Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PEPEÇURA🍇 (Rize) SAMAKSA (Giresun)

Pepeçura nedir? Pepecura bilhassa Karadeniz Bölgesinde yetişen kokulu siyah üzümlerden yapılan ve “üzüm muhallebisi” olarak bilinen bir tatlıdır. Pepeçura üzümü Isabella cinsi eylül - ekim aylarında olgunlaşan, hoş kokulu, çekirdekli, mürdüm renkli ve kalın kabuklu bir üzümdür. Pepeçura, samaksa, termon, termoni veya pepeçi olarak bilinen ve üzümün kabuğuyla kaynatılmasından meydana gelen Pepecura tatlısı tarifi nasıldır? “Pepeçura tatlısı nedir?” diyenlere işte pepeçura yapımı tarifi…

PEPEÇURA (RİZE)

Pepeçura (Samaksa, Termoni, Pepeçi) Tatlısı Tarifi Malzemeleri

Bir kg kokulu siyah üzüm (yoksa normal siyah üzüm)

Yarım su bardağı toz şeker

Tepeleme dört yemek kaşığı mısır unu veya "üç yemek kaşığı mısır unu + bir yemek kaşığı nişasta"

Yarım su bardağı su

Süslemek için fındık veya ceviz

PEPEÇURA (RİZE)

Pepeçura (Samaksa, Termon) Tatlısı Tarifi

  1. Kara üzümler yapraklardan, saplarından ayıklanır ve tane haline getirilir. Üzerini geçecek kadar su konulur ve orta hararette kaynatılır. Üzümler rengini ve kokusunu suya verir.
  2. Üzümler geniş bir kaba oturtulan tel süzgeçte ezilerek posaları iyice çıkarılır. Süzgecin alt yüzünde kalan posa da kaşık yardımıyla süzülen suyuna ilave edilir. Üst tarafta kalan posa kullanılmaz. Dört su bardağı kadar üzüm suyu elde edilmiş olmalıdır.
  3. Tekrar ocağa konan üzüm suyuna şeker karıştırılarak ilave edilip kaynatılır. Yarım su bardağı suyun içerisinde nişasta ve mısır unu açılarak kaynamakta olan üzüm suyuna topaklanmaması için sürekli karıştırılarak azar azar ilave edilir. Yine de topaklanma olursa el blendırı kullanılabilir.
  4. Katılaşınca yani koyu bir boza kıvamına gelince altı kapatılır ve kâselere boşaltılır. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza edilir. Pepeçura (Samaksa) Tatlısı soğuduktan sonra istenirse üzeri fındık veya cevizle süslenerek servis yapılır.

Pepeçura (Samaksa) Tatlısı Tarifi ile alakalı diğer Hususlar ve Pepeçura Tarifi Püf Noktaları

  • Üzümün tatlılık seviyesine göre istenirse şeker miktarı değiştirilebilir veya hiç konulmayabilir.
  • Bir başka pepeçi tarifinde kokulu üzümler yapraklardan temizlenip yıkandıktan sonra bir kabın içine konularak ezilir. Tane kalmayacak tarzda ezildikten sonra üzüm saplarıyla beraber kendi şırasında pişirilir. Pişince ayrı bir kaba alınır, mısır unu çırpılarak eklenir. Mısır unlu şıra tekrar ocağa konulur, kaynayana kadar karıştırarak pişirilir.
  • Üzüm şırası kaynatıldıktan sonra dondurucuda, buzlukta muhafaza edilebilir ve üzüm mevsimi dışında da mısır unu ilavesiyle pişirilebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı