mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE NAR EKŞİSİ YAPIMI TARİFİ

Evde nar ekşisi nasıl yapılır? Nar Ekşisi nedir? Nar ekşisi nerelerde kullanılır? Nar ekşisi nar suyunun içindeki şekerin karamelize olmasını temin edip suyunun buharlaştırılması ile elde edilen bir sostur. Salata ve çorbalarda; et, tavuk ve balık terbiyelemede; kısırda; çiğ köftede; dolmalarda; taze meyve salatalarında, zeytinyağlı yemeklerde, bazı soğuk içeceklerde lezzet arttırıcı olarak kullanılan nar ekşisinin yapılışı gözünüzü korkutmasın!

Siz! Kolaylezzet takipçileri! Siz ki hakiki salep hazırlamanın, kruvasan yapımının, su böreğinin, Arnavut böreğinin, analı kızlı yemeğinin ve maklubenin üstesinden gelmişsiniz bir nar ekşisi yapmaktan mı çekineceksiniz! Zaten bu iş, hayatı kolaylaştıran pratik tekniklerle sanıldığından çok daha kolay… Bol katkı maddeli, karamelli, asit düzenleyicili, bol glikozlu bir şurup niteliğindeki hazır nar ekşisi sosunu satın almak yerine tabiî, sağlıklı ve güvenilir nar ekşisi rengi, kokusu, kıvamı ve tadıyla mükemmel bir şekilde mutfakta rahatlıkla elde edilebilir. İşte tabiî (doğal) nar ekşisi yapımı tarifi evde hazırlama usulü resimli olarak...

NAR-EKSISI-YAPIMI

Nar Ekşisi Malzemeleri

Üç kilo nar

Yarım çay kaşığı tuz

Narenciye sıkacağı, pres

NAR-EKSISI-YAPIMINAR-EKSISI-YAPIMINAR-EKSISI-YAPIMINAR-EKSISI-YAPIMI

Evde Nar Ekşisi Yapılışı Tarifi

 1. Nar suyunun çıkarılması: Narlar yıkanır, bıçakla ortadan ikiye bölünür. Tercihen eldiven giyerek elle veya narenciye sıkacağı ile sıkılarak suları çıkarılır. İçerisine nar tanelerinin kaçması ihtimaline karşılık ince bir elek, tülbent veya süzgeçten geçirilerek suları posasından süzdürülür. Nar lekesi zorlayıcı olabileceğinden dikkatli olunması gerekir.
 2. Buharlaştırma: Isıya dayanıklı geniş yüzeyli ve biraz derin bir tepsi veya cam kaba dikkatli bir şekilde dökülür. 170 dereceye ayarlı fırının orta rafına konulur. Bir saatten sonra ara sıra karıştırılarak suyu buharlaşıp katılaşıncaya kadar pişirilir. Biz yoğun ve pekmeze yakın akıcı kıvamı bir buçuk saatte elde ettik. Kullanılan narların miktarı ve cinsi, fırının ayarı, tepsinin büyüklüğü bu süreyi değiştirebilir. Karar vermek için sıcak olmayan bir tabağa bir miktar döküp, tabağı da yana eğerek akışkanlığı kontrol edilir. Fazla akışkansa bir süre daha fırında kalabilir. Akışkanlık tatlı narla yapıldığında ekşi narla yapılana göre daha az olur.
 3. Tuzu ilave edilerek karıştırıldıktan sonra tepside ılınan nar ekşisi temiz ve kapaklı bir cam kavanoz veya şişeye aktarılarak buzdolabında muhafaza edilir. Elde edilen ev yapımı nar ekşisi miktarı nardan çıkan suya ve bu suyun pişme süresine bağlıdır.

"Ev Yapımı Nar Ekşisi Tarifi, Nasıl Yapılır?" Hususunda İlave Bilgiler ve Püf Noktaları

 1. Nar Ekşisi Hangi Nardan Yapılır? Tatlı Nar mı Ekşi Nar mı? Nar ekşisinin yapılışında kullanılan narlar elde edilmek istenen lezzete yönelik olmalıdır. İsminin işaret ettiği tat ve içinde kullanılmak istenilen yemekler ekşi olanlarını gerektirir. Bununla beraber piyasada satılan çoğu nar ekşisi markasında şekerli tat baskındır. Bu durumda salatasına nar pekmezi lezzeti ilave etmek isteyenler tatlı nardan nar ekşisi yapımını tercih edebilirler. Aslında keskin bir ekşilikten ve tatlılıktan uzak bir mayhoşluk, farklı tür narların karışımını gerektiren ekşimtırak bir lezzet ideal olabilir ki koca bir salata kâsesine bir çay kaşığı miktarı yeter.
 2. Suyun elde edilmesi: Zarlarından ayırmak için, nar suyunu pratik bir şekilde narenciye sıkacağından elde etmek yerine iki parçaya kesip, derin ve geniş bir kapta kabuk tarafına sert bir nesne ile vurarak taneleri çıkarmayı ve katı meyve sıkacağı kullanmayı tercih etmedik. Nispeten zor ve zaman alan bir usul olması yanında, pişirilme öncesi süzüldüğünden, beyaz zarlardan ve çekirdeklerden sanıldığı çapta bir acılık gelmemesi ve şifalı özünün bir kısmının da burada saklı olması tercihimize tesir etmiştir.
 3. Neden fırın? Fırında yapılması daha kısa süre ve daha mesafeli şekilde ısıya maruz kalınması sebebiyle daha sağlıklı ve nar tadını daha fazla veren nar suyu rengini de koruyan bir nar ekşisi elde edilmesi gayesine yöneliktir. Çünkü çelik veya seramik tencerede kaynatılarak istenen kıvama gelinmesi çok daha uzun süre gerektirebilir. "Biz fırında nar ekşisi nasıl yapılır?" hususunu izah ettik, ancak ev yapımı nar ekşisi tarifi ocakta da yapılabilir. İsteyenler geniş bir tencerede ara sıra karıştırıp üzerinde oluşan köpüklerini kevgirle alarak kıvamına gelene kadar kısık ateşte kaynatabilir. Geleneksel nar ekşisi yapılışı tarifinde Antakya deli cin narı taneleri çizme ile çiğnenerek nar suları elde edilip kıvam alana kadar odun ateşinde saatlerce pişer, üzeri örtülüp birkaç gün güneşte bekletilir. Bazıları metal değmemesi için toprak kapta tahta kaşıkla karıştırarak yapmayı tercih eder.
 4. Tuz şart mı? Nar ekşisi ev yapımı olarak hazırlandığında yeterince katı olursa dayanıklılığı da yükseleceğinden mayalanmayı engelleme maksadıyla tuz katmaya gerek kalmayabilir.
 5. Nar Ekşisi Sosu İçindekiler: Mayhoş ve ekşimtrak bir tadı olan gerçek nar ekşisi sosunda görüldüğü gibi nardan başka bir şey bulunmaz, belki çok az tuz... Fakat piyasada nar ekşisi sosu olarak satılan gerçek nar ekşisi değildir. Gerçek nar ekşisi ile nar ekşisi sosu arasında çok büyük fark bulunmaktadır. Nar ekşisi sosu tatlı iken nar ekşisi daha yoğun ve adı gibi ekşidir. Doğal ev yapımı nar ekşilerine şeker eklenmez. Lakin piyasada satılan nar ekşisi sosları rafine şeker ihtiva eder. Ticari nar ekşisi sosu içindekilere bakıldığında glikoz şurubu, nar suyu konsantresi (%30), asitlik düzenleyici sitrik asit, su, renklendirici karamel, koruyucu sodyum benzoat gibi maddeler bu soslarda yer almaktadır. Diyet yapanların salata ağırlık beslenmeyi tercih edeceklerse kullanacakları nar ekşisinin şeker ilavesiz olmasına dikkat etmeleri gerekir.
 6. Nar Ekşili Salata Tarifleri: İkramlık Salata Tarifleri grubunda yer alan pek çok salata tarifinde nar ekşisi kullanılabilmektedir. Misal olarak 🥗ARPA ŞEHRİYELİ SALATA🥣, 🥗BOSTANA SALATASI (Şanlıurfa), 🥗GAVURDAĞI⛰️ SALATASI TARİFİ (Gaziantep), 🥗BABAGANNUŞ SALATASI (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay), 🥗ANTEP SALATASI TARİFİ incelenebilir.
 7. Nar Ekşili Salata Sosu Tarifi: Nar ekşili sos tarifi çok farklı şekillerde yapılır. Güzel bir nar sosu tarifi şöyle olabilir: Bir kâsede limon suyu, iki – üç yemek kaşığı sızma zeytinyağı, bir tatlı kaşığı nar ekşisi ve bir çay kaşığını ucu kadar tuz karıştırılarak sos hazırlanır, salata malzemelerinin üzerine gezdirilir. Arzu edilen karabiber, kırmızı pul biber, kimyon, kekik, nane gibi baharatlar sosa karıştırılabilir. Karıştırma işi bir kavanozun içinde çalkalama ile de yapılabilir. Daha çok balık ve et yemekleri ile önerilen sarımsaklı nar ekşili sosta nar ekşisi rendelenmiş sarımsaklar ve tuz karıştırılarak elde edilir.
 8. Nar Ekşili Tarifler Nar ekşisi tatlılara, ETSİZ ÇİĞ KÖFTE (Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep), 🍆BALCAN DOĞRAMA (Patlıcan Doğrama, Gaziantep), 🧅SOĞAN KEBABI (Gaziantep) gibi etli yemeklere ilave edilir.
 9. Nar Ekşisi Faydaları Nar antioksidan, C vitamini ve bitki kaynaklı östrojen ihtiva eder. Kanser, kalp, tansiyon, cilt rahatsızlıklarına, ağız yaralarına, diş eti kanamalarına, sindirim sistemi ve mide problemlerine karşı faydalı olduğu süt arttırıcı, menapoz sıkıntılarını hafifletici ve bağışıklık sisteminin güçlendirici etki yaptığına inanılır. Ancak yüksek kalori ve karbonhidrat nedeniyle kan şekeri düzensizliği yaşayanların ve diyet yapanların kullanımlarında ölçülü olmaları önerilir.
 10. Nar Ekşisi Kullanımı Nasıl Olmalı ve Nar Ekşisi Nasıl Saklanır? Ekşi nardan elde edilen nar ekşisinin en iyisi olduğu söylenir. Güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Buzdolabında saklanabilirse de taze iken akışkan olan saf nar ekşisi zamanla suyunu kaybederek daha da yoğun hale gelir ki bu durumda şişeden akmazı zorlaşır. Nar ekşisinin Faydalarından yararlanmak için taze iken kullanılmalı, bu tazeliği korumak için ışık almayan loş ve serin bir yerde kapağı çok iyi kapalı olarak saklanmalıdır. Mümkünse az miktarlarda çok küçük cam kavanozlarda muhafaza edilmeli ki kısa süren havayla temas süresinde nar ekşisi kullanılıp bitmiş olacak ve yeni kavanoza sıra gelecektir. Bazen “Nar ekşisinin bozulduğu nasıl anlaşılır?” şeklinde sualler gelir. Yılları geçen saklanma sürelerinde bile tabii nar ekşisinin bozulduğuna şahit olmadık. Umulan tat, renk ve kokudan uzaklaşıyorsa, yani bozuluyorsa saf olmadığı anlaşılabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Leyla
 • Leyla

  Evde nar eksisi yapimi tarifiniz için teşekkürler. Gerçek mersin nar ekşisini evde yapmak çok güzel.
  ev yapimi nar ekşisi yapimi sandığım kadar zor değilmiş. nar eksisi yapımını herkese tavsiye ederim.

YukarıYukarı