Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAZE KAYISI REÇELİ

Bir kg kayısı reçeli nasıl yapılır tarifi nasıldır? "Evde reçel yapımı" denince akla gelen ilk birkaç reçelden biridir kayısı reçeli... Kuru kayısı reçeli de nefis olur, taze kayısı da... İşte uzun süre bozulmayan kayısı reçeli tarifi...

KAYISI REÇELİ

Evde Reçel Yapımı Malzemeleri

Bir kg küçük Malatya kayısısı

Bir kg toz şeker

Bir adet limon

Su

KAYISI REÇELİ

Taze Kayısı Reçeli Tarifi - Kayısı Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

  1. Kayısılar iyice yıkanıp çekirdekleri çıkarılır.
  2. İstenirse bu çekirdekler kırılarak soyulup reçelin içerisine ilave edilir.
  3. Şeker tencereye konulur. Üzerini geçecek kadar su eklenir ve kaynatılır. Kayısılar ilave edilir.
  4. Kayısı reçeli ne kadar kaynatılmalı? Kayısı reçelinin pişirme süresi kaç saattir? Şerbetle kayısılar taşmaması için kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ocağa göre değişecek şekilde yarım saat - kırk dakika kadar sürebilir.
  5. Bir adet limon suyu sıkılarak üç - dört taşım kaynatılır ve ateşten indirilir.
  6. Varsa tenceredeki köpükler temizlenir.
  7. Taze Kayısı Reçeli sıcakken temiz kavanozlara boşaltılır.

Taze Kayısı Reçelinin Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktası

  1. Kayısı Reçeli Kalori Kayısı reçeli nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramı 182 kcaldir.
  2. Ayva reçeli AYVA REÇELİ TARİFİ
  3. Kayısı Marmelatı Yarım kilo kayısı iyice yıkanıp ikiye bölünerek çekirdekleri çıkarılır ve küçük küçük doğranır. Tencereye alınıp üzerine bir su bardağı toz şeker, dört – beş karanfil ve bir adet çubuk tarçın eklenir. Kısık ateşte birkaç dakika karıştırın. Daha sonra iki su bardağı su eklenir. Kayısılar iyice eriyene ve su buharlaşıncaya değin karıştırarak pişirilir. Kıvamlanmaya içerisine yarım limonun suyu katılır. Birkaç dakika kadar pişirdikten sonra çubuk tarçın ve karanfilleri çıkarılıp ocaktan alınır. El blenderı ile marmelat büyük parça kalmayana kadar çekilir. Soğuyup kıvamlanınca kavanoza aktarılır. KAYISI MARMELATI

KAYISI-REÇELİ

Kayısı Reçeli Faydaları

Kayısının faydaları olarak bakılırsa kayısı:
1. Çok Besleyicidir ve Düşük Kalorilidir: Kayısı çok besleyicidir ve birçok temel vitamin ve mineral içerir. Ayrıca, bu meyve, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar olan iyi bir beta karoten, lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Kabuğunun büyük miktarda lif ve besin maddelerine sahip olması nedeniyle kayısıların tamamen ve soyulmamış halinde tadını çıkarmak en iyisidir. Kayısı kalorisi ve yağ oranı düşükken, mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır.
2. Yüksek Miktarda Antioksidanlar : Kayısı, beta karoten ve A, C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere birçok antioksidan için mükemmel bir kaynaktır. Dahası, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere hastalıklara karşı koruduğu gösterilen flavonoid adı verilen bir grup polifenol antioksidan miktarı da yüksektir. Kayısılardaki ana flavonoidler klorojenik asitler, kateşinler ve kuersetin'dir. Bu bileşikler, hücrelere zarar veren ve oksidatif strese neden olan zararlı bileşikler olan serbest radikalleri nötralize etmeye çalışır. Oksidatif stres, obezite ve kalp hastalığı gibi birçok kronik hastalıkla bağlantılıdır. 2.375 kişiyle yapılan bir çalışmada, araştırmacılar inflamatuar belirteç seviyelerindeki değişiklikleri ölçmek için bir puanlama sistemi geliştirdiler. Yüksek flavonoid ve antosiyanin alımlarının sırasıyla %42 ve %73 daha düşük inflamasyon skoru ile ilişkili olduğu bulundu. Yüksek flavonoid alımı da %56 daha düşük oksidatif stres skoruna işaret etti. Kayısı, özellikle flavonoidler olmak üzere çok sayıda antioksidan içerir. Vücudunuzu birçok kronik hastalıkla ilgili olan oksidatif stresten korumaya yardımcı olurlar.
3. Göz Sağlığını Geliştirebilir: Kayısı, A ve E vitaminleri de dahil olmak üzere göz sağlığı için gerekli olan birden fazla bileşiğe sahiptir. A vitamini, gözlerdeki hafif pigmentlerin eksikliğinden kaynaklanan bir bozukluk olan gece körlüğünü önlemede hayati bir rol oynarken, E vitamini, serbest radikal hasarından korumak için doğrudan gözlere giren yağda çözünür bir antioksidandır. Bu arada, kayısılara sarı-turuncu rengini veren beta karoten - A vitamini için bir öncü görevi görür, yani vücut onu bu vitamine dönüştürebilir. Diğer önemli kayısı karotenoidleri arasında lutein ve zeaksantin bulunur. Gözlerin lenslerinde ve retinalarında bulunur, oksidatif strese karşı korurlar. Kayısı mükemmel bir beta karoten, lutein, zeaksantin ve C ve E vitaminleri kaynağıdır. Bu besinler gözleri hasara karşı korur.
4. Cilt Sağlığını İyileştirebilir: Kayısı yemek cilde fayda sağlayabilir. Kırışıklıkların ve cilt hasarının ana nedenleri güneş, kirlilik ve sigara dumanı gibi çevre faktörleridir. Dahası, bir araştırma direkt ultraviyole (UV) ışığa maruz kalma ile güneş yanıkları ve melanom riskini, deri kanseri ölümcül formu arasındaki bağı göstermektedir. Özellikle, bu cilt hasarının bir kısmının, kayısıların sağladığı antioksidanlarla dolu sağlıklı bir diyetle savaşılabilir. Her ikisi de bu meyvede bulunan C ve E vitaminleri cilde yardımcı olabilir. Özellikle C vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek UV hasarına ve çevresel kirleticilere karşı koruma sağlar. Dahası, bu vitamin cilde güç ve elastikiyet veren kollajen oluşturmaya yardımcı olur. C vitamini açısından yüksek bir diyet yemek, cildin UV hasarından iyileşmesine ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Başka bir kayısı besini olan beta karoten güneş yanıklarına karşı koruma sağlayabilir. 10 haftalık bir çalışmada, beta karoten takviyesi güneş yanığı riskini %20 azalttı. Yine de güneş kremi kullanmak gerekirken, kayısı yemek ek koruma sağlayabilir. Kayısı, güneş ışığından, kirlilikten ve sigara dumanından kaynaklanan çevreden gelen hasara karşı koruyan antioksidanlar bakımından tabii olarak yüksektir. Bu bileşikler, kırışıklık ve güneş yanığı riskini azaltarak cildinize fayda sağlayabilir.
5. Bağırsak Sağlığını Geliştirebilir: Bir fincan (165 gram) dilimlenmiş kayısı, erkekler ve kadınlar için sırasıyla DV'nin % 8.6 ve %13.2'si olan 3.3 gram lif sağlar. Kayısı hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Çözünür tür suda çözünür ve polisakkaritler adı verilen pektin, diş etleri ve uzun şeker zincirlerine sahipken, çözünmez tür suda çözülmez ve selüloz, hemiselüloz ve lignin ihtiva eder. Kayısı bilhassa sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyelerini korumak için önemli olan çözünür lif bakımından yüksektir. Ayrıca lif, yiyeceklerin sindirim sistemindeki hareketini geciktirir ve faydalı bağırsak bakterilerini besler. Daha sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu daha düşük bir obezite riski ile bağlantılıdır. Tek bir kayısı (35 gram) sadece 0.7 gram lif tutarken, bir seferde birkaç tane yemek kolaydır. Kayısı, sağlıklı bağırsak bakterilerini besleyen ve sindirim sağlığını artırabilen iyi bir çözünür lif kaynağıdır.
6. Yüksek Potasyum Bulundurur: Kayısı, aynı zamanda elektrolit görevi gören bir mineral olan potasyum açısından yüksektir. Vücutta sinir sinyalleri göndermekten ve kas kasılmalarını ve sıvı dengesini düzenlemekten sorumludur. İki kayısı (70 gram) DV'nin %4'ü olan 181 mg bu mineral sağlar. Potasyum sıvı dengesini korumak için sodyum ile yakından çalıştığından, yeterli alım şişkinliği önlemeye ve sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı olabilir. 33 çalışmanın bir analizi, potasyum açısından zengin bir diyetin kan basıncını önemli ölçüde azalttığını ve %24 daha düşük inme riski ile sonuçlandığını buldu. Potasyum sinir sinyallerine, kas kasılmalarına ve sıvı dengesine yardımcı olur. Kayısı gibi potasyum açısından zengin yiyecekler yemek, yüksek tansiyonu önlemeye ve inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
7. Çok Nemlendiricidir: Çoğu meyve gibi, kayısı da tabii su miktarı olarak yüksektir, bu da kan basıncını, vücut sıcaklığını, eklem sağlığını ve kalp atış hızını düzenlemeye yardımcı olabilir. Bir fincan (165 gram) dilimlenmiş, taze kayısı, neredeyse 2/3 fincan (142 ml) su ihtiva eder. Çoğu insan yeterince su içmediğinden, taze meyve yemek günlük ihtiyaçları karşılamaya yardımcı olabilir. Susuz kalınırsa, kan hacmi düşer ve kalbi kan pompalamak için daha fazla çalışmaya zorlar. Ayrıca, sulu kalmak kanın atık ürünleri ve besin maddelerini vücudunuzda dolaştırmasını sağlar. Dahası, kayısı yemek, egzersizden sonra hem su hem de elektrolit kaybını yenilemenin kolay bir yolu olabilir; çünkü bu meyvede iyi miktarda su ve potasyum bulunur. Kayısı doğal olarak yüksek nispette suya sahiptir, bu da sulu kalmak için önemlidir. Uygun hidrasyon, kan basıncı ve kalp atış hızı dahil olmak üzere sağlığın çeşitli yönleri için hayati önem taşır.
8. Karaciğeri Koruyabilir: Bazı veriler kayısıların karaciğeri oksidatif strese karşı koruyabileceğini göstermektedir.
9. Diyete Eklemek Kolaydır: Hem taze hem de kuru kayısı, hızlı, lezzetli bir atıştırmalık veya tercih edilen yemeğe kolay bir katkı sağlar. Bunlar diyete çeşitli şekillerde eklenebilir. Tatlı ve tart malzemesi olduklarından, kayısı çoğu tarifte şeftali veya erik yerine kullanılabilir. Hem taze hem de kuru kayısı yaygın olarak bulunur. Tek başına yenilebilir veya en sevilen yemeklere veya tatlılara eklenebilir. Netice: Kayısı, vitamin, lif ve antioksidanlarla dolu lezzetli bir meyvedir. Göz, cilt ve bağırsak sağlığı da dahil olmak üzere birçok faydaları vardır. Taze veya kurutulmuş kayısıların yoğurt, salata ve ana yemeklere eklenmesi kolaydır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı