mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE SELE ZEYTİNİ NASIL YAPILIR?

Evde tuzsuz kuru sele zeytin nasıl yapılır? Sele zeytini nasıl kurulur? Torbada, kavanozda, bidonda, çuvalda sele zeytini nasıl yapılır? Sele zeytini yapımı ve saklanması nasıldır? Sele ne demektir? Sele kelimesinin anlamı nedir? Sele kulpsuz, derinliği az, yayvan, genişçe sepet manasına gelir. Sele Zeytini Nedir? Sele zeytini ne demek? Siyah zeytin tatlandırma usullerinden biridir. Siyah zeytinin acılığı nasıl giderilir? Acı siyah zeytin nasıl tatlanır? Siyah zeytin kurma yöntemleri olarak başta salamura ve sele farklı usulleri var... Kuru sele zeytin nedir? Kuru sele zeytin ne demek? Tuz zeytinin acı suyunu çıkarırken, sepetler bu suyun birikmeden uzaklaşmasını sağlayacak yapıdadır. "Kuru sele" ifadesi buradan gelir. Lezzetli, sağlığa uygun olsun diye az tuzlu zeytin satın alanların kaçı aldıkları zeytinin kostik denilen kimyevi madde ile İspanyol usulü yapıldığını biliyor? Halbuki biraz gayretle evde zeytin yapmak mümkün. Sele zeytini hangi zeytinden yapılır? Sele zeytini zeytinin tamamen olgunlaşması yani siyaha dönmesinden sonra toplanmasıyla yapılır. Sadece tuz ile belirli bir süre bekletilmek suretiyle elde edilen zeytin türü olan sele zeytini, böylece tadına acılık veren acı suyunun atılmasını sağlar. Tuza gömülerek üretilmesine rağmen tabiî usullerle elde edilen en tuzsuz zeytin olan nefis aromalı sele zeytinini evde yapmak ve saklamak çok kolay... Hatta evde zeytin yapımı, az tuzlu sele zeytinini evde elde etmek, zeytin kurmak zevkli bir uğraş... "Kıvırcık zeytin nasıl yapılır, sele siyah zeytin nasıl yapılır?" derken yuvarlama siyah zeytin yapımı anlaşılır. Yuvarlama zeytin ne demek? Tuzsuz sele zeytini yapımı tariflerinde zeytin selesi kullanımının dışında çuval, kavanoz, bidon da kullanılır. Sele zeytinlerin ara sıra karıştırılması, çalkalanması gerekeceğinden "yuvarlama, sallama" zeytin olarak da tabir edilir. İşte "Tuzsuz siyah zeytin nasıl yapılır? Kuru sele zeytini nasıl yapılır" diye merak edenlere evde siyah sele zeytin kurma tarifi resimli olarak...

EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR

Sele Siyah Zeytinin Evde Yapılışı Malzemeleri - Sert Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Üç kg siyah yuvarlak (uzun olanlar değil) zeytin

Üç küçük çay bardağı (her kiloya bir çay bardağı) kadar iri kaya tuzu

Bir adet tahta kasa veya naylonlu şeker torbası veya çuvalı veya büyük bir cam kavanoz

EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 2EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 3EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 4

Yuvarlama Zeytini Yapımı - Kuru Sele Zeytini Yapılışı Tarifi - Sallama Zeytin Nasıl Yapılır? - Gemlik Sele Zeytini Nasıl Yapılır? - Zeytin Kurmak Nasıl Olur? - Tuzsuz Siyah Zeytin Tarifi - Bidonda Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

 1. Siyah zeytin yıkanır mı? Zeytin kurarken yıkanır mı?Sele zeytin yapımı için yaş zeytinin ezik ve çürükleri ayıklanır. Büyük bir kabın içinde iyice yıkanır ve süzgeçte süzdürülür. Siyah zeytin yıkanır mı? Bazı zeytinciler tuzlanacak taze zeytininin yıkanmaması gerektiğini, eğer yıkanacaksa tuzlanmadan önce çok iyi kurutulmuş olması gerektiğini söylerler. Lakin ilaç kalıntıları bulunması ihtimaline karşı zeytinin yıkanmasında fayda olabilir.
 2. Evde zeytin kurma nasıl yapılır? Evde siyah zeytin nasıl tatlandırılır? Tatlandırmak için tuzlamak gerekir. Öyleyse siyah zeytin nasıl tuzlanır? Sele zeytini tahta bir kasa veya naylonlu şeker torbasında tuzlanırsa güzel olur.
 3. Evde çuvalda siyah zeytin nasıl yapılır? Süzdürülen ham zeytinlerden bir sıra yayılıp üzerine elle tuz serpilir. Üzerine tekrar zeytin ve tuz konulmasına malzeme bitinceye kadar devam edilir. Bilinenin aksine gereğinden fazla tuz zeytini sıkıştıracağı yerde yumuşatır. Kasada yapılacaksa bu muamele kasa içinde gerçekleştirilir. Naylon torbaya konulacaksa yukarıdaki şekilde tuzlanan zeytinler hafifçe karıştırılarak torbanın içine konulur.
 4. Ağzı bağlanan torba yüksek bir yere asılır veya tabure cinsi bir şeyin üzerine konularak içinde biriken acı suyun dışarı çıkması sağlanır.
 5. Ara sıra zeytinler karıştırılarak bu şekilde serin ve gölge bir yerde en az bir ay kadar bekletilir.
 6. Cam kavanoz veya bidonda siyah zeytin nasıl yapılır? Kavanozda veya bidonda siyah zeytin yapımı için ham zeytinler kavanoza veya zeytin bidonuna yerleştirilir. Kiloya küçük bir çay bardağı kaya tuzu gelecek şekilde tuzu ayarlanır ve kavanoza veya bidona dökülür. Ağzı kapatılarak bidon iyice sallanmak veya yuvarlanmak suretiyle tuzun her tarafa ulaşması sağlanır. Zeytinlerin tuzla iyice harmanlanması için her gün kavanoz sabah akşam sallanır yuvarlanır. Zamanla kavanozun içerisinde birikecek olan acı su dökülür. Bidonda sele zeytin yapımında olgunlaşma için en az bir ay beklenir.
 7. Yuvarlama sele zeytini nasıl saklanır? Siyah zeytinin yumuşamaması için ne yapılır? Tuzun içinde hafif sıkışıp buruşmaya başlayan sele zeytinleri tüketilmek üzere kavanozlara aktarılır ve serin bir yerde korunur. Zeytin ambalajının veya kavanozunun kapağını kapatarak zeytinin kısa süre içerisinde yumuşaması engellenebilir. Evde Zeytin nasıl muhafaza edilir? Miktar fazlaysa kuru sele zeytin nasıl saklanır? Ev yapımı siyah Zeytin Nasıl Saklanır? Zeytin derin dondurucuya konur mu? Zeytin buzdolabına konur mu? Evde Zeytin nasıl muhafaza edilir?, Zeytin uzun süre nasıl saklanır? Zeytin çeşitlerini, güneş ışığı almayan serin bir ortamda ağzı kapalı bir şekilde saklanabilir. Kısa dönemli muhafaza için buzdolabına konulur. Poşetlere bölünüp buzlukta derin dondurucuda güvenle muhafaza edilebilir.
 8. Sele zeytini yenileceği zaman yıkanır. Daha sonra suyu süzdürülüp üzerinde sızma zeytinyağı gezdirilir ve kekik serpiştirilir. İstenirse limon sıkılıp pul biberle de sunulabilir.

EVDE SELE ZEYTINI NASIL YAPILIR 5

"Evde Sofralık Siyah Sele Zeytin Yapımı", "Evde Çuvalda Siyah Sele Zeytini Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar, "Evde siyah Zeytin nasıl yapılır? Tuzsuz Siyah Zeytin Yapımı - Anne İşi" ve Siyah Zeytin Kurmanın Püf Noktaları:

 1. “En iyi siyah zeytin hangisidir?” En lezzetli zeytin hangisi ise odur. Mahalli olarak nefis tada sahip bazı zeytinlerin isimleri, türleri ve hususi imal usulleri sebebiyle öne çıkar: Hurma zeytin, kuzine zeytini, attun zeytin (attün) gibi… Bununla beraber tuz seviyesinin düşüklüğü, lezzeti, aroması, yaygın erişilebilirliği ve elde edilebilirliği ile kuru sele zeytinin en iyi zeytin olduğunu düşünenler çoktur. Çünkü sele zeytini, emeği çok, üretim maliyeti yüksek olan hususi bir üründür. Az tuzlu ve kıvırcık sele zeytini içindeki suyun hemen hemen tamamını dışarıya atarken ağırlığının üçte birinden fazlasını fire vererek lezzet seviyesini yükseltmiştir. Sele zeytini, adından da anlaşıldığı gibi aslı salınan suyun uzaklaştırılmasına ve zeytinlerin tuzla temas etmesini sağlamak üzere sallanmasına, ters çevrilmesine imkan veren üzeri sepete dikili bezle kapalı selelerde yapılır.
 2. Zeytin nasıl seçilir? Lezzetli ve kaliteli bir sele zeytini elde edebilmek için mümkünse ince kabuklu, bol etli, küçük çekirdekli bir tür olan Gemlik tipi zeytin tercih edilmelidir. Gemlik kıvırcık zeytin, Gemlik sele zeytini meşhur olsa da sele siyah zeytin yapımında Edremit (Ayvalık) ve Edincik türleri de kullanılabilir. Hususiyetle bir miktar geç (Aralık ayında) hasat edildiği için tam kararan, suyunu çekip biraz buruşan ve elle tek tek toplananları daha iyi olur. Etli, eziksiz ve beresiz olanları seçmekte fayda var.
 3. Zeytin su kaybetmezse ne yapılır? Arzu edilen sürede ve miktarda su kaybetmeyen sele zeytinlerinin üzerine bir miktar sirke dökülmesi önerilir. Sele zeytini yapımında umulan netice elde edilemezse 1) zeytinin cinsi 2) kullanılan tuz sorgulanmalıdır. Zeytin kurutulur mu? Fırında zeytin nasıl kurutulur? Fırında siyah zeytin yapımı Bütünüyle fırında kurutmak değil de ikinci aşamada fırında kurutma usulü ev için uygundur. Yukarıdaki usulde hazırlanan zeytin istenen seviyede kuruyup sert bir hale gelemediyse bu usule başvurulur. Fırın tepsilerine dökülerek 100 derecede ısınan fırında on dakikada bir açılıp sallamak suretiyle her taraflarının kuruması sağlanır. Ayrıca fırındaki tepsilerin yerleri de değiştirilir. Kuruma tamamlanınca soğumaları beklenir ve yağlanırlar.
 4. Zeytin yapımında hangi tuz kullanılır? Zeytin kurarken ne kadar tuz konur? Zeytinin Tuzu nasıl ayarlanır? Sele tipi zeytin yapımında zeytin ağırlığının % 10-20’si kadar iri taneli kaya tuzu katılır. Rafine edilmemiş iri salamura tuzla kat kat döşenir.
 5. Sele Zeytinim çok tuzlu oldu ne yapmalıyım? Zeytinin Tuzu nasıl yok edilir? Bir miktar limon sıkılır. Siyah zeytinin tuz miktarına göre ılık suyun içerisinde bekletilir. Zeytin suda bekletildiği halde yine de tuzunda fazla değişiklik yoksa zeytinler hamur işi malzemesinde kullanılabilir. Bu tarz hamur işlerinde ilave tuz kullanılmayabilir.
 6. Yağlı sele zeytin nedir? Yağlı sele zeytini nasıl yapılır? Bu "kuru sele" usulü dışında bir de zeytinlerin tuz ve zeytinyağı ile karıştırılarak kaplara konması ile elde edilen "teneke sele" adı verilen bir tarz vardır. Tuz, zeytinlerin içindeki acı suyun dışarı çıkmasını sağlarken zeytinin acılığını giderir. Burada kuru seleden farklı olarak zeytinin uzun süre korunabilmesini sağlamak ve tamamen kurumasına mani olmak gayesi ile olgunlaşma basamağında yağ kullanılmaktadır. Yağlı zeytin nasıl yapılır? Gıda piyasasında iş ahlakı meselelerinin bir örneği olmak üzere "yağlı sele" tabiri ile satılan zeytin gerçekte çok defa sele değil yıkanıp ucuz yağlarla yağlanmış siyah salamura zeytindir. Bu tarz yağlı zeytin yapımı kolayca anlaşılabilir. Salamura usulünde, bastırma zeytin yapımında kullanılan ağırlık sebebiyle oluşan ezikler sele zeytininin ayırt edici şekil hususiyeti olan ovalliği ortadan kaldırdığı için aldatmacanın anlaşılması zor değildir.
 7. "Çekirdeksiz zeytin nasıl yapılır?" hususu daha çok yeşil zeytin mevzusunda akla gelir. İzahatı Yeşil Zeytin Yapılışı yazısındadır. Yeşil zeytinden sele zeytin nasıl yapılır? Yeşil zeytin, zeytin meyvesinin olgunlaşma süresi içinde suyunu kaybederek siyah olmadan evvelki halidir. Sele zeytini siyah zeytinden yapılır. Yeşil zeytinle alakalı bu yazıda şu suallerin cevapları da yer alır: Yeşil zeytin nasıl KURULUR? Yeşil zeytin nasıl tatlandırılır? Salamura yeşil zeytin nasıl saklanır? Çizmeden kırmadan yeşil zeytin nasıl yapılır? Yeşil zeytin erimemesi için ne yapılır?
 8. Salamura Zeytin ne demek? Gemlik zeytin salamurası nasıl yapılır? Kolay salamura zeytin nasıl yapılır? Siyah zeytin nasıl yapılır? Salamura siyah zeytin nasıl yapılır? Siyah zeytin suyu nasıl hazırlanır? Sele zeytin ile salamura zeytin farkı “Zeytini tatlandırmak için ne yapılır?” sualinin bir cevabı sele usulüdür. Ayrıca siyah zeytin salamura usulü de hazırlanabilir. Salamura zeytin Nedir? Zeytin salamurası nasıl yapılır? Zeytin Salamura suyu nasıl yapılır? Salamura, yiyeceklerin, sebzelerin veya meyvelerin uzun süre bozulmadan korunabilmesi için kullanılan bir usuldür. Gıdalar tuzlu suyun içinde bekletilerek “fermente” edilir. Bu şekilde zamanla yiyecekler ağır ağır olgunlaşır ve gereken şartlarda muhafaza edildiğinde daha uzun süre bozulmadan kalırlar. Fermente gıda ne demektir? Anadolu mutfağında yoğurt, kefir, peynir, sucuk, lakerda, turşu, sirke, ekmek, boza gibi birçok fermente gıda yapılıyor. Fermantasyon, bakterilerin ve mayaların gıda maddesinin bünyesindeki şekeri yiyerek hazmetmeleri ve gıdanın yapısında değişikliklerin hâsıl olmasıdır. Neticede ortaya bir miktar karbondioksit, alkol ve organik asitler çıkar. Salamura da fermente etme esaslı bir çalışmadır. Bu usul buzdolabının var olmadığı zamanlarda gıdaların daha uzun süre korunabilmesi için icat edilmiş olabilir. Salamura edilerek birçok sebze, meyve, et ve balık muhafaza edilir. Salamura zeytin nasıl yapılır? Salamuranın üç esas malzemesi bulunur: Su, tuz ve salamura edilecek gıda. Kullanacağınız tuz nispeti, toplam ağırlığın %5-8'i arasında olmalıdır. Siyah zeytin yaparken limon tuzu konur mu? İstenirse salamura zeytin kurulurken zeytinlerin uzun süre dayanması ve erimemesi için iri limon tuzu da eklenebilir. Salamura zeytin tatlandırma yapılması için tuz, suda iyice eritilerek işe başlanır. Büyük bir kavanozun içine salamurasını edilecek zeytin aktarılıp üzerine tuzlu su dökülür. Zaman yavaş yavaş salamura edilen gıdayı olgunlaştıracaktır. Zeytin tabii salamura suyunda uykuya yatırılarak tatlandırılır. Siyah zeytinin sert olması için zeytinde kalsiyum klorür kullanımı Tatlandırma süresinde zeytinde muhtemel yumuşamalara mani olmak ve doku sertliğini korumak üzere salamuraya binde bir (% 0.1) nispetinde kalsiyum klorür eklenebilir. Olgunlaştığında alınıp, yağ ilave edilerek yemeğe hazır hale getirilir. Salamura tuz veya kaya tuzu sofralık tuzdan iri, kristal yapılıdır. Daha az iyotlu ve sofralık tuzdan daha lezzetli, kimyevi muameleden geçmediği için daha sağlıklıdır. Salamuranın içinde gıdanın daha uzun süre korunmasını temin eder. Aktarlardan ve bazı marketlerden temin edilebilir.
 9. Siyah zeytin çizilir mi? Salamura yeşil zeytin yapılırken tamamının yeşil olduğu durumlar yanında siyah zeytinle karışık olarak da yapılabilir. Siyah zeytin de çizilebilir.
 10. 3 kilo veya 5 kilo zeytine ne kadar tuz konur? Siyah zeytine ne kadar tuz konur? "Tuzsuz zeytin nasıl tuzlanır?", "Siyah zeytin tuzlama nasıl yapılır?" ve "1 kilo zeytine ne kadar tuz konur?" cevabı tarifte yer almaktadır. Ölçü zeytin miktarı nispetinde arttırılır. "Zeytinin tuzu nasıl ayarlanır" hususunda farklı öneriler bulunsa da evde siyah zeytin yapımında tuz oranını daha fazla yükselterek daha kısa sürede neticeye ulaşılması beklentisi doğru değildir.
 11. Siyah zeytin yumuşayınca ne yapılır? Yumuşayan Zeytin Nasıl sertleştirilir? Yumuşayan zeytine ne yapmalı? Yeşil ve siyah zeytin buzdolabına ve buzluğa konularak bir miktar sertleştirilebilir. Lakin düzelmeyecek seviyede ise zeytin zeytin ezmesi yapılarak değerlendirilebilir. Ezme hamur işlerinde, kahvaltıda ekmeğinizin üzerinde kullanılabilir. Zeytinler tuzluysa tuzu çıkana kadar ılık suda bekletilip ara ara suyu değiştirilir. Tuzu yenilebilecek seviyeye gelince suyunu süzülüp çekirdekleri çıkarılır. Oluşan püre varsa rondodan yoksa elle bastırılarak bir kalburdan geçirilir. Bu esnada çıkan yağ da ayrıca kullanılabilir. Ayrıca ezme durdukça yağını bırakacaktır. Daha sonra alınabilir veya ezmeye karıştırılabilir. Ezme baharatlı olsun istenirse iki diş sarımsak ezilir, birer tatlı kaşığı kekik, pul biber, bir çay kaşığı kimyon ve bir adet limonun suyu eklenir karıştırılır. Zeytin ezmesi buzdolabında muhafaza edilir.
 12. Artvin Yusufeli kuzine zeytini: Tuzsuz olması dolayısıyla çerez olarak yenilen, tansiyon hastalarının ilgi gösterdiği nefis bir zeytindir. Artvin'in Yusufeli ilçesinde, köylülerin sobalarda hususi usullerle kavurarak acılığı giderip bir günde hazırladıkları ve çerez gibi yedikleri "kuzine zeytini" tuzsuz olması, lezzeti, sağlıklı olması ve tabiliği ile farklı bir zeytindir. Dik yamaçlardan toplanan mahalli çemiç zeytinleri yıkanıp seçilip, tadının güzel olması ve yanmaması için kısık ateşte tuzsuz halde kavrulur. Kuzine çok alevli yanarken zeytinler sobanın altına alınıp kurutmaya devam edilir. Bir veya iki günde tamamlanan kurutma ile zeytin yenilebilir hale gelir. Kavrulduktan sonra çok az tuz ve sosla da çerez olarak sunulabilir.
 13. Hatay Attün zeytini: "En iyi zeytin nerede?" sualine cevap olarak sayılan yerlerden biri de Hatay'dır. Attün, Hatay yöresine ait hususi kalitede oldukça lezzetli bir zeytindir. Karamani zeytini kararıp yağlanınca daldan tek tek elle toplanıp çatalla delinir. Zeytinlere çuvalda kat kat tuz ilave edilip ağzı kapatılıp geniş, yassı ve ağır bir taş ile üzerine baskı yapılarak serin bir yerde bir ay kadar bekletilir. Attün suyunu zamanla kaybedip buruşarak kıvama gelir. Olgunlaşınca suyla yıkanıp tuzu giderilir. Geniş bir kapta yağlanıp şeffaf cam kap olan "katremis"lere, kavanozlara, toprak küp olan "carra"lara konur. Attün kullanılırken suda bekletilmez.
 14. Karbonatla zeytin TATLANDIRMA Siyah zeytin tatlandırma yollarından biridir. Üç kg kadar zeytini yüz gram karbonatın bulunduğu iki - üç litre suya alarak yapılır. Tafsilatlı malumata sahip olanlar aşağıda yazabilirler.
 15. Hangi zeytin sağlıklı? Yeşil zeytin içinde daha çok su vardır. Yeşil zeytindeki yağ oranı siyah zeytindekinin hemen hemen yarısı seviyesindedir. Yeşil zeytin, yağ nispetinin düşüklüğü sebebiyle siyah zeytine göre daha az kalorilidir. Yeşil zeytinde A vitamini daha çoktur ve yeşil zeytinden imal edilen zeytinyağları daha yüksek kalitededir.
 16. Tuzsuz Yeşil Zeytin, Çizik siyah zeytin nasıl yapılır? Ayrıca "Yeşil zeytin nasıl yapılır?", "Kırma yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır?", "Çizmeden KIRMADAN yeşil zeytin nasıl yapılır?", "Dayanıklı yeşil zeytin yapımı", "Yeşil zeytin erimemesi için ne yapmalı?", "Yeşil zeytin tuzlu olursa ne yapmalı?", "Salamura yeşil zeytinin tuzu nasıl giderilir?", "Yeşil zeytin erimemesi için ne yapılır?" gibi hususların açıklaması için: EVDE KIRMA, ÇİZİK ve SALAMURA YEŞİL ZEYTİN YAPIMI
 17. En Kaliteli Sele Zeytini Gemlik çeşidi sofralık siyah sele zeytini küçük çekirdeği, ince kabuğu ve etli yapısıyla değeri yüksek bir zeytindir. Tuzluluğun düşüklüğü raf ömrünü kısaltsa da bir lezzet değeridir. Dane iriliği zeytinlerde fiyat tespitinde bir unsur olmakla birlikte, bir lezzet kriteri değildir. Sanayide, siyah renk aldığında hasat edilen zeytinler, aroma ve tat kaybına uğramaması için bekletmeden işleme alınır, evvela bünyelerindeki acılık maddesini çıkartmak ve yeme olgunluğuna ulaştırmak üzere salamura denilen tuzlu suda tabii fermantasyona bırakılır. Tatlanan zeytinlerde kalan su tabii havalandırma ve kurutmayla giderilir. Yüzlerinin kıvırcık olma sebebi de budur. Tabii siyah renktedirler ki bu hasat zamanından kaynaklı doğal rengidir. İriliklerine göre kalibre edilerek tasnif edilirler. İlave aroma ve korumak gayesiyle zeytinler yağ ve tabii sirke karışımıyla harmanlanarak ambalajlanır.
 18. Ambalajlı Sele Zeytini Nasıl Saklanır? Kapağı açılmamış ambalajlar evin en serin yerinde saklanır. Kapağını açılan ambalaj mutlaka buzdolabında tutulur. Her açma kapama esnasında ambalaj içine giren hava ürünün bozulmasına yol açabilir. Yeneceği kadar çıkartılır ve kalanı ambalaja geri konulmaz; fark edilmeyen diğer bir gıdanın bulaşanı zeytinde bozulmaya sebep olabilir. Tane yüzündeki ki yağ zamanla ambalaj tabanına doğru süzülür. Ambalajın tabanında biriken yağlı sirkeli karışımı ara ara ambalajı ters çevirerek alt üst ederek zeytinler harmanlanır. Zeytinyağı, kırmızı pul biber, kekik, karabiber ve limon suyu ile hazırlanmış sosla sunmak hem aromayı arttıracak hem de sağlık değerini yükseltecektir.
 19. Zeytinin Sağlık Faydaları Mucizevî meyvedir çünkü kalp sağlığından damar tıkanıklığına, kolesterolden şeker hastalığına, sindirim sisteminden sac ve cilt bakımına kadar faydalı tesirleri ile tedavi edici yönü eski çağlardan beri bilinmekle birlikte artık ilmi olarak da ispatlanmıştır. Yaprağında, meyvesinde ve yağında tabii olarak ihtiva ettiği antioksidanlar kanser önleyicidir. Kan hücreleri için demir kaynağıdır. Sağlık iksiri bu meyve enerji deposu olmanın yanında bünyesindeki lipoproteinlerle bir tür yapı malzemesidir. Meyvesinde yüksek seviyede yağ olduğundan kalori ve biyolojik değeri yüksektir. Zeytine tat, renk, aroma veren ve kabuk ve kabuk altı alanda yoğun olarak bulunan fenoller yine mühim antioksidan vasıfta maddelerdir. Sayısız faydaları keşfedilmiş ve kanıtlanmıştır ki; sağlıklı ve uzun yaşama şuuru insanları Akdeniz beslenme tarzının temeli olan zeytin yemeye ve zeytinyağı kullanmaya yönlendirmiştir.
 20. Kuru Sele Zeytin Fiyatları Farklı firmaların farklı kalitelerdeki mamulleri için 10 kilosu 295TL, 1,2 kilosu 38TL, İki kilosu 80TL gibi fiyatlarla karşılaşılabilir. 2021 için iri cins az tuzlu kuru sele zeytini kilosu yerine göre 30-40TL arası olabilir. Çok farklı kaliteler olduğundan güvenilir bir satıcı bulunmadan, lezzet testi yapılmadan, filanca meşhur kooperatifler birliği denilip mühim miktarlarda satın alınmamalıdır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Ferhat
 • Ece R. K.
 • Beril N
 • Selin
 • Zeynep
 • yıldız kılıc
 • Kolaylezzet
 • yasar