mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE NAR EKŞİSİ YAPIMI TARİFİ

Evde nar ekşisi nasıl yapılır? Nar Ekşisi nedir? Nar ekşisi nerelerde kullanılır? Nar eksisi nar suyunun içindeki şekerin karamelize olmasını temin edip suyunun buharlaştırılması ile elde edilen bir sostur. Mayhoş tatlı lezzetiyle salata ve çorbalarda; et, tavuk ve balık terbiyelemede; kısırda; çiğ köftede; dolmalarda; taze meyve salatalarında, zeytinyağlı yemeklerde, bazı soğuk içeceklerde tat arttırıcı olarak kullanılan nar ekşisinin yapılışı gözünüzü korkutmasın!

Siz! Kolaylezzet takipçileri! Siz ki hakiki salep hazırlamanın, kruvasan yapımının, su böreğinin, Arnavut böreğinin, analı kızlı yemeğinin ve maklubenin üstesinden gelmişsiniz bir nar ekşisi yapmaktan mı çekineceksiniz! Zaten bu iş, hayatı kolaylaştıran pratik tekniklerle sanıldığından çok daha kolay… Bol katkı maddeli, karamelli, asit düzenleyicili, bol glikozlu bir şurup niteliğindeki hazır nar ekşisi sosunu satın almak yerine tabiî, sağlıklı ve güvenilir nar ekşisi rengi, kokusu, kıvamı ve tadıyla mükemmel bir şekilde mutfakta rahatlıkla elde edilebilir. İşte tabiî (doğal) nar ekşisi yapımı tarifi evde hazırlama usulü resimli olarak...

NAR-EKSISI-YAPIMI

Nar Ekşisi Tarifi Malzemeleri

Üç kilo nar

Yarım çay kaşığı tuz

Narenciye sıkacağı, pres

NAR-EKSISI-YAPIMINAR-EKSISI-YAPIMINAR-EKSISI-YAPIMINAR-EKSISI-YAPIMI

Evde Nar Ekşisi Yapılışı Tarifi - Evde Nasıl Nar Ekşisi Yapılır? - Nar Eksisi Tarifi

 1. Nar suyunun çıkarılması: Narlar yıkanır, bıçakla ortadan ikiye bölünür. Tercihen eldiven giyerek elle veya narenciye sıkacağı ile sıkılarak suları çıkarılır. İçerisine nar tanelerinin kaçması ihtimaline karşılık ince bir elek, tülbent veya süzgeçten geçirilerek suları posasından süzdürülür. Nar lekesi zorlayıcı olabileceğinden dikkatli olunması gerekir.
 2. Nar ekşisi nasıl koyulaştırılır? Buharlaştırma usulüyle yoğunlaşacaktır. Isıya dayanıklı geniş ve biraz derin bir tepsi veya cam kaba dikkatli bir şekilde dökülür. 150 dereceye ayarlı fırının orta rafına konulur. Bir saatten sonra ara sıra karıştırılarak suyu buharlaşıp kıvamlanıncaya kadar pişirilir. Biz yoğun ve pekmeze yakın akıcı kıvamı bir buçuk saatte elde ettik. Kullanılan narların miktarı ve cinsi, fırının ayarı, tepsinin büyüklüğü bu süreyi değiştirebilir. Karar vermek için sıcak olmayan bir tabağa bir miktar döküp, tabağı da yana eğerek akışkanlığı kontrol edilir. Fazla akışkansa bir süre daha fırında kalabilir. Akışkanlık tatlı narla yapıldığında ekşi narla yapılana göre daha az olur. Tencerede yapılmak istenirse nar suyunun asidinin yüksek olması sebebiyle mutlaka çelik tencerede kaynatılmalıdır. Diğer tür metaller asitle bir araya geldiğinde nar ekşisinin lezzeti değişir ve sağlık meseleleri hasıl olur. Tencerede nar ekşisi kaç saat kaynamalı? İstenen kıvam için umumiyetle üç - dört saat gibi bir süre ara ara karıştırılarak kaynatılır. Nar Ekşisine ne zaman tuz katılır mı? Yoğun akışkan pekmez kıvamına gelince tuzu eklenerek bir kaç dakika daha kaynatıp ocak kapatılır. Lakin aşağıda temas edilen muhtemel sakıncaları dikkate alınmalıdır.
 3. Tuzu ilave edilerek karıştırıldıktan sonra tepside ılınan nar ekşisi temiz ve kapaklı bir cam kavanoz veya şişeye aktarılarak buzdolabında muhafaza edilir. Elde edilen ev yapımı nar ekşisi miktarı nardan çıkan suya ve bu suyun pişme süresine bağlıdır.

"Ev Yapımı Nar Ekşisi Tarifi, Nasıl Yapılır?" Hususunda İlave Bilgiler ve "Nar eksisi nasil yapilir tarifi?" Püf Noktaları

 1. Nar Ekşisi Hangi Nardan Yapılır? Tatlı Nardan Nar Ekşisi Olurmu? Tatlı Nar mı Ekşi Nar mı? Nar ekşisinin yapılışında kullanılan narlar elde edilmek istenen lezzete yönelik olmalıdır. İsminin işaret ettiği tat ve içinde kullanılmak istenilen yemekler ekşi olanlarını gerektirir. Bununla beraber piyasada satılan çoğu nar ekşisi markasında şekerli tat baskındır. Bu durumda salatasına nar pekmezi lezzeti ilave etmek isteyenler tatlı nardan nar ekşisi yapımını tercih edebilirler. Aslında keskin bir ekşilikten ve tatlılıktan uzak bir mayhoşluk, farklı tür narların karışımını gerektiren ekşimtırak bir lezzet ideal olabilir ki koca bir salata kâsesine bir çay kaşığı miktarı yeter.
 2. Suyun elde edilmesi: Zarlarından ayırmak için, nar suyunu pratik bir şekilde narenciye sıkacağından elde etmek yerine iki parçaya kesip, derin ve geniş bir kapta kabuk tarafına sert bir nesne ile vurarak taneleri çıkarmayı ve katı meyve sıkacağı kullanmayı tercih etmedik. Nispeten zor ve zaman alan bir usul olması yanında, pişirilme öncesi süzüldüğünden, beyaz zarlardan ve çekirdeklerden sanıldığı çapta bir acılık gelmemesi ve şifalı özünün bir kısmının da burada saklı olması tercihimize tesir etmiştir. Tanelerin çıkarılması tercih edilirse mutfak robotundan geçirilip iyice ezilerek süzgece alınıp ele bastırılarak posaları suyundan ayrılabilir.
 3. Neden fırın? Fırında yapılması daha kısa süre ve daha mesafeli şekilde ısıya maruz kalınması sebebiyle daha sağlıklı ve nar tadını daha fazla veren, nar suyu rengini de koruyan bir nar ekşisi elde edilmesi gayesine yöneliktir. Çünkü çelik veya seramik tencerede kaynatılarak istenen kıvama gelinmesi çok daha uzun süre gerektirebilir. "Biz fırında nar ekşisi nasıl yapılır?" hususunu izah ettik, ancak ev yapımı nar ekşisi tarifi ocakta da yapılabilir. İsteyenler geniş bir tencerede ara sıra karıştırıp üzerinde oluşan köpüklerini kevgirle alarak kıvamına gelene kadar kısık ateşte kaynatabilir.
 4. Geleneksel nar ekşisi nasıl yapılır? Cin narı ekşisi: Geleneksel nar ekşisi yapılışı tarifinde Antakya deli cin narı taneleri çizme ile çiğnenerek nar suları elde edilip kıvam alana kadar odun ateşinde saatlerce pişer, üzeri örtülüp birkaç gün güneşte bekletilir. Bazıları metal değmemesi için toprak kapta tahta kaşıkla karıştırarak yapmayı tercih eder. Bu imkanların olmadığı yerlerde geleneksel usulde önce nar taneleri ayıklanır, sıkılıp suyu elde edilir. Tülbentle birkaç defa süzülen narın suyu bilahare bakır tencerelerde saatlerce kıvamlanana değin kaynatılır.
 5. Nar Ekşisinde Tuz Şart mı? Nar ekşisine tuz eklenmezse mayalanma gelişecektir. Bununla beraber nar ekşisi ev yapımı olarak hazırlandığında yeterince katı olursa dayanıklılığı da yükseleceğinden mayalanmayı engelleme maksadıyla tuz katmaya gerek kalmayabilir.
 6. Nar Ekşisi İle Nar Ekşisi Sosu Arasındaki Fark, Nar Ekşisi Sosu İçindekiler: Mayhoş ve ekşimtrak bir tadı olan gerçek nar ekşisi sosunda görüldüğü gibi nardan başka bir şey bulunmaz, belki çok az tuz... Fakat piyasada nar ekşisi sosu olarak satılan gerçek nar ekşisi değildir. Gerçek nar ekşisi ile nar ekşisi sosu arasında çok büyük fark bulunmaktadır. Nar ekşisi sosu tatlı iken nar ekşisi daha yoğun ve adı gibi ekşidir. Doğal ev yapımı nar ekşilerine şeker eklenmez. Lakin piyasada satılan nar ekşisi sosları rafine şeker ihtiva eder. Ticari nar ekşisi sosu içindekilere bakıldığında glikoz şurubu, nar suyu konsantresi (%30), asitlik düzenleyici sitrik asit, su, renklendirici karamel, koruyucu sodyum benzoat gibi maddeler bu soslarda yer almaktadır. Diyet yapanların salata ağırlık beslenmeyi tercih edeceklerse kullanacakları nar ekşisinin şeker ilavesiz olmasına dikkat etmeleri gerekir.
 7. Nar ekşisi nasıl yapılır fabrika Otomatik çalışan makinelerle oldukça seri bir üretim yapılabilmektedir. Hatay'ın nar ekşisi meşhurdur. Gaziantep, Hatay nar ekşisi fabrikaları mamulleri tanınmıştır. Adana Bücürük Gıda nar ekşilerini %100 nar suyundan ürettiğini ifade ediyor. 1 kg. nar ekşisi için ortalama 11kg. Hicaz nar, 11 kg. yabani nar karışımı ile toplam 22 kg. narı geleneksel olarak odun ateşinde kaynatarak elde ettiğini beyan ediyor.
 8. Nar Ekşili Salata Tarifleri: İkramlık Salata Tarifleri grubunda yer alan pek çok salata tarifinde nar ekşisi kullanılabilmektedir. Misal olarak 🥗ARPA ŞEHRİYELİ SALATA🥣, 🥗BOSTANA SALATASI (Şanlıurfa), 🥗GAVURDAĞI⛰️ SALATASI TARİFİ (Gaziantep), 🥗BABAGANNUŞ SALATASI (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay), 🥗ANTEP SALATASI TARİFİ incelenebilir.
 9. Nar Ekşili Salata Sosu Tarifi: Nar ekşili sos tarifi çok farklı şekillerde yapılır. Güzel bir nar eksisi sosu tarifi şöyle olabilir: Bir kâsede limon suyu, iki – üç yemek kaşığı sızma zeytinyağı, bir tatlı kaşığı nar ekşisi ve bir çay kaşığını ucu kadar tuz karıştırılarak sos hazırlanır, salata malzemelerinin üzerine gezdirilir. Arzu edilen karabiber, kırmızı pul biber, kimyon, kekik, nane gibi baharatlar sosa karıştırılabilir. Karıştırma işi bir kavanozun içinde çalkalama ile de yapılabilir. Daha çok balık ve et yemekleri ile önerilen sarımsaklı nar ekşili sosta nar ekşisi rendelenmiş sarımsaklar ve tuz karıştırılarak elde edilir.
 10. Nar ekşisi ile neler yapılır? Nar Ekşili Tarifler Nar ekşisi tatlılara, ETSİZ ÇİĞ KÖFTE (Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep), 🍆BALCAN DOĞRAMA (Patlıcan Doğrama, Gaziantep), 🧅SOĞAN KEBABI (Gaziantep) gibi etli yemeklere ilave edilir.
 11. Nar Ekşisi Kullanımı Nasıl Olmalı ve Nar Ekşisi Nasıl Saklanır? Ekşi nardan elde edilen nar ekşisinin en iyisi olduğu söylenir. Güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Buzdolabında saklanabilirse de taze iken akışkan olan saf nar ekşisi zamanla suyunu kaybederek daha da yoğun hale gelir ki bu durumda şişeden akmazı zorlaşır. Nar ekşisinin Faydalarından yararlanmak için taze iken kullanılmalı, bu tazeliği korumak için ışık almayan loş ve serin bir yerde kapağı çok iyi kapalı olarak saklanmalıdır. Mümkünse az miktarlarda çok küçük cam kavanozlarda muhafaza edilmeli ki kısa süren havayla temas süresinde nar ekşisi kullanılıp bitmiş olacak ve yeni kavanoza sıra gelecektir. Bazen “Nar ekşisinin bozulduğu nasıl anlaşılır?” şeklinde sualler gelir. Yılları geçen saklanma sürelerinde bile tabii nar ekşisinin bozulduğuna şahit olmadık. Umulan tat, renk ve kokudan uzaklaşıyorsa, yani bozuluyorsa saf olmadığı anlaşılabilir.
 12. Nar pekmezi ne demek? Nar pekmezi nasıl yapılır? Nar pekmezi ile nar ekşisi arasındaki fark Nar ekşisi ve nar pekmezinin arasındaki tek fark kullanılan narın ekşi ve tatlı olması ile alakalıdır. Farklılık kıvam seviyesinde değildir. Pekmezden umulan lezzet, tatlı olmasıdır. Eğer ki nar ekşisi olarak tatlı bir nar ürün ortaya konuyorsa, ona nar pekmezi demek daha doğru olur. Bu durumda nar pekmezi diğer adı nar ekşisi olur. Gerçek nar ekşisi nasıl anlaşılır? dendiğinde piyasada bulunan %10 - %30 aralığında gerçek nar ihtiva eden glikoz şuruplarına göre hakiki nar ekşileri daha yoğun kıvamdadır. Lakin çok koyu kıvam için erik suyu gibi bazı ilavelerle hile yapılabilmektedir. Diğer taraftan fazla kaynatılarak ileri derecede katılaşan hakiki nar ekşilerinin de sağlığa çok uygun olmayabileceği aşağıdaki açıklamadan da anlaşılabilir. 1 Litre Nar Ekşisi kaç kg narla elde edilir? 1 kilo nar ekşisi kaç kilo nardan yapılır? Nar ekşisinin kıvamına ve narın kalitesine göre on – on beş kilo nardan elde edilebilir. Seçilen narlar ekşi ve büyük narlar olmalıdır. 5 kilo nardan ne kadar nar ekşisi çıkar? 5 kg kabuklu nardan, tanesine ve kaynama süresine bağlı olarak değişecek şekilde takriben 300-350 ml nar ekşisi çıkar. Bu durumda ucuz fiyatlı olanlardan uzak durulmalıdır.
 13. Nar ekşisi ne zaman yapılır? Nar ekşisi hangi ayda yapılır? Eylül - Kasım ayları arasında daha çok yapılır.
 14. Pekmez, Nar Ekşisi Kaynatma ve HMF Nar eksisinin faydalari ve zararlari araştırılırken beklenmedik bir yerden problem çıkabilir. Pekmez, sütteki kalsiyumun tam üç katı kalsiyuma sahip, kemik erimesi ve benzer hastalıklar için ideal bir gıdadır. Lakin pekmez kanserojen olabilir mi? "HMF" olarak kısaltılan "hidroksi metil furfural" isimli bir maddenin kanserojen ve genotoksik (genleri bozan) olduğu düşünülüyor. Türk Gıda Kodeksi olası HMF miktarı için sınırlama getirmiş durumda. Geleneksel olarak üretilen pekmezlerde bilinçsiz yapılan aşırı yüksek sıcaklıklarda birçok hastalığın ortaya çıkışını tetikleyebilen serbest radikaller hasıl olur. HMF, yüksekse, diğer istenmeyen bileşikler de yüksek nispette oluşmuştur. Pekmezlerde, izin verilen HMF seviyesi sıvı pekmezde en fazla 75 mg/kg, katı pekmezde ise 100 mg/kg olarak Türk Gıda Kodeksi Üzüm Pekmezi Tebliği tarafından tespit edilmiştir. Bu sınırın aşılmaması gerekir ki Gıda Kontrol Müdürlükleri sanayi tipi mamullerde bunun kontrolünü yaparlar. Köy, kasaba gibi yerlerde pekmez üretimi ananevi usullerle yapılır. Burada düşük sıcaklıklarda uzun süre yapılan ısıtmalarda HMF seviyesi düşük olurken, kısa sürede ürün imali için yüksek sıcaklıklarda ısıtılan pekmez üretimlerinde yüksek HMF değerlerine ulaşılmaktadır. HMF'si düşük üretim yapılma usulü ise vakum altında yapılan pekmez üretimidir. Bu teknikte, vakum uygulaması ile HMF çok düşük seviyelerde kalır. Önerilen usul de budur. Güneşte Nar Ekşisi Yapımı: Ayrıca gün pekmezi tekniğiyle, yani güneşte buharlaştırma usulünde nar suyu uzun süreler yüksek ısıya maruz kalmadan, pekmez ve nar ekşisine dönüştürülebilir. HMF, sadece pekmezde değil, üretimleri doğru yapılmayan bal, reçel gibi karbonhidrat bakımından zengin mamullerde de meseledir. Ayrıca ürün ışık altında depolanırsa HMF yükselirken, doğrudan gün ışığına maruz kalmayan ortamlarda depolanırsa HMF düşüş gösterebilmektedir. Yani burada üretim ve depolama şartları beraber ele alınmalıdır. Pekmezin kendisiyle ilgili mesele, doğru üretim kullanılmasıyla ortadan kalkmaktadır. Pekmezin kapağını açtıktan sonra kullanım sonrası hava ile irtibatının kesilip buzdolabında tutulması gerekir. Eğer donarsa benmari usulü ile 70 derece ısıyı geçmeden çözülebilir. Pekmez gibi şekerli ve karbonhidratlı gıdaları yüksek ısıda pişirmemek faydalı olabilir. Bu da kek ve pastaların da en düşük ısıda hazırlanması gerektiği manasına gelir. Pekmez almadan önce tadına bakılmalıdır. Bilhassa pekmezde ve reçelde aşırı yanmış bir tat varsa HMF oranı büyük bir ihtimalle yüksektir ki alınmamalıdır. Bu durumda “Koyu nar ekşisi nasıl sulandırılır” diye sormaya gerek yok. Çünkü aşırı bir katılığa ulaşmışsa sağlığa aykırı hale de gelmiş olabilir. Sağlıklı nar ekşisi yeterli bir akışkanlığa sahip olmalıdır. Yukarıdaki tarif HFM’ye yol açar mı? Tedbiren fırın ısısı olabilen en aza getirip risk azaltılabilir.
 15. Nar ekşisi hangi yöreye ait? Nerenin nar ekşisi meşhur? Piyasadaki En İyi Nar Ekşisi Nerede? Mersin nar ekşisi Hatay nar ekşisi, Mersin nar ekşisi (Mersin Silifke Bölgesi Keben narından), Antep Oğuzeli nar ekşisi, Adana Nar Ekşisi kaliteleri ile tanınmıştır. Adana nar ekşisi imal usulü de ezme, süzme ve kaynatma yoluyladır. Tek tek elle toplanan narlar açılıp kısa tahta parçaları ile dövülerek tanelerine ayrılır. Sonra, taneleri küçük çuvallara boşaltılıp tekneler içinde ezilir ve büyük kazanlarda ağır odun ateşinde nar ekşisine dönmesi için karıştırılır. Nihayet soğumaya ve dinlenmeye bırakılır. 2020 Ekim ayı itibariyle, Adana Nar Ekşisi Fiyatı, miktarına göre değişecek şekilde 25 TL/kg - 40 TL/kg arasındadır. En iyi nar ekşisi nereye ait bilinse de "En iyi Adana nar ekşisi, En iyi Hatay nar ekşisi" gibi suallerin cevabı kişiden kişiye değişir. Katkısız nar ekşisi rahat bulunabilse de "Organik Nar Ekşisi" iddiasının belgelenmesi gerekir. İlaçsız, kimyevi gübresiz üretilen narlardan imal edilen nar ekşileri en iyileri olabilir. Tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. Nar Ekşisi Markaları: Onlarca markanın yüzlerce modeli bulunan piyasadaki en iyi nar ekşisi hangisidir? Bu suale cevap vermek çok kolay değil. Lakin Aralık 2020 itibariyle Akakçe'de alışverişçilerin en çok satın aldığı üç nar ekşisi markası şunlardır: Nar Ekşisi, Kemal Kukrer Nar Eksisi, Tarım Kredi Birlik Doğal Katkısız, Efendioğlu Ev Yapımı. gulsan nar eksisi sosu 250 ml 15.5TL. Bir Kayseri firması olan Gülsan Gıdanın nar eksisi gulsan nar eksisi pomegranate concentrate namıyla yurdışında da satılmaktadır. Khasiat jus delima gulsan nar eksisi Endonezya'da satılmaktadır. Bim'de nar ekşisi fiyatı 2020 itibariyle %100 Nar Ekşisi 10,95 TL olarak satılmıştı. Nar ekşisi fiyatı ne kadar? Nar Eksisi Fiyat Ortalama Nar Ekşisi fiyatı ise 50 TL. (Akakçe) Nar ekşisi ve Nar Ekşisi Sosu: İlave bir kelime neleri değiştirir? Mesela bir nar ekşisi sosu markasının içindekiler olarak verdiği liste şudur: Nar suyu(%50), glikoz şurubu, asitlik düzenleyici (sitrik asit), renklendirici (allerji yapabilecek amonyum sülfit karamel), koruyucu (potasyum sorbat). Piyasada nar eksisi araştırması yapılırken içindekiler kısmı dikkatle okunmalıdır.
 16. Nar ekşisi İngilizce, Nar eksisi in english Pomegranate syrup, dib roman, pomegranate nar eksisi sosu
 17. Nar eksisi fransizca Sirop de grenade
 18. Nar eksisi deutsch Granatapfelsirup nar eksisi
 19. Nar nasıl seçilir? Ekşi nar nasıl anlaşılır? Tatlı nar nasıl anlaşılır? Mevsim, renk, koku, sertlik ve ağırlık gibi ipuçları nar seçiminde faydalıdır. Kasım, aralık ve ocak aylarında piyasalarda taze, sulu ve tamamen olgun meyveler seçilir. Tamamen yuvarlaksa, çıkıntılar yoksa olgunlaşmamıştır, seçilmemelidir. Kesilmezse ve çatlama yoksa koku da olmaz. Varsa darbe görmüş, çürüme süreci başlamıştır. Uygunsuz şartlarda depolandığı için gelen yabancı bir koku da olabilir. İdeal olarak, pürüzsüz değildir, ancak kıvrımlar, kuru ve yoğun çatlakları yoktur. Sertlik seviyesi de mühimdir. Hafif sıkıştırmayla, yoğun taneciklerin sıraları hissedilir. Kabuk da güçlüdür, bir tırnakla sıkılmaz. Yumuşak bir yer çürümüşlük işaretidir. Olgun bir narın bir başka özelliği de hoş, hafif fark edilebilir bir pürüzlülüktür. Dış pürüzlülük, meyvenin yeterince şeker topladığını ve tam olgunluk döneminde toplandığını gösterir. Tamamen olgunlaştığında en sulu ve en tatlı durumundadır. Pürüzsüz parlak kabuk olgunlaşmamışlık işaretidir. Olgunluk sonrası uzun süre bekleyen meyve kurur, et suyunu kaybeder. Olgunluklarda tepedeki taç kabuğun renginde ayrı ayrı açıktır. Kaliteli bir ürün seçtiğinizde, bu taçın yeşil veya odunsu olmaması gerekir. Kabukta ana tondan farklı noktalar varsa alınmaz. Büyük narlarda taze ve sulu taneler bulunur. Tam olarak aynı boyda iki meyve arasında, daha ağır olanı seçilir. Ağırlık sulu olduğunu, şekerli madde biriktirdiğini gösterir. Kurumuş olanlar bir miktar meyve suyu kaybettiğinden, diğer bazıları da olgunlaşıp içinin meyve suyu ile dolması için yeterince dalında beklemediğinden daha hafiftir. Renginin koyu olması da olgunluk işaretidir. Bazı nar uzmanları narı sesle seçerler. Hafifçe tıklanarak meyvenin verdiği sesi dinlendiğinde en yüksek şeker seviyesine ulaşmış ve meyve suyuyla dolu, yüksek kaliteli örneklerin özel bir zil sesi çıkardığı iddia edilmektedir. Metal bir nesneye yapılan hafif darbeden sonra meydana gelen zil sesiyle karşılaştırılır. Kuru ya da olgunlaşmamış meyvelerin çıkardığı ses farklıdır. Çatlak numuneler tehlikelidir, çünkü havanın etkisi altında sıklıkla fermantasyon gelişir. Kabukta hasar, kabukta öne çıkan farklı renkteki lekeler, soyulmuş yerler veya çatlaklar, parlak pürüzsüzlük, hafiflik, yumuşaklık, koku alınmaması gerektiğine farklı işaretlerdir. Narın şekli de işarettir. Henüz olgunlaşmamış narlar elma gibi yuvarlak bir şekildeyken olgunlaşmış narlarda tanelerin içi meyve suyu ile dolacağından diğer taneler birbirlerine baskı yapar ve narın şekli değişir. Olgun nar köşeleri belirginleşecek tarzda yuvarlaktan çok kareye benzer.

Hakiki Nar Ekşisi Faydaları - Nar Pekmezi Faydaları - Nar Ekşisi Faydası - Narın Faydaları Nelerdir? - Nar Eksisinin Faydalari Ve Zararlari - Nar pekmezi ne işe yarar?

 1. Nar Ekşisi Faydaları, Narın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nar antioksidan, C vitamini, potasyum ve bitki kaynaklı östrojen ihtiva eder. Kanser, kalp, tansiyon, cilt rahatsızlıklarına, ağız yaralarına, diş eti kanamalarına, sindirim sistemi ve mide problemlerine karşı faydalı olduğuna, süt arttırıcı, menapoz sıkıntılarını hafifletici ve bağışıklık sisteminin güçlendirici tesir yaptığına inanılır. Narın yan etkileri nelerdir? Ancak yüksek kalori ve karbonhidrat nedeniyle kan şekeri düzensizliği yaşayanların ve diyet yapanların kullanımlarında ölçülü olmaları önerilir. Ayrıca alerjik hassasiyeti olanlarda dikkatli olmalıdır. Narın çekirdeği zararlı mıdır? Narın çekirdekleri yenir mi? Nar çekirdeklerinde bir çok sağlığa (kanser, kolesterol, tansiyon, yaşlılık, menopoz, stres gibi hususlarda) faydalı madde olduğu ifade ediliyor. Bununlar beraber kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin kullandıkları ilaçların tesirini değiştirebilir. Nar çekirdeğinin normalde kalp sağlığına faydalı olması beklense de ilaçlar alındıktan en az 4-6 saat sonra kullanılması önerilir. Ayrıca aşırı yenmesi bağırsak problemlerine ve hıçkırığa yol açabilir.
 2. Bağışıklık Sistemi Nar pekmezi, bağışıklık sistemi için faydalı olan C vitamini başta olmak üzere antioksidanlar ihtiva eder. Yiyecekler sindirildiğinde, serbest radikal denilen moleküllerin oluştuğu oksidasyon adı verilen bir durum gerçekleşir. Serbest radikaller, doku hasarına yol açabilen ve kalp hastalığı veya kanser gibi hastalıklara sebep olabilen maddelerdir. Antioksidanlar, hücreleri bu serbest radikallerin zararlı tesirlerine karşı muhafaza ederek bağışıklık sistemine yardımcı olur.
 3. Düşük Kolesterol, Nar kolesterole iyi gelir mi? Nar suyu, damarlardaki kolesterol birikimine mani olabilir veya yavaşlatabilir. (Kaynak1) Kolesterol birikmesi, arterlerin sertleşmesine ve daralmasına yol açar. Bu, kalp hastalığı ve diğer birçok rahatsızlığın önde gelen sebebidir. Polifenoller gibi antioksidanlar, kolesterol birikmesine yol açan düşük yoğunluklu lipoproteinleri azaltabilir. Nar, çoğu meyveden daha yüksek miktarda polifenol antioksidan ihtiva eder.
 4. B vitamini Nar pekmezinde B1, B3, B5 ve B6 dahil olmak üzere birçok B vitamini bulunur. B1 vitamini veya tiamin, vücudunuzun enerji üretmesine; kaslara, kalp damar ve sinir sistemlerine destek veren enzimlere yardımcı olur. (Kaynak2) B3 Vitamini cildin, sinir ve sindirim sisteminin sağlığını ve canlılığını korumaya katkı sağlar. B6 Vitamini veya piridoksin, vücudun tükettiği proteinleri parçalamasına yardımcı olur ve vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerin sağlığını korur.
 5. Nar ekşisi kilo aldırır mı? Yoğurt nar ekşisi faydaları Saf ve gerçek bir nar ekşisi bir yemek kaşığında takriben 30 kalori ihtiva eder. Ölçülü kullanılması halinde nar eksisi kalorisinin zararsız olması beklenir. İyi bir sütten yapılmış ev yapımı yoğurt hakiki bir nar ekşisi ile karıştırılıp yense ilave fayda sağlar mı? Zayıflatır mı? Neden olmasın? Lakin bu hususta ilmi delillerden ziyade şahsi tecrübeler ifade edilmektedir. Bu kürü tatbik edenler yaşadıklarını yorumlarda paylaşabilir.

Nar Suyu Nasıl Yapılır ve Saklanır?

Nar Suyu Nasıl Yapılır?

 • Evde nar suyu nasıl çıkarılır? Narın suyunu çıkarmanın bir çok usulü bulunur. Katı meyve sıkacağı veya limon sıkacağı kullanmak; nar tanelerini blenderdan veya süzgeçten geçirmek narı sıkıp suyunu çıkarma yollarıdır. Narın beyaz kısımlarının verebileceği acılık seviyesi mühim görülüyorsa; narın kırmızı taneleri ayıklanır, taneler süzgece alınıp parmakla bastırılıp suyu çıkarılır. Beyaz kısımlarının verebileceği acılık mühim görülmezse, bu kısımların şifalı olduğuna inanılıyorsa veya bu tarz ayıklamaya üşeniliyorsa nar ortadan ikiye kesilip meyve sıkacağında sıkılarak suyu çıkarılır.

Nar suyu nasıl muhafaza edilir?

 • Buzlukta dondurma Nar suyunu kağıt veya plastik bardaklarda buzlukta dondurarak bilahare bu bardakları buzdolabı poşetine koyup, ağzı bağlanarak yine buzlukta saklamak çok sağlıklı bir usul olmayabilir. Plastik malzeme ilse sıcak gıdanın bir arada olması gibi, plastikle beraber donan gıdaya bazı maddelerin geçebileceği yolunda ikazlar vardır. Buzluğa dayanıklı kaplarda muhafaza etmek belki daha isabetli olabilir.
 • Nar suyu konsantresi nedir? Narı sıkılıp, süzgeçten geçirilip bir tencereye alınır. Üç su bardağı nar suyuna yarım limonun suyu ilave edilip yarım saat kadar kaynatılır. Kavanozlar sıcak sudan geçirilip steril hale getirilir. Sıcak halde kavanozlara doldurulup, kapağını kapatılır. Ters çevrilip bir gün bekletilir.
 • Maden suyu şişelerinde saklama Nar suyu huni ile soda şişelerine doldurulup, internetten kolayca satın alınabilen maden suyu şişesi kapatma makinesi ile kapakları kapatılır. Maden suyu şişelerini kapattıktan sonra bulaşık makinesinde yüksek derecede yıkanması tavsiye edilse de tencerede kaynatmak daha makul görünüyor.
 • Nar suyu kaç günde bozulur? Nar taneleri hava geçirmeyen bir kapta dondurulup bir yıl kadar korunabilse de taze nar suyu buzdolabında iki - üç günde bozulabilir.

Nar ve Nar Ekşisi Tarihi

 1. Nar Ekşisi Tarihi Antik çağın mühim yazarlarından Herodotos, 7. Kitap, 41 no.’lu bölümde Greko-Pers Savaşları esnasında Pers askerlerinin, uçlarında altın ve gümüş nar olan mızraklar taşıdıklarından bahseder. Türkiye’de, M.Ö.14. asra tarihlenen Uluburun Batığı’nın yükünde çok sayıda narın olması, Akdeniz’de o devirlerde ticaretinin yapıldığını göstermesi bakımından değerlidir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde Urfa’daki narlardan şöyle söz eder: “…Yiyecek ve içeceğinden narı meşhurdur. Bu şehrin Harran tarafından Halil nehrinin iki yanı baştanbaşa bağ ve bahçe olduğundan yazın ve kışın sebzesi boldur. İç kalenin arkasındaki damlacık dağının üzeri de bahçeliktir. Buradaki narların her biri bir okka ve bazen beş yüz dirhem gelip insan kellesi kadar olur… Gerçi Maraş’ta da nar çok olur. Hatta fırınlarda kurutup başka ülkelere de gönderirler. Fakat bu Urfa narı her tarafta makbuldür.
 2. Kur'ân'da Nar Nar, Kur'ân'da üç yerde geçer: En'âm, 99; En'âm, 141; Rahmân, 68.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Derya
 • Leyla