mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAZIR YUFKADAN GÖZLEME

Hazır Yufkadan Gözleme nasıl yapılır? Hazır yufkadan gözleme nasıl katlanır? Kahvaltılarda ve beş çayında ev halkına ve misafirlere sunabileceğiniz nefis güzel gözlemeler kolaylıkla hazırlanabilir. İşte ramazan iftar ve sahur sofralarını da zenginleştirecek resimli kolay gözleme tarifi:

HAZIR YUFKADAN GOZLEME

Hazır Yufkadan Gözleme Malzemeleri

İki adet hazır yufka

Bir su bardağı rendelenmiş kaşar veya beyaz peynir + maydanoz karışımı

Bir çorba kâsesi çiğ kıyma

Bir küçük kuru soğan

Tuz

Çay kaşığının ucuyla karabiber

Gözlemelerin üzerine sürmek için tereyağı

HAZIR YUFKADAN GOZLEME 1

Hazır Yufkadan Gözleme Tarifi

  1. Kıymalı gözleme harcı nasıl yapılır? Kıymalı gözlemeler için soğan rendelenir. Suyu çıkmışsa süzdürülerek suyundan arındırılır.
  2. Kıymaya tuz ve biber konularak soğanla birlikte hafifçe yoğrulur.
  3. Gözleme nasıl katlanır, gözleme katlama şekilleri var mıdır? Yufkadan gözleme yaparken farklı katlama şekilleri olsa da zarf şekli daha yaygındır. Yufkacılardan alınan yufkalar büyük ve ince olduğu için bu gözlemeler için daha uygun olur. Tezgaha serilen yufkanın bir tanesi dörde bölünür. Üzerine kıymalı harçtan her tarafına gelecek şekilde yerleştirilir.
  4. Yufkanın kenar kısımları ortaya doğru mektup zarfı şeklinde kapatılır. Önce sağ kenar sola doğru katlanır, sonra sol kenar sağa doğru katlanır. Daha sonra üst kenar alt tarafa doğru, alt kenar da bir miktar üst kenarın üzerine denk gelecek biçimde kapatılır. Böylece zarf biçiminde gözleme yufkaları hazırlanır. Yufkaların kenarlarının açılmaması için katlama yeri alta gelecek şekilde kızdırılan teflon tavaya yerleştirilirler. Hazır yufkadan gözlemeler bir yüzü kızarınca diğer tarafı çevrilerek iki tarafı da kızarana kadar kısık ateşte pişirilir. Pişme tamamlanıncaya kadar ne lezzet için ne de yufkaları birbirine yapışsın diye yağ kulanmıyoruz.
  5. Tavadan alınan gözlemeler sıcakken her iki tarafına yumuşamış tereyağı sürülür. Peynirli gözlemeler için de aynı usûl izlenebilir. Sadece kıymalı harç yerine peynir konulur. Hazır Yufkadan Gözleme sıcak olarak soğuk ayranla veya çayın yanında servis edilir. Karabük ve diğer bir çok ilde ramazan iftar sofralarında yer alır. Patatesli börek içini kullanarak hazır yufkadan patatesli gözleme de yapılabilir. Bakınız: BAKLAVALIK YUFKADAN PATATESLİ🥔 BÖREK

HAZIR YUFKADAN GOZLEME 3

ISIRGAN OTLU GÖZLEME ve PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi) makaleleri de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı