mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MAYALI HAMUR KIZARTMASI (PİŞİ, PESMET,TAVA MAYALISI)

Mayalı pişi, hamur kabartması, lokma kızartması, pesmet, tava mayalısı, kolaç, belyashi, kıyık nasıl yapılır?

Puf puf mayalı hamur kızartması tarifi nasıldır? Balon pişi tarifi için doğru yerdesiniz. İşte resimli pişi tarifi kolay usulü...

Mayali Hamur Kizartmasi Tarifi 1

Mayalı Hamur Kızartması (Pişi, Pesmet, Tava Mayalısı) Malzemeleri

Bir adet yumurta

Bir paket kuru maya (veya 42 gramlık paketteki yaş mayanın dörtte biri)

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Bir su bardağı ılık su

Alabildiği kadar un

Kızartmak için sıvı yağ

Mayali Hamur Kizartmasi Tarifi 2

Mayalı Hamur Kızartması Tarifi (Kolay Mayalı Pişi Yemek Tarifi)

 1. Bir - iki su bardağı un bir kabın içerisine alınır. Üzerine maya serpiştirilerek hafifçe karıştırılır, ortası havuz yapılır. Yumurta, tuz, şeker ve ılık su eklenerek yavaş yavaş un ilavesi ile yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yoğrulur. Mayalı hamur işleri yapılırken, bir kaşık toz şeker karışıma ilave edilirse hamur çok daha fazla kabaracaktır.
 2. Hamur, içi hafif sıvı yağla yağlanmış bir cam kasenin içine konulur. Üzeri streçle kapatılır. Hamur iki kat büyüyünceye kadar en az 45 dakika beklenir. Bu noktaya kadar olan işlemler yapılmak istenmezse hamur hazır olarak ekmek fırınından temin edilebilir.
 3. Derin bir tava veya tencerenin içerisine sıvı yağı dökülür. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınır. Elle yuvarlak şekil verilir, istenirse ortası delinir. Gerekirse şekil verirken bir kasenin içine sıvı yağ konularak el ara sıra bu yağa batırılır. Biz gerek duymadık ancak ortasını delme muamelesi o kısmın daha iyi pişmesini sağlama gayelidir. Ancak donut (halka) şekli verilmek isteniyor ve görüntüye önem veriliyorsa; hamur biraz un serpilmiş tezgah üzerinde bir santim kalınlığında açılır, çay bardağı ile yuvarlaklar kesilir, ortası da küçük bir kalıpla kesilip çıkarılabilir. Hamura kurabiye kalıbı ile de şekil verilebilir. Artan hamurlar tekrar açılıp aynı şekil verme muamelesi yapılır.İstenirse hamur içine peynirli maydanoz veya patates gibi içler de konulabilir.
 4. Hamur parçaları bol kızgın yağın içerisine atılır. Yağın çok az olmaması gerekir, yani hamurlar tavaya veya tencereye konulduğunda üzerlerine bir miktar yağ çıkmalıdır. Bu iyi kabarması ve fazla yağ çekmemesi için gereklidir. Hamurlar iki taraflı olarak kızartılır.
 5. Mayalı Tuzlu Lokma olarak da adlandırılan Mayalı Hamur Lokma Kızartması kağıt havlu üzerine konularak fazla yağın alınması sağlanır ve sıcak olarak servis edilir.

Mayalı Hamur Kızartması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kolay Pişi Tarifi Püf Noktaları

 1. Kahvaltı gayeli olarak akşamdan mayalanan hamur buzdolabına konularak sabah bir saat kadar dışarıda bekletilip kullanılabilir. Diğer taraftan bu hamurla pizza da yapılabilir. Mayalı hamur kızartması değişik usul tarifi tarifleri
 2. Sütlü Mayalı Pişi Tarifi: Mayalı pişi tarifi sütlü olarak da yapılabilir. İstenirse hamura bir su bardağı kadar ılık süt, bir miktar susam, çörek otu, kıyılmış maydanoz veya dereotu da katılabilir. Yoğurtlu mayalı pişi: Yoğurtlu mayalı hamur kızartması da bir miktar lezzet farkıyla yapılabilecek bir lezzettir.
 3. İnstant Mayalı Hamur Kızartması Tarifi: Yukarıdaki ile hemen hemen aynıdır. Maya nedir? Hamurların kabarmasını temin eden tek hücreli canlılardır. Kuru, yaş, instant ve ekşi maya halinde kullanılırlar. Hamura eklenen az bir şekerin ve uygun sıcaklık seviyesinin de yardımıyla oluşturdukları karbondioksit ile hamur kabarır, mis kokulu pofuduk neticeler elde edilir. Kuru mayadan farklı olarak instant mayalar çok ince granüllerdir. Bir yıla kadar kabartma vasfını muhafaza edebilirler. Kuru mayadan ayıran en mühim farkı hamura eritilmeden katılabiliyor olmasıdır. Lakin kuru mayalarda benzer tarzda kullanılabilmektedir. Instant mayalı hamurlara sıcak veya soğuk su eklendiğinde maya gücünü kaybedebilir. Bu mayalar da ağzı kapalı şekilde kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır.
 4. Pişiye yumurta koyulurmu: Tarifte yumurta yer almaktadır.

Yoğurtlu mayasız pişi tarifi için: BASİT HAMUR KIZARTMASI (PİŞİ, KIYGAŞA, MAFİŞ, İÇİ BOŞ HAMUR, KABARCIK) ve

KARBONATLI LOR PEYNİRLİ HAMUR KIZARTMASI (ÇAY LOKMASI) da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Banu
 • FahreDDin
 • bahar