mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PEPEÇURA TARİFİ🍇 (Rize) SAMAKSA (Giresun)

Pepeçura nedir nasıl yapılır? Pepeçura hangi üzümden yapılır? Pepecura bilhassa Karadeniz Bölgesinde yetişen kokulu siyah üzümlerden yapılan ve “üzüm muhallebisi” olarak bilinen bir tatlıdır. Pepeçura üzümü Isabella cinsi eylül - ekim aylarında olgunlaşan, hoş kokulu, çekirdekli, mürdüm renkli ve kalın kabuklu bir üzümdür. Yaş üzümle yapılan tatlılar arasında bir Karadeniz tatlısı olan pepeçura en az LAZ BÖREĞİ (Trabzon, Artvin, Rize) kadar farklı bir lezzettir. Pepeçura, samaksa, termon, termoni veya pepeçi olarak bilinen ve üzümün kabuğuyla kaynatılmasından meydana gelen Pepecura tatlısı tarifi nasıldır? "Kara üzüm muhallebisi, mor üzüm tatlısı nasıl yapılır? Pepeçura tatlısı nedir?” diyenlere işte hoş görünümlü pepeçuranın yapılışı tarifi…

PEPEÇURA (RİZE)

Pepeçura (Samaksa, Termoni, Pepeçi) Tatlısı Tarifi Malzemeleri

Bir kg kokulu siyah üzüm (Pepeçura üzümü yoksa normal siyah üzüm)

Yarım su bardağı toz şeker

Tepeleme dört yemek kaşığı mısır unu veya "üç yemek kaşığı mısır unu + bir yemek kaşığı nişasta"

Yarım su bardağı su

Süslemek için fındık, ceviz, Hindistan cevizi

PEPEÇURA (RİZE)

Termon nasıl yapılır? - Pepeçura (Samaksa) Tatlısı Tarifi - Pepeçura Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Pepeçura meyvesi olan kara üzümler yapraklardan, saplarından ayıklanır ve tane haline getirilir. Üzerini geçecek kadar su konulur ve orta hararette kaynatılır. Üzümler rengini ve kokusunu suya verir.
 2. Üzümler geniş bir kaba oturtulan tel süzgeçte ezilerek posaları iyice çıkarılır. Süzgecin alt yüzünde kalan posa da kaşık yardımıyla süzülen suyuna ilave edilir. Üst tarafta kalan posa kullanılmaz. Dört su bardağı kadar üzüm suyu elde edilmiş olmalıdır.
 3. Tekrar ocağa konan üzüm suyuna şeker karıştırılarak ilave edilip kaynatılır. Dibi tutmaması için karıştırılır.
 4. Yarım su bardağı suyun içerisinde nişasta ve mısır unu açılarak kaynamakta olan üzüm suyuna, topaklanmaması için sürekli karıştırılarak, azar azar ilave edilir. Pepeçuranın yapılışında yine de topaklanma olursa el blendırı kullanılabilir.
 5. Göz göz olup katılaşınca yani koyu bir boza kıvamına gelince altı kapatılır ve kâselere boşaltılır.
 6. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza edilir.
 7. Pepeçura Tatlısı (Samaksa) soğuduktan sonra istenirse üzeri fındık veya cevizle süslenerek servis yapılır.

Pepeçura Tatlısı Tarifi (Samaksa) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Pepeçura Tarifi Rize Püf Noktaları

 1. Şekersiz Rize Pepeçura nasıl yapılır? Üzümün tatlılık seviyesine göre istenirse şeker miktarı değiştirilebilir veya hiç konulmayabilir. Ezilip şırası alınan üzümlerin posası az bir suda pişirilerek posada kalan öz de alınabilir.
 2. "Pepeçura tatlısı nasıl yapılır?" için bir başka pepeçi tarifinde kokulu üzümler yapraklardan temizlenip yıkandıktan sonra bir kabın içine konularak ezilir. Tane kalmayacak tarzda ezildikten sonra üzüm saplarıyla beraber kendi şırasında pişirilir. Pişince ayrı bir kaba alınır, mısır unu çırpılarak eklenir. Mısır unlu şıra tekrar ocağa konulur, kaynayana kadar karıştırarak pişirilir. Muhallebiden az daha sulu kıvam elde edilir.
 3. Üzüm şırası kaynatıldıktan sonra dondurucuda, buzlukta muhafaza edilebilir ve üzüm mevsimi dışında da mısır unu ilavesiyle pişirilebilir. Diğer bir usul olarak üzüm pekmezini kullanarak pepeçura yapılabilir.
 4. Pepecura tatlısı hangi yöreye ait? Pepeçura hangi ile aittir? Rize ve Giresun öne çıksa da daha çok Doğu Karadeniz tatlısı olarak düşünülür. Üzümlü Rize tatlısı diyenler de çoktur. oysa pepeçura Trabzon'da da yapılır. Bu durumun sebebi, kokulu üzümün kolayca yetiştiği yöre olmasıdır. "Pepeçura hangi yöreye aittir" derken iklim ve toprak yapısının bu üzümün yetişmesine müsait olduğu bu bölge akla gelir.
 5. Pepeçura Orjinal Tarif İlk önce yaprak ve yabancı maddelerden arındırılan üzümler elle bir kapta içinde tane kalmayacak şekilde ezilir ve sapları ile bir kazana konulup kendi şırasıyla pişirilir. Kaynayınca üzümleri başka bir yere alıp ılınıncaya kadar beklenir. Yukarıdaki ölçülerle olgun pepeçura üzümleri, mısır unu ve su ile, lakin şeker ve nişasta kullanmadan yapılır.
 6. Pepecura Tatlısı Nerede Yenir? Isabella cinsi üzümün yetiştiği yer ve dönemde yöre evlerinde yapılır. Rize de bazı pastanelerde ve lokantalarda yapılır. Dönemi dışında pekmezi üzerinden üretilir.
 7. Pepeçura hangi dil? Pepeçura kelime anlamı nedir? Samaksa ne demek? Pepeçura nedir nereye ait? Pepeçura ne demek? "Pepeç" kelimesi olgunlaşmış, ballanmış meyve manasındaymış. Lügatte "Üzümden yapılan muhallebi kıvamında tatlı, Doğu Karadeniz yöresine özgü, üzüm suyu ve mısır unuyla yapılan bir çeşit pelte" olarak tarif edilir. "Pepeçura ismi nereden gelir?" araştırması yapılırsa Vikipedi'de "Pepeçura, Rumca kökenli bir addır." ifadesi ile karşılaşılır. Oysa pepeçura Yunanistan'da "moustalevria" adındadır. Gürcüler ise "pelamushi" veya "pelamuşi" adını verir. Pepeçura Lazca da değildir. Bu muhallebinin Lazca adı termon veya termonidir.
 8. Üzüm suyu ile yapılan Tatlılar "Üzüm peltesi nasıl yapılır?" mevzusunun anlatıldığı yukarıda eş manalıymış gibi versek de termoni farklıdır. Termoni nasıl yapılır? Evet termoni de kara üzüm şırasından yapılır. Lakin bir çeşit aşure demek daha doğru olur. Çünkü pişirilirken içine kestane ve / veya haşlanmış barbunya fasulyesi ve mısır taneleri de eklenmektedir. Mısır ve fasulye ayrı ayrı pişirilir. Bir kase üzüm suyu ile mısır unu iyice karıştırıp bulamaç edilerek kaynayan üzüm suyuna eklenir ve sürekli karıştırılarak boza kıvamına kadar kaynatılır. Az tuz, mısır, fasulye ve isteğe göre şeker eklenir. Üzüm pekmezinden yapılanın Lazca ismi “ekşaşi” olan termonun fasulyesiz olanına Rize de pepeçuri denir. Kuzey İtalya'da aynı şekilde kırmızı üzüm, un ve şekerle hazırlanan "Sugoli" adında bir tatlı vardır.
 9. Samaksa Üzüm suyu ile mısır unundan yapılan bir çeşit tatlı olarak tarif edilen Samaksa nasıl yapılır? Samaksa siyah kokulu üzümün ekşiliğinden dolayı mayhoş bir tadı olan bu sebeple yapımına şeker ilave edilip sütle yenilen bir tatlıdır. Pepeçura tatlısı Giresun'da daha koyu kıvamda kaynatılıp tepsilere dökülür. Dilimlenerek soğuk sütle sunulur. Lakin süt yerine hakiki sütten yapılmış dondurmayla yenilmesi tavsiye edilir. Pekmezli Samaksa Tarifi Üç su bardağı su kaynatılıp yarım kilo pekmez eklenir. Sürekli karıştırılıp pürüzsüz hale getirilir. Kaynamadan önce mısır unu eklenir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilip sıcakken bir tepsiye dökülür. Soğuması beklenip dilimlenerek servis edilir. Üzerine süt veya kaymak eklenir.
 10. Üzüm suyundan Papa nasıl yapılır? Artvin Yöresi Papa tatlısı da küçük farklarla pepeçuraya benzer... Siyah veya sarı üzümlerin taneleri ayrılıp yıkanır ve üstünü bir parmak geçecek kadar su ile çekirdeklerinden ayrılana kadar kaynatılır. Pişen üzüm süzülür ve ılınıncaya kadar bekletilir. Ilındıktan sonra ocak açılmadan yukarıdaki ölçülerle un karıştırılır. Bir miktar alınıp ocak üzerindeki tavada pişirerek kıvamı kontrol edilir. Kıvamlıysa su veya şıra eklenir, suluysa ilave un karıştırılır. İstenen kıvama gelince şeker koyup ocak açılır, karıştıra karıştıra beş dakika kaynatılır. Kaselere koyulup biraz ılınınca sıcak olarak sunulduğu gibi soğuk olarak da yenilebilen bir tatlıdır.
 11. Pepeçura faydaları Üzümün bilhassa siyah üzümün ve üzüm çekirdeğinin faydaları dikkate değer seviyededir. Bilhassa kansızlık tedavisinde, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında çekirdekli kara üzüm ve pekmezinin tüketilmesi önerilir. Hoş kokulu Isabella üzümlerinin antioksidan vasfı ile sağlığa faydalar sunarken posasından faydalanılarak kozmetik sektöründe de kullanılabilmektedir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok