mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KOLAY REVANİ TATLISI TARİFİ

Kolay Revani tarifi nasıldır? En güzel revani nasıl yapılır? Bayramlarda ve ramazanda iftar sonrası tatlı arayışında olanların tercihi şerbetli revani nasıl yapılır? İrmikle yapılan şerbetli tatlılar arasında saray mutfağında da tercih edilen Osmanlı revani tatlısı tarifi ve malzemelerini arıyorsanız doğru yerdesiniz. İrmikli revani tarifi olsun ama dağılmayan revani tarifi de olsun istiyorsanız işte ustasından revani yapımı tarifi resimli olarak...

KOLAY REVAN TATLISI 2

Kolay Revani Tatlısı Tarifi Malzemeleri

Dört adet yumurta

Bir su bardağının dörtte üç sıvı yağ

Bir su bardağı toz şeker

Bir su bardağı irmik

İki su bardağı un

Bir su bardağı süt veya tatlı yoğurt

Bir paket kabartma tozu

İstenirse vanilya, portakal veya limon kabuğu rendesi

Revani Şerbeti İçin:

İki buçuk su bardağı toz şeker

Üç buçuk su bardağı su

Yarım limon suyu

Üzeri için Hindistan cevizi

KOLAY REVANI TATLISI 1

Kolay Revani Tarifi - Basit Revani Tatlısı Nasıl Yapılır?

 1. Revani yapımı tarifi için geniş bir yoğurma kabının içine yumurtalar kırılır. Üzerine şeker ilave edilerek karışım kabarana, köpük köpük olana kadar çırpılır. Sıvı yağ ve süt azar azar ilave edilerek çırpmaya devam edilir. İrmik, elenmiş un ve kabartma tozu eklenerek revani hamuru hazırlanır. İstenirse vanilya, portakal kabuğu veya limon kabuğu rendesi de eklenebilir.
 2. Yağlanmış bir fırın kabına karışım dökülerek önceden ısıtılmış fırında 180 derecede ağzı açılmadan kek gibi pişirilir. Üzeri sertleşmeden fırın açılırsa revani kabarmaz, çöker. Revaninin piştiğini kekte olduğu gibi kürdan batırarak anlamak mümkündür. Batırılan kürdan temiz çıkarsa pişmiş demektir.
 3. Revani şerbeti için su ve şeker tencereye konulur. Şerbet kaynamaya başlayınca altı kısılır. Beş - altı dakika kadar sonra içerisine yarım limon sıkılır. Bir - iki taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınır.
 4. Revani piştikten bir saat sonra şerbet sıcak olarak tatlının üzerine dökülür. Kolay Revani Tatlısı şerbetini çektikten sonra dilimlenir. Soğuduktan sonra Hindistan cevizi ile süslenerek servis edilir.

Sütlü Revani Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Osmanlı Revani Tatlısı Tarifi Yapımı Püf Noktaları

 1. Portakallı Revani Tarifi, Nasıl Yapılır?: Revani hamuruna bir adet portakal kabuğu rendesi ilave ederek nefis portakallı bir tatlı elde edilebilir. Limonlu Revani Tarifi de hamura limon rendesi ilavesi ile olup harika bir koku mutfağa yayılacaktır.
 2. Haşhaşlı Revani Tatlısı Tarifi: Haşhaşlı Revani Tarifinde revani hamuruna yarım su bardağı kadar haşhaş ilave edilir.
 3. Muhallebili Revani Tatlısı Tarifi: Revanini arasına veya üzerine muhallebi dökerek muhallebili revani yapılabilir.
 4. Revani yapımı tarifi için kullanılacak malzemeler oda ısısında olmalıdır.
 5. Kolay Revani Tarifi Sütlü veya yoğurtlu olabilir.
 6. Revani Tarifi 1-2 Kişilik için ölçüler yarıya düşürülebilir.
 7. Revani Kalori kolay revani - nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramında 350 civarına kalori bulunur.
 8. Kolay Revani tarifinde şerbeti keke dökerken şerbetin ilk sıcaklığı gitmiş, kek ise soğuk olmalıdır.
 9. Revani nasıl süslenir? Revani üzerine krem şanti sürülüp rendelenmiş çikolata serpilebilir veya farklı renklerde meyve dilimleri kullanılabilir. Üzerine sadece Hindistan cevizi serpilebilir. İstenirse üzerine ceviz fındık parçaları yayılabilir.
 10. Ne tatlısı revani? Revani Iğdır, Samsun, Kahramanmaraş gibi iller yanında hemen tüm Türkiye'de ramazan iftar sofralarını süslerken bayram tatlısı olarak da ikram edilegelen bir şerbetli bir lezzettir.
 11. Sünger tatlısı olarak da adlandırılan revani Osmanlı döneminde Erivan'ın fethedilmesi onuruna Saray aşçılarının icat ettikleri ileri sürülen şerbetli bir tatlıdır.
 12. 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ) tarifi de ilginizi çekebilir.
 13. Revani Tarifi 1-2 Kişilik yapılabilir mi? Malzeme miktarı dengeli bir şekilde azaltılarak daha az miktarda revani tatlısı yapılabilir.
 14. Şam Tatlısı FINDIKLI KARAMELLİ ŞAM TATLISI ve ŞAMBALİ TATLISI (İZMİR)
 15. Ruh-u revan ne demektir, ne manaya gelmektedir? Bu Osmanlıca ifadenin revani tatlısı ile bir alakası bulunmuyor. Edebi bir tabir olarak bilhassa Anadolu şiirlerinde sıkça yer almaktadır. Sevilen kişiye iltifatla hitap etme gayesi ile kullanılır. Revan kelimesi ise giden, yürüyen manasının beyan eder. “Ruh-u revan” ise ruhun zuhuru, ruhun ferahlığı, ruhun akışı şeklinde anlaşılsa da “ruh-u” revanım” yürüyen veya akan ruhum demektir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Yelda T.
 • Şeyma