mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kolay Revani Tatlısı Nasıl Yapılır? Tarifi

Evde kolay revani nasıl yapılır malzemeleri nelerdir? En güzel revani nasıl yapılır? Bayramlarda ve ramazanda iftar sonrası tatlı arayışında olanların tercihi şerbetli revani nasıl yapılır? Yoğurtlu revani tarifi var mı? Revaniye yağ konur mu? İrmikle yapılan şerbetli tatlılar arasında saray mutfağında da tercih edilen Osmanlı revani tatlısı tarifi ve malzemelerini arıyorsanız doğru yerdesiniz. İrmikli revani tarifi olsun ama dağılmayan revani tarifi de olsun istiyorsanız işte ustasından revani yapımı tarifi resimli olarak...

KOLAY REVAN TATLISI 2

Kolay Revani Tatlısı Malzemeleri Neler? - Yoğurtlu Revani Tarifi İçindekiler - Tam Ölçülü Revani Malzemeleri Nelerdir? Revani İrmikli Nasıl Yapılır?

Dört adet yumurta

Bir su bardağının dörtte üç sıvı yağ

Bir su bardağı toz şeker

Bir su bardağı irmik

İki su bardağı un

Bir su bardağı süt veya tatlı yoğurt

Bir paket kabartma tozu

İstenirse vanilya, portakal veya limon kabuğu rendesi

Revani Şerbeti Malzemeleri

İki buçuk su bardağı toz şeker

Üç buçuk su bardağı su

Yarım limon suyu

Üzeri için Hindistan cevizi

KOLAY REVANI TATLISI 1

Şerbetli Revani Tatlısı Nasıl Yapılır? Kolay Revani Tarifi - Klasik Revani Nasıl Yapılır Büyük tepside? Borcamda Revani Tarifi - Evde Kolay Revani Nasıl Yapılır? En Güzel Revani Tarifi

 1. Revani yapımı tarifi için geniş bir yoğurma kabının içine yumurtalar kırılır. Üzerine şeker ilave edilerek karışım kabarana, köpük köpük olana kadar çırpılır. Sıvı yağ ve süt azar azar ilave edilerek çırpmaya devam edilir. İrmik, elenmiş un ve kabartma tozu eklenerek revani hamuru hazırlanır. İstenirse vanilya, portakal kabuğu veya limon kabuğu rendesi de eklenebilir.
 2. Fırında Revani nasıl yapılır? Revani yaparken tepsi yağlanır mı? Yağlanmış bir fırın kabına karışım dökülerek önceden ısıtılmış fırında 180 derecede ağzı açılmadan takriben yarım saat kek gibi pişirilir. Üzeri kızarıp sertleşmeden fırın açılırsa revani kabarmaz, çöker. Revaninin piştiğini nasıl anlarız? Revaninin piştiğini kekte olduğu gibi kürdan batırarak anlamak mümkündür. Batırılan kürdan temiz çıkarsa pişmiş demektir. Revaninin altı kızarır mı? Üstü kabuklanınca fırın açılıp altı kontrol edilir. Altı pişmediyse en alt rafa getirip üst pişirme kapatılarak alt pişirme yapılır.
 3. Revani şerbeti nasıl olmalı? Şerbetin olup olmadığı nasıl anlaşılır? Su ve şeker tencereye konulur. Şerbet kaynamaya başlayınca altı kısılır. Beş - altı dakika kadar sonra içerisine yarım limon sıkılır. Bir - iki taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınır.
 4. Revani tatlısı şerbeti nasıl dökülür? Revani şerbeti sıcak mı soğuk mu? Revani piştikten bir saat sonra şerbet sıcak olarak tatlının üzerine yavaş yavaş yetecek seviyede dökülür. Kolay Revani Tatlısı şerbetini çektikten sonra dilimlenir. Soğuduktan sonra Hindistan cevizi ile süslenerek servis edilir.

"Yoğurtlu Sütlü Revani Tarifi, Revani Tatlısı Evde Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Osmanlı Revani Tatlısı Tarifi Yapımı Püf Noktaları

 1. Revani kaç saat dinlenmeli? Revani şerbeti ne kadar sürede çeker? Tatlıya şerbeti döktükten sonra tatlının şerbetini içine güzelce çekmesi için en az 3 saat kadar beklemek gerekebilir. Bu süre sonunda tatlı ikram edilmeden evvel bir yarım saat kadar da buzdolabında bekletilir. Tatlının servis sırasında biraz soğuk olması gerekir.
 2. Başka nasıl revani tatlısı şerbeti nasıl dökülür? Tarifteki usul ılınmış keke sıcak şerbetin dökülmesidir. Lakin "Revani şerbeti sıcak mı dökülür soğuk mu?" meselesinde tersi de mümkündür: Şerbet soğuk tatlı sıcak olacak şekilde kekin fırından çıkarıldığı zaman üzerine soğuk şerbet dökülebilir. Bu usulde revaninin şerbeti kaç dakika sonra dökülür? Fırından çıkarılan revaninin ilk sıcaklığı geçtikten sonra oda sıcaklığına soğumuş şerbeti üzerine dökülerek şerbeti çekene dek beklenir. Soğuk olan şerbet için sıcak olan bir revani keki gerekir deyip sıcak kekin de dilimlenmiş olması gerektiği söylenemez. Çünkü sıcak kek dilimlenemez. Bunun yerine kekte delikler açılabilir.
 3. Revani şerbeti neden çekmez? Tatlım şerbetini çekmedi ne yapmalıyım? Şerbet Miktarı: Şerbet az veya fazla olmamalıdır. Tarifteki şerbet 27x40'lık dikdörtgen borcama uygundur. Malzemenin gerektireceğinden büyük tepsi kullanımı halinde daha ince bir tabaka halinde olur. Kabın büyüklüğüne uygun bir miktarda şerbet hazırlamak gerekir. Revani keki soğuduysa kesilebilir veya kürdanla minik delikler açılıp şerbeti çekmesi kolaylaştırılabilir. Şerbeti döktükten sonra da kesilebilir. Eşit bir şekilde şerbeti çekebilmesi için şerbet yavaş yavaş her yerine gezdirilerek çekmesi için oda sıcaklığında bekletilir. İstenirse bilinen şerbet yerine sütlü bir şerbet yapılabilir. Tatlının şerbeti tamamen çekmesi üç saati geçebilir. Keki fazla piştiyse çekmesi daha uzun sürebilir. Şerbet dibinde kaldı ve üst tarafı kuru olduysa, kurtarmak için aynı ebatta bir kaba ters çevrilip bir müddet bekletilebilir.
 4. Tatlı şerbeti koyu olursa ne yapılır? Bir miktar daha sulu kıvamda şerbet yapılıp karıştırılabilir.
 5. Revani tatlısı nasıl kabarır? Revani tatlısı neden kabarmaz? Keki kabartmak için ne yapmalıyız? Revaninin kabarması için ne yapmalı?
  1)Yumurta Çırpma: Malzemeler sırasıyla ve iyice yedirerek, yeterince karıştırılmalıdır. Yumurtanın beyazı sade olarak ve sarısı şekerle ayrı ayrı çırpılırsa veya beyaz ve sarı birlikte olsa da 7 - 8 dakikalık bir çırpma halinde kabartma tozu bile kullanmadan istenenden fazla kabarır. Yumurtaları kırıp üzerine toz şeker ekleyip, şeker eriyerek yumurtayla beraber kremamsı bir kıvama gelip iyice köpürene dek çırpılır. Hamura diğer malzemeler de eklenince güzelce çırpılır. İkinci seviyede önemli olan hususlar:
  2) Malzeme Sıcaklığı: Revani tatlısı malzemeleri oda sıcaklığında olmalıdır. Malzemeler daha önceden buzdolabından çıkarılıp oda sıcaklığında en az yarım saat bekletilir.
  3) Un ve kabartma tozu: Elenerek eklenir.
  4) Yoğurt: Süngerimsi bir kıvam için revani hamurunda yoğurt kullanılır. Yoğurt hafif sulu olmalıdır.
  5) İrmik: Irmiksiz revani tatlısı olur mu? Revani tarifi irmiksiz de yapılabilse de revaninin şerbetini tam çekmesi, yapısının taneli olması için irmik kullanılır.
  6) Fırının Kapağı: Revani pişerken fırının kapağı ilk yirmi dakika hiç açılmaz. İyi kabarması için fırında ani ısı kaybı olmaması gerekir. Üstü nar gibi kızarsa da altının kontrolü için fırın açılır. Altı pişmediyse fırının en alt rafına konularak sadece alt pişirme ayarında fırın çalıştırılır.
  7) Kabartma tozu: Kaliteli bir kabartma tozu kullanılıyorsa ve sayılan şartlar yerine geldiyse iki paket kullanmaya gerek yoktur.
  8) Yağlanmış tepsi: Kullanılacak tepsinin kenarlar dahil her yeri düzgün bir şekilde iyice yağlanır.
  9) Pime: Tatlı yeterince pişirilmezse şerbet dökülünce rengi açılarak hamurlaşabilir. Tatlı piştikten hemen sonra şerbetinin dökülmesi uygun değildir.
 6. Revani Süsleme Servis yapılırken isteğe göre kaymak, dondurma, Hindistan cevizi, limon kabuğu rendesi ilave edilebilir.
 7. Revaninin ortası neden çöker? Kek piştikten sonra neden çöker? Fırın kapağı vakitsiz açılırsa çöker. Şerbet aşırı yoğun şekerli ve sıcaksa dökülür dökülmez revanideki irmiği pişirip karamelize ederek sertleştirir. Şurup dökülür dökülmez revani tepsinin dibine çöker.
 8. Revaninin şerbeti az gelirse ne yapmalıyız?
 9. Irmik tatlısı neden dağılır? Revani tatlısı neden dağılır? Yağı, sütü, şerbeti azsa dağılabilir. Şerbetle kek arasında çok fazla bir sıcaklık farkı olursa revani dağılır. Fazla şerbet dökülürse de dağılır. Şerbeti hızlı dökülürse birden çekemez yine dağılabilir.
 10. Şerbetli tatlılara şerbet ne zaman dökülür? Tatlı şerbeti sıcak mı dökülür soğuk mu?
 11. Yoğurtlu revani yapılır mı? Yogurtlu Revani Tarifi Yukarıdaki tarif, yoğurtlu portakallı revani veya yoğurtlu limonlu revani halinde yoğurtlu revani tatlısı olabilir. Süzme yoğurttan revani olur mu? bir miktar sulandırılması faydalı olur.
 12. Portakallı Revani Tarifi, Portakallı Revani Tatlısı Nasıl Yapılır? Revaniye aroma katarak mis kokulu bir tatlı elde etmek mümkün... Revani hamuruna bir adet portakal kabuğu rendesi ilave ederek nefis portakallı bir tatlı elde edilebilir. Revani tarifi portakallı olacaksa şerbetine de portakal suyu ilave edebilir. Lakin bu gaye ile kullanılacak portakal suyu yarım su bardağını geçerse portakalın türüne de bağlı olarak ekşimtrak bir tat verebilir.
 13. Limonlu Revani Tarifi Limonlu Revani Tatlısı Tarifi, Limonlu Revani Malzemeleri Limonlu Revani Tarifi de hamura bir limon kabuğunun rendesi ilavesi ile olup harika bir koku mutfağa yayılacaktır.
 14. Haşhaşlı Revani Tatlısı Tarifi Haşhaşlı Revani Tarifinde revani hamuruna yarım su bardağı kadar haşhaş ilave edilir.
 15. Muhallebili Revani Tarifi, Muhallebili Revani Tatlısı Tarifi: Revaninin arasına veya üzerine muhallebi dökülerek muhallebili revani yapılabilir.
 16. Revani yapımı tarifi için kullanılacak malzemeler oda ısısında olmalıdır.
 17. Kolay Revani Tarifi Sütlü veya yoğurtlu olabilir.
 18. Revani Tarifi 1-2 Kişilik için ölçüler yarıya düşürülebilir.
 19. Revani Kalori kolay revani - nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramında 350 civarına kalori bulunur.
 20. Yoğurtlu İrmik Tatlısı Nasıl Olur? Sade yoğurt tatlısı nasıl yapılır? Yoğurtlu İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır? Anne Usulü Yoğurt Tatlısı Nasıl Yapılır Tarifi? YOĞURT TATLISI Yoğurt tatlısı ile revaninin farkı nedir? Yoğurt tatlısı tamamen irmiksiz mi olur yoksa yoğurt miktarı daha fazla, az yağlı veya yağsız, irmiği una göre daha çok, yumuşak keki ile revani benzeri şerbetli bir tatlı mıdır? İkinci görüşü tercih ettik.
 21. Yağsız Revani tarifi nasıl yapılır? Sütlü revani tatlısı nasıl yapılır? Sütlü Revani Tarifi Bu sayfadaki ve şu tarifteki revani 9 Kaşıklı Tatlı Tarifi🥄 (Hafif Revani) sütlü-revani olarak yapılır.
 22. Kolay Revani tarifinde şerbeti keke dökerken şerbetin ilk sıcaklığı gitmiş, kek ise soğuk olmalıdır.
 23. Revani nasıl süslenir? Revani üzerine krem şanti sürülüp rendelenmiş çikolata serpilebilir veya farklı renklerde meyve dilimleri kullanılabilir. Üzerine sadece Hindistan cevizi serpilebilir. İstenirse üzerine ceviz fındık parçaları yayılabilir.
 24. Ne tatlısı revani? Revani Iğdır, Samsun, Kahramanmaraş gibi iller yanında hemen tüm Türkiye'de ramazan iftar sofralarını süslerken bayram tatlısı olarak da ikram edilegelen bir şerbetli bir lezzettir.
 25. Revani Tatlısı Hangi Yöreye Ait? Sünger tatlısı olarak da adlandırılan revani Osmanlı döneminde Erivan'ın fethedilmesi onuruna Saray aşçılarının icat ettikleri ileri sürülen şerbetli bir tatlıdır.
 26. Şekerpare tatlısı şerbeti nasıl yapılır? ŞEKERPARE TATLISI NASIL YAPILIR?
 27. Şambali tarifi nasıl yapılır?, Evde Şam tatlı nasıl yapılır? ŞAMBALİ TATLISI TARİFİ (Şam, Şambaba; İzmir, Antep)
 28. 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ) tarifi de ilginizi çekebilir.
 29. Revani Tarifi 1-2 Kişilik yapılabilir mi? Malzeme miktarı dengeli bir şekilde azaltılarak daha az miktarda revani tatlısı yapılabilir.
 30. Şam Tatlısı FINDIKLI KARAMELLİ ŞAM TATLISI ve ŞAMBALİ TATLISI (İZMİR)
 31. Ruh-u revan ne demektir, ne manaya gelmektedir? Bu Osmanlıca ifadenin revani tatlısı ile bir alakası bulunmuyor. Edebi bir tabir olarak bilhassa Anadolu şiirlerinde sıkça yer almaktadır. Sevilen kişiye iltifatla hitap etme gayesi ile kullanılır. Revan kelimesi ise giden, yürüyen manasının beyan eder. “Ruh-u revan” ise ruhun zuhuru, ruhun ferahlığı, ruhun akışı şeklinde anlaşılsa da “ruh-u” revanım” yürüyen veya akan ruhum demektir.
YukarıYukarı