mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Basit Hamur Kızartması tarifi, Nasıl Yapılır? Pişi, Kolaç, Kıygaşa, Mafiş, İçi Boş Hamur, Kabarcık

Evde mayasız hamur nasıl yapılır? Kabartma Tozlu Pişi Tarifi nasıldır? Kolaç nasıl yapılır? Mafıs hamuruna su katılırmı? Kahvaltılık hamur kizartmasi, ıçi boş hamur işi nasıl yapılır? Pişi tarifi mayasız olarak da yapılabilir. Çay saati veya kahvaltı için çabuk hamur kızartması nasıl yapılır? Çabuk hamur nasıl yapılır? Mayasız hamur nasıl hazırlanır? Cıvık hamur kızartması İşte Mafiş Hamuru Tarifi...

BAST HAMUR KIZARTMASI 1

Mayasız Hamur Kızartması Tarifi Malzemeleri - Puf Puf Hamur Kızartması İçindekiler - Mafiş Hamuruna Ne Katılır? Mafiş Malzemeleri

İki - iki buçuk su bardağı un

Bir adet yumurta

Bir paket kabartma tozu

Üç - dört yemek kaşığı yoğurt

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Kızartmak için: sıvı yağ

BAST HAMUR KIZARTMASI 2

Basit Mayasız Hamur Kızartması Tarifi (Pişi, Kıygaşa, Kolay Mafiş Tarifi, İçi Boş Hamur Kızartması, Kabarcık) - Yağ Çekmeyen Hamur Kızartması Nasıl Yapılır? Mayasız-Hamur Tarifi - Yoğurtlu-Hamur Kızartması - Kare Pişi Tarifi - Mayasız Mafiş Tarifi

 1. Kızartmalık hamur nasıl yoğrulur? Mafiş hamuru nasıl hazırlanır? Hamur kızartmak için hamur nasıl yapılır? En Kolay Hamur Nasıl Yapılır? Un yoğurma kabına alınır ve üzerine kabartma tozu serpiştirilir. Ortası açılarak havuz yapılır, yumurta kırılır. Tuz ve yoğurt eklenir. Yumurta ve yoğurt parmak uçları ile hafifçe karıştırılır. Kenardaki unlar alınarak hamur yoğrulur.
 2. Çok sert olmayan bir hamur elde edilir. Hamur hafif unlu tezgah üzerinde merdane ile bir - iki santim kalınlığında açılır. Kabarması için hamur çok ince olmamalıdır.
 3. Rulet ile veya bıçakla kibrit kutusundan daha küçük karelere bölünür.
 4. Kızartma tenceresine veya derin bir tavaya sıvı yağ konulur.
 5. Kızdırılan bol yağda hamur parçaları altın sarısı renginde oluncaya kadar iki taraflı olarak kızartılır. Yağın kızgın olması yağ çekmesini engelleyerek kabarmasını sağlayacaktır.
 6. Kısa sürede kolaylıkla hazırlanacak, yağ çekmeyen çok basit, pratik ve güzel bir ikramlık olup kahvaltılarda ve çay saatlerinde sıcak olarak servis edilir. Basit Hamur Kızartması bal, reçel, marmelat, sürme çikolata veya beyaz peynirle de sunulabilir. Üzerine pudra şekeri döküldüğü de olur.

Mayasız Hamur Kızartması Tarifi, Yogurtlu-Hamur Kizartmasi, Pişinin Yöresel İsimleri ile Alakalı Diğer Hususlar ve Pişi Hamur Kizartmasi Püf Noktaları

 1. Pişi Nerede meşhur? Mafiş hangi yöreye ait? Pişiye Kars, Ardahan ve Artvin bölgelerinde mafiş adı verilir. Batı Anadolu'da yukarıdaki şekilde kızartılmış hamurların soğuk şerbete atılması ile elde edilen tatlı da mafiş adıyla anılır.
 2. ŞEKİL:İstenirse baklava biçimi verilebildiği gibi küçük kaseler veya çay bardakları ile hamura daire şekli de verilebilir. Kurabiye kalıpları ile de çok çeşitli yapılar oluşturulabilir. Bu tarif hamura verilen görünüş dolayısıyla keçi patisi veya keçi bacağı adıyla da bilinir: Bu durumda hamuru üç santim eninde şeritler halinde hazırlanır. Bu şeritler üç santim boyunda kesilir ve kesilen taraftan parçanın yarısına kadar bir çentik açılır. Diğer kesik taraftan da çaprazlama bir çentik atılır. Pişen hamurlar keçi bacağını andırır bir şekil alacaktır. Daha yumuşak kıvamlı bir hamurdan alınan kaşık ölçüsündeki miktarın tavada iki taraflı kızartılması ile kaşık dökmesi (Ordu: cırtla) elde edilebilir.
 3. Hamura bir miktar çörek otu veya susam katmayı tercih edenler de vardır.
 4. Hamuru yoğurduktan sonra üzerini bezle örtüp bekletmeye gerek duymadık.
 5. Sütlü Mafiş Tarifi, Sütlü Hamur Kizartmasi, Sutle Mafiş Yapımı, Yoğurtsuz Hamur Kizartmasi Sütlü hamur kızartması: Süt kullanılarak pişi tarifi mayasız yoğurtsuz olarak da yapılabildiği gibi pişi tarifi mayasız yoğurtsuz sütsüz olarak da hazırlanabilir. Mayasız Pişi Tarifi kabartma tozu ile olduğu gibi karbonatla da yapılabilir. Peynirli Hamur kizartmasi: KARBONATLI LOR PEYNİRLİ HAMUR KIZARTMASI (ÇAY🫖 LOKMASI)
 6. Kabartma tozu yerine tamamen köpürünceye kadar üzerine limon sıkılan bir çay kaşığı karbonat kullanılabilir. Ancak ölçünün kaçması halinde karbonat kokusu oluşabilir.
 7. Diğer taraftan daha da pratik bir çözüm arayanlar fırından alacakları ekmek hamuru ile de yapabilirler.
 8. Çay lokması ifadesi de bu tarife veya peynirle yapılan aşağıdaki tarife karşılık gelebilir.
 9. Kıygaşa Eskişehir'e has yemeklerden kıygaşa, pişiye çok benzer. Lakin hamuruna pişiden farklı olarak çörek otu ilave edilir. Eskişehir kahvaltılarının zenginliğinden Kıygaşa, Tatar muhacirleri tarafından Eskişehir'e kazandırılmış bir lezzettir.
 10. Pişinin Diğer Adları: Macir Kolac, Kolaç Trakya mutfağında pişinin adı... Cıvıtma nasıl yapılır? Sirihta, cırıkta (Kastamonu), çırıhta, çırahta, cırıtta, cilihta, cirikta, zırıhta (Gümüşhane), akıtma (Trakya), Zilohta/cilohta, ziniktar, zilikdar, cilisto, çırılta, cilihta, bişi, cılıkta, bilik hamuru nasıl yapılır? Kek hamurundan biraz daha cıvık, su gibi akmayan, lakin kaşıkla rahatlıkla dökülebilecek kıvamdaki hamur... Piştikten sonra şeker serpilerek yenilen Rize tatlısı...
 11. Puf Puf Mayalı Hamur Kizartmasi, Mafiş Nasıl Yapılır Mayalı Mafiş Tarifi Mayalı, Yaş, Kuru Mayalı-Pişi Tarifi Mayali hamur ile ne yapabilirim? diyenler için de Balon Pişi Tarifi, Mayalı Hamur Kızartması olarak Mayalı Hamur Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır? (Pişi, Pesmet, Tava Mayalısı) da ilginizi çekebilir.
 12. Mafiş (Kars Tarifi), Ardahan Bir su bardağı süt, bir su bardağı su, yarım paket yaş maya, tuz ve aldığı kadar unla kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğrulur. İki saat mayalandırılır. Hamurdan istenen büyüklükte bezeler yapılır. Her bezeyi yarım santim kalınlığında açılır ve hamur arzu edilen boyda ve daha çok baklava dilimi olarak kesilir. Kızdırılan derin yağda mafişler iki taraflı kızartılır.
YukarıYukarı