mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Fırında İMAM BAYILDI TARİFİ Kızartmadan veya Kızartarak

Fırında Patlıcan yemeklerinin en güzellerinden Fırında İmam Bayıldı Tarifi nasıldır? Imam bayıldı anlamı nedir? İmambayıldı, esas malzemesi patlıcan olan, soğan ve sarımsak kullanılarak hazırlanan zeytinyağlı bir yemek türüdür. Imambayıldı nasıl yapılır ve malzemeleri?...

FIRINDA-BASİT-İMAMBAYILDI

Fırında İmam Bayıldı Tarifi Malzemeleri

Yedi - sekiz orta boy patlıcan

İki orta boy kuru soğan

Dört - beş adet çarliston biber

Üç orta boy domates

Dört - beş diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Yarım tatlı kaşığı tuz

Yarım demet maydanoz

Üç yemek kaşığı zeytinyağı

Patlıcanları kızartmak için sıvı yağ

Patlıcanların içine sermek için bir yemek kaşığı toz şeker

FIRINDA-BASİT-İMAMBAYILDI

Fırında İMAM BAYILDI Tarifi kızartmadan veya Kızartarak

  1. Patlıcanlar alaca soyulur, yıkanır ve kurulanır. Orta kısımlarına bıçakla birer çizik atılır. Kızgın yağda her tarafı kızartılır. Ancak daha hafif olması için veya kızartmadan uzak durmak isteyenler patlıcanları fırında közleyerek diğer aşamalara geçebilirler.
  2. Soğanlar piyazlık doğranır. Sarımsaklarla birlikte sıvı yağda pembeleştirilir. Küçük doğranmış biberler eklenir. Beş - altı dakika sonra kabukları soyulmuş ve rendelenmiş domatesler ilave edilir.
  3. Tuz, şeker eklenerek bütün malzeme on dakika kadar kısık ateşte pişirilir. Yarım demet kıyılmış maydanoz ilave edilerek altı kapatılır.
  4. Patlıcanların kesik kısımları bir kaşık yardımıyla hafifçe açılır. İçlerine toz şeker serpiştirilir. Hazırlanan harç kaşıkla patlıcanların içerisine doldurulur.
  5. Imam bayıldı fırında kaç derecede pişer? Bir fırın tepsisine yerleştirilen patlıcanlar önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında on dakika kadar tutulan Fırında İmambayıldı soğuduktan sonra maydanozla süslenerek servis edilir.

Fırında İMAM BAYILDI tarifi kızartmadan veya Kızartarak Hazırlanması ile alakalı Diğer Hususlar ve Kızartmadan İMAM BAYILDI Tarifi Püf Noktaları

  1. İmam bayıldı yemeği için istenirse patlıcanlar yağda kızartılmak yerine fırında pişirilebilir.
  2. Kilis ramazan ayı iftar ve sahur sofralarında tercih edilen bir yemektir.
  3. İmambayıldı adı nereden gelir? Rivayet muhteliftir. Eski bir zamanda imam, hanımının ilk defa hazırladığı bu yemeği yediğinde lezzetinden, nefasetinden bayılmıştır. Diğer bir rivayete göre ise imam yemeğin lezzetinden ziyade kıtlık döneminde dahil edilen malzemelerin fiyatlarını işitince bayılmıştır.
  4. Fırında Karnıyarık tarifi = Fırında Kıymalı imam Bayıldı Tarifi FIRINDA KARNIYARIK NASIL YAPILIR?
KABAK KARNIYARIK (FIRINDA)
PEYNİRLİ🧀 KARNIYARIK BÖREĞİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok