mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Karadut Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

Ekşi karadut reçeli tarifi, nasıl yapılır? Bir şifa kaynağı olan mor renkli karadutun hususiyetle ağız yaralarına iyi geldiği söylenmektedir. "Evde en güzel karadut reçeli nasıl yapılır? Karadut reçeline ne kadar şeker konur? Taze karadut reçeli nasıl yapılır? Dut reçelinin tarifini verir misin?" diyenlere karadut reçelinin yapımı için basit ve resimli bir tarif...

KARADUT-REÇELİ

Karadut Reçeli Tarifi Malzemeleri - Karadut reçel nasıl yapılır?

Bir kg karadut

Beş su bardağı toz şeker

Yarım limon veya iki parça limontuzu

KARADUT-REÇELİ

Ekşi Kara dut Reçeli Tarifi - Karadut Reçeli Nasıl olur? - Siyah Dut Receli Tarifi - Ekşi Kırmızı Dut Reçeli Nasıl Yapılır? Karadut Reçel Tarifi

 1. Narin meyvelerin ezilmemesi için itinalı bir şekilde sapları temizlenir. Bir süzgeçte bol suyla yıkanır ve süzülmesi beklenir. Karadutlar tencereye konulur. Üzerine şeker örtülür. Bir gece buzdolabında bekletilir. Böylece karadutlar suyunu salarak şekeri ıslatırlar.
 2. Tencere kısık ateşe konularak pişirilir. Kaynarken oluşan köpükler alınır. Reçel kaynayınca içine atılacak bir çay kaşığı tereyağı köpüklenmesini azaltacaktır. Hassas meyvelere zarar vermemek için fazla karıştırılmaz.
 3. Karadut Reçeli ne kadar kaynatılır? Kara dut reçeli ne kadar kaynatılır? Kara dut reçeli kaç dakika kaynatılır? Takriben 25 dakikada yeterli kıvama ulaşacaktır. Reçel sıcakken sulu görünse de soğudukça yoğunlaşacaktır. "Karadut reçeli kaç dakika kaynatılır?" hususunda kıvam mühimdir. Karadut reçeli kıvamını kontrolde bir usul şudur: Bir kaç dakika buzdolabında tutulan bir tabağa reçelin balından bir kaşık konulup parmakla aşağı doğru çekilince boşluk yavaş yavaş kapanıyorsa veya tabak yan çevrilince de reçelin balı yavaş akıyorsa kıvama gelmiş demektir. Kıvamı tamam olunca limon suyu veya limon tuzu ilave edilir.
 4. Siyah dut reçeli bir - iki taşım kaynatılıp altı kapatılır.
 5. Karadut Reçeli temiz kuru cam kavanozlara yarım santim boşluk bırakacak kadar boşluk bırakarak doldurulup kapağı sıkıca kapatılır, ters çevrilir, bir kaç saat soğumaya bırakılır, daha sonra düz çevrilip serin, ışık almayan, kuru bir yerde muhafaza edilir.

"Ekşi Kuru Dut Reçeli Nasıl Yapılır? Karadut Reçelinin Yapılışı, Kara Dut Reçeli Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Karadut Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi, Karadut Reçeli Püf Noktaları

 1. Dut reçeline ne kadar şeker konur? Karadut reçeline ne kadar şeker konulur? Bir kilo karadut için beş su bardağı toz şeker yeterlidir.
 2. Karadut Reçeli nasil yapılır? Karadut reçeline su konur mu? Bu yapılış tarzında karadut reçeline su ilave edilmez.
 3. Dondurulmuş karadut Reçeli Nasıl Yapılır? yukarıdaki şekilde yapılabilir.
 4. Karadut reçeli yapılışında meyvelerin canlılığını korumak için kaynatma süresi on dakika ile sınırlandırılıp, limon suyu ilavesi ardından tencerenin üzerine bir tülbent gerilip arada bütün tencereyi saplarından tutarak sallayıp güneşte dört beş gün kurutulabilir.
 5. Güneşte Karadut Reçeli Yapımı Tencerede dut ve şeker orta ateşte kaynama hararetine ulaşınca beş – on dakika kadar kaynatılır. Çeyrek limonun suyu ilave edilip bir – iki dakika daha kaynatılıp ocak söndürülür. Bir miktar sulu kıvamdaki reçel iki gün kadar tozsuz bir yerde üzerine tülbent gerip arada karıştırılarak güneşte kıvam alması beklenir. Kavanoza aktarılıp serin bir yerde saklanır.
 6. Karadut reçeli neye iyi gelir? Karadut reçelinin faydaları, Urmu Dut Reçeli Faydaları Karadut reçeli ağız yarasına faydalı mı? (Kaynak) gibi kaynaklara dayalı karadut faydaları hakkında malumat için KARADUT ŞERBETİ🍹 TARİFİ (Urmu Dut Şerbeti)🥤 Urmu Dut Suyu Yapımı, Dut Ekşisi Nasıl Yapılır?, Karadut Marmelatı Faydaları gibi mevzular da bu yazıda bulunabilir.
 7. Karaduttan neler yapılabilir? Karaduttan çok şey yapılabilir. "Siyah duttan neler yapılır?" Karadut suyu, karadut reçeli, karadut şerbeti, karadut şurubu ve karadut marmelatı yapılabilir.
 8. Karadut Marmelatı Nasıl Yapılır? Karadut Marmelatı Tarifi, Siyah Dut Marmelatı Nasıl Yapılır? Aslında yukarıdaki tarifte malzeme blendırdan geçirilerek reçel marmelada dönüştürülebilir. Ayrı bir karadut marmeladı tarifi vermek gerekirse kara dut marmelatı nasıl yapılır? Bir kg karadutun sapları ezmemeye dikkat edilerek ayıklanır ve yıkanıp süzülür. Meyveler mutfak robotundan veya rondodan geçirilerek taneleri kalacak seviyede püre haline getirilir. Derin bir tencereye karadut ve yarım kg toz şeker konulur. Orta ateşte kaynayınca ocak kısılır ve on dakika daha pişirilir. Yarım limon suyu ilave edilip birkaç dakika daha kaynatılır. Dut marmelatı kısa sürede kullanılacaksa soğuyunca kavanozlara koyulur. Kavanozlamadan evvel istenirse üzeri tülbentle örtülü vaziyette güneşe maruz bırakılır. Bu durumda kavanoza konulmadan evvel bir kere daha kaynatılır. Uzun müddet dayanması gayesiyle vakumlamak üzere kapağı sıkı kapatılıp ters çevrilir. Kahvaltıları zenginleştirecek karadut marmelatına buz ve su ile karıştırılarak nefis bir meyve suyu elde edilebilir. Kek, kurabiye, tatlı ve pasta süslemelerinde kullanılabilir. Rafine şeker kullanmadan, tabii pekmez, bal, elma suyu konsantresi ile veya başka bir malzeme olmadan Karadut Marmelatı şekersiz halde yapılabilir.
 9. Karadut pekmezi nasıl yapılır? Karadut pekmezi tarifi Dut pekmezi nasıl yapılır? Karadutlar yıkanıp temizlenir, varsa suyu tamamen süzülür. Büyük bir tencerede üzerini biraz geçecek kadar su ilave edilerek ara ara tahta kaşıkla karıştırarak 40-50 dakika kaynatılır. Kaynamaya başladığında üzerine çıkan kefi alınır. Geniş bir tencerenin üzerine süzgeç, ve süzgecin üzerine de tülbent konulur. Dutlar tülbentle iyice süzülüp sıkılır. Bilahare yoğun bir kıvama gelene değin kaynatılır. Ateşten alınmadan evvel yarım limon suyu sıkılıp bir eş dakika daha kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Elde edilen karadut şırasını geniş ve yayvan kaplara, tepsilere paylaştırılıp üzeri tülbentle örtülür. İki – üç gün güneş gören bir yerde pişmesini beklenir. Az güneş alan veya çok nemli yerlerde pekmez geç olgunlaşabilir ve ekşime tehlikesi olur. Küçük kaplardaki karadut pekmezleri büyük kaplara dökülerek toparlanır. Olgunlaşan şıra üzerinde köpüksü bir tabaka oluşursa tülbentle süzülür. Temizlenip kurulanan kavanozlara pekmez dökülür ve ağızları sıkı kapatılıp serin, güneş görmeyen bir yerde saklanır.
 10. Karaduta mahalli olarak değişik adlar verilmiştir. Karadut; Malatya, Kahramanmaraş ve civarında “urumdut”, Tokat-Erbaa dolaylarında “ekşare”, Hatay-Antakya taraflarında “tut” ve Manisa yöresinde “şurupluk dut” olarak adlandırılır.
 11. Karadut Reçeli Organik: Doğal Olarak Şekersiz Karadut Reçeli Nasıl Yapılır? Şekersiz Karadut Reçeli Tarifi - Şekersiz Karadut Özü Nasıl Yapılır? Şekersiz Reçel Yapımı, Diyet Dut Reçeli Nasıl Yapılır? Diyet karadut reçeli yukarıdaki tarife hiç şeker eklemeden yapılabilir. Şekersiz beyaz dut reçeli yapıldığında beyaz dut yeterince kaynatılırsa hiçbir şekere ihtiyaç duymayacak kadar tatlıdır. Karadutta kaynatıldığında elde edilen tat çok defa yeterlidir. Bu şekilde az şekerli karadut reçeli elde edilebilir. Şeker yerine reçel de ne kullanılır? Lakin ilave tatlılık aranıyorsa ve tabii şeker özü sakıncasız kabul ediliyorsa pekmezle veya balla yapılabilir: Karadut Reçeli Şekersiz Pekmezle: Orta bir tencereye yarım bir su bardağı elma suyu alınır ve rengi koyulaşana kadar kısık ateşte kadar kaynatılır. Yarım kilo karadut ilave edilir. Kısık ateşte karadutların elma suyuyla beraber pişmesini beklenirken dört yemek kaşığı şeker ilavesiz pekmez ve iki çay kaşığı limon tuzu ilave edilir. Reçel kıvamını aldığında ocak kapatılır ve soğumaya bırakılır. Reçel soğuyunca kavanoza boşaltılır. Karadut Reçeli Şekersiz Balla: Yarım kilo karadut yıkanıp temizlenir, köpüksüz ve berrak bir reçel için bir çay kaşığı tere yağla yarım bardak su ilavesiyle kısık ateşte dutlar yumuşayana dek on beş dakika kadar pişirilir, son dakikada bir dilim limonun suyu sıkılır. Ilındığında 250 gram kadar süzme balla kıvam ve jelleşme maksatlı olarak bir yemek kaşığı chia tohumları ilave edilerek karıştırılır. Bir kavanoza aktarılıp soğuyunca ağzını kapatıp buzdolabına konur. Sade: Dut reçeli şekersiz nasıl yapılır? Bir çay bardağı su küçük bir tencerede kaynatılır. İçine iki çorba kasesi dolusu karadut ilave edilip meyveler yumuşayana dek kısık ateşte pişirilir. Ara ara hafifçe tencere sallanarak karıştırılabilir. 5-6 damla limon suyu ilave edilir. Ateş kısılıp suyunu yarıya çekene kadar pişirilir. Ocaktan alınıp soğuduktan sonra sunulabilir. Şekersiz dut reçelini saklamak için sıcakken kavanozlara dökülüp kapağı sıkıca kapatılarak ters çevrilir. Soğuyunca buzdolabına kaldırılır. Şekersiz reçel bozulur mu? Şeker gıdaların bozulmasını engelleyen bir malzemedir. Şekersiz yapılan bir reçel şekerli reçellere göre daha kısa ömürlü olacağından buzdolabında ve kısa sürede bitirilebilecek küçük kavanozlara bölünerek vakumlanarak saklanmalıdır.
 12. Ev Yapımı Karadut Reçeli Tarifi Uzun süre dayanması için sıcakken kavanoza koyup konserve yapılır ve kısa sürede yenilebilecek miktardaki küçük kavanozlarda yapılır ve buzdolabında saklanır.
 13. Kuru dut Reçeli Tarifi, Kuru Karadut Reçeli Nasıl Yapılır? Bir kilo kadar kuru dut bol suda yıkanıp süzgece alınır. Daha sonra tencereye konulup üzerine dört su bardağı toz şeker ile örterek bir gece kadar suyunu atması için bekletilir. Bir süre kaynatılıp reçelin içerisinden bir kevgirle tencere içinden dutlar alınır. Kalan şerbeti de yarım saat kadar kısık ateşte kaynatılır. Şerbeti ocaktan almaya yakın yarım limon suyu damlatılarak bir, iki taşım daha kaynatılıp ocak kısılır. Kuru dutları tekrar ilave edilerek karıştırılıp reçel soğumadan kavanozlara dökülür. Kapakları sıkıca kapatılır.
 14. 1 kilo karadut fiyatı Yöreye ve satıcısına göre büyük farklılıklar olabilir. Lakin ekseriyetle diğer meyvelerden daha yüksek bir fiyattadır. 2021 yaz aylarında bazı İstanbul pazarlarında 15-20TL fiyatlarda idi.
 15. Ekşi Karadut Reçeli fiyatı, Urmu Dutu Reçeli Fiyatı Karadut Reçeli satın almak, karadut reçeli sipariş vermek için internetten istifade edilebilir. Karadut Reçeli Migros'ta bazen satılıyor. Mayıs 2020 itibariyle Karadut Reçeli fiyatı internette Yenigün Karadut Reçeli 710 gr ₺21,00, Ev yapımı karadut reçeli fiyatı 1 kg için ₺45,00 seviyesindedir. Ağustos 2021 itibariyle aynı ürünler ₺22,00 ve ₺49,45'dir. Karadut Reçeli Migros Şeker İlavesiz Karadut Reçeli 360 G ₺10,50. Organik Karadut Reçeli Fiyatı 450 gr ₺31,00. Beyaz Dut Reçeli Fiyatı Dut Reçeli 400 g ₺25,00, 300 gr. ₺32,00. Urmu Dut Pekmezi Gaziantep 2021 Eylülünde internette yarım kilosu 57,90 TL fiyatta satılmaktadır.
 16. Beyaz Dut Reçeli Nasıl Yapılır? Ak dut reçeli nasıl yapılır? Duttan reçel olur mu? Bir kilo beyaz dut üzerine yarım kilo toz şeker ve iki su bardağı su eklenip orta hararetteki ocağa konulur. Kaynamaya başlayınca biraz çevrilip kısık ayara alınır. Yarım saat kadar ara ara hasar vermeden karıştırılarak pişirilir. Kıvamına göre pişirmeye devam edilebilir. Üç dakika sonra yarım limonun suyu da katılıp karıştırılarak üç dakika daha kaynatılır. Soğuyunca dolapta saklanır.
 17. Çilek Reçeli Tarifi, Şekersiz Çilek Reçeli: EV YAPIMI ÇİLEK🍓 REÇELİ TARİFİ
 18. Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır? EV YAPIMI BÖĞÜRTLEN REÇELİ TARİFİ
 19. Vişne Reçeli Nasıl Yapılır? Vişne Reçeli Tarifi, Nasıl Yapılır?
 20. Şekersiz Şeftali Marmelatı ŞEFTALİ MARMELATI NASIL YAPILIR?🍑
 21. Karadut Reçeli Almanca Schwarze Maulbeere, schwarzer Maulbeerbaum ladehemmung
 22. Rüyada Dut Reçeli Görmek İş hayatında yaşanan maddi sıkıntıların biteceğine, isteklerine ve hayallerine kavuşacağına, kendi işini kurmak için çok kazanç elde edeceğine ve büyük bir rahatlama yaşayacağına alamet ettiği söylenir. Gönül hoşluğuna kavuşacağına, çıktığı bir yolculuğu sağ salim bitireceğine, kendine ve sevdiğine zaman ayıracağına, biriktirdiği para ile kendi işini kuracağına, kişinin muradına ereceğine, çok hayırlı kişiler ile tanışıp çok güzel yerlere geleceğine işaret eder. Çok daha güçlü biri haline geleceğine, dost ve akrabalarla güzel günler görüleceğine, satın alacağı yeni bir ev sayesinde kendisini daha iyi hissedeceğine, çok büyük mutluluklar yaşanacağına, uzun bir ömre sahip olacağına, işinin en iyisi olan insanlarla ortak iş yapacağına tabir olunur. Borçlarını ödeyeceğine, umutsuzluk, belirsizlik ve huzursuzlukla geçen günlerinden kurtulacağına, sıkıntılarından ve sorunlarından yakın bir zamanda kurtulacağına, bolluk ve bereket içinde bir hayat sürüleceğine, rakiplerine ve düşmanlarına karşı büyük atılımlar yapacağına, ilerleyeceğine delalet ettiğine inanılır. Rüyada beyaz dut reçeli görmek başarı basamaklarının hızlı bir şekilde tırmanılacağına, alacağı başarılar sayesinde çok daha iyi kazançlar elde edeceğine, uğranılan haksızlıkların düzeltileceğine, kötü huyunu ve olumsuz düşüncelerini terk edeceğine, kötülüklerden hep uzak olmaya, güvende olmaya, aile bireyleri için bazı yardımlarda bulunulacağına delalet eder. Rahatsızlık yaratan durumların eş, dost ya da akrabalar sayesinde bertaraf edileceğine ve asabın bozulmasına sebep olan kişilerin hayattan çıkarılacağına, uzaktaki bir akrabadan hayırlı haberler alınacağına, sevinçli olaylar ile karşılaşılacağına, sıkıntılarını ve sorunlarını yakında atlatacağına, keyifli, eğlenceli ve heyecanlı günler yaşayacağına, çok kazançlı bir çalışmanın ortaya konabilmesi için bazı adımlar atılacağına rivayet eder. Rüyaların yorumlanması hakkında: Ev Yapımı Vişne Suyu Tarifi, Nasıl yapılır?🥤🍹

KARADUT-REÇELİ

ETİMEKLİ KARADUTLU SÜTLÜ TATLI ve KARADUT SOSLU SÜTLÜ TATLI da ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı