mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kayısı Marmelatı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kayısı marmelatı (pelverde) nasıl yapılır? Pelverde Kars, İzmir, Ankara, Kayseri gibi bazı yörelerde domates salçası manasına gelse de Malatya, Kastamonu, Erzincan gibi bazı yörelerde erik, kayısı, kuşburnu gibi meyvelerden tahin kıvamında yapılan marmelattır. Bozulamayan kayısı Marmelatına ne kadar şeker konur? Marmelat ne kadar kaynar? Kayısı marmelatına su konur mu? Kayısı marmelatının tarifi nasıl yapılır?

KAYISI MARMELATI

Kayısı Marmelatı Malzemeleri

Bir kg kayısı

Bir kg toz şeker

Dört - beş parça limon tuzu

Bir su bardağı su

KAYISI MARMELATI

Kayısı Marmelatı Yapılışı Tarifi - Yaş Kayısı Marmelatı Yapımı - Kayısı Marmelat Tarifi

 1. Kayısılar iyice yıkanır ve ortalarındaki çekirdekler çıkarılır. Suyla beraber on - on beş dakika ocakta pişirilir.
 2. Yumuşayan kayısılar blendırdan geçirilerek püre haline getirilir. Toz şeker ilave edilerek pişirilmeye devam edilir. Kayisi Marmelatı kac dakika kaynatilir. Ocağa ve kayısının durumuna göre toplamda otuz - kırk dakika aralığında olabilir.
 3. Varsa oluşan köpükler kevgir yardımıyla alınır. Şekerle kayısılar özleşince limon tuzu ilave edilir.
 4. Beş dakika kadar kaynatılır ve ocaktan alınır. Kayısı Marmelatı ılınınca kavanozlara boşaltılır. Daha uzun süre dayanması için vakumlamak üzere kayısı marmeladı sıcakken kavanozlara konup ağzı kapatılıp ters çevrilir. Bir gün sonra buzdolabına kaldırılır.

Kayısı Marmeladı Yapılışı Tarifi, Marmelat Nasıl Yapılır ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kayısı Marmelatı Nasıl Yapılır Püf Noktası?

 1. Farklı aroma için: Blendırdan geçirmeden önce küçük doğranıp dört – beş karanfil ve bir adet çubuk tarçın ilavesiyle bir süre pişirip ardından karanfiller ve tarçın çıkarılıp blendırdan geçirilebilir.
 2. Kayısı Seçimi: Tatsız kayısıları bu şekilde değerlendirme isteği ağır bassa da "şekerpare" denilen kayısıların kullanılması halinde daha aromatik ve lezzetli bir marmelat olacaktır. Bununla beraber iş ahlakı problemi nedeniyle pazardaki bütün kayısı tezgahlarında "şekerpare" yazısı varsa güvendiğiniz yerden veya bilen birisiyle birlikte satın alınmalıdır. Tam olup bir miktar yumuşamış kayısılar marmelat için daha uygundur. Hazırlandıktan sonra kavanozun içerisine ıslak kaşık değdirilmemeli, buzdolabında saklanmalı maya ve kapağını açık bırakılmamalıdır.
 3. Düdüklüde Kayısı Marmelatı: "Kayısı marmelat nasıl yapılır" derken düdüklü kullanımı da akla gelebilir. Lakin normal tencere ile de rahatlıkla yapılır.
 4. Kayısı Marmelatı Nerelerde kullanılır? Marmelatı Nerelerde Kullanılır: Şeftali marmelatı kahvaltı sofralarını süslemesinin ve tereyağı sürülü bir dilim ekmeğe eşlik etmesinin ötesinde kurabiyelere dolgu olarak da kullanabilir. 🍪2 ŞEKİLLİ KAYISILI KURABİYE Kayısı marmelatı ile yapılan tatlılar: Şeftali marmelatından tartlarda, turtalarda, keklerde, yaş pastalarda ve muhallebi gibi sütlü tatlılarda da rahatlıkla yararlanılabilir. Sütlaç veya muhallebi üzerine meyve sosu dökerek hazırlanan Panna Cotta gibi tatlılar yanında kayısı marmelatlı ekmek tatlısı gibi unlu tatlılarda yapılabilir.
 5. Kayısı marmelatı nerede bulunabilir? Kayısı Marmelatı Migros gibi mazı marketlerde bulunabilir.
 6. Kayısı reçeli tarifi: TAZE KAYISI REÇELİ
 7. Kayısı marmelatı faydaları Kayısı Marmelatı faydaları olarak kayısı faydaları sayılabilirse: Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelmesi, akciğer ve cilt kanseri gibi kansere karşı koruyucu olması, vücuda kuvvet vermesi, cildi besleyip nemlendirmesi, yorgunluğu gidermesi raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önlemesi, sinirleri sakinleştirmesi, migrene iyi gelmesi beklenir. Daha fazla teferruatlı malumat için: TAZE KAYISI REÇELİ
 8. Kayısı marmelatı kalori: Yoğunluğuna bağlı olarak 100 gramı 180 kcal - 240 kcal arasında olabilir.
 9. Kayısı marmelatı bebekler için: Bebek için Kayısı Marmelatı yapılış tarzı da vardır. Ancak hangi aydan sonra ne kadar verilebileceği doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Bebeklerin sindirim düzeni ve allerji durumu da dikkate alınmalıdır. Kaynamış suda on - on beş Yaş Kayısı Marmelatı Yapımı -dakika bekletilen gün kurusu kayısıların kabukları soyulup minik parçalara ayrılıp tencereye konulur. İki su bardağı su ilavesiyle kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Sıcakken blendırdan geçirilip kavanoza konulup kavanoz ters çevrilip vakumlanarak buzdolabında saklanır. Bebeklerin mamalarına, muhallebilerine ilave edilebilir.
 10. Şekersiz Kayısı Marmelatı Tarifi Rafine toz şeker yerine katı meyve sıkacağı ile elde edilen iki - üç su bardağı elma suyu tencereye kayısılarla alınarak yapılır. Diğer usulde şeker kullanmadan yapılan kayısı marmeladına süzme bal karıştırılır. Şekersiz marmelatlar buzdolabında saklanır.
 11. Reçelden Marmelat Nasıl Yapılır? Marmelat, “ayva peltesi” manasındaki Portekizce "marmelo" kelimesinden geliyor. Türkçeye ise Fransızcadan gelmiş. Daha çok kahvaltılarda ekmek üzerine sürülen tatlı marmelatları bilsek de bu nefis meyve püreleri dondurmalarda, tostlarda, sandviçlerde ve pişmiş yemeklerde yer alabiliyor. Hemen bütün meyveden marmelat hazırlanabilir. Armut, ayva, kayısı, vişne, şeftali, erik, elma, portakal, kızılcık, nar sadece birkaçı… Marmeladı reçelden ayıran nedir? Reçel ve marmelat yapımı, tekniği ve basamakları bakımından birbirine çok benziyor. Marmelatlar yalnızca tatlı bir sos halindeyken reçel her zaman bütün veya doğranmış meyvelerden yapılıyor. Hazırlandıktan sonra ortaya şekerli dişe gelecek büyüklükte meyveli bir tatlı çıkar. Reçel ekmek ve taze çörekler üzerine sürülüp tartlar için taban olabilir. Marmelatsa meyve ezmesi veya püresinden yapılır. Reçelden marmelat yapılabilir ancak marmelattan reçel yapılmaz. Reçelin meyveleri ezilerek püre haline getirilir ve balı ile karıştırılır.
 12. Kuru kayısı Marmelatı Tarifi: Bir kilo kuru kayısı iyice yıkanıp tencereye alınır. Üzerini geçecek kadar su eklenip iyice eriyene kadar karıştırılır arak ve gerekirse su eklenerek kaynatılır. Kayısılar dağılmaya başlayınca ocaktan alınıp kabuklardan temizlenmesi için süzgeçten geçirilir. Elde edilen püre tekrar tencereye alınıp kademeli olarak bir kilo kadar şeker ilave ederek kıvamlanana kadar karıştırılarak pişirilir. Kıvamlanınca bir limon suyu veya bir çay kaşığı limon tuzu eklenerek birkaç dakika daha kaynatılır. Sıcak vaziyette kavanoza alınıp kapağı sıkı kapatılır ve ters çevrilir. Soğuyunca buzdolabına kaldırılır. İkinci usul: Kuru kayısıları iki bardak sıcak suda iki saat kadar ıslatılır. Süzülüp bir tencereye alınır, iki bardak kaynar su ilavesiyle kaynatılır. Beş dakika sonra şekeri ilave edilir ve yarım saat kadar kısık ateşte pişirilir. Suyu çok azalırsa yarım çay bardağı kaynar su ilave edilebilir. Blender'dan geçirip püre haline getirilir. Şeker yarı ölçüye indirilip piştikten sonra iki yemek kaşığı bal ilave edilebilir. Kısa sürede bitirmek üzere soğuyunca kavanozlanır.
 13. Kayısı Marmelatı Fiyatı Kayısı marmelat fiyatları kalite, marka ve satıcısına göre değişmektedir. Tat Kayısı Marmelatı fiyatı 2022 Ağustos itibarıyla 370 gramı 22,36TL
YukarıYukarı