mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Fırında İMAM BAYILDI TARİFİ Kızartmadan veya Kızartarak

En güzel imam bayıldı nasıl yapılır? Fırında Patlıcan yemeklerinin en güzellerinden Fırında İmam Bayıldı Tarifi nasıldır? Imam bayıldı anlamı nedir? İmambayıldı, esas malzemesi patlıcan olan, soğan ve sarımsak kullanılarak hazırlanan zeytinyağlı bir yemek türüdür. "Imambayıldı nasıl yapılır ve malzemeleri?" diye sual edenlere kolay imam bayıldı tarifi...

FIRINDA-BASİT-İMAMBAYILDI

Fırında İmam Bayıldı Tarifi Malzemeleri - İmam-Bayildi Tarifi Malzemeleri

Yedi - sekiz orta boy patlıcan

İki orta boy kuru soğan

Dört - beş adet çarliston biber

Üç orta boy domates

Dört - beş diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Yarım tatlı kaşığı tuz

Yarım demet maydanoz

Üç yemek kaşığı zeytinyağı

Patlıcanları kızartmak için sıvı yağ

Patlıcanların içine sermek için bir yemek kaşığı toz şeker

FIRINDA-BASİT-İMAMBAYILDI

Patlıcan imam bayıldı nasıl yapılır? - Fırında İMAM BAYILDI Tarifi kızartmadan veya Kızartarak, Kolay İmam Bayıldı Tarifi ve Yapılışı - Imam Bayıldı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. İmam Bayildi Patlıcan Nasıl soyulur? Patlıcanlar alaca soyulur, yıkanır ve kurulanır. Orta kısımlarına bıçakla birer çizik atılır. Kızgın yağda her tarafı kızartılır. Ancak daha hafif olması için veya kızartmadan uzak durmak isteyenler patlıcanları fırında közleyerek diğer aşamalara geçebilirler.
 2. Soğanlar piyazlık doğranır. Sarımsaklarla birlikte sıvı yağda pembeleştirilir. Küçük doğranmış biberler eklenir. Beş - altı dakika sonra kabukları soyulmuş ve rendelenmiş domatesler ilave edilir.
 3. Tuz, şeker eklenerek bütün malzeme on dakika kadar kısık ateşte pişirilir. Yarım demet kıyılmış maydanoz ilave edilerek altı kapatılır.
 4. Patlıcanların kesik kısımları bir kaşık yardımıyla hafifçe açılır. İçlerine toz şeker serpiştirilir. Hazırlanan harç kaşıkla patlıcanların içerisine doldurulur.
 5. Imam bayıldı fırında kaç derecede pişer? Fırında imam bayıldı fanlımı pişer? Fansız olarak alt - üst ayarda pişer. Bir fırın tepsisine yerleştirilen patlıcanlar önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında on dakika kadar tutulan Fırında İmambayıldı soğuduktan sonra maydanozla süslenerek servis edilir.

"Kolay İmam Bayildi Tarifi, Fırında imam bayıldı nasıl yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kızartmadan Ege Usulü İmam Bayıldı Tarifi Püf Noktaları

 1. Imam bayıldı patlıcan kızartılır mı? İmam bayıldı yemeği için istenirse patlıcanlar yağda kızartılmak yerine fırında pişirilebilir.
 2. Patlıcanların acısının çıkması ve kararmaması için soyulunca tuzlu suda bekletilir.
 3. Patlıcanları kızgın yağda kızartmak çok yağ çekmesini engeller. Kızartma öncesi iyi kurulanmalıdır.
 4. Yalancı imam bayıldı nasıl yapılır? Dilimlenen patlıcanlar kızartılıp tepsiye alınır, üzerine sos dökülüp fırınlanır. İçini doldurma kısmı olmadan hazırlanır. Daha da yalancı imam bayıldı için patlıcanlar dilimleri kızartılmadan aralarında domates, soğan ve kaşar dilimleri ile fırınlanır, üzerine ezilmiş sarımsak, sıvı yağ, baharat ve tuzla hazırlanan bir sos gezdirilir. Tepsinin üzeri kapatılarak bir saat kadar patlıcanlar yumuşayana kadar fırınlanır.
 5. Kilis ramazan ayı iftar ve sahur sofralarında tercih edilen bir yemektir.
 6. İmambayıldı adı nereden gelir? Rivayet muhteliftir. Eski bir zamanda imam, hanımının ilk defa hazırladığı bu yemeği yediğinde lezzetinden, nefasetinden bayılmıştır. Diğer bir rivayete göre ise imam yemeğin lezzetinden ziyade kıtlık döneminde dahil edilen malzemelerin fiyatlarını işitince bayılmıştır.
 7. Tencerede imam bayildi nasil yapılır? İmam Bayıldı Tarifi Tencerede Fırında pişerken sosu içine çeker, patlıcanla iç harç birleşip bütünleşir. Lakin fırın yoksa yayvan bir tencerede kapağı örtülü vaziyette kısık ateşte pişirebilir. Bir kilo patlıcan alaca soyulup tuzlu suda bekletilir. Daha sonra yıkanıp kurulanır, kızartılıp kâğıt havlu üzerine çıkarılır. Tencereye iki yemek kaşığı yağ koyup küçük piyazlık doğranmış dört adet orta boy soğan az tuz ilavesiyle kapağı örtülüp sotelenir. Beş adet çarliston biber ve beş diş sarımsak eklenip biraz daha sotelenir. Kabuğu soyulup küçük doğranan dört adet domates, bir tatlı kaşığı toz şeker, pul biberi ilave edilip domatesler suyunu çekinceye kadar pişirilir. Patlıcanlara çizik atılıp hazırlanan harçla içi doldurulup üzerine domates ve biber dilimleri yerleştirilir. İç harcın artan suyu ve biraz salçalı su ilave edilir. Imam bayıldı tencerede kaç dakikada pişer? Kaynayınca yirmi dakika kadar pişer. Soğuyunca sunulur. İmam bayıldı tarifi tencerede kızartmadan yapılmak istenirse patlıcanlar önceden közlenerek kullanılabilir.
 8. Patatesli imam bayıldı nasıl yapılır? Kızartılmış iri patates dilimleri de patlıcanlarla beraber tepsiye yerleştirilip soslanarak fırına verilir. Ayrıca içleri oyulmuş patateslerin tavada kızartılıp hazırlanan harçla doldurularak fırınlanması da bu adı alır.
 9. Karnıyarık ile imambayıldı arasındaki fark nedir? Karnıyarık fırında hangi ayarda pişer?, Kiymali imam bayıldı tarifi kıyma Fırında Karnıyarık tarifi = Fırında Kıymalı imam Bayıldı Tarifi FIRINDA KARNIYARIK NASIL YAPILIR?
 10. İmam Bayıldı Çeşitlerinden Adana usulü imam bayıldı nasıl yapılır? Dilimlenen patlıcanlar kızartılır. Sivribiberler de kızartılır. Domatesli sos yapılarak malzeme tepsiye kat kat yerleştirilip fırına verilir.
KABAK KARNIYARIK (FIRINDA)
PEYNİRLİ🧀 KARNIYARIK BÖREĞİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Uydurukça Uzmanı
 • Feriha Kaya