mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KOLAY ZEYTİNYAĞLI YER ELMASI

Zeytinyağlı yer elması kolay bir şekilde nasıl yapılır? İşte resimli tarifi..

kolay-zeytinyağlı-yer-elması

Zeytinyağlı Yer Elması Malzemeleri

Bir kg yer elması

Bir adet büyük kuru soğan

Julien doğranmış bir havuç

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

kolay-zeytinyağlı-yer-elması

Kolay Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi - Zeytinyağlı Yer Elması Nasıl Yaparız?

 1. Yer elmalarının kabukları soyulur. Büyükleri patates dilimlenir gibi dilimlenir, yıkanır.
 2. Soğan piyazlık doğranır. Sıvı yağda pembeleştirilir. Üzerine havuçlar, yer elmaları ve tuz eklenir.
 3. Bir çay bardağı kadar kaynamış su ilave edilerek kısık ateşte ağzı kapalı olarak yer elmaları yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 4. Kolay Zeytinyağlı Yer Elması ılık veya soğuk olarak servis edilir.

Kolay Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi ile alakalı Diğer Hususlar ve Kolay Zeytinyagli Yer Elmasi Tarifi Püf Noktaları

 1. Yer elması nasıl temizlenir? Yer elması patates gibi toprak altında bulunduğu için bol su ile yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra çıkıntılı tarafları bıçakla kesilir ve patates gibi soyulur. Yer elması muhafaza edileceği zaman ise evvela temizlenmelidir. Temizlendikten sonra beş dakika limonlu suda haşlanır ve soğumaya bırakılır.
 2. Yer elması haşlanır mı? Yer elması çiğ veya pişmiş halde yenebilir. Kaynatılıp haşlanmış bir şekilde yenebildiği gibi çiğ haline limon sıkılıp ve tuz dökülüp de servis edilebilir.
 3. Yer elması nasıl haşlanır? Yer elmaları iyice yıkanır. Bir taraftan tencerede su kaynatılır. Yıkanan yer elmaları kararmamaları için limon suyunda bir süre bekletilir. Suyu süzüldükten sonra kaynar suya atılır. Yer elması kaç dakikada haşlanır? Sekiz dakika kadar haşlanır.
 4. Fırında yer elması nasıl yapılır? Yarım kilo yer elması kabukları soyulmadan, büyüklüğüne göre iki veya üçe bölünür. Dört diş sarımsağın kabukları soyulur ve ezilir. Bir kasedeki iki yemek kaşığı sıvı yağına sarımsak, bir tatlı kaşığı kekik, bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ve bir tatlı kaşığı tuz karıştırılır. Yağlı kağıt serili fırın tepsisi üzerine yer elmaları yerleştirilir. Hazırlanan sarımsaklı, baharatlı sıvı yağ yer elmalarının üzerinde gezdirilip elle karıştırılır. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında takriben yirmi dakika kadar tutulup sıcak sunulur.
 5. Portakallı Yer Elması nasıl yapılır? 400 gram yer elmasının kabukları soyulup küp küp doğranır. Limonlu suya atılır. İki yemek kaşığı sıvı yağı, yarım halka doğranmış bir adet orta boy havuç ve yemeklik doğranmış bir adet kuru soğan tencereye alınıp kavurmaya başlanır. Soğanlar yumuşayınca yer elmaları tencereye alınır ve bir süre daha kavrulur. Yer elmalarının üzerini aşacak kadar su, bir adet portakalın suyu ve bir çay kaşığı tuzu ilave edilir. Pirinçli yer elması Yemeği olsun istenirse bir iki yemek kaşığı pirinç de eklenir. Patatesli yer Elması Yemeği olsun istenirse küp doğranmış bir patates eklenir. Ayvalı yer elması Tarifi olsun denirse bir adet küp doğranmış ayva da dahil edilir. Yer elmaları yumuşayıncaya kadar pişirilip sıcak veya soğuk servis edilir.
 6. Yer elması nasıl yazılır? Boyu iki metreyi bulabilen, köksapları yumru vaziyette, basit yapraklı, dayanıklı, çok yıllık, otsu bir nebat manasına gelir. Bu kelime ekseriyetle yerelması halinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı "yer elması" şeklindedir.
 7. Yer Elmasi Nerede kullanilir? Yer elması nasıl yenir Yer elması çiğ olarak yenilebildiği, zeytinyağlı yemeklerde, et yemeklerinde ve salatalarda kullanılır.
 8. Salçalı yer elması Yemeği Bir kilo yer elması ve bir adet patates yıkanıp soyulur, küp küp doğranır. Yemeklik doğranmış bir adet orta boy soğan sıvı yağda kavrulur. Hafif kavrulunca dört adet domates ve bir yemek kaşığı salça eklenip domates biraz suyunu çekene kadar pişirilir. Yer elması ve patates de ilave edilip beş dakika kavrulur. Daha sonra üzerini biraz aşacak kadar su eklenip kısık yarda pişirilir.
YukarıYukarı