İktisat - Ekonomi kategorisinde tarafından
Büyüklerimiz herşeyin doğrusunu bilir derler.

Vaktiyle "Nas ortada dururken, sana bana ne oluyor?", "Bir müslüman olarak benden başka bir şey beklemeyin" denilerek Merkez Bankasının faizi %8,5'e düşürülmüştü.

Şimdi ise faizi artırıp fazilet elde edeceğimiz söyleniyor. Beş katı olan %42,5 seviyesine yükseltildi.

Şimdi, yeni bir vahiy inmediğine göre, dinin hükümleri aynı kalmışken, yönetim, dinini değiştirmiş mi oldu? Dinini değiştirmek günah değil mi?

Gelecek seçimler ortada dururken, bu sebeple yandaşı ve aç karacahilleri beslemek gerekirken gelecek nesiller kimin umrunda!

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.

2 Cevaplar

tarafından
Girdiğin dine göre sevap, çıktığın dine göre günah olabilir.

Faizi düşürerek halkın parasını zengine bedavaya kredi olarak verilmesi, yani "ucuz kredi" ile, sahte enflasyon rakamları ile sağlanan "emek sömürüsü" ile zenginlere, yandaş zombi şirketlere destek sağlama dininin prensipleri daima korunur.

Spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde vergi oranlarının yarıya indirilmesi de bu dine uygun bir karardır. Açlık seviyesindekilere gidin kumar oynayın demek gibi... Nasa göre faiz düşmeli, ama kumar teşvik mi edilmeli? Bir çok gıda madddesi vergisi %8 iken kumar vergisini %5e indirmek oldukça ilginç bir dini yaklaşım... "Herşeyi yap da yeter ki saray da otur" dini...

Soygunu helal kılan bir din varsa o dine uygun öyle çok eylem var ki...

Bu arada, şarabı vergisiz ithal etmek için karar almak, Nass'a uygun mu?
tarafından

Bile isteye enflasyona sebep olarak kul hakkını yemenin helal bir iş olduğunu sananlar!

"Neymiş efendim, faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu" deyip kasa tamtakır kalınca faizi kat kat artırırken tek kelime etmeyenler ve bu duruma destek verenler!

Maun suresinin manasını anlamaya hiç yanaşmayıp yandaş semirtme uğruna sermayeleri eritilen bankaları fakirin yetimin hakkı ile sermayelendirenler!

Sorumsuzların ihmali ve zengin sevicilik sebebiyle maden katliamlarında insanlar ölürken "kader ve fıtrat" gibi dini kavramları kullanıp kendilerini ye'cüc ve me'cüc kavimleri kalabalığında ordularla korutanlar!

A'râf / 31. ayet israfı yasaklarken ve milyonlarca insan açlık sınırının yarısı kadar gelir sahibiyken saraylar ve uçaklar koleksiyoncusu, uzun konvoy rekortmeni olanlar! 330milyon nüfuslu süpergüç ABD'nin meclisi 535, 144 milyon nüfuslu Rusya'nın 450 milletvekili varken, 85 milyonluk bir ülkede 2 yılda emekli olma hakkına sahip 600 milletvekilliği çiftliğini kuranlar! Sarayında günde 3365 emeklinin veya 1979 asgari ücretlinin maaşı kadar parayı harcayanlar! Nemrut'un, Firavun'un ve Karun'un sonunu unutanlar!

“Aranızda mallarınızı haksızlıkla yemeyin” (Bakara 2/188; Nisâ 4/29), "Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine bile olsa adaleti ayakta tutun" Nisa 135 ayetleri varken kayırmacılıkla adamlarının vergi borçlarını silip kıl olduklarına vergi cezaları bindirerek mahkemelerde süründürenler..

"Şüphesiz ki Allah adâletli davranmayı, iyilik yapmayı ve akrabayı görüp gözetmeyi emreder. Her türlü hayâsızlığı, kötülüğü ve azgınlığı yasaklar. Düşünüp ders almanız için size böyle öğüt verir." (Nahl 90) ayeti varken pervasız bir utanmazlıkla bol bol yalan söyleyenler!

"..Verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir." (İsra 34) ayeti varken tutmayacağını, tutulmasının mümkün olmadığını bile bile cahil insanları kandırmak için söz verip palavradan vaatlerde bulananlar!

En'am suresi 70. ayeti bir okuyun:

"Dinlerini bir oyuncak ve bir eğlence edinen ve dünya hayatının aldattığı kimseleri (bir tarafa) bırak! Kazandıkları sebebiyle hiçbir nefsin felâkete dûçar olmaması için Kur'an ile nasihat et. O nefis için Allah'tan başka ne dost vardır, ne de şefaatçı. O, bütün varını fidye olarak verse, yine de ondan kabul edilmez. Onlar kazandıkları (günahlar) yüzünden helâke sürüklenmiş kimselerdir. İnkâr ettiklerinden dolayı onlar için kaynar sudan ibaret bir içecek ve elem verici bir azap vardır."

...