mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE SELE ZEYTİNİ NASIL YAPILIR?

Evde sele zeytin nasıl yapılır, nasıl kurulur? Torbada, kavanozda, bidonda, çuvalda sele zeytini nasıl yapılır? Sele ne demektir? Sele kulpsuz, derinliği az, yayvan, genişçe sepet manasına gelir. Sele zeytini nedir? Sele zeytini ne demektir? Siyah zeytin tatlandırma yöntemlerinden biridir. Acı siyah zeytin nasıl tatlandırılır? Siyah zeytin kurma yöntemleri olarak başta salamura ve sele farklı usulleri var... Lezzetli, sağlığa uygun olsun diye az tuzlu zeytin satın alanların kaçı aldıkları zeytinin kostik denilen kimyevi madde ile İspanyol usulü yapıldığını biliyor? Halbuki biraz gayretle evde zeytin yapmak mümkün. Tuza gömülerek üretilmesine rağmen tabiî usullerle elde edilen en tuzsuz zeytin olan nefis aromalı sele zeytinini evde yapmak ve saklamak çok kolay... Hatta evde zeytin yapımı, az tuzlu sele zeytinini evde elde etmek, zeytin kurmak zevkli bir uğraş... "Sele siyah zeytin nasıl yapılır?" derken yuvarlama siyah zeytin yapımı anlaşılır. Tuzsuz sele zeytini yapımı tariflerinde zeytin selesi kullanımının dışında çuval, kavanoz, bidon da kullanılır. Sele zeytinlerin ara sıra karıştırılması, çalkalanması gerekeceğinden "yuvarlama, sallama" zeytin olarak da tabir edilir. İşte "Tuzsuz siyah zeytin nasıl yapılır" diye merak edenlere evde siyah sele zeytin kurma tarifi resimli olarak...

EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR

Sele Siyah Zeytinin Evde Yapılışı Malzemeleri

Üç kg siyah yuvarlak (uzun olanlar değil) zeytin

Üç küçük çay bardağı (her kiloya bir çay bardağı) kadar iri kaya tuzu

Bir adet tahta kasa veya naylonlu şeker torbası veya çuvalı veya büyük bir cam kavanoz

EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 2EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 3EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 4

Yuvarlama Zeytini Yapımı - Kuru Sele Zeytini Yapılışı Tarifi - Sallama Zeytin Nasıl Yapılır? - Kuru sele zeytini nasıl yapılır?

 1. Sele zeytin yapımı için yaş zeytinin ezik ve çürükleri ayıklanır. Büyük bir kabın içinde iyice yıkanır ve süzgeçte süzdürülür. Siyah zeytin yıkanır mı? Bazı zeytinciler tuzlanacak taze zeytininin yıkanmaması gerektiğini, eğer yıkanacaksa tuzlanmadan önce çok iyi kurutulmuş olması gerektiğini söylerler.
 2. Evde zeytin kurma nasıl yapılır? Evde siyah zeytin nasıl tatlandırılır? Tatlandırmak için tuzlamak gerekir. Öyleyse siyah zeytin nasıl tuzlanır? Sele zeytini tahta bir kasa veya naylonlu şeker torbasında tuzlanırsa güzel olur.
 3. Çuvalda siyah zeytin nasıl yapılır? Süzdürülen ham zeytinlerden bir sıra yayılıp üzerine elle tuz serpilir. Üzerine tekrar zeytin ve tuz konulmasına malzeme bitinceye kadar devam edilir. Bilinenin aksine gereğinden fazla tuz zeytini sıkıştıracağı yerde yumuşatır. Kasada yapılacaksa bu muamele kasa içinde gerçekleştirilir. Naylon torbaya konulacaksa yukarıdaki şekilde tuzlanan zeytinler hafifçe karıştırılarak torbanın içine konulur.
 4. Ağzı bağlanan torba yüksek bir yere asılır veya tabure cinsi bir şeyin üzerine konularak içinde biriken acı suyun dışarı çıkması sağlanır.
 5. Ara sıra zeytinler karıştırılarak bu şekilde serin ve gölge bir yerde en az bir ay kadar bekletilir.
 6. Cam kavanoz veya bidonda siyah zeytin nasıl yapılır? Kavanozda veya bidonda siyah zeytin yapımı için ham zeytinler kavanoza veya zeytin bidonuna yerleştirilir. Kiloya küçük bir çay bardağı kaya tuzu gelecek şekilde tuzu ayarlanır ve kavanoza veya bidona dökülür. Ağzı kapatılarak bidon iyice sallanmak veya yuvarlanmak suretiyle tuzun her tarafa ulaşması sağlanır. Zeytinlerin tuzla iyice harmanlanması için her gün kavanoz sabah akşam sallanır yuvarlanır. Zamanla kavanozun içerisinde birikecek olan acı su dökülür. Bidonda sele zeytin yapımında olgunlaşma için en az bir ay beklenir.
 7. Yuvarlama sele zeytini nasıl saklanır? Tuzun içinde hafif sıkışıp buruşmaya başlayan sele zeytinleri tüketilmek üzere kavanozlara aktarılır ve serin bir yerde korunur.
 8. Sele zeytini yenileceği zaman yıkanır. Daha sonra suyu süzdürülüp üzerinde sızma zeytinyağı gezdirilir ve kekik serpiştirilir. İstenirse limon sıkılıp pul biberle de sunulabilir.

EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 5

Evde Sofralık Siyah Sele Zeytin Yapımı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Siyah Zeytin Kurmanın Püf Noktaları:

 1. “En iyi siyah zeytin hangisidir?” En lezzetli zeytin hangisi ise odur. Mahalli olarak nefis tada sahip bazı zeytinlerin isimleri, türleri ve hususi imal usulleri sebebiyle öne çıkar: Hurma zeytin, attun zeytin (attün) gibi… Bununla beraber tuz seviyesinin düşüklüğü, lezzeti, aroması, yaygın erişilebilirliği ve elde edilebilirliği ile kuru sele zeytinin en iyi zeytin olduğunu düşünenler çoktur. Çünkü sele zeytini, emeği çok, üretim maliyeti yüksek olan hususi bir üründür. Az tuzlu ve kıvırcık sele zeytini içindeki suyun hemen hemen tamamını dışarıya atarken ağırlığının üçte birinden fazlasını fire vererek lezzet seviyesini yükseltmiştir. Sele zeytini, adından da anlaşıldığı gibi aslı salınan suyun uzaklaştırılmasına ve zeytinlerin tuzla temas etmesini sağlamak üzere sallanmasına, ters çevrilmesine imkan veren üzeri sepete dikili bezle kapalı selelerde yapılır.
 2. Zeytin nasıl seçilir? Lezzetli ve kaliteli bir sele zeytini elde edebilmek için mümkünse ince kabuklu, bol etli, küçük çekirdekli bir tür olan Gemlik tipi zeytin tercih edilmelidir. Gemlik kıvırcık zeytin, Gemlik sele zeytini meşhur olsa da sele siyah zeytin yapımında Edremit (Ayvalık) ve Edincik türleri de kullanılabilir. Hususiyetle bir miktar geç (Aralık ayında) hasat edildiği için tam kararan, suyunu çekip biraz buruşan ve elle tek tek toplananları daha iyi olur. Etli, eziksiz ve beresiz olanları seçmekte fayda var.
 3. Zeytin su kaybetmezse ne yapılır? Arzu edilen sürede ve miktarda su kaybetmeyen sele zeytinlerinin üzerine bir miktar sirke dökülmesi önerilir. Sele zeytini yapımında umulan netice elde edilemezse 1) zeytinin cinsi 2) kullanılan tuz sorgulanmalıdır.
 4. Yağlı sele zeytini nasıl yapılır? Bu "kuru sele" usulü dışında bir de zeytinlerin tuz ve zeytinyağı ile karıştırılarak kaplara konması ile elde edilen "teneke sele" adı verilen bir tarz vardır. Tuz, zeytinlerin içindeki acı suyun dışarı çıkmasını sağlarken zeytinin acılığını giderir. Burada kuru seleden farklı olarak zeytinin uzun süre korunabilmesini sağlamak ve tamamen kurumasına mani olmak gayesi ile olgunlaşma basamağında yağ kullanılmaktadır. Yağlı zeytin nasıl yapılır? Gıda piyasasında iş ahlakı meselelerinin bir örneği olmak üzere "yağlı sele" tabiri ile satılan zeytin gerçekte çok defa sele değil yıkanıp ucuz yağlarla yağlanmış siyah salamura zeytindir. Bu tarz yağlı zeytin yapımı kolayca anlaşılabilir. Salamura usulünde, bastırma zeytin yapımında kullanılan ağırlık sebebiyle oluşan ezikler sele zeytininin ayırt edici şekil hususiyeti olan ovalliği ortadan kaldırdığı için aldatmacanın anlaşılması zor değildir.
 5. "Çekirdeksiz zeytin nasıl yapılır?" hususu daha çok yeşil zeytin mevzusunda akla gelir. İzahatı Yeşil Zeytin Yapılışı yazısındadır.
 6. 3 kilo veya 5 kilo zeytine ne kadar tuz konur? Siyah zeytine ne kadar tuz konur? "Tuzsuz zeytin nasıl tuzlanır?", "Siyah zeytin tuzlama nasıl yapılır?" ve "1 kilo zeytine ne kadar tuz konur?" cevabı tarifte yer almaktadır. Ölçü zeytin miktarı nispetinde arttırılır. "Zeytinin tuzu nasıl ayarlanır" hususunda farklı öneriler bulunsa da evde siyah zeytin yapımında tuz oranını daha fazla yükselterek daha kısa sürede neticeye ulaşılması beklentisi doğru değildir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Selin
 • Zeynep
 • yıldız kılıc
 • Kolaylezzet
 • yasar
YukarıYukarı