mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR DOLMASI

Zeytinyağlı Enginar Dolması nasıl yapılır?

ZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASI

Zeytinyağlı Enginar Dolması Tarifi Malzemeleri

Üç adet yapraklı enginar

Bir su bardağı pirinç

İki adet orta boy kuru soğan

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir çay kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı kuru nane

Çay kaşığının ucuyla karabiber

Beş – altı yemek kaşığı sıvı yağ (üç kaşığı dolmanın iç harcı için, iki kaşığı içi dolmuş enginarların üzerinde gezdirmek için)

Yarım limon (enginarların kararmaması için)

ZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASI ZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASI

Zeytinyağlı Enginar Dolması Tarifi

  1. Üç yemek kaşığı sıvı yağ tencereye alınır. Çok küçük küpler halinde doğranan soğan ilave edilir. Yumuşayıp karamelize olan soğanların üzerine salça konulur ve kokusu çıkana kadar kavrulur. Yıkanıp süzdürülen pirinçler ilave edilir. Bütün malzeme karıştırılır. Tuz ilave edilir. Birlikte beş – altı dakika çevrilerek ocaktan alınır. Nane ve karabiber eklenerek karıştırılır ve ılınmaya bırakılır.
  2. Bu arada enginarlar dolma için hazır hale getirilir. Önce enginarlar yaprak aralarına girecek şekilde bol su ile yıkanır. Sap kısmı elle burularak koparılır. Bıçak yardımıyla enginarlar düz duracak şekilde alt kısmından bir miktar kesilir. En dıştaki sert yapraklar bir - iki sıra alınır. Enginar yapraklarının uç kısmı da iki parmak yüksekliğinde kesilir. Enginar tezgâh üzerine hafifçe vurularak yapraklarını arası bir miktar açılır. Orta kısımdaki çanağa ulaşmak için morumsu yapraklar alınır. Tüylü kısım bir tatlı kaşığı yardımıyla alınır. Çanak kısmının kararmaması için oraya hemen limon sürülür. Bir miktar tüylü kısım kalsa da zararı olmaz.
  3. Hazırlanan iç, kaşık yardımıyla enginarların içine hafifçe bastırarak doldurulur. Yan yana gelecek şekilde tencereye yerleştirilirler. Üzerine iki yemek kaşığı kadar sıvı yağ gezdirilir. Yarım su bardağı su ilave edilir. Ağzı kapalı olarak önce orta ateşte daha sonra kısık ateşte yapraklar yumuşayıp pirinçler uzayana kadar pişirilir. Gerekirse kaynamış su ilave edilerek pişirme muamelesi tamamlanır. Fırında da güzel yapılabilen Zeytinyağlı Enginar Dolması ılık olarak servis edilir.

ZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASIZEYTİNYAĞLI-ENGİNAR-DOLMASI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok