mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TEL KADAYIF TATLISI

Evde tel kadayıf tatlısı nasıl yapılır? Tepside kadayıf tatlısı tarifleri çeşitleri içinde en bilineni tel kadayıf tatlısıdır. Evde tel kadayıf yapılışı oldukça kolaydır. İkramlık bayram tatlıları arasında bulunan kadayıf tatlısı hususi günlerde de misafirler için hazırlanabilir. Şerbetli içi cevizli veya Antep fıstıklı, dışı ise kıtır kadayıfla örtülü nefis kadayıf tatlısının yapımı zor değil... Çiğ tel kadayıf tatlısı nasıl yapılır? Ustasından kadayıf tatlısı arayanlara, “Cevizli tel kadayıf tatlısı nasıl olur?” diyenlere işte resimli kolay cevizli tel kadayıf tatlısı tarifi…

TEL KADAYIF TATLISI

Cevizli Tel Kadayıf Tatlısı Malzemeleri - Çıtır Kadayıf Tatlısı İçindekiler

300 gr yaş tel kadayıf

50 gr tereyağı

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Şerbeti için: Üç su bardağı toz şeker, üç su bardağı su, bir - iki damla limon suyu

Üzeri için: Çekilmiş ceviz veya Antep fıstığı içi

TEL KADAYIF TATLISI

Cevizli Tel Kadayıf Tarifi - En İyi Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır? Cevizli Kadayıf Tatlısı Yapılışı

 1. Tel kadayıf tatlısı şerbeti nasıl yapılır? Kadayıf tatlısı için şerbet tarifi: Şerbet için tencereye alınan su ve şeker karıştırılıp kısık ateşte kaynatılır. Tatlının ağır olmaması ve şerbetin kesilmemesi için on dakika kadar sonra limon suyu sıkılır. Beş dakika daha kaynadıktan sonra altı kapatılır. Ayrı bir yerde soğumaya bırakılır.
 2. Yaş olan kadayıflar elde iyice didiklenir ve küçük parçalara ayrılır. Üzerine sıvı yağ dökülerek harmanlanır. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir.
 3. Tereyağı küçük küçük parçalanarak kadayıfların üzerine yerleştirilir.
 4. Tel kadayıf tatlısı fırında kaç derecede piser? Fırında tel kadayıf tatlısı 160 - 170 derecede kızarana kadar pişirilir.
 5. Kadayıf tatlısı kaç dakikada pişer? Her ne kadar yirmi - yirmi beş dakika pişme süresi olarak önerilebilse de evde tel kadayıf yapılışında fırınlar çok farklı olabileceğinden Tel Kadayıf Tatlısı çok çabuk yanabileceği için dikkatli olmak gerekir.
 6. Tel kadayıf tatlısı yapılırken en mühim püf nokta kadayıfın veya şerbetinin soğuk olmasıdır. Aksi halde kızarmış kadayıf sıcakken şerbet de sıcak olarak dökülürse tatlı hamurlaşır. Lakin kadayıfın soğuk olması daha iyidir. Çünkü sıcak şerbet, tatlının kıvam ve lezzeti bakımından faydalıdır. Bununla beraber evveliyatla şerbeti hazırlanıp soğutulmuşsa kadayıf sıcak olmalıdır. Fırından çıkan kadayıflar ılındıktan sonra soğuk şerbet üzerine dökülür. Servis yapılırken üzerine ceviz veya fıstık konulur.

Cevizli Tel Kadayıf Tatlısı Yapımı, Yaş Kadayıf Tatlısı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kadayıf Tatlısı Püf Noktası

 1. Toz Antep Fıstığı İlavesi ve Kadayıfın Pişerken Ters Çevrilmesi: Biz iki tarafın nar seviyesine gelmesi gayesiyle pişirirken diğer tarafı çevirmedik. Bununla beraber diğer bir yapılış tarzında tepsiye alınan kadayıf kırılmaz elle havalandırılıp tel tel açılır. Toz Antep fıstıkları yağlanmış fırın tepsisine serpilir ve kadayıfların yarısı yağlanması için azar azar ilave edilerek tepsiyi kaplaması sağlanır. Bir başka tepsi veya tencere ile üzerine bastırarak iyice sıkışması temin edilir. Kadayıfların üzeri bir tabaka olacak şekilde Antep fıstığı serpilir. Kalan kadayıflar da yavaş yavaş ilave edilir. Yine kadayıfların üzerine bastırılıp fıstıklar kaplanır. Eritilen tereyağı tatlının üzerinde gezdirilir. Fıstıklı kadayıf, önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında üzeri nar gibi kızarana kadar pişirilir. Üstü kızaran tatlı, itinayla ters çevirip, diğer tarafı da beş dakika kadar kızartılır. İlk sıcaklığı çıkması için birkaç dakika bekletilir. Soğumuş şerbet sıcak tatlıya veya sıcak şerbet iyice soğumuş kadayıfa yavaş yavaş gezdirilir. Şerbetini tamamen çekmesi beklendikten sonra dilimlenmek suretiyle ikrama hazır hale getirilir.
 2. Dondurmalı tel kadayıf tatlısı: Bilhassa yaz sıcağında yapılacak ikramlarda lezzet ve ferahlık seviyesini yükseltmek üzere cevizli tel kadayıf tatlısının üzerinde veya yanında dondurma bulunması tatlıya değer katabilir. Kadayıf tatlısı dondurmalı veya kaymaklı olarak hatta çikolata sosu ile ikram edilebilir.
 3. Vişneli tel kadayıf tatlısı: Tatlıyı hafifleştirmek veya farklı lezzetlere ulaştırmak üzere bazı meyveler kullanılabilir. Vişne de bu meyvelerden biridir.
 4. Yufkacılardan alınacak tel kadayıf umumiyetle marketlerde satılanlardan daha ince ve yumuşak olur. Ayrıca cevizin tazeliğine ihtimam gösterilmelidiir.
 5. Muhallebili Kadayıf Tatlısı: KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF)
 6. 750 gr Tel Kadayıf Tarifi için diğer malzemeler takriben iki katına çıkarılır.
 7. Sarma Tel Kadayıf Tarifi Kadayıf tatlısı, porsiyonluk olarak rulo şeklinde dolma gibi sararak da hazırlanabilir. YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI
 8. Tel Kadayıf Kalori Kadayıf tatlısı - nefis yemek tarifleri arasında yer alsa da 100 gramında 245 civarında kalori ihtiva eder.
 9. Hazır kadayıf tatlısı tarifi: Bayat olmaması için hazır kadayıfta son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Bir paket hazır kadayıf tepsiye alınır. Beş bardak su ve beş bardak toz şekerle ara ara karıştırarak kaynatılır. Birkaç damla limon sıkılarak altı kapatılır. Şerbet soğuduktan sonra kadayıfın üzerine dökülür. Öğütülmüş ceviz veya fındıklarla, dondurma veya kaymakla sunulabilir.
 10. Basma kadayıf tatlısı tarifi Nasıl yapılır? İki yemek kaşığı pekmezle oda sıcaklığında iki yemek kaşığı tereyağı bir tepside karıştırılıp macun haline getirilerek tepsiye yayılır. Yarım kilo çiğ kadayıf tel tel havalandırılıp bir yemek kaşığı tereyağı yarım çay bardağı sıvıyağda eritilerek üzerine gezdirilir, harmanlanarak yağ bütün kadayıfa yedirilir. Kadayıfın yarısı alınıp tel tel ayrılıp tepsiye yayılır. Diğer bir usulde çiğ kadayıf keskin bir bıçakla ince ince kıyılarak işe başlanır. Avuç içiyle bastırılarak kadayıfın tepsinin şeklini alması sağlanır. Yağlanmış kadayıfları beş dakika kadar iyice basarak dümdüz oluncaya kadar sıkıştırılır. Bir su bardağı öğütülmüş ceviz içi, badem, fındık veya Antep fıstığı, kadayıfın üzerine serpilerek dağıtılır. Kadayıfın diğer yarısı cevizlerin üzerine çokça kuvvetle bastırılarak yayılıp düzlenir. Kenar taraflarında tek parmakla çalışarak içe doğru itilir. 190 derecede fırın ısıtılır. Kadayıf üzerine bir yemek kaşığı erimiş tereyağı gezdirilir. Fırına verilip yirmi – otuz dakika kadar sonra üzeri kızarmaya başlarken tepsi dışarı alınır. Bir tepsi veya kapak yardımıyla kadayıf ters çevrilip diğer tarafı da kızartılır. Yakmamaya dikkat edilir. Bir buçuk su bardağı toz şekerle iki bardak su on dakika kaynatılıp bir çeyrek limon sıkılıp beş dakika daha kaynatılarak kıvamlı bir şerbet elde edilir. Buzdolabında iyice soğutulur. Fırından alınan sıcak tatlıya birkaç dakika sonra şerbet kepçeyle gezdirilir. Şerbeti çekip ilk sıcaklığı geçince dilimlenir ve birkaç saat dinlenmeye bırakılır.
 11. 500 gr kadayıf şerbeti: Bu miktar bir kadayıf için dört su bardağı su ve dört su bardağı şeker bir kaç damla limon suyu yeterli olacaktır. Ekseriyetle şerbet için bire bir ölçüsü uygundur. Bununla beraber tatlılık ve şerbetlilik seviyesi için çok farklı beğeniler bulunmaktadır. Her tatlının lezzet felsefesi farklıdır. Tel kadayıfta önce kaymak veya dondurma şeklinde sütlü bir lezzet, daha sonra kuruyemişler ve kıtır bir kadayıf tabakasının çıtırtısı, arkasından ballı bir kadayıf nefaseti birbirini izler. Bu umumi formülü tamamlayan şerbetin kıvam ve tatlılığı kişiden kişiye değişir. Şeker, su ve limon miktarı isteğe göre değiştirilerek farklı lezzetler tecrübe ile elde edilebilir.
 12. Kadayıf kızartma: Yakmayacak şekilde kızartılmalı ve yanmış yağla kızartılmamalı...
 13. Kadayıf Tatlısı Nasıl Saklanır, muhafaza edilir? Şerbetli bir tatlı, hava akımıyla temas etmeyecek şekilde üzeri kapatılıp oda sıcaklığında mutfakta veya fırında, güneş almayan, kuru bir yerde muhafaza edilebilir. Ortadan kalksın diye ekseriyetle aksi yapılsa da; reçel, bal ve şerbetli tatlılar şekerlenme, bayatlama ve lezzet kaybı ihtimaline karşı buzdolabında saklanmaz. Diğer taraftan, şerbete katılan limon, tatlıya sadece hoş bir aroma kazandırmış olmakla kalmaz, şerbetin zamanla kristalleşip şekerlenmesini de önler veya geciktirir. Tatlıyı uzun vadeli saklamak ve tazeliğini koruyabilmek için buzdolabının derin dondurucusuna ağzı kapalı poşetlerde veya vakumlu kaplarda konulabilir. Lakin bu durumda, şerbeti dökülmeden derin dondurucuya konulmalıdır. Buzluktan alınıp şerbeti döküldüğünde ilk günkü tazeliğini muhafaza edecektir.
 14. Muhallebili Tel Kadayıf Kıtır Kadayıflı Muhallebi Tarifi, Nasıl Yapılır? Tepside Muhallebili Kadayıf Tarifi
 15. Yaş kadayıf nasıl muhafaza edilir? Yaş kadayıf derin dondurucuda saklanır mı? Çiğ kadayıf, paketi açılmadan ağzı kapalı bir şekilde buzdolabına konulabilir. Buzdolabında 7-10 gün civarında saklanır. Çiğ kadayıf dondurucuya konur mu? Paketlerin ağızları hava almayacak şekilde kapatın. İnce yapılı buzdolabı poşetlerinden kullanılıyorsa çift kat da olabilir. Ardından kadayıflar buzluğa atılıp dondurulur. Derin dondurucudan donmuş kadayıf çıkarılır, oda sıcaklığında kendi halinde çözdürülebilir.
 16. Fincanda Kadayıf Tatlısı "Yaş Kadayıftan neler yapılır?" denince fincanda tel kadayıf tatlısı da akla gelir. 250 gram taze yaş kadayıftan bir tutam alınıp orta büyüklükte bir fincana üzerinden bastırılarak konulur. Üzerine bir- iki tatlı kaşığı kadar kırık ceviz yerleştirilir. Tekrar kadayıf konularak iyice bastırılır. Fincan fırın kabına ters çevrilerek kadayıf topları tepsiye dizilir. 125 gram tereyağı eritilerek kadayıfların üzerine gezdirilir. 180 derece ısıtılmış fırında kızarana dek tutulur. Kadayıf pişince soğumaya bırakılır. Şerbeti için bir buçuk su bardağı şeker ve bir buçuk su bardağı su tencereye alınarak beş dakika kaynatılır. Beş damla limon suyu ilave edilerek iki dakika daha kaynatılır, ocaktan indirilir. İlk sıcaklığı çıkan şerbet, soğuk kadayıfların üzerine gezdirilir. Şerbeti çekip soğuyunca sade, kaymaklı veya dondurmalı sunulur.
TEL KADAYIF TATLISI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok