mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KADAYIFLI KEK TARİFİ

Kadayıflı kek tarifi, nasıl yapılır?

KADAYIFLI-KEK-TARİFİ

Kadayıflı Kek Tarifi Malzemeleri

Üç adet yumurta

Bir su bardak toz şeker

Yarım bardak sıvı yağ

Bir bardak süt

İki bardak un

Bir bardak kabartma tozu

Bir buçuk bardak kavrulmuş tel kadayıf (bir bardağı kekin içine, yarım bardağı kekin üzerine)

(Kadayıf bir yemek kaşığı tereyağı, iki yemek kaşığı şeker, yarım su bardağı kavrulmuş öğütülmüş fındık ile kavrulur)

KADAYIFLI-KEK-TARİFİKADAYIFLI-KEK-TARİFİ

Kadayıflı Kek Tarifi

  1. Kadayıfın Hazırlanması: Kolay ufalanabilmesi için kadayıf en az dört - beş saat önceden buzdolabı poşetinde derin dondurucuya konulur. Buzdolabından çıkarılan donmuş kadayıf paketin içinde elle ufalanır. Eğer vakit yoksa kadayıf büyük bir bıçakla ince ince de kıyılabilir.
  2. Yapışmaz yüzeyli bir tavaya tereyağı konulur ve kırıntı kadayıflar ilave edilir. Kadayıfların rengi dönene kadar kısık ateşte kavrulur. Kadayıf çok çabuk yanabileceği için bu muameleye dikkat etmek gerekir. Kavrulan kadayıflara kavrulmuş ve dövülmüş fındık ile iki yemek kaşığı şeker ilave edilir. İki - üç dakika çevirdikten sonra altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
  3. Yumurta ve şeker mikserle şeker eriyene kadar iyice çırpılır. Sıvı yağ ve süt azar azar ilave edilerek çırpma muamelesine devam edilir.
  4. Kabartma tozu ve un birlikte elenerek sıvıların üzerine eklenir ve tekrar çırpılır. Bir su bardağı kavrulmuş kadayıf karışıma eklenerek bir spatula yardımıyla karıştırılır.
  5. Yağlanmış ve unlanmış dikdörtgen küçük bir tepsiye kek karışımı dökülür. Tezgâhın üzerine vurularak içindeki kabarcıkların giderilmesi sağlanır. Yarım su bardağı kavrulmuş kadayıf tepsideki kekin üzerine serpiştirilir.
  6. Kadayıflı Kek önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında pişirilir ve ılındıktan sonra dilimlenerek servis edilir.

KADAYIFLI-KEK-TARİFİ

Kadayıflı Kek Tatlısı Tarifi

Şerbet için iki su bardağı toz şeker ile iki buçuk su bardağı su kaynatılır. İlk sıcağı çıkan şerbet soğuyan kekin üzerine dökülür. Kek şerbeti çekip iyice soğuyana kadar beklenir. Daha sonra üzeri ceviz içi, Antep fıstığı, Hindistan cevizi içi gibi malzemelerle süslenip dilimlenerek servis edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok