mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BASİT HAMUR KIZARTMASI (PİŞİ, KIYGAŞA, MAFİŞ, İÇİ BOŞ HAMUR, KABARCIK)

Kabartma Tozlu Pişi Tarifi nasıldır? Pişi Tarifi Mayasız olarak da yapılabilir. Çay saati veya kahvaltı için çabuk hamur kızartması nasıl yapılır?

BAST HAMUR KIZARTMASI 1

Mayasız Hamur Kızartması Tarifi Malzemeleri

İki - iki buçuk su bardağı un

Bir adet yumurta

Bir paket kabartma tozu

Üç - dört yemek kaşığı yoğurt

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Kızartmak için: sıvı yağ

BAST HAMUR KIZARTMASI 2

Basit Mayasız Hamur Kızartması Tarifi (Pişi, Kıygaşa, Mafiş, İçi Boş Hamur Kızartması, Kabarcık)

 1. Un yoğurma kabına alınır ve üzerine kabartma tozu serpiştirilir. Ortası açılarak havuz yapılır, yumurta kırılır. Tuz ve yoğurt eklenir. Yumurta ve yoğurt parmak uçları ile hafifçe karıştırılır. Kenardaki unlar alınarak hamur yoğrulur.
 2. Çok sert olmayan bir hamur elde edilir. Hamur hafif unlu tezgah üzerinde merdane ile bir - iki santim kalınlığında açılır. Kabarması için hamur çok ince olmamalıdır.
 3. Rulet ile veya bıçakla kibrit kutusundan daha küçük karelere bölünür.
 4. Kızartma tenceresine veya derin bir tavaya sıvı yağ konulur.
 5. Kızdırılan bol yağda hamur parçaları altın sarısı renginde oluncaya kadar iki taraflı olarak kızartılır. Yağın kızgın olması yağ çekmesini engelleyerek kabarmasını sağlayacaktır.
 6. Kısa sürede kolaylıkla hazırlanacak, yağ çekmeyen çok basit, pratik ve güzel bir ikramlık olup kahvaltılarda ve çay saatlerinde sıcak olarak servis edilir. Basit Hamur Kızartması bal, reçel, marmelat, sürme çikolata veya beyaz peynirle de sunulabilir. Üzerine pudra şekeri döküldüğü de olur.

Mayasız Hamur Kızartması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

 1. Pişiye Kars, Ardahan ve Artvin bölgelerinde mafiş adı verilir. Batı Anadolu'da yukarıdaki şekilde kızartılmış hamurların soğuk şerbete atılması ile elde edilen tatlı da mafiş adıyla anılır.
 2. ŞEKİL:İstenirse baklava biçimi verilebildiği gibi küçük kaseler veya çay bardakları ile hamura daire şekli de verilebilir. Kurabiye kalıpları ile de çok çeşitli yapılar oluşturulabilir. Bu tarif hamura verilen görünüş dolayısıyla keçi patisi veya keçi bacağı adıyla da bilinir: Bu durumda hamuru üç santim eninde şeritler halinde hazırlanır. Bu şeritler üç santim boyunda kesilir ve kesilen taraftan parçanın yarısına kadar bir çentik açılır. Diğer kesik taraftan da çaprazlama bir çentik atılır. Pişen hamurlar keçi bacağını andırır bir şekil alacaktır. Daha yumuşak kıvamlı bir hamurdan alınan kaşık ölçüsündeki miktarın tavada iki taraflı kızartılması ile kaşık dökmesi (Ordu: cırtla) elde edilebilir.
 3. Hamura bir miktar çörek otu veya susam katmayı tercih edenler de vardır.
 4. Hamuru yoğurduktan sonra üzerini bezle örtüp bekletmeye gerek duymadık.
 5. Süt kullanılarak pişi tarifi mayasız yoğurtsuz olarak da yapılabildiği gibi pişi tarifi mayasız yoğurtsuz sütsüz olarak da hazırlanabilir. Mayasız Pişi Tarifi kabartma tozu ile olduğu gibi karbonatla da yapılabilir. KARBONATLI LOR PEYNİRLİ HAMUR KIZARTMASI (ÇAY LOKMASI)
 6. Kabartma tozu yerine tamamen köpürünceye kadar üzerine limon sıkılan bir çay kaşığı karbonat kullanılabilir. Ancak ölçünün kaçması halinde karbonat kokusu oluşabilir.
 7. Diğer taraftan daha da pratik bir çözüm arayanlar fırından alacakları ekmek hamuru ile de yapabilirler.
 8. Çay lokması ifadesi de bu tarife veya peynirle yapılan aşağıdaki tarife karşılık gelebilir.

Balon Pişi Tarifi olarak MAYALI HAMUR KIZARTMASI (PİŞİ, PESMET,TAVA MAYALISI) da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • demet
 • nil
 • elif
 • Kolaylezzet
 • MARAL
 • yemekler
 • RUFANE DADASOVA
 • isimsiz
 • hakan