mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Nar Ekşisi Yapımı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Evde nar ekşisi nasıl yapılır? Nar Ekşisi nedir? Nar ekşisi nasıl hazırlanır? Nar ekşisi nerelerde kullanılır? Nar eksisi nar suyunun içindeki şekerin karamelize olmasını temin edip suyunun buharlaştırılması ile elde edilen bir sostur. Mayhoş tatlı lezzetiyle salata ve çorbalarda; et, tavuk ve balık terbiyelemede; kısırda; çiğ köftede; dolmalarda; taze meyve salatalarında, zeytinyağlı yemeklerde, bazı soğuk içeceklerde tat arttırıcı olarak kullanılan nar ekşisinin yapılışı gözünüzü korkutmasın!
Siz! Kolaylezzet takipçileri! Siz ki hakiki salep hazırlamanın, kruvasan yapımının, su böreğinin, Arnavut böreğinin, analı kızlı yemeğinin ve maklubenin üstesinden gelmişsiniz bir nar ekşisi yapmaktan mı çekineceksiniz! Zaten evde nar ekşisi yapmak, hayatı kolaylaştıran pratik tekniklerle sanıldığından çok daha kolay… Bol katkı maddeli, karamelli, asit düzenleyicili, bol glikozlu bir şurup niteliğindeki hazır nar ekşisi sosunu satın almak yerine tabiî, sağlıklı ve güvenilir nar ekşisi rengi, kokusu, kıvamı ve tadıyla mükemmel bir şekilde mutfakta rahatlıkla elde edilebilir. "Evde nar ekşisi sosu nasıl yapılır?" diyenlere işte tabiî (doğal) nar ekşisi yapımı tarifi evde hazırlama usulü resimli olarak...

NAR-EKSISI-YAPIMI

Nar Ekşisi Tarifi Malzemeleri - Nar Ekşisi İçindekiler - Doğal Nar Ekşisi Nasıl Yapılır Malzemeler?

Üç kilo nar

Yarım çay kaşığı tuz

Narenciye sıkacağı, pres

NAR-EKSISI-YAPIMI

Evde Nar Ekşisi Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır? - Evde Nasıl Nar Ekşisi Yapılır? - Nar Eksisi Tarifi - Ev Yapımı Nar Ekşisi Nasıl Yapılır? Hatay

 1. Nar suyunun çıkarılması: Narlar yıkanır, bıçakla ortadan ikiye bölünür. Tercihen eldiven giyerek elle veya narenciye sıkacağı ile sıkılarak suları çıkarılır. İçerisine nar tanelerinin kaçması ihtimaline karşılık ince bir elek, tülbent veya süzgeçten geçirilerek suları posasından süzdürülür. Nar lekesi zorlayıcı olabileceğinden dikkatli olunması gerekir.
 2. Nar ekşisi nasıl koyulaştırılır? Ev yapımı nar ekşisi kıvamı nasıl olmalı? Buharlaştırma usulüyle yoğunlaşacaktır. Isıya dayanıklı geniş ve biraz derin bir tepsi veya cam kaba dikkatli bir şekilde dökülür. 150 dereceye ayarlı fırının orta rafına konulur. Bir saatten sonra ara sıra karıştırılarak suyu buharlaşıp kıvamlanıncaya kadar pişirilir. Biz yoğun ve pekmeze yakın akıcı kıvamı bir buçuk saatte elde ettik. Kullanılan narların miktarı ve cinsi, fırının ayarı, tepsinin büyüklüğü bu süreyi değiştirebilir. Karar vermek için sıcak olmayan bir tabağa bir miktar döküp, tabağı da yana eğerek akışkanlığı kontrol edilir. Fazla akışkansa bir süre daha fırında kalabilir. Akışkanlık tatlı narla yapıldığında ekşi narla yapılana göre daha az olur. Tencerede yapılmak istenirse nar suyunun asidinin yüksek olması sebebiyle mutlaka çelik tencerede kaynatılmalıdır. Diğer tür metaller asitle bir araya geldiğinde nar ekşisinin lezzeti değişir ve sağlık meseleleri hasıl olur.
 3. Köyde nar ekşisi yapımında tencerede nar ekşisi kaç saat kaynamalı? Nar ekşisi ne kadar kaynamalı? İstenen kıvam için umumiyetle üç - dört saat gibi bir süre ara ara karıştırılarak kaynatılır. Yoğun akışkan pekmez kıvamına gelince tuzu eklenerek bir kaç dakika daha kaynatıp ocak kapatılır. Lakin aşağıda temas edilen muhtemel sakıncaları dikkate alınmalıdır.
 4. Nar ekşisi yapılırken tuz atılır mı? Nar Ekşisine ne zaman tuz katılır mı? Tuzu ilave edilerek karıştırıldıktan sonra tepside ılınan nar ekşisi temiz ve kapaklı bir cam kavanoz veya şişeye aktarılarak buzdolabında muhafaza edilir. Elde edilen ev yapımı nar ekşisi miktarı nardan çıkan suya ve bu suyun pişme süresine bağlıdır.

NAR-EKSISI-YAPIMI

"Ev Yapımı Nar Ekşisi Tarifi, El Yapımı Nar Ekşisi Nasıl Yapılır Tarifi? Hakiki Nar Ekşisi Nasıl Olur?" Hususunda İlave Bilgiler ve Nar Ekşisi Yapımı Püf Noktaları

 1. Nar Ekşisi Hangi Nardan Yapılır? Tatlı Nardan Nar Ekşisi Yapılır mı? Tatlı Nar mı Ekşi Nar mı? Beyaz Nardan Nar Ekşisi Olurmu? Ekşi Nardan Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?Nar ekşisinin yapılışında kullanılan narlar elde edilmek istenen lezzete yönelik olmalıdır. İsminin işaret ettiği tat ve içinde kullanılmak istenilen yemekler ekşi olanlarını gerektirir. Bununla beraber piyasada satılan çoğu nar ekşisi markasında şekerli tat baskındır. Bu durumda salatasına nar pekmezi lezzeti ilave etmek isteyenler tatlı nardan nar ekşisi yapımını tercih edebilirler. Aslında keskin bir ekşilikten ve tatlılıktan uzak bir mayhoşluk, farklı tür narların karışımını gerektiren ekşimtırak bir lezzet ideal olabilir ki koca bir salata kâsesine bir çay kaşığı miktarı yeter.
 2. Suyun elde edilmesi: Zarlarından ayırmak için, nar suyunu pratik bir şekilde narenciye sıkacağından elde etmek yerine iki parçaya kesip, derin ve geniş bir kapta kabuk tarafına sert bir nesne ile vurarak taneleri çıkarmayı ve katı meyve sıkacağı kullanmayı tercih etmedik. Nispeten zor ve zaman alan bir usul olması yanında, pişirilme öncesi süzüldüğünden, beyaz zarlardan ve çekirdeklerden sanıldığı çapta bir acılık gelmemesi ve şifalı özünün bir kısmının da burada saklı olması tercihimize tesir etmiştir. Tanelerin çıkarılması tercih edilirse mutfak robotundan geçirilip iyice ezilerek süzgece alınıp ele bastırılarak posaları suyundan ayrılabilir.
 3. Neden fırın? Nar ekşisi tekrar kaynatılırmı? Fırında yapılması daha kısa süre ve daha mesafeli şekilde ısıya maruz kalınması sebebiyle daha sağlıklı ve nar tadını daha fazla veren, nar suyu rengini de koruyan bir nar ekşisi elde edilmesi gayesine yöneliktir. Çünkü çelik veya seramik tencerede kaynatılarak istenen kıvama gelinmesi çok daha uzun süre gerektirebilir. Biz "Fırında nar ekşisi nasıl yapılır?" hususunu izah ettik, ancak ev yapımı nar ekşisi tarifi ocakta da yapılabilir. İsteyenler geniş bir tencerede ara sıra karıştırıp üzerinde oluşan köpüklerini kevgirle alarak kıvamına gelene kadar kısık ateşte kaynatabilir.
 4. Geleneksel nar ekşisi nasıl yapılır evde? Odun ateşinde nar ekşisi nasıl yapılır Hatay? Cin narı ekşisi: Geleneksel nar ekşisi yapılışı tarifinde Antakya deli cin narı taneleri çizme ile çiğnenerek nar suları elde edilip kıvam alana kadar odun ateşinde saatlerce pişer, üzeri örtülüp birkaç gün güneşte bekletilir. Bazıları metal değmemesi için toprak kapta tahta kaşıkla karıştırarak yapmayı tercih eder. Bu imkanların olmadığı yerlerde geleneksel usulde önce nar taneleri ayıklanır, sıkılıp suyu elde edilir. Tülbentle birkaç defa süzülen narın suyu bilahare bakır tencerelerde saatlerce kıvamlanana değin kaynatılır.
 5. Nar Ekşisine Tuz konur mu? Nar Ekşisinde Tuz Şart mı? Nar ekşisine tuz eklenmezse mayalanma gelişecektir. Bununla beraber nar ekşisi ev yapımı olarak hazırlandığında yeterince katı olursa dayanıklılığı da yükseleceğinden mayalanmayı engelleme maksadıyla tuz katmaya gerek kalmayabilir.
 6. Nar Ekşisi İle Nar Ekşisi Sosu Arasındaki Fark, Nar Ekşisi Sosu İçindekiler: Mayhoş ve ekşimtırak bir tadı olan gerçek nar ekşisi sosunda görüldüğü gibi nardan başka bir şey bulunmaz, belki çok az tuz... Fakat piyasada nar ekşisi sosu olarak satılan gerçek nar ekşisi değildir. Gerçek nar ekşisi ile nar ekşisi sosu arasında çok büyük fark bulunmaktadır. Nar ekşisi sosu tatlı iken nar ekşisi daha yoğun ve adı gibi ekşidir. Doğal ev yapımı nar ekşilerine şeker eklenmez. Lakin piyasada satılan nar ekşisi sosları rafine şeker ihtiva eder. Ticari nar ekşisi sosu içindekilere bakıldığında glikoz şurubu, nar suyu konsantresi (%30), asitlik düzenleyici sitrik asit, su, renklendirici karamel, koruyucu sodyum benzoat gibi maddeler bu soslarda yer almaktadır. Diyet yapanların salata ağırlık beslenmeyi tercih edeceklerse kullanacakları nar ekşisinin şeker ilavesiz olmasına dikkat etmeleri gerekir.
 7. Nar Ekşisi Yerine Ne Kullanılır Bazı yemek ve salatalarda sumak ekşisi, değişik baharat karışımları kullanılabilir.
 8. Nar ekşisi nasıl yapılır fabrika Otomatik çalışan makinelerle oldukça seri bir üretim yapılabilmektedir. Hatay'ın nar ekşisi meşhurdur. Gaziantep, Hatay nar ekşisi fabrikaları mamulleri tanınmıştır. Adana Bücürük Gıda nar ekşilerini %100 nar suyundan ürettiğini ifade ediyor. 1 kg. nar ekşisi için ortalama 11kg. Hicaz nar, 11 kg. yabani nar karışımı ile toplam 22 kg. narı geleneksel olarak odun ateşinde kaynatarak elde ettiğini beyan ediyor.
 9. Nar Ekşili Salata Tarifleri: İkramlık Salata Tarifleri grubunda yer alan pek çok salata tarifinde nar ekşisi kullanılabilmektedir. Misal olarak 🥗ARPA ŞEHRİYELİ SALATA🥣, 🥗BOSTANA SALATASI (Şanlıurfa), 🥗GAVURDAĞI⛰️ SALATASI TARİFİ (Gaziantep), 🥗BABAGANNUŞ SALATASI (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay), 🥗ANTEP SALATASI TARİFİ incelenebilir.
 10. Nar Ekşili Salata Sosu Tarifi: Nar ekşili sos tarifi çok farklı şekillerde yapılır. Güzel bir nar eksisi sosu tarifi şöyle olabilir: Bir kâsede limon suyu, iki – üç yemek kaşığı sızma zeytinyağı, bir tatlı kaşığı nar ekşisi ve bir çay kaşığını ucu kadar tuz karıştırılarak sos hazırlanır, salata malzemelerinin üzerine gezdirilir. Arzu edilen karabiber, kırmızı pul biber, kimyon, kekik, nane gibi baharatlar sosa karıştırılabilir. Karıştırma işi bir kavanozun içinde çalkalama ile de yapılabilir. Daha çok balık ve et yemekleri ile önerilen sarımsaklı nar ekşili sosta nar ekşisi rendelenmiş sarımsaklar ve tuz karıştırılarak elde edilir.
 11. Nar ekşisi ile neler yapılır? Nar Ekşili Tarifler Nar ekşisi tatlılara, ETSİZ ÇİĞ KÖFTE (Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep), 🍆BALCAN DOĞRAMA (Patlıcan Doğrama, Gaziantep), 🧅SOĞAN KEBABI (Gaziantep) gibi etli yemeklere ilave edilir.
 12. Nar Ekşisi Kullanımı Nasıl Olmalı ve Nar Ekşisi Nasıl Saklanır? Ekşi nardan elde edilen nar ekşisinin en iyisi olduğu söylenir. Güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Buzdolabında saklanabilirse de taze iken akışkan olan saf nar ekşisi zamanla suyunu kaybederek daha da yoğun hale gelir ki bu durumda şişeden akmazı zorlaşır. Nar ekşisinin Faydalarından yararlanmak için taze iken kullanılmalı, bu tazeliği korumak için ışık almayan loş ve serin bir yerde kapağı çok iyi kapalı olarak saklanmalıdır. Mümkünse az miktarlarda çok küçük cam kavanozlarda muhafaza edilmeli ki kısa süren havayla temas süresinde nar ekşisi kullanılıp bitmiş olacak ve yeni kavanoza sıra gelecektir. Bazen “Nar ekşisi bozulur mu? Nar ekşisinin bozulduğu nasıl anlaşılır?” şeklinde sualler gelir. Yılları geçen saklanma sürelerinde bile tabii nar ekşisinin bozulduğuna şahit olmadık. Bozulmuş nar ekşisi nasıl olur? Umulan tat, renk ve kokudan uzaklaşıyorsa, yani bozuluyorsa saf olmadığı anlaşılabilir.
 13. Nar pekmezi ne demek? Nar pekmezi nasıl yapılır? Nar pekmezi ile nar ekşisi arasındaki fark Nar ekşisi ve nar pekmezinin arasındaki tek fark kullanılan narın ekşi ve tatlı olması ile alakalıdır. Farklılık kıvam seviyesinde değildir. Pekmezden umulan lezzet, tatlı olmasıdır. Eğer ki nar ekşisi olarak tatlı bir nar ürün ortaya konuyorsa, ona nar pekmezi demek daha doğru olur. Bu durumda nar pekmezi diğer adı nar ekşisi olur. Orjinal Nar Ekşisi Nasıl Anlaşılır? Gerçek nar ekşisi nasıl anlaşılır? Nar ekşisinin doğal olduğu nasıl anlaşılır? dendiğinde piyasada bulunan %10 - %30 aralığında gerçek nar ihtiva eden glikoz şuruplarına göre hakiki nar ekşileri daha yoğun kıvamdadır. Lakin çok koyu kıvam için erik suyu gibi bazı ilavelerle hile yapılabilmektedir. Diğer taraftan fazla kaynatılarak ileri derecede katılaşan hakiki nar ekşilerinin de sağlığa çok uygun olmayabileceği aşağıdaki açıklamadan da anlaşılabilir. 1 Litre Nar Ekşisi kaç kg narla elde edilir? 1 kilo nar ekşisi kaç kilo nardan yapılır? 1 litre nar ekşisi kaç kg nardan çıkar? Kaç kilo nardan 1 kilo nar ekşisi çıkar? Nar ekşisinin kıvamına ve narın kalitesine göre on – on beş kilo nardan elde edilebilir. "1 kilo nar ekşisi kaç kilo nardan çıkar?" derken seçilen narlar ekşi ve büyük narlar olmalıdır. 5 kilo nardan ne kadar nar ekşisi çıkar? 5 kg kabuklu nardan, tanesine ve kaynama süresine bağlı olarak değişecek şekilde takriben 300-350 ml nar ekşisi çıkar. 1 litre nar ekşisi kaç kg nardan çıkar? 15 kilo civarında nar gerekebilir. Bu durumda ucuz fiyatlı olanlardan uzak durulmalıdır. 100 kg nardan kaç kilo nar ekşisi çıkar? 6-7 litre arasında olabilir.  "1 kilo nar ekşisi kaç Litre?" olduğunu bilenler yorumlarda yazabilir.
 14. Nar ekşisi neden katılaşır? Yaygın kanaatin aksine çok koyu kıvam, nar ekşisinde iyi bir vasıf değildir. Aksine, koyu kıvam, o nar ekşisinin artık sağlığa zararlı hale geldiğinin bir emaresidir. Kıvamdaki kalınlık, nar ekşisinde kullanılan narın yoğunluğunu değil, şekerin karamelize olduğunu gösterir. Nar ekşisi ne kadar sürede bozulur? Hazır mamullerin raf ömrü 2 yıldır.
 15. Nar ekşisi ne zaman yapılır? Nar ekşisi hangi ayda yapılır? Eylül - Kasım ayları arasında daha çok yapılır.
 16. Tatlılar için nar sosu nasıl yapılıyor? Bir adet orta boy nar sıkılıp bir su bardağı kadar nar suyu elde edilir. Nar suyunu derin bir tavaya veya bir sos tenceresine alınır. Bir yemek kaşığı buğday veya mısır nişastası ilave edilerek topaklanması giderilene dek karıştırılır. Yarım çay bardağı toz şeker ve (tadına bakılarak ve narın tatlılık seviyesi dikkate alınarak değiştirilebilir) üç damla limon suyu ilave edilip karıştırılır. Kısık ateşte devamlı karıştırılarak hedeflenen kıvama dek pişirilir. Soğuyunca sütlü tatlılarda, cheesecakelerde, yeterince koyu ise bazı pastalarda meyve sosu olarak kullanılacak nar sosu kahvaltılar için de bir çeşni olabilir. Birkaç gün buzdolabında muhafaza edilebilen ve durdukça kıvamlanan sos kullanılmadan evvel çırpılır.
 17. Rüyada Nar Ekşisi Yapmak Rüyada nar ekşisi yapmak hayırlı neticelere ulaştıracak yollara girileceğine; evine ve işyerine bolluk ve bereket hakim olacağına; daima geçimini sağlamanın bir yolunun bulunacağına; her teşebbüsünde çok daha fazla hayırlı ve bol kazançlar sağlayacağına işaret eder. Kişi olarak çok büyük sevinç ve büyük bir mutluluk yaşayacağına; anlayışlı, hoşgörülü ve düşünceli bir kişi olunacağına, kendisini daha önce hiç hissetmediği kadar rahat ve hafif hissedeceğine delalet olabilir. Rüyalar ve yorumları hakkında ilave bilgi için: Ev Yapımı Vişne Suyu Tarifi, Nasıl yapılır?🥤🍹
 18. Nar Reçeli Nasıl Yapılır? Nar Reçeli Tarifi, Nasıl Yapılır?
 19. Pekmez, Nar Ekşisi Kaynatma ve HMF Nar eksisinin faydaları ve zararları araştırılırken beklenmedik bir yerden problem çıkabilir. Pekmez, sütteki kalsiyumun tam üç katı kalsiyuma sahip, kemik erimesi ve benzer hastalıklar için ideal bir gıdadır. Lakin pekmez kanserojen olabilir mi? "HMF" olarak kısaltılan "hidroksi metil furfural" isimli bir maddenin kanserojen ve genotoksik (genleri bozan) olduğu düşünülüyor. Türk Gıda Kodeksi olası HMF miktarı için sınırlama getirmiş durumda. Geleneksel olarak üretilen pekmezlerde bilinçsiz yapılan aşırı yüksek sıcaklıklarda birçok hastalığın ortaya çıkışını tetikleyebilen serbest radikaller hasıl olur. HMF, yüksekse, diğer istenmeyen bileşikler de yüksek nispette oluşmuştur. Pekmezlerde, izin verilen HMF seviyesi sıvı pekmezde en fazla 75 mg/kg, katı pekmezde ise 100 mg/kg olarak Türk Gıda Kodeksi Üzüm Pekmezi Tebliği tarafından tespit edilmiştir. Bu sınırın aşılmaması gerekir ki Gıda Kontrol Müdürlükleri sanayi tipi mamullerde bunun kontrolünü yaparlar. Köy, kasaba gibi yerlerde pekmez üretimi ananevi usullerle yapılır. Burada düşük sıcaklıklarda uzun süre yapılan ısıtmalarda HMF seviyesi düşük olurken, kısa sürede ürün imali için yüksek sıcaklıklarda ısıtılan pekmez üretimlerinde yüksek HMF değerlerine ulaşılmaktadır. HMF'si düşük üretim yapılma usulü ise vakum altında yapılan pekmez üretimidir. Bu teknikte, vakum uygulaması ile HMF çok düşük seviyelerde kalır. Önerilen usul de budur.
  Güneşte Nar Ekşisi Yapımı: Ayrıca gün pekmezi tekniğiyle, yani güneşte buharlaştırma usulünde nar suyu uzun süreler yüksek ısıya maruz kalmadan, pekmez ve nar ekşisine dönüştürülebilir. HMF, sadece pekmezde değil, üretimleri doğru yapılmayan bal, reçel gibi karbonhidrat bakımından zengin mamullerde de meseledir. Ayrıca ürün ışık altında depolanırsa HMF yükselirken, doğrudan gün ışığına maruz kalmayan ortamlarda depolanırsa HMF düşüş gösterebilmektedir. Yani burada üretim ve depolama şartları beraber ele alınmalıdır. Pekmezin kendisiyle ilgili mesele, doğru üretim kullanılmasıyla ortadan kalkmaktadır. Pekmezin kapağını açtıktan sonra kullanım sonrası hava ile irtibatının kesilip buzdolabında tutulması gerekir. Eğer donarsa benmari usulü ile 70 derece ısıyı geçmeden çözülebilir. Pekmez gibi şekerli ve karbonhidratlı gıdaları yüksek ısıda pişirmemek faydalı olabilir. Bu da kek ve pastaların da en düşük ısıda hazırlanması gerektiği manasına gelir. Pekmez almadan önce tadına bakılmalıdır. Bilhassa pekmezde ve reçelde aşırı yanmış bir tat varsa HMF oranı büyük bir ihtimalle yüksektir ki alınmamalıdır. Bu durumda “Nar ekşisi koyu olursa ne yapılır? Koyu nar ekşisi nasıl sulandırılır? Nar ekşisi çok koyu oldu ne yapmalıyım? Koyulaşan nar ekşisi nasıl açılır?” diye sormaya gerek yok. Çünkü aşırı bir katılığa ulaşmışsa sağlığa aykırı hale de gelmiş olabilir. Sağlıklı nar ekşisi yeterli bir akışkanlığa sahip olmalıdır. Yukarıdaki tarif HFM’ye yol açar mı? Tedbiren fırın ısısı olabilen en aza getirip risk azaltılabilir.
 20. Nar ekşisi hangi yöreye ait? Nerenin nar ekşisi meşhur? Piyasadaki En İyi Nar Ekşisi Nerede? Mersin nar ekşisi Hatay nar ekşisi, Mersin nar ekşisi (Mersin Silifke Bölgesi Keben narından), Antep Oğuzeli nar ekşisi, Adana Nar Ekşisi kaliteleri ile tanınmıştır. Adana nar ekşisi imal usulü de ezme, süzme ve kaynatma yoluyladır. Tek tek elle toplanan narlar açılıp kısa tahta parçaları ile dövülerek tanelerine ayrılır. Sonra, taneleri küçük çuvallara boşaltılıp tekneler içinde ezilir ve büyük kazanlarda ağır odun ateşinde nar ekşisine dönmesi için karıştırılır. Nihayet soğumaya ve dinlenmeye bırakılır. Nar ekşisi fiyatları yapımına, kalitesine göre çok farklı olabilmektedir. Öyleyse doğal nar ekşisi kaç lira? 2020 Ekim ayı itibariyle, Adana Nar Ekşisi Fiyatı, miktarına göre değişecek şekilde 25 TL/kg - 40 TL/kg arasındadır. En iyi nar ekşisi nereye ait bilinse de "En iyi Adana nar ekşisi, En iyi Hatay nar ekşisi" gibi suallerin cevabı kişiden kişiye değişir. Katkısız nar ekşisi rahat bulunabilse de "Organik Nar Ekşisi" iddiasının belgelenmesi gerekir. İlaçsız, kimyevi gübresiz üretilen narlardan imal edilen nar ekşileri en iyileri olabilir. Tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.
 21. Nar Ekşisi Markaları: Onlarca markanın yüzlerce modeli bulunan piyasadaki en iyi nar ekşisi hangisidir? Bu suale cevap vermek çok kolay değil. Lakin Aralık 2020 itibariyle Akakçe'de alışverişçilerin en çok satın aldığı üç nar ekşisi markası şunlardır: Nar Ekşisi, Kemal Kukrer Nar Eksisi, Tarım Kredi Birlik Doğal Katkısız, Efendioğlu Ev Yapımı. gulsan nar eksisi sosu 250 ml 15.5TL. Bir Kayseri firması olan Gülsan Gıdanın nar eksisi gulsan nar eksisi pomegranate concentrate namıyla yurtdışında da satılmaktadır. Khasiat jus delima gulsan nar eksisi Endonezya'da satılmaktadır. Bim'de nar ekşisi fiyatı 2020 itibariyle %100 Nar Ekşisi 10,95 TL olarak satılmıştı. Nar ekşisi fiyatı ne kadar? Nar Eksisi Fiyat Ortalama Nar Ekşisi fiyatı ise 50 TL. (Akakçe) Nar ekşisi ve Nar Ekşisi Sosu: İlave bir kelime neleri değiştirir? Mesela bir nar ekşisi sosu markasının içindekiler olarak verdiği liste şudur: Nar suyu(%50), glikoz şurubu, asitlik düzenleyici (sitrik asit), renklendirici (alerji yapabilecek amonyum sülfit karamel), koruyucu (potasyum sorbat). Piyasada nar eksisi araştırması yapılırken içindekiler kısmı dikkatle okunmalıdır. Nar ekşisinin raf ömrü ne kadardır? Nar ekşili sos güneş görmeyen serin ortamlarda saklanırsa raf ömrü 2 senedir.
 22. Nar ekşisi İngilizce, Nar eksisi in English Pomegranate syrup, dib roman, pomegranate nar eksisi sosu Nar eksisi fransizca: Sirop de grenade Nar eksisi deutsch: Granatapfelsirup nar eksisi
 23. Nar nasıl seçilir? Ekşi nar nasıl anlaşılır? Tatlı nar nasıl anlaşılır? Mevsim, renk, koku, sertlik ve ağırlık gibi ipuçları nar seçiminde faydalıdır. Kasım, aralık ve ocak aylarında piyasalarda taze, sulu ve tamamen olgun meyveler seçilir.
  1) Şekil: Narın şekli işarettir. Henüz olgunlaşmamış narlar elma gibi yuvarlak bir şekildeyken olgunlaşmış narlarda tanelerin içi meyve suyu ile dolacağından diğer taneler birbirlerine baskı yapar ve narın şekli değişir. Olgun nar köşeleri belirginleşecek tarzda yuvarlaktan çok kareye benzer. Tamamen yuvarlaksa, çıkıntılar yoksa olgunlaşmamıştır, alınmamalıdır.
  2) Koku: Kesilmemişse ve çatlama yoksa koku da olmaz. Koku varsa darbe görmüş, çürüme başlamıştır. Uygunsuz şartlarda depolandığı için gelen yabancı bir koku da olabilir.
  3) Pürüz: Olgun bir narın bir başka vasfı da hoş ve hafif fark edilebilir bir pürüzlülüktür. Pürüzsüz parlak kabuk olgunlaşmamışlık işaretidir. Dış pürüzlülük, meyvenin yeterince şeker topladığını ve tam olgunluk zamanında toplandığını gösterir. Tamamen olgunlaştığında en sulu ve en tatlı durumundadır. İdeal nar, pürüzsüz değildir; ancak kıvrımları, kuru ve yoğun çatlakları da yoktur. Çatlamış nar yenir mı? Çatlak numuneler tehlikelidir, çünkü havanın tesiri altında sıklıkla fermantasyon gelişir.
  4) Sertlik: Sertlik seviyesi de mühimdir. Hafif bir sıkıştırmayla, yoğun taneciklerin sıraları hissedilir. Kabuk da güçlüdür, bir tırnakla sıkılmaz. Yumuşak bir yer çürümüşlük işaretidir. Olgunluk sonrası uzun süre bekleyen meyve kurur, et suyunu kaybeder.
  5) Renk: Renginin koyu olması da olgunluk işaretidir. Olgunlarda tepedeki taç, kabuğun renginde ve ayrı ayrı açıktır. Kaliteli bir mahsulde bu tacın yeşil veya odunsu olmaması gerekir. Kabukta ana tondan farklı noktalar varsa alınmaz.
  6) Ağırlık: Büyük narlarda taze ve sulu taneler bulunur. Tam olarak aynı boyda iki meyve arasında, daha ağır olanı seçilir. Ağırlık, sulu olduğunu, şekerli madde biriktirdiğini gösterir. Kurumuş olanlar bir miktar meyve suyu kaybettiğinden, diğer bazıları da olgunlaşıp içinin meyve suyu ile dolması için yeterince dalında beklemediğinden daha hafiftir.
  7) Ses: Bazı nar uzmanları narı sesle seçerler. Hafifçe tıklanarak meyvenin verdiği sesi dinlendiğinde en yüksek şeker seviyesine ulaşmış ve meyve suyuyla dolu, yüksek kaliteli örneklerin özel bir zil sesi çıkardığı iddia edilmektedir. Metal bir nesneye yapılan hafif darbeden sonra meydana gelen zil sesiyle karşılaştırılır. Kuru veya olgunlaşmamış meyvelerin çıkardığı ses farklıdır.
  Hülasa, kabukta hasar veya öne çıkan farklı renkteki lekeler, soyulmuş yerler veya çatlaklar, parlak pürüzsüzlük, fazla yuvarlaklık, hafiflik, yumuşaklık, koku, alınmaması gerektiğine farklı işaretlerdir.
 24. Nar Ekşisi Nasıl İçilir? Nar ekşisi sadece yemeklerde kullanılır sanılsa da sulandırıldığında nar suyu olarak da içmek mümkündür. Meyve suyu halinde içmek için serin bir yerde saklanan nar ekşisi bire dört veya bire beş nispetinde soğuk su ilave edilerek sulandırılabilir. Bu suretle nar ekşisi yaz aylarında serinletici ve sağlıklı bir meyve suyu olarak içilebilir. Kış mevsiminde de sulandırılan nar ekşisi ile vücut direncinizi artıracak nefis bir içecek elde edilebilir.
 25. Nar Neden Çatlar? Nar neden açılır? Narın Çatlamaması İçin Ne Yapılmalı? Nar Çatlaması Nasıl Önlenir? Narda meyve çatlaması umumiyetle olgunluk aşamasında ortaya çıkar ve olgunlaşma ilerledikçe çatlamış meyve miktarı da artar. Bu sebeple yüksek miktarda verim kaybı olabilir, hatta meyve çatlaması neticesinde ürünün yarısı bile kaybedilebilir. Meyve çatlaması, kabuğun iç gelişme basıncına dayanamayıp ani şekilde yırtılması ile oluşmaktadır. Nar ağacında nar neden çatlar? Ne Yapılabilir?
  Düzenli ve Yeterli Sulama: Nar Antep fıstığı ile beraber sıcağa ve kurağa en çok dayanan bitkiler olmasına rağmen yazları düzenli sulama ister. Eksik veya aşırı sulama veya düzensiz sulamalarda meyve kabuğunda çatlamalar olur. Her ne kadar kurağa dayanıklı bir bitki olsa da uzun süre yapılmayan sulama sonrasında yapılan sulamalar danelerin iç basıncını artıracağından kabukta çatlamalar olur. 7-10 gün aralıklarla düzenli, kafi sulama yapılmalı. Meyvelerin son olgunlaşma döneminde hasattan 10-15 gün önce çatlamaların olmaması için sulamaya son verilmelidir.
  Çatlamaya Dayanıklı Çeşitler Seçilmeli; Nar yetiştiriciliğinde çeşit seçimi çok mühimdir. Meyve çatlamalarına dayanıklı veya erkenci çeşit seçilmeli. Çeşitlerin o bölgeye adapte olmuş, o yörenin iklimine uygun, hastalıklara dayanıklı, verimi iyi çatlamaya ve taşımaya dayanıklı çeşitler kullanılmalı.
  Meyveler Güneş Işığından Korunmalı; Olgunluk zamanında özellikle koyu renkli nar meyvelerinde gün boyu aşırı ışıklanma nedeniyle meyvenin güneşe bakan kabuk yüzeyi yanmaktadır. Bu bölge tamamen siyah bir renk aldıktan sonra zamanla üzerinde küçük çatlaklar oluşturmaktadır. Güneş yanıklığını önlemek için kağıtla, poşetle meyveleri kapatarak güneşin aşırı ve olumsuz etkisinden meyveleri korumak gerekiyor.
  Aşırı Azot Gübrelemesinden Kaçınılmalı; Gübre kullanımlarında toprak-yaprak analizleri ile ağaç durumuna ilişkin bilgiye sahip olunmalıdır. Bununla birlikte; azotun nar sürgünlerinin gelişiminde ve meyve iriliği-kalitesi açısından önemli bir besin maddesi olduğu unutulmamalıdır. Azotlu gübreler; erken ilkbahar ve yaz aylarında olmak üzere iki ayrı dönemde verilmelidir. Gübre miktarının 2/3'lük kısmı ilk uygulamada, kalan 1/3'lük bölümü de ikinci uygulamada ve ağaçların taç iz düşümüne bırakılır. Narda azot gübreleme sonrası ağaç hemen sulanmalı veya sulama yapılmayacaksa bile gübre çapayla uygun bir biçimde toprağa karıştırılmalıdır.
  Sert Budamanın Yapılmaması Gerekir; Narda şekil budaması ilk 2 - 3 sene içinde ağaçlar verime yatmadan önce yapılmalıdır. Meyve vermeye başlayan dallarda uç alma işlemi yapılmamalıdır. Hiçbir şekilde budanmayan nar ağacının gelişimi hızlı olur lakin meyveye yatması gecikir.
  Hasadın Geciktirilmemesi; Ülkemizin güney kuşağında Nisan, daha ılıman bölgelerinde ise mayısta başlayan çiçeklenme; haziran ayında da sürer. Çiçeklenme döneminin uzunluğu, hasadın 2-3 defada yapılmasını gerektirir. Şayet; tüm meyvelerin aynı anda olgunlaşmasını bekleyip ardından derim yapılırsa ilk çiçeklenme periyoduna ait meyvelerde çatlama meydana gelebilir. İlk çiçeklenme döneminde oluşan meyveler en iri meyveler olduğu için meyve çatlaması sonucu en kaliteli meyvelerde kayıp olacaktır. İşte buna mani olmak için derim birkaç kerede yapılmalıdır. Hasat sonbahar erken donlarından ve yağışlardan önce bitirilmeli ve meyveler üzerinde 1-2 mm uzunluğunda sap kalacak biçimde makasla yapılmalıdır. Bilhassa hasat sırasında meyvelerin yere düşürmekten ve darbelerden korunması meyve çürümesini önleyeceğinden dolayı kaliteyi yükseltir.

NAR-EKSISI-YAPIMINAR-EKSISI-YAPIMI

Hakiki Nar Ekşisi Faydaları - Nar Pekmezi Faydaları - Nar Ekşisi Faydası - Narın Faydaları Nelerdir? - Nar Eksisinin Faydalari Ve Zararlari - Nar pekmezi ne işe yarar?

 1. Nar Ekşisi Faydaları, Narın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nar antioksidan, C vitamini, potasyum ve bitki kaynaklı östrojen ihtiva eder. Kanser, kalp, tansiyon, cilt rahatsızlıklarına, ağız yaralarına, diş eti kanamalarına, sindirim sistemi ve mide problemlerine karşı faydalı olduğuna, süt arttırıcı, menopoz sıkıntılarını hafifletici ve bağışıklık sisteminin güçlendirici tesir yaptığına inanılır. Narın yan etkileri nelerdir? Ancak yüksek kalori ve karbonhidrat nedeniyle kan şekeri düzensizliği yaşayanların ve diyet yapanların kullanımlarında ölçülü olmaları önerilir. Ayrıca alerjik hassasiyeti olanlarda dikkatli olmalıdır. Narın çekirdeği zararlı mıdır? Narın çekirdekleri yenir mi? Nar çekirdeklerinde bir çok sağlığa (kanser, kolesterol, tansiyon, yaşlılık, menopoz, stres gibi hususlarda) faydalı madde olduğu ifade ediliyor. Bununlar beraber kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin kullandıkları ilaçların tesirini değiştirebilir. Nar çekirdeğinin normalde kalp sağlığına faydalı olması beklense de ilaçlar alındıktan en az 4-6 saat sonra kullanılması önerilir. Ayrıca aşırı yenmesi bağırsak problemlerine ve hıçkırığa yol açabilir.
 2. Bağışıklık Sistemi Nar pekmezi, bağışıklık sistemi için faydalı olan C vitamini başta olmak üzere antioksidanlar ihtiva eder. Yiyecekler sindirildiğinde, serbest radikal denilen moleküllerin oluştuğu oksidasyon adı verilen bir durum gerçekleşir. Serbest radikaller, doku hasarına yol açabilen ve kalp hastalığı veya kanser gibi hastalıklara sebep olabilen maddelerdir. Antioksidanlar, hücreleri bu serbest radikallerin zararlı tesirlerine karşı muhafaza ederek bağışıklık sistemine yardımcı olur.
 3. Düşük Kolesterol, Nar kolesterole iyi gelir mi? Nar suyu, damarlardaki kolesterol birikimine mani olabilir veya yavaşlatabilir. (Kaynak1) Kolesterol birikmesi, arterlerin sertleşmesine ve daralmasına yol açar. Bu, kalp hastalığı ve diğer birçok rahatsızlığın önde gelen sebebidir. Polifenoller gibi antioksidanlar, kolesterol birikmesine yol açan düşük yoğunluklu lipoproteinleri azaltabilir. Nar, çoğu meyveden daha yüksek miktarda polifenol antioksidan ihtiva eder.
 4. B vitamini Nar pekmezinde B1, B3, B5 ve B6 dahil olmak üzere birçok B vitamini bulunur. B1 vitamini veya tiamin, vücudunuzun enerji üretmesine; kaslara, kalp damar ve sinir sistemlerine destek veren enzimlere yardımcı olur. (Kaynak2) B3 Vitamini cildin, sinir ve sindirim sisteminin sağlığını ve canlılığını korumaya katkı sağlar. B6 Vitamini veya piridoksin, vücudun tükettiği proteinleri parçalamasına yardımcı olur ve vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerin sağlığını korur.
 5. Nar ekşisi kilo aldırır mı? Yoğurt nar ekşisi faydaları Saf ve gerçek bir nar ekşisi bir yemek kaşığında takriben 30 kalori ihtiva eder. Ölçülü kullanılması halinde nar eksisi kalorisinin zararsız olması beklenir. İyi bir sütten yapılmış ev yapımı yoğurt hakiki bir nar ekşisi ile karıştırılıp yense ilave fayda sağlar mı? Zayıflatır mı? Neden olmasın? Lakin bu hususta ilmi delillerden ziyade şahsi tecrübeler ifade edilmektedir. Bu kürü tatbik edenler yaşadıklarını yorumlarda paylaşabilir.

Nar Suyu Nasıl Yapılır ve Saklanır?

Nar Suyu Nasıl Yapılır?

 • Evde nar suyu nasıl çıkarılır? Narın suyunu çıkarmanın bir çok usulü bulunur. Katı meyve sıkacağı veya limon sıkacağı kullanmak; nar tanelerini blenderden veya süzgeçten geçirmek narı sıkıp suyunu çıkarma yollarıdır. Narın beyaz kısımlarının verebileceği acılık seviyesi mühim görülüyorsa; narın kırmızı taneleri ayıklanır, taneler süzgece alınıp parmakla bastırılıp suyu çıkarılır. Beyaz kısımlarının verebileceği acılık mühim görülmezse, bu kısımların şifalı olduğuna inanılıyorsa veya bu tarz ayıklamaya üşeniliyorsa nar ortadan ikiye kesilip meyve sıkacağında sıkılarak suyu çıkarılır.

Nar suyu nasıl muhafaza edilir?

 • Buzlukta dondurma Nar suyunu kağıt veya plastik bardaklarda buzlukta dondurarak bilahare bu bardakları buzdolabı poşetine koyup, ağzı bağlanarak yine buzlukta saklamak çok sağlıklı bir usul olmayabilir. Plastik malzeme ilse sıcak gıdanın bir arada olması gibi, plastikle beraber donan gıdaya bazı maddelerin geçebileceği yolunda ikazlar vardır. Buzluğa dayanıklı kaplarda muhafaza etmek belki daha isabetli olabilir.
 • Nar suyu konsantresi nedir? Narı sıkılıp, süzgeçten geçirilip bir tencereye alınır. Üç su bardağı nar suyuna yarım limonun suyu ilave edilip yarım saat kadar kaynatılır. Kavanozlar sıcak sudan geçirilip steril hale getirilir. Sıcak halde kavanozlara doldurulup, kapağını kapatılır. Ters çevrilip bir gün bekletilir.
 • Maden suyu şişelerinde saklama Nar suyu huni ile soda şişelerine doldurulup, internetten kolayca satın alınabilen maden suyu şişesi kapatma makinesi ile kapakları kapatılır. Maden suyu şişelerini kapattıktan sonra bulaşık makinesinde yüksek derecede yıkanması tavsiye edilse de tencerede kaynatmak daha makul görünüyor.
 • Nar suyu kaç günde bozulur? Nar taneleri hava geçirmeyen bir kapta dondurulup bir yıl kadar korunabilse de taze nar suyu buzdolabında iki - üç günde bozulabilir.

Nar ve Nar Ekşisi Tarihi

 1. Nar Ekşisi Tarihi Antik çağın mühim yazarlarından Herodotos, 7. Kitap, 41 no.’lu bölümde Greko-Pers Savaşları esnasında Pers askerlerinin, uçlarında altın ve gümüş nar olan mızraklar taşıdıklarından bahseder. Türkiye’de, M.Ö.14. asra tarihlenen Uluburun Batığı’nın yükünde çok sayıda narın olması, Akdeniz’de o devirlerde ticaretinin yapıldığını göstermesi bakımından değerlidir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde Urfa’daki narlardan şöyle söz eder: “…Yiyecek ve içeceğinden narı meşhurdur. Bu şehrin Harran tarafından Halil nehrinin iki yanı baştanbaşa bağ ve bahçe olduğundan yazın ve kışın sebzesi boldur. İç kalenin arkasındaki damlacık dağının üzeri de bahçeliktir. Buradaki narların her biri bir okka ve bazen beş yüz dirhem gelip insan kellesi kadar olur… Gerçi Maraş’ta da nar çok olur. Hatta fırınlarda kurutup başka ülkelere de gönderirler. Fakat bu Urfa narı her tarafta makbuldür.
 2. Kur'ân'da Nar Nar, Kur'ân'da üç yerde geçer: En'âm, 99; En'âm, 141; Rahmân, 68.
YukarıYukarı