mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Zeytinyağlı Enginar Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır?

Ege Usulü Zeytinyağlı Enginar Dolması nasıl yapılır? Memleketimizde en ziyade Akdeniz ve Ege'de yetiştirilen enginar, antioksidan vasıftadır. Sindirim, damar ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılan enginarın çorba, sulu yemek, pilav, etli yemek ve salataları yapılabilir. İzmir’de ekseriyetle Karaburun, Mordoğan, Urla kazalarında yetişen enginar, İzmir yemekleri içinde en çok çeşidi olan sebzeler arasındadır. ZEYTİNYAĞLI FAVALI ENGİNAR, ETLİ ENGİNAR YEMEĞİ, ZEYTİNYAĞLI İÇ BAKLALI ENGİNAR, taze baklalı enginar, ZEYTİNYAĞLI SADE ENGİNAR HAŞLAMA, enginar kızartması, ETLİ ENGİNAR DOLMASI, ENGİNARLI ETLİ PİLAV🍚 bunlara misal olabilir. İzmir’de enginar yemeğinde mümkün olduğunca yapraklarından da istifade edilir. Bunun için enginarın hususi bir ayıklama tarzı bulunur. Bu arada enginarı ayıklarken karartmamak mühimdir. İşte Enginar Dolması Tarifi İzmir tarzı...

ZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASI

Zeytinyağlı Enginar Dolması Tarifi Malzemeleri - Enginar-Dolması Yapraklı Tarzı İçindekiler

Üç adet yapraklı enginar

Bir su bardağı pirinç

İki adet orta boy kuru soğan

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir çay kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı kuru nane

Çay kaşığının ucuyla karabiber

Beş – altı yemek kaşığı sıvı yağ (üç kaşığı dolmanın iç harcı için, iki kaşığı içi dolmuş enginarların üzerinde gezdirmek için)

Yarım limon (enginarların kararmaması için)

Dereotu

ZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASI ZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASI

Zeytinyağlı Enginar Dolması Tarifi - Enginar Dolması Tarifi İzmir - Ege Usulü Enginar Dolması Tarifi İzmir Usulü Enginar Dolması

 1. Üç yemek kaşığı sıvı yağ tencereye alınır. Çok küçük küpler halinde doğranan soğan ilave edilir. Yumuşayıp karamelize olan soğanların üzerine salça konulur ve kokusu çıkana kadar kavrulur. Yıkanıp süzdürülen pirinçler ilave edilir. Bütün malzeme karıştırılır. Tuz ilave edilir. Birlikte beş – altı dakika çevrilerek ocaktan alınır. Nane ve karabiber eklenerek karıştırılır ve ılınmaya bırakılır.
 2. Bu arada enginarlar dolma için hazır hale getirilir. Önce enginarlar yaprak aralarına girecek şekilde bol su ile yıkanır. Sap kısmı elle burularak koparılır. Bıçak yardımıyla enginarlar düz duracak şekilde alt kısmından bir miktar kesilir. En dıştaki sert yapraklar bir - iki sıra alınır. Enginar yapraklarının uç kısmı da iki parmak yüksekliğinde kesilir. Enginar tezgâh üzerine hafifçe vurularak yapraklarını arası bir miktar açılır. Orta kısımdaki çanağa ulaşmak için morumsu yapraklar alınır. Tüylü kısım bir tatlı kaşığı yardımıyla alınır. Çanak kısmının kararmaması için oraya hemen limon sürülür. Bu gaye ile limonlu suda on beş dakika kadar bekletilebilir. Bir miktar tüylü kısım kalsa da zararı olmaz.
 3. Hazırlanan iç, kaşık yardımıyla enginarların içine hafifçe bastırarak doldurulur. Yan yana gelecek şekilde tencereye yerleştirilirler.
 4. Üzerine iki yemek kaşığı kadar sıvı yağ gezdirilir. Yarım su bardağı su ilave edilir. Ağzı kapalı olarak önce orta ateşte daha sonra kısık ateşte yapraklar yumuşayıp pirinçler uzayana kadar pişirilir. Gerekirse kaynamış su ilave edilerek pişirme muamelesi tamamlanır. Böylece yemeğin renginin canlı kalması için pişmeye yakın tencereye birkaç damla limon suyu ilave edilir. Enginarın yapraklarından biri çekildiğinde elde kalıyorsa yemek pişmiştir. Üzerine ince kıyılmış dereotu serpilerek ocak kapatılır. Servis etmeden evvel yemeğin üzerinde zeytinyağı gezdirilebilir.
 5. Fırında da güzel yapılabilen Zeytinyağlı Enginar Dolması ılık olarak servis edilir.

Zeytinyagli Enginar Enginar-Dolması ile Alakalı Diğer Hususlar ve Ege Usulü Enginar Dolması Tarifi Püf Noktaları

 1. Kıymalı Enginar-Dolması ETLİ ENGİNAR DOLMASI (Uşak, Kıbrıs)
 2. Yapraksız enginar-Dolması ZEYTİNYAĞLI İÇ BAKLALI ENGİNAR, ZEYTİNYAĞLI SEBZELİ ENGİNAR, KIYMALI BEZELYELİ ENGİNAR, KAŞARLI MİSKET KÖFTELİ ENGİNAR
 3. Enginar dolmasi Portakallı Bir adet soğan yemeklik doğranıp iki yemek kaşığı zeytinyağı ile kavrulur. Üzerine garnitür ilave edilip. Enginarlar çukurları aşağı gelecek biçimde tencereye konur. Üzerini geçecek seviyede sıcak su eklenir. Bir limon ve portakal suyu sıkılıp enginarların üzerine gezdirilir. Enginarlar yumuşayana kadar kısık ateşte tutulur. Servis tabağına aktarılan enginarların üzerine garnitürler yerleştirilir. Dereotu ile sunulur.
 4. Enginarın taze ve olgunları seçilir, çürük tarafları varsa temizlenir.
 5. Lezzet dengesi için yemeği pişerken toz şeker ilave edilebilir.
 6. İzmir Usulü Enginar Dolması Kaç Kaloridir? 100 gramının 35 kalori civarında olması beklenir.

ZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASIZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASI

YukarıYukarı