mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI

Yufkalı tel kadayıf sarması tatlısı nasıl yapılır? Nefis bir kadayıflı tatlı yapmaya hazır mıyız? Kadayıflı tatlılar Anadolu mutfağında hususi bir yere sahiptir. Kadayıf sarma çeşitlerinden Yufkalı Kadayıf Sarması da bu grupta yer alır. Küçük kadayıf sarması hem manzarası hem lezzeti ile oldukça caziptir. Böreklik veya baklava yufkalı kadayıf sarması yapılabilir. Şerbeti sütle hazırlanarak daha yumuşak sütlü yufkalı kadayıf sarması elde edilebilir. İşte yufka sarma tatlısının resimli tarifi...

YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI 8

Yufkalı Tel Kadayıf Sarması Tatlısı Tarifi için Malzemeler

200 gr kadayıf

İki adet hazır böreklik yufka

Bir su bardağı iri kıyılmış ceviz

İki yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağı

Şerbeti için: iki bardak su + iki bardak şeker+ beş - altı damla limon suyu

YUFKALI TEL KADAYIF SARMASIYUFKALI TEL KADAYIF SARMASI 2YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI 3YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI 4

Hazır Yufkalı Tel Kadayıf Sarması Tatlısı Tarifi - Böreklik Yufka ile Kadayıf Sarma

  1. Şerbet için su ve şeker kaynatılır. Biraz katılaşınca limon suyu sıkılır. Bir - iki taşım kaynatılır, altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
  2. Tereyağı eritilir, varsa üzerinde oluşmuş beyaz köpükler alınır. Ocaktan alınır ve üzerine sıvı yağ eklenir.
  3. Küçük kadayıf sarması için yufka düz bir zemine bütün olarak serilir. Her yerine gelecek şekilde tek bir kat halinde kadayıflar yerleştirilir. Kadayıfların üzerine bir fırça yardımıyla yağ serpiştirilir. Ardından iri kıyılmış ceviz yufkanın her tarafına kadayıfların üzerine döşenir.
  4. Kenarları içeri hafifçe katlanarak gevşek olmayacak biçimde rulo biçiminde sarılır. Keskin bir bıçakla üç santim genişliğinde kesilen yufkalı kadayıflar yağlanmış fırın tepsisine dik olarak yerleştirilir. Artan yağlı karışım ruloların üzerine paylaştırılır.
  5. Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında iyice kızarana kadar pişirilir. Ilınan kadayıfların üzerine soğuk şerbet gezdirilir. Yufkalı Kadayıf Sarması şerbetini çekince yanında kaymakla servis edilir.

Hazır Yufkalı Tel Kadayıf Sarması Tatlısı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Yufkalı Kadayıf Sarması Püf Noktaları

  1. Yufkası az kadayıfı çok olsun istenirse yufka ortadan ikiye kesilerek bir yufkadan iki rulo elde edilir.
  2. Sütlü Yufkalı Kadayıf Sarması Yufka Sarma Tatlısı şerbeti için iki su bardağı süt ve bir buçuk su bardağı şekeri tencereye konup kaynatılır. Pişen tatlının ilk sıcaklığı geçince ılık sütlü şerbeti her yerine dökülür. İki saat kadar dinlendirilip servis edilir.
  3. Anadolu'da birçok bölgede kadayıf tatlısı çeşitleri ramazan ayı iftar sofralarında ve bayram ikramlarında hususi bir yere sahiptir.
  4. Kadayıf Tatlısı: TEL KADAYIF TATLISI
  5. Muhallebili Kadayıf Tatlısı: KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF) ve BARDAKTA (KUPTA) MUHALLEBİLİ ÇITIR KADAYIF

YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI 5YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI 6YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI 7

YukarıYukarı