir miktar limon sıkılır. Siyah zeytinin tuz miktarına göre ılık suyun içerisinde bekletilir. Zeytin suda bekletildiği halde yine de tuzunda fazla değişiklik yoksa zeytinler hamur işi malzemesinde kullanılabilir. Bu tarz hamur işlerinde ilave tuz kullanılmayabilir.
 6. Yağlı sele zeytin nedir? Siyah yağlı sele zeytini nasıl yapılır? Bu "kuru sele" usulü dışında bir de zeytinlerin tuz ve ayçiçek yağı ile karıştırılarak kaplara konması ile elde edilen "teneke sele" adı verilen bir tarz vardır. Tuz, zeytinlerin içindeki acı suyun dışarı çıkmasını sağlarken zeytinin acılığını giderir. Yağlı sele zeytin nasıl yapılır? Burada kuru seleden farklı olarak zeytinin uzun süre korunabilmesini sağlamak ve tamamen kurumasına mani olmak gayesi ile olgunlaşma basamağında yağ kullanılmaktadır. Piyasada yağlı zeytin nasıl yapılır? Gıda piyasasında iş ahlakı meselelerinin bir örneği olmak üzere "yağlı sele" tabiri ile satılan zeytin gerçekte çok defa sele değil yıkanıp ucuz yağlarla yağlanmış siyah salamura zeytindir. Bu tarz yağlı zeytin yapımı kolayca anlaşılabilir. Salamura usulünde, bastırma zeytin yapımında kullanılan ağırlık sebebiyle oluşan ezikler sele zeytininin ayırt edici şekil hususiyeti olan ovalliği ortadan kaldırdığı için aldatmacanın anlaşılması zor değildir.
 7. "Çekirdeksiz zeytin nasıl yapılır?" hususu daha çok yeşil zeytin mevzusunda akla gelir. İzahatı Yeşil Zeytin Yapılışı yazısındadır. Yeşil zeytinden sele zeytin nasıl yapılır? Yeşil zeytin, zeytin meyvesinin olgunlaşma süresi içinde suyunu kaybederek siyah olmadan evvelki halidir. Sele zeytini siyah zeytinden yapılır. Yeşil zeytinle alakalı bu yazıda şu suallerin cevapları da yer alır: Yeşil zeytin nasıl Kurulur? Yeşil zeytin nasıl tatlandırılır? Salamura yeşil zeytin nasıl saklanır? Çizmeden kırmadan yeşil zeytin nasıl yapılır? Yeşil zeytin erimemesi için ne yapılır?
 8. Salamura Zeytin ne demek? Gemlik zeytin salamurası nasıl yapılır? Kolay salamura siyah zeytin nasıl yapılır? Suda siyah zeytin nasıl kurulur? Edremit Siyah zeytin nasıl yapılır? Siyah zeytin suyu nasıl hazırlanır? Sele zeytin ile salamura zeytin farkı “Zeytini tatlandırmak için ne yapılır?” sualinin bir cevabı sele usulüdür. Ayrıca siyah zeytin salamura usulü de hazırlanabilir. Salamura zeytin nedir? Siyah zeytin salamurası nasıl yapılır? Zeytin Salamura suyu nasıl yapılır? Salamura, yiyeceklerin, sebzelerin veya meyvelerin uzun süre bozulmadan korunabilmesi için kullanılan bir usuldür. Gıdalar tuzlu suyun içinde bekletilerek “fermente” edilir. Bu şekilde zamanla yiyecekler ağır ağır olgunlaşır ve gereken şartlarda muhafaza edildiğinde daha uzun süre bozulmadan kalırlar. Fermente gıda ne demektir? Anadolu mutfağında yoğurt, kefir, peynir, sucuk, lakerda, turşu, sirke, ekmek, boza gibi birçok fermente gıda yapılıyor. Fermantasyon, bakterilerin ve mayaların gıda maddesinin bünyesindeki şekeri yiyerek hazmetmeleri ve gıdanın yapısında değişikliklerin hâsıl olmasıdır. Neticede ortaya bir miktar karbondioksit, alkol ve organik asitler çıkar. Salamura da fermente etme esaslı bir çalışmadır. Bu usul buzdolabının var olmadığı zamanlarda gıdaların daha uzun süre korunabilmesi için icat edilmiş olabilir. Salamura edilerek birçok sebze, meyve, et ve balık muhafaza edilir. Evde salamura zeytin nasıl yapılır? Siyah zeytin salamura suyu nasıl hazırlanır? Salamuranın üç esas malzemesi bulunur: Su, tuz ve salamura edilecek gıda. Kullanacağınız tuz nispeti, salamura zeytin tuz oranı toplam ağırlığın %5-8'i arasında olmalıdır. Siyah zeytin yaparken limon tuzu konur mu? Zeytinin erimemesi için ne yapmak gerekir? İstenirse salamura zeytin kurulurken zeytinlerin uzun süre dayanması ve erimemesi için iri limon tuzu da eklenebilir. Salamura zeytin tatlandırma yapılması için tuz, suda iyice eritilerek işe başlanır. Büyük bir kavanozun içine salamurasını edilecek zeytin aktarılıp üzerine tuzlu su dökülür. Zaman yavaş yavaş salamura edilen gıdayı olgunlaştıracaktır. Zeytin tabii salamura suyunda uykuya yatırılarak tatlandırılır. Salamura zeytin kaç günde olur? Takriben üç ay kadar kurulu bekletilen zeytinler yemeye hazır hale gelecektir. Siyah zeytinin sert olması için zeytinde kalsiyum klorür kullanımı Tatlandırma süresinde zeytinde muhtemel yumuşamalara mani olmak ve doku sertliğini korumak üzere salamuraya binde bir (% 0.1) nispetinde kalsiyum klorür eklenebilir. Olgunlaştığında alınıp, yağ ilave edilerek yemeğe hazır hale getirilir. Salamura tuz veya kaya tuzu sofralık tuzdan iri, kristal yapılıdır. Daha az iyotlu ve sofralık tuzdan daha lezzetli, kimyevi muameleden geçmediği için daha sağlıklıdır. Salamuranın içinde gıdanın daha uzun süre korunmasını temin eder. Aktarlardan ve bazı marketlerden temin edilebilir. Salamura zeytin mi sele zeytin mi? İmal edilme maliyeti, lezzeti, tuzsuzluğu ile gerçek sele zeytini salamuraya göre çok daha değerlidir.
 9. Sirkeli siyah zeytin nasıl yapılır? Sirkeli salamura zeytin nasıl yapılır? Beş kilo siyah zeytin iyice yıkanır ve 5 kiloluk şişelere doldurulur. Üzerine beş yemek kaşığı tuz, bir çay bardağı sıvıyağı ve bir çay bardağı sirke de ilave edilerek kapak kapatılır. Bir miktar sallanır. Haftada bir iki kere çevrilir. Takriben bir ayda olabilir.
 10. Siyah zeytin yaparken şeker konur mu? Zeytine şeker neden konur? Zeytinleri kurarken, zeytinler bir cam kavanoza, bidona veya pet şişelere doldurulur. Sonra, zeytinlerin konduğu kapların her birine, üzerinde kalacak derecede su eklenir. Yeşil zeytin yapılırken, zeytinin kararmaması için bir tatlı kaşığı şeker konup iyice karıştırılır.
 11. Siyah zeytin çizilir mi? Salamura yeşil zeytin yapılırken tamamının yeşil olduğu durumlar yanında siyah zeytinle karışık olarak da yapılabilir. Siyah zeytin de çizilebilir.
 12. 3 kilo veya 5 kilo zeytine ne kadar tuz konur? Siyah zeytine ne kadar tuz konur? "Tuzsuz zeytin nasıl tuzlanır?", "Siyah zeytin tuzlama nasıl yapılır?" ve "1 kilo zeytine ne kadar tuz konur?" cevabı tarifte yer almaktadır. Ölçü zeytin miktarı nispetinde arttırılır. "Zeytinin tuzu nasıl ayarlanır" hususunda farklı öneriler bulunsa da evde siyah zeytin yapımında tuz oranını daha fazla yükselterek daha kısa sürede neticeye ulaşılması beklentisi doğru değildir.
 13. Pet şişede sele zeytini nasıl yapılır? "Sepette sele zeytini nasıl yapılır?" dan biraz farklıdır. Akşamdan üç kilo siyah zeytin yıkanır. Sabaha kadar süzülüp kuruması beklenen zeytinler temiz ve içi kuru bir beş litrelik pet şişe veya daha küçük şişelere bir miktar boşluk kalacak şekilde olacak şekilde doldurulur. İri taneli salamura tuzu bir tatlı kaşığı ile ilave edilir. Şişe dolana dek biraz zeytin, biraz tuz doldurulur. Kapaklar sıkıca kapatılarak, güneş almayan serin bir yere konur. Üç gün kapakları açılmaz. Şişe içinde oluşan nemlenme ile tuz ve zeytinler iyice temas eder. İlk kapağı açıldığında küçük bir patlama sesi olur. Ara ara şişe veya şişeler sallanır. Dibinde biriken acı su dökülür. Üç hafta – bir ay civarında acı suyu çıkarak zeytin tatlanır.
 14. Siyah zeytin yumuşayınca ne yapılır? Yumuşayan Zeytin Nasıl sertleştirilir? Yumuşayan zeytine ne yapılır? Yeşil ve siyah zeytin buzdolabına ve buzluğa konularak bir miktar sertleştirilebilir. Lakin düzelmeyecek seviyede ise zeytin zeytin ezmesi yapılarak değerlendirilebilir. Ezme hamur işlerinde, kahvaltıda ekmeğinizin üzerinde kullanılabilir. Zeytin Ezmmesi Nasıl Yapılır? 300 gram kadar zeytin tuzluysa tuzu çıkana kadar ılık suda bekletilip ara ara suyu değiştirilir. Tuzu yenilebilecek seviyeye gelince suyu süzülüp çekirdekleri çıkarılır. Oluşan püre varsa rondodan yoksa elle bastırılarak bir kalburdan geçirilir. Bu esnada çıkan yağ da ayrıca kullanılabilir. Ayrıca ezme durdukça yağını bırakacaktır. Daha sonra alınabilir veya ezmeye karıştırılabilir. Ezme baharatlı olsun istenirse kabuğu soyulmuş iki diş sarımsak ezilir, bir tatlı kaşığı nar ekşisi, birer tatlı kaşığı kekik, pul biber veya karabiber, bir çay kaşığı kimyon, duruma göre bir çay kaşığı tuz ve iki adet limonun suyu eklenir karıştırılır. Zeytin ezmesi buzdolabında muhafaza edilir. Zeytin ezmesi taze ekmek dilimlerine sürülüp çay eşliğinde sunulabilir.
 15. Artvin Yusufeli kuzine zeytini: Tuzsuz olması dolayısıyla çerez olarak yenilen, tansiyon hastalarının ilgi gösterdiği nefis bir zeytindir. Artvin'in Yusufeli ilçesinde, köylülerin sobalarda hususi usullerle kavurarak acılığı giderip bir günde hazırladıkları ve çerez gibi yedikleri "kuzine zeytini" tuzsuz olması, lezzeti, sağlıklı olması ve tabiliği ile farklı bir zeytindir. Dik yamaçlardan toplanan mahalli çemiç zeytinleri yıkanıp seçilip, tadının güzel olması ve yanmaması için kısık ateşte tuzsuz halde kavrulur. Kuzine çok alevli yanarken zeytinler sobanın altına alınıp kurutmaya devam edilir. Bir veya iki günde tamamlanan kurutma ile zeytin yenilebilir hale gelir. Kavrulduktan sonra çok az tuz ve sosla da çerez olarak sunulabilir.
 16. Attün ne demek? Attun zeytin nedir? Hatay Attün zeytin nasıl yapılır? Kilis Attun zeytini nasıl yapılır?: "En iyi zeytin nerede?" sualine cevap olarak sayılan yerlerden biri de Hatay'dır. Attun zeytini nedir? Attün, Hatay yöresine ait hususi kalitede oldukça lezzetli bir zeytindir. Attün nasıl yapılır? Karamani zeytini kararıp yağlanınca daldan tek tek elle toplanıp çatalla delinir. Zeytinlere çuvalda kat kat tuz ilave edilip ağzı kapatılıp geniş, yassı ve ağır bir taş ile üzerine baskı yapılarak serin bir yerde bir ay kadar bekletilir. Attün suyunu zamanla kaybedip buruşarak kıvama gelir. Olgunlaşınca suyla yıkanıp tuzu giderilir. Geniş bir kapta yağlanıp şeffaf cam kap olan "katremis"lere, kavanozlara, toprak küp olan "carra"lara konur. Attün kullanılırken suda bekletilmez.
 17. Karbonatla Zeytin Tatlandırma, Karbonatla siyah zeytin yapımı Siyah zeytin tatlandırma yollarından biridir. Üç kg kadar zeytini yüz gram karbonatın bulunduğu iki - üç litre suya alarak yapılır. Tafsilatlı malumata sahip olanlar aşağıda yazabilirler.
 18. Hangi zeytin sağlıklı? Yeşil zeytin içinde daha çok su vardır. Yeşil zeytindeki yağ oranı siyah zeytindekinin hemen hemen yarısı seviyesindedir. Yeşil zeytin, yağ nispetinin düşüklüğü sebebiyle siyah zeytine göre daha az kalorilidir. Yeşil zeytinde A vitamini daha çoktur ve yeşil zeytinden imal edilen zeytinyağları daha yüksek kalitededir.
 19. Tuzsuz Yeşil Zeytin, Çizik siyah zeytin nasıl yapılır? Ayrıca "Yeşil zeytin nasıl yapılır?", "Kırma yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır?", "Çizmeden KIRMADAN yeşil zeytin nasıl yapılır?", "Dayanıklı yeşil zeytin yapımı", "Yeşil zeytin erimemesi için ne yapmalı?", "Yeşil zeytin tuzlu olursa ne yapmalı?", "Salamura yeşil zeytinin tuzu nasıl giderilir?", "Yeşil zeytin erimemesi için ne yapılır? Zeytin nasıl siyah oluyor?" gibi hususların açıklaması için: EVDE KIRMA, ÇİZİK ve SALAMURA YEŞİL ZEYTİN YAPIMI
 20. Kurumuş Siyah Zeytin Nasıl Yumuşatılır? Kuru zeytin nasıl yumuşatılır? Yenecek kadarı tuzlu suyla ıslatılabilir. Bir miktar fayda sağlayabilir. Zeytinli açma, poğaça ve hamur işlerinde kullanabilmek için çekirdeğinden kolay ayrılabilir hale getirilmelidir. Bir kısmı ılık suda bekletilerek yumuşatılır, sonra çekirdeklerinden ayrılıp doğranarak buzluğa atılır. Gerektiğinde çıkarılıp kullanılır. Bir kısmı da robotta çekilip içine değişik baharat ve sıvı yağ ilave edilerek kahvaltılık ezme elde edilebilir.
 21. Olan siyah zeytin nasıl saklanır? Sele zeytin olunca nasıl saklanır? Siyah zeytinin beyazlaması nasıl giderilir? Teneke zeytin satın alındıysa veya evde zeytin yapıldıysa zeytinlerin hava almasını engellemek için birkaç günde kullanılacak miktarda zeytin cam kavanoza alınır. Tenekede duran zeytinlerin küflenmemesi için teneke içine bir miktar sıvıyağı ilave edilir. Eğer yağ, teneke içinde kafi derecede yayılmazsa zeytinlerin hepsi büyük boy cam kavanozlara aktarılır ve içine sıvıyağı ilave edilerek küflenme önlenir.
 22. En Kaliteli Sele Zeytini Gemlik çeşidi sofralık siyah sele zeytini küçük çekirdeği, ince kabuğu ve etli yapısıyla değeri yüksek bir zeytindir. Tuzluluğun düşüklüğü raf ömrünü kısaltsa da bir lezzet değeridir. Dane iriliği zeytinlerde fiyat tespitinde bir unsur olmakla birlikte, bir lezzet kriteri değildir. Sanayide, siyah renk aldığında hasat edilen zeytinler, aroma ve tat kaybına uğramaması için bekletmeden işleme alınır, evvela bünyelerindeki acılık maddesini çıkartmak ve yeme olgunluğuna ulaştırmak üzere salamura denilen tuzlu suda tabii fermantasyona bırakılır. Tatlanan zeytinlerde kalan su tabii havalandırma ve kurutmayla giderilir. Yüzlerinin kıvırcık olma sebebi de budur. Tabii siyah renktedirler ki bu hasat zamanından kaynaklı doğal rengidir. İriliklerine göre kalibre edilerek tasnif edilirler. İlave aroma ve korumak gayesiyle zeytinler yağ ve tabii sirke karışımıyla harmanlanarak ambalajlanır.
 23. Ambalajlı Sele Zeytini Nasıl Saklanır? Kapağı açılmamış ambalajlar evin en serin yerinde saklanır. Kapağını açılan ambalaj mutlaka buzdolabında tutulur. Her açma kapama esnasında ambalaj içine giren hava ürünün bozulmasına yol açabilir. Yeneceği kadar çıkartılır ve kalanı ambalaja geri konulmaz; fark edilmeyen diğer bir gıdanın bulaşanı zeytinde bozulmaya sebep olabilir. Tane yüzündeki ki yağ zamanla ambalaj tabanına doğru süzülür. Ambalajın tabanında biriken yağlı sirkeli karışımı ara ara ambalajı ters çevirerek alt üst ederek zeytinler harmanlanır. Zeytinyağı, kırmızı pul biber, kekik, karabiber ve limon suyu ile hazırlanmış sosla sunmak hem aromayı arttıracak hem de sağlık değerini yükseltecektir.
 24. Zeytinin Sağlık Faydaları Mucizevî meyvedir çünkü kalp sağlığından damar tıkanıklığına, kolesterolden şeker hastalığına, sindirim sisteminden sac ve cilt bakımına kadar faydalı tesirleri ile tedavi edici yönü eski çağlardan beri bilinmekle birlikte artık ilmi olarak da ispatlanmıştır. Yaprağında, meyvesinde ve yağında tabii olarak ihtiva ettiği antioksidanlar kanser önleyicidir. Kan hücreleri için demir kaynağıdır. Sağlık iksiri bu meyve enerji deposu olmanın yanında bünyesindeki lipoproteinlerle bir tür yapı malzemesidir. Meyvesinde yüksek seviyede yağ olduğundan kalori ve biyolojik değeri yüksektir. Zeytine tat, renk, aroma veren ve kabuk ve kabuk altı alanda yoğun olarak bulunan fenoller yine mühim antioksidan vasıfta maddelerdir. Sayısız faydaları keşfedilmiş ve kanıtlanmıştır ki; sağlıklı ve uzun yaşama şuuru insanları Akdeniz beslenme tarzının temeli olan zeytin yemeye ve zeytinyağı kullanmaya yönlendirmiştir.
 25. Kuru Sele Zeytin Fiyatları Farklı firmaların farklı kalitelerdeki mamulleri için 10 kilosu 295TL, 1,2 kilosu 38TL, İki kilosu 80TL gibi fiyatlarla karşılaşılabilir. 2021 için iri cins az tuzlu kuru sele zeytini kilosu yerine göre 30-40TL arası olabilir. Çok farklı kaliteler olduğundan güvenilir bir satıcı bulunmadan, lezzet testi yapılmadan, filanca meşhur kooperatifler birliği denilip mühim miktarlarda satın alınmamalıdır. Zeytin rengi nasıl olmalı? Boyanmış zeytin nasıl anlaşılır? Zeytin ele alınınca narin bir yapıda, etine dolgun ve tanesi zedesiz olmalıdır. Yendiğinde boğazda ekşimsi bir tat bırakmamalıdır. Rengi çok aşırı siyah olmamalıdır. Sıkılınca parmakta mor veya mavimsi bir renk bırakmamalıdır. Elde boya bırakırsa boyalı olduğu anlaşılır. Zeytin çekirdeği çok aşırı siyah olmaması gerektiği doğru değildir. Zira zeytinin dalında olgunlaşmasıyla veya stokta durmasıyla da çekirdeği kararır.
 26. Sele Zeytini Delinir mi? Yeşil sele zeytini nasıl yapılır? Bu hususlarda bilgisi olanlar yorumlarda paylaşabilir.
 27. Zeytin sodası nedir? Zeytini tatlandırmak için kostik (sodyum hidroksit) kullanılır. 13,5 değerinde pH'a sahip çok kuvvetli bir baz olan kostik, kuvvetli ve yakıcı bir kimyevi madde...
 28. "Bağ babadan, zeytin dededen kalmalı" atasözünün anlamı Bağ, bir kuşak geçecek kadar yaşlandıktan sonra bol ürün verir. Zeytinin bol ürün vermesi için hiç olmazsa iki kuşaklık bir zaman geçmelidir.
YukarıYukarı