mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Mayalı Hamur Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır? (Pişi, Pesmet, Tava Mayalısı)

Mayalı pişi, hamur kabartması, lokma kızartması, pesmet, tava mayalısı, kolaç, belyashi, kıyık nasıl yapılır? İçsiz de olsa patatesli peynirli bir içli pişi de olsa kahvaltı sofralarında, beş çaylarında, kabul günlerinde aranan bir lezzettir. Hafif, yağ çekmeyen mayalı pişi yapmak ise zor değil... Puf puf mayalı hamur kızartması tarifi, balon pişi tarifi için doğru yerdesiniz. "Anne pişisi nasıl yapılır? Kuru maya ile pesmet pişi nasıl yapılır? Kızartma hamuru nasıl yoğrulur? Pesmet yapımı nasıldır?" diyenlere işte kolay puf puf mayalı pişi tarifi resimli olarak...

Mayali-Hamur Kizartmasi Tarifi 1

Mayalı Hamur Kızartması (Mayalı Pesmet Tarifi, Tava Mayalısı) Malzemeleri - Yağ Çekmeyen Pişi Tarifi İçindekiler - Pişinin İçine Ne Katılır?

Bir adet yumurta

Bir paket kuru maya (veya 42 gramlık paketteki yaş mayanın dörtte biri)

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Bir su bardağı ılık su

Alabildiği kadar un

Kızartmak için sıvı yağ

Mayali Hamur Kizartmasi Tarifi 2

Mayalı Hamur Kızartması Tarifi (Kolay Pişi Tarifi Mayalı Tarifi) - Yumuşacık Pişi Tarifi Mayalı Yağ Çekmeyen Kolay Pişi Nasıl Yapılır? - Puf Puf Mayalı-Pişi Tarifi - Puf puf Mayalı Hamur Kizartmasi- Mayalı mafiş Tarifi - Pişi Hamur Kizartmasi

 1. Pesmet Hamuru Nasıl Yapılır? Pisi Hamuru Nasıl Yapılır? Evde mayalı hamur nasıl yapılır? Mayalı Pişi Hamuru Tarifi, Mayalı Pişi Mafiş Hamuru Nasıl Yapılır? Evde hamur mayalama Bir - iki su bardağı un bir kabın içerisine alınır. Üzerine maya serpiştirilerek hafifçe karıştırılır, ortası havuz yapılır. Yumurta, tuz, şeker ve ılık su eklenerek yavaş yavaş un ilavesi ile yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yoğrulur. Mayalı hamur işleri yapılırken, bir kaşık toz şeker karışıma ilave edilirse hamur çok daha fazla kabaracaktır.
 2. Hamur, içi hafif sıvı yağla yağlanmış bir cam kasenin içine konulur. Üzeri streçle kapatılır. Hamur iki kat büyüyünceye kadar en az 45 dakika beklenir. Bu noktaya kadar olan işlemler yapılmak istenmezse hamur hazır olarak ekmek fırınından temin edilebilir.
 3. Derin bir tava veya tencerenin içerisine sıvı yağı dökülür. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınır. Elle yuvarlak şekil verilir, istenirse ortası delinir. Gerekirse şekil verirken bir kasenin içine sıvı yağ konularak el ara sıra bu yağa batırılır. Biz gerek duymadık ancak ortasını delme muamelesi o kısmın daha iyi pişmesini sağlama gayelidir. Ortası Delik Pişi Nasıl Yapılır? Ancak donut (halka) şekli verilmek isteniyor ve manzaraya değer veriliyorsa; hamur biraz un serpilmiş tezgah üzerinde bir santim kalınlığında açılır, çay bardağı ile yuvarlaklar kesilir, ortası da küçük bir kalıpla kesilip çıkarılabilir. Hamura kurabiye kalıbı ile de şekil verilebilir. Artan hamurlar tekrar açılıp aynı şekil verme muamelesi yapılır. İçli pişi istenirse hamur içine peynirli maydanozlu veya haşlanmış patatesli harç gibi içler konulabilir.
 4. Hamur parçaları bol kızgın yağın içerisine atılır. Yağın çok az olmaması gerekir, yani hamurlar tavaya veya tencereye konulduğunda üzerlerine bir miktar yağ çıkmalıdır. Bu iyi kabarması ve fazla yağ çekmemesi için gereklidir. Hamurlar iki taraflı olarak kızartılır.
 5. Mayalı Tuzlu Lokma olarak da adlandırılan Mayalı Hamur Lokma Kızartması kağıt havlu üzerine konularak fazla yağın alınması sağlanır ve sıcak olarak servis edilir.

Mayalı Hamur Kızartması Tarifi, Bulgaristan Pesmet Tarifi, Yağ Çekmeyen Hamur Kizartmasi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Yağ Çekmeyen Mayalı Pişi Tarifi (Kolay) Püf Noktaları

 1. Kahvaltı gayeli olarak akşamdan mayalanan hamur buzdolabına konularak sabah bir saat kadar dışarıda bekletilip kullanılabilir. Diğer taraftan bu hamurla pizza da yapılabilir. Mayalı hamur kızartması değişik usul tarifi tarifleri:
 2. Pişi Tarifi Mayalı Sütlü Mayalı Pişi Tarifi, Sütlü Hamur Kizartmasi, Sütlü Pesmet Tarifi Mayalı pişi tarifi sütlü olarak da yapılabilir. İstenirse hamura bir su bardağı kadar ılık süt, bir miktar susam, çörek otu, kıyılmış maydanoz veya dereotu da katılabilir. Yoğurtlu mayalı pişi: Yoğurtlu mayalı hamur kızartması da bir miktar lezzet farkıyla yapılabilecek bir lezzettir.
 3. Toz Mayalı Pişi Nasıl Yapılır? İnstant Mayalı Hamur Kızartması Tarifi, İnstant Mayalı Pişi Tarifi Yukarıdaki kuru mayalı pişi tarifi ile hemen hemen aynıdır. Maya nedir? Hamurların kabarmasını temin eden tek hücreli canlılardır. Kuru, yaş, instant ve ekşi maya halinde kullanılırlar. Hamura eklenen az bir şekerin ve uygun sıcaklık seviyesinin de yardımıyla oluşturdukları karbondioksit ile hamur kabarır, mis kokulu pofuduk neticeler elde edilir. Kuru mayadan farklı olarak instant mayalar çok ince granüllerdir. Bir yıla kadar kabartma vasfını muhafaza edebilirler. Kuru mayadan ayıran en mühim farkı hamura eritilmeden katılabiliyor olmasıdır. Lakin kuru mayalarda benzer tarzda kullanılabilmektedir. Instant mayalı hamurlara sıcak veya soğuk su eklendiğinde maya gücünü kaybedebilir. Bu mayalar da ağzı kapalı şekilde kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Mayalı hamurdan pişi tarifini tatbik ederken de mayanın tazelik ve kalitesi mühimdir.
 4. Pesmet, Kolaç, Kartalaç Bulgaristan’ın değişik mahallerinde aynı kızartmaya verilen değişik adlardır. Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında olup ayrıca Bayram arifesinde mutlaka yapılır.
 5. Mayali-pişi tarifinde pişiye yumurta koyulurmu? Tarifte yumurta yer almaktadır.
 6. Hamuru Patatesli Pişi Hamur içine ilave edilen haşlanmış patates rendesi ile biraz daha yoğurulursa farklı bir lezzet hasıl olur.
 7. Sade Pişi Servisi Mayalı hamur kızartması tatlı bir gıda ile birlikte nefis bir uyum sunar. Kızartılması sonrası sadece üzerine şeker ekerek de yenilebildiği gibi yanında reçel, marmelat, pekmez, bal, sürme çikolata gibi tatlılarla servis edilebilir. Almanlar tuzsuz hazırlayıp sıcakken halde tarçınlı şeker harcına bulamak suretiyle servis ederler. Pişi çayın yanında zeytin, peynir gibi tuzlu malzemelerle de harikadır.
 8. Mayali-Hamur Kizartmasi, Pişinin İçine Peynir Konur mu? Kahvaltılık Peynirli Pişi, Mayalı Peynirli Pişi Tarifi Yumuşak ele yapışmayan bir hamur elde edilip dinlendirilirken iç harç hazırlanır: Mandalina büyüklüğünde koparılan hamuru oklavayla ince ve uzunlamasına açılıp bir kaç dal maydanozla peynirden yapılan harç bir tarafına konulur. Boşta kalan diğer yarısı harcın üzerine getirilerek bir bardak ağzıyla kesilir. Bütün hamur aynı şekilde hazırlanır. Tavada peynirli pişi nasıl yapılır? Hamurlar kızgın bol yağa atılır. Yağ çok az olmamalıdır. Diğer bir ifadeyle hamurlar tavaya veya tencereye konulduğunda üzerlerine bir miktar yağ çıkmalıdır. Fazla yağ çekmemesi ve iyi kabarması bu gereklidir. Hamurlar iki taraflı olarak kızartılır ve servis edilir.
 9. Ekmek Hamuru ile Pişi Olur Mu? Ekmek Hamurundan Peynirli Pişi, Hazır Hamur Kızartması Nasıl Yapılır? "Hazır Ekmek Hamuru İle Neler Yapılır?" denilince akla ilk gelecek şey pişi olabilir. Vakit veya imkan veya pişi hamuru kıvamını tutturamayanlar için aşağıda bağlantısı olan karbonatlı hamur kızartması dışında pratik bir çare... Herhangi bir fırından alınan pişmemiş ekmek hamuru kullanılarak da içli pişi yapılabilir. Ekmek hamuru ılık veya sıcak bir yere koyun ve yirmi dakika kadar şişmesi beklenir. Bu sırada maydanoz ve beyaz peyniri çatalla ezilerek karıştırılır. Cevizden büyük parçalar koparılıp avuç veya tezgaha bastırıp düzleştirip büyütülür. Ortasına peynirli maydanozlu veya haşlanmış patatesli harç veya bir dilim domates ve biraz kaşar peyniri konulup kapatılır. Yuvarlanıp kızgın yağda pişirilir.
 10. Yoğurtlu Mayalı Pişi Tarifi, Yoğurtlu Mayalı Pişi Nasıl Yapılır? Puf puf hamur kızartması yoğurtlu da yapılabilir. Bir çorba kaşığı yoğurt harca ilave edilebilir. Harcına bir yemek kaşığı sıvı yağ ekleyenler de vardır. Dört su bardağı una, bir paket kuru maya, bir yemek kaşığı yoğurt, iki yemek kaşığı sıvı yağ, tuz ve aldığı kadar su eklenerek ekmek hamuru kıvamında yumuşak bir hamur yoğrulur. Takriben bir saat mayalandırılır. Hamur ekmek hamuru gibi kabardığında elle parçalar alıp, istenirse ortası delinip halka biçimi verilir. Orta ayardaki ocakta kızmış üç su bardağı sıvı yağda iki taraflı kızartılır. Sıcak sunulur.
 11. Mayalanmadan Pişi Tarifi? Mayasız pişi hamuru nasıl yapılır? Mayasız Pişi Hamuru Akşamdan Yapılır mi? "Mayasız hamur ile ne yapılır? Mayasız hamur nasıl hazırlanır?" diyenlere yoğurtlu mayasız pişi tarifi için: BASİT HAMUR KIZARTMASI (PİŞİ, KIYGAŞA, MAFİŞ, İÇİ BOŞ HAMUR, KABARCIK)
 12. Pesmet Tarifi Mayasız Peynirli Pişi, Peynirli Hamur Kizartmasi, Pesmet Tarifi Kabartma Tozlu, Yoğurtlu mayasız pişi tarifi için: KARBONATLI LOR PEYNİRLİ HAMUR KIZARTMASI (ÇAY LOKMASI) yazısında Peynirli Hamur kızartması tarifi yer almaktadır.
YukarıYukarı