mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SARAY USULÜ SÜTLÜ AŞURE🏰

Osmanlı saray usulü sütlü aşure nasıl yapılır? Saraylara layık, kararmayan bir aşure yapmanın zamanı geldi. İşte nefis sütlü aşure tarifi...

SARAY USULU SUTLU ASURE 1

Saray Usulü Sütlü Aşure Malzemeleri

İki su bardağı aşurelik buğday

Bir su bardağı kuru fasulye

Bir su bardağı nohut

Dört su bardağı şeker

Bir kahve fincanı pirinç

Bir su bardağı çekirdeksiz kuru üzüm

Bir su bardağı kuru kayısı

Altı - sekiz adet kuru incir

Portakal kabuğu rendesi

Bir adet elma

Beş su bardağı su ve kullanmak üzere en az bir o kadar kaynamış su

Üç su bardağı süt

Üzeri için: tarçın, kuş üzümü, ceviz ve fındık içi, nar taneleri

İstenirse gülsuyu ve karanfil

SARAY USULU SUTLU ASURE 3

Saray Usulü Sütlü Aşure Tarifi - Asure Tarifi Sutlu Usulü

 1. Bir gece önceden aşurelik buğday iyice yıkanıp üzerini geçecek kadar su konularak bir - iki taşım kaynatılır ve altı kapatılır. Kuru fasulye ve nohut yıkanıp ayrı ayrı ıslatılır.
 2. Önceden ıslatılan buğday büyükçe bir tencereye alınır.
 3. Üzerine su ilave edilir ve orta hararette pişmeye bırakılır.
 4. Kayısı ince ince doğranır, yıkanır ve suya bırakılır. Kuru üzümler yıkanır ve suda bekletilir.
 5. Yumuşayan buğdaylara ayrı ayrı haşlanıp süzülen fasulye ve nohut ilave edilir, pirinç katılır.
 6. Tenceredekiler iyice yumuşayınca suları süzülen üzüm, kuru kayısı, kuru incir ve küçük küçük doğranmış elmalar ilave edilir.
 7. Süt eklenir. Aşurenin suyu kontrol edilir. Çok katı ise kaynamış su ilave edilebilir.
 8. Pişmeye yakın şekeri ve portakal rendesi konulur.
 9. Kıvama gelen aşurenin altı kapatılır. Sıcak olarak kâselere boşaltılır.
 10. Soğuduktan sonra isteğe göre tarçın, kuş üzümü, ceviz, nar ile süslenerek servis edilir.
 11. Sevenler için gıdalara uygun gülsuyu Saray Usulü Sütlü Aşure’nin altını kapatmadan hemen önce bir yemek kaşığı olarak ilave edilebilir. Kuru incir rengi koyulaştıracağı için isteğe göre konmayabilir.

Saray Usulü Sütlü Aşure Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Sütlü Aşure Nasıl Yapılır Püf Noktaları

 1. Aşure tarifi hakkında bilgi: Tafsilat ve teferruatlı malumat için AŞURE NASIL YAPILIR?
 2. Aşurenin Beyaz Olması İçin Ne Yapmak Lazım? Aşure Rengi Nasıl Açılır? Berrak Aşure Tarifi, Kararmayan Aşure Tarifi Nasıldır? Aşure Koyu Renk Olursa Ne Yapılır? Aşureye süt ilavesi de bu gayeye hizmet eder. 1)Ceviz, fındık gibi yemişleri bakliyatlarla birlikte atarak pişirmek rengine tesir eder. Ceviz, kuru incir, limon kabuğu, tarçın içine atılmaz. Bunlar piştikten sonra süslemek için kullanılır. 2) Toz tarçın yerine çubuk tarçın kullanılır, aşure pişip altı kapatıldıktan hemen sonra tencerenin içinden alınır. 3)Karanfil piştikten sonra hemen çıkarmak üzere birkaç adet konulabilir. Daha garanti olması için bir cezvede kaynatıp suyu ilave edilir. 4)Yemişleri piştikten sonra veya süslemede ilave etmek, kuru üzüm, kuş üzümü gibi kuru meyveleri pişme aşamasının sonunda ayrı ayrı haşlayıp sularının döktükten sonra katmak renginin berrak kalmasını sağlar. 5)Süt ve 6)yıkanmış pirinç ilavesi rengin açık olmasını temin eder. 7)Buğdayın suyu berraklaşana kadar tekrarlı yıkanıp süzülerek, kaynatılıp suyu dökülerek ilavesi de bu gayeye hizmet etse de lezzetini kaybetme tehlikesi olacaktır. Buğdayda farkedilmeyen kabuk ve tozların giderilmesi için bol suda en az beş kez bol suda iki avucun arasına alınarak ovalayıp sürterek yıkanması gerektiği de ifade edilir. 8)Ayrıca nohudun kabuklarının çıkarılması ihmal edilmez. 9)Nişasta konulmaz. 10)Limon kabuğu da kullanılmak isteniyorsa aşure piştikten hemen sonra aşureye eklenir. 11) Pişerken oluşan kefler atılır.
 3. Sarayda Aşure: Osmanlı Sarayında farklı usullerle aşure yapılırdı. Seyyid Hasan'ın 1660-1664 seneleri arasında arkadaşları ile yediği yemekleri kaydettiği defterinde sütlü aşure aşının adı bulunmaktadır. Saray aşuresi veya süzme aşure yapımında başka bir usul de buğday pişip helmelenince süzülür. İçine şeker, kuru üzüm, fıstık, badem ve tarçın ilave edilir. Zarif Orgun’un dile getirdiği, Sultan Abdülaziz’in validesi Pertevniyal Sultan'ın 1870 yılında pişirtip halka dağıttığı süzme aşurenin malzemeleri Saray aşurelerinin zenginliğini, ihtişamını vermektedir: 400 okka buğday, 552 okka beyaz şeker, 23 miskal göbek miski, 25 okka ala razaki üzümü, 20 okka çam fıstığı, 22 okka çekirdeksiz üzüm, 20 okka sakız baklası, 25 okka mısır hurması, 40 okka börülce, 30 okka nohut, 15 okka kavrulmuş fındık içi, 15 okka kavrulmuş badem içi, 50 okka ala gül suyu, 20 okka Konya'nın kuş üzümü, 20 okka pirinç unu, 20 okka nişasta. Sarayın dağıttığı aşureler, porselenden mamul süslü sürahilerle sunulurdu. Bol renkli, zengin desenli, bu sürahiler Topkapı Sarayı müzesinde sergilenmektedir.
 4. Sütlaç Tarifi KOLAY SÜTLAÇ TARİFİ, FIRIN SÜTLAÇ, ASTARLI SÜTLAÇ Zerdeli Sütlaç, Gaziantep; Imtabbaka, Mardin

SARAY USULU SUTLU ASURE 2

TRABZON HURMALI BALLI AŞURE TARİFİ (ŞEKERSİZ DİYET AŞURE) de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Funda

  Her sene yaptığım tarif harika oluyor teşekkür ederim

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: Funda

  Elinize sağlık, sofranıza bereket olsun. Teşekkürler.

 • ber

  Tamam da kac bardak suyla yapiliyo?

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: ber

  Sayın ber,

  Üç numaradaki su, buğdayı üç - dört parmak geçecek kadar bir sudur.
  Ancak aşurenin genelinde kullanılan su ölçüsü tüm malzeme katıldıktan sonra ne katı ne de sulu olacak kıvama gelene kadar kaynamış olarak ilave edilecek miktarıdır. Ancak bu aşurede önce süt eklenir, daha sonra gerekirse kaynamış su ilave edilir. Kaynamış su hiçbir şekilde aşurenin tadını bozmayacaktır.
  Önemli olan altını kapatmadan en az on beş – yirmi dakika önce su kıvamını ayarlamaktır. Son dakikada su ekleyip altını kapatmak olmaz.
  Aşure soğuduktan sonra bir miktar katılaşacaktır. Bu yüzden taneli nohut ve benzeri bakliyat bir miktar suyu ile birlikte kâselere boşaltılmalıdır.

  Saygılar.