mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Tel Kadayıf Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Evde tel kadayıf tatlısı nasıl yapılır? Tepside kadayıf tatlısı tarifleri çeşitleri içinde en bilineni tel kadayıf tatlısıdır. Evde tel kadayıf yapılışı oldukça kolaydır. İkramlık bayram tatlıları arasında bulunan kadayıf tatlısı hususi günlerde de misafirler için hazırlanabilir. Şerbetli içi cevizli veya Antep fıstıklı, dışı ise kıtır kadayıfla örtülü nefis kadayıf tatlısının yapımı zor değil... Çiğ tel kadayıf tatlısı nasıl yapılır? Ustasından kadayıf tatlısı arayanlara, “Cevizli tel kadayıf tatlısı nasıl olur? Kuru tel kadayıf tatlısı nasıl yapılır? En iyi kadayıf şerbeti nasıl yapılır?” diyenlere işte resimli kolay cevizli tel kadayıf tatlısı tarifi…

TEL KADAYIF TATLISI

Cevizli Tel Kadayıf Tatlısı Malzemeleri - Çıtır Kadayıf Tatlısı İçindekiler

300 gr yaş tel kadayıf

50 gr tereyağı

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Şerbeti için: Üç su bardağı toz şeker, üç su bardağı su, bir - iki damla limon suyu

Üzeri için: Çekilmiş ceviz veya Antep fıstığı içi

TEL KADAYIF TATLISI

Cevizli Tel Kadayıf Tarifi - En İyi Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır? Cevizli Kadayıf Tatlısı Yapılışı

 1. Tel kadayıf tatlısı şerbeti nasıl yapılır? Kadayıf tatlısı için şerbet tarifi: Şerbet için tencereye alınan su ve şeker karıştırılıp kısık ateşte kaynatılır. Tel kadayıf şerbeti kaç dakika kaynatılır? Tatlının ağır olmaması ve şerbetin kesilmemesi için on dakika kadar sonra limon suyu sıkılır. Beş dakika daha kaynadıktan sonra altı kapatılır. Ayrı bir yerde soğumaya bırakılır.
 2. Yaş olan kadayıflar elde iyice didiklenir ve küçük parçalara ayrılır. Üzerine sıvı yağ dökülerek harmanlanır. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir.
 3. Tereyağı küçük küçük parçalanarak kadayıfların üzerine yerleştirilir.
 4. Tel kadayıf tatlısı fırında kaç derecede piser? Fırında tel kadayıf tatlısı 160 - 170 derecede kızarana kadar pişirilir.
 5. Sade kadayıf tatlısı kaç dakikada pişer? Her ne kadar yirmi - yirmi beş dakika pişme süresi olarak önerilebilse de evde tel kadayıf yapılışında fırınlar çok farklı olabileceğinden Tel Kadayıf Tatlısı çok çabuk yanabileceği için dikkatli olmak gerekir.
 6. Tel kadayıf tatlısı yapılırken en mühim püf nokta kadayıfın veya şerbetinin soğuk olmasıdır. Aksi halde kızarmış kadayıf sıcakken şerbet de sıcak olarak dökülürse tatlı hamurlaşır. Lakin kadayıfın soğuk olması daha iyidir. Çünkü sıcak şerbet, tatlının kıvam ve lezzeti bakımından faydalıdır. Bununla beraber evveliyatla şerbeti hazırlanıp soğutulmuşsa kadayıf sıcak olmalıdır. Fırından çıkan kadayıflar ılındıktan sonra soğuk şerbet tatlıya yavaş yavaş her tarafına eşit gelecek şekilde dökülür. Böylece şerbeti daha iyi çeker. Kadayıf şerbeti kaç saatte çeker? Şerbetlenen tatlı servis edilmeden en az bir saat boyunca bekletilmelidir. Servis yapılırken üzerine ceviz veya fıstık konulur.

Cevizli Tel Kadayıf Tatlısı Yapımı, Lokanta Usulü kadayıf Tatlısı, Yaş Kadayıf Tatlısı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kolay Kadayıf Tatlısı Püf Noktası

 1. Toz Antep Fıstığı İlavesi ve Kadayıfın Pişerken Ters Çevrilmesi: Biz iki tarafın nar seviyesine gelmesi gayesiyle pişirirken diğer tarafı çevirmedik. Bununla beraber diğer bir yapılış tarzında tepsiye alınan kadayıf kırılmaz elle havalandırılıp tel tel açılır. Toz Antep fıstıkları yağlanmış fırın tepsisine serpilir ve kadayıfların yarısı yağlanması için azar azar ilave edilerek tepsiyi kaplaması sağlanır. Bir başka tepsi veya tencere ile üzerine bastırarak iyice sıkışması temin edilir. Kadayıfların üzeri bir tabaka olacak şekilde Antep fıstığı serpilir. Kalan kadayıflar da yavaş yavaş ilave edilir. Yine kadayıfların üzerine bastırılıp fıstıklar kaplanır. Eritilen tereyağı tatlının üzerinde gezdirilir. Fıstıklı kadayıf, önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında üzeri nar gibi kızarana kadar pişirilir. Üstü kızaran tatlı, itinayla ters çevirip, diğer tarafı da beş dakika kadar kızartılır. İlk sıcaklığı çıkması için birkaç dakika bekletilir. Soğumuş şerbet sıcak tatlıya veya sıcak şerbet iyice soğumuş kadayıfa yavaş yavaş gezdirilir. Şerbetini tamamen çekmesi beklendikten sonra dilimlenmek suretiyle ikrama hazır hale getirilir.
 2. Dondurmalı tel kadayıf tatlısı: Bilhassa yaz sıcağında yapılacak ikramlarda lezzet ve ferahlık seviyesini yükseltmek üzere cevizli tel kadayıf tatlısının üzerinde veya yanında dondurma bulunması tatlıya değer katabilir. Kadayıf tatlısı dondurmalı veya kaymaklı olarak hatta çikolata sosu ile ikram edilebilir.
 3. Vişneli tel kadayıf tatlısı: Tatlıyı hafifleştirmek veya farklı lezzetlere ulaştırmak üzere bazı meyveler kullanılabilir. Vişne de bu meyvelerden biridir.
 4. Yufkacılardan alınacak tel kadayıf umumiyetle marketlerde satılanlardan daha ince ve yumuşak olur. Ayrıca cevizin tazeliğine ihtimam gösterilmelidiir.
 5. Sarma Tel Kadayıf Tatlısı Tarifi Kadayıf tatlısı, porsiyonluk olarak rulo şeklinde dolma gibi sararak da hazırlanabilir. YUFKALI TEL KADAYIF SARMASICevizli Kadayıf Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır? Kadayıf Sarması, Erzurum
 6. Tel Kadayıf Kalori Kadayıf tatlısı - nefis yemek tarifleri arasında yer alsa da 100 gramında 245 civarında kalori ihtiva eder.
 7. Hazır kadayıf tatlısı tarifi: Bayat olmaması için hazır kadayıfta son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Bir paket hazır kadayıf tepsiye alınır. Beş bardak su ve beş bardak toz şekerle ara ara karıştırarak kaynatılır. Birkaç damla limon sıkılarak altı kapatılır. Şerbet soğuduktan sonra kadayıfın üzerine dökülür. Öğütülmüş ceviz veya fındıklarla, dondurma veya kaymakla sunulabilir.
 8. Basma kadayıf tatlısı tarifi Nasıl yapılır? İki yemek kaşığı pekmezle oda sıcaklığında iki yemek kaşığı tereyağı bir tepside karıştırılıp macun haline getirilerek tepsiye yayılır. Yarım kilo çiğ kadayıf tel tel havalandırılıp bir yemek kaşığı tereyağı yarım çay bardağı sıvıyağda eritilerek üzerine gezdirilir, harmanlanarak yağ bütün kadayıfa yedirilir. Kadayıfın yarısı alınıp tel tel ayrılıp tepsiye yayılır. Diğer bir usulde çiğ kadayıf keskin bir bıçakla ince ince kıyılarak işe başlanır. Avuç içiyle bastırılarak kadayıfın tepsinin şeklini alması sağlanır. Yağlanmış kadayıfları beş dakika kadar iyice basarak dümdüz oluncaya kadar sıkıştırılır. Bir su bardağı öğütülmüş ceviz içi, badem, fındık veya Antep fıstığı, kadayıfın üzerine serpilerek dağıtılır. Kadayıfın diğer yarısı cevizlerin üzerine çokça kuvvetle bastırılarak yayılıp düzlenir. Kenar taraflarında tek parmakla çalışarak içe doğru itilir. 190 derecede fırın ısıtılır. Kadayıf üzerine bir yemek kaşığı erimiş tereyağı gezdirilir. Fırına verilip yirmi – otuz dakika kadar sonra üzeri kızarmaya başlarken tepsi dışarı alınır. Bir tepsi veya kapak yardımıyla kadayıf ters çevrilip diğer tarafı da kızartılır. Yakmamaya dikkat edilir. Bir buçuk su bardağı toz şekerle iki bardak su on dakika kaynatılıp bir çeyrek limon sıkılıp beş dakika daha kaynatılarak kıvamlı bir şerbet elde edilir. Buzdolabında iyice soğutulur. Fırından alınan sıcak tatlıya birkaç dakika sonra şerbet kepçeyle gezdirilir. Şerbeti çekip ilk sıcaklığı geçince dilimlenir ve birkaç saat dinlenmeye bırakılır.
 9. Yarım kilo kadayıfa ne kadar şeker konur? 500 gr kadayıf şerbeti: Bu miktar bir kadayıf için dört su bardağı su ve dört su bardağı şeker bir kaç damla limon suyu yeterli olacaktır. Ekseriyetle şerbet için bire bir ölçüsü uygundur. Bununla beraber tatlılık ve şerbetlilik seviyesi için çok farklı beğeniler bulunmaktadır. Her tatlının lezzet felsefesi farklıdır. Tel kadayıfta önce kaymak veya dondurma şeklinde sütlü bir lezzet, daha sonra kuruyemişler ve kıtır bir kadayıf tabakasının çıtırtısı, arkasından ballı bir kadayıf nefaseti birbirini izler. Bu umumi formülü tamamlayan şerbetin kıvam ve tatlılığı kişiden kişiye değişir. Şeker, su ve limon miktarı isteğe göre değiştirilerek farklı lezzetler tecrübe ile elde edilebilir.
 10. 750 gr Tel Kadayıfa Ne Kadar Şerbet Yapılır? 750 gr Tel Kadayıf Tarifi için esas tarifteki diğer malzemeler takriben iki katına çıkarılır. "1 tepsi tel kadayıfa ne kadar şerbet konur?" derken tepsinin büyüklüğü çok farklı olabileceğinden ve kadayıfın kalın veya ince serilebileceğinden şerbet miktarı değişecektir. Her durumda kadayıfın bir kilodan aşağı olmama ihtimali yüksektir. Kadayıf tatlısı 1 kiloya şerbeti nasil yapilir? 1 kilo kadayıf kaç bardak şeker? Sekiz bardak şeker... Kadayıf neden hamur olur? Şerbeti çok sıcak dökülürse olur. Kadayıfın hamur olmaması için ne yapmalı? Tarifteki usule uyulması kafidir. Kadayıf şerbeti döküldükten sonra üstü kapatılır mı? Şerbet ne zaman kapatılır? Bazı şerbetli tatlılarda şerbeti döktükten sonra tatlının üzerini kapatılması halinde şerbeti daha iyi çeker. Tel kadayıf tatlısı için gerek duymadık. 250 gram tel kadayıfa ne kadar şeker konur? İki - iki buçuk su bardağı şeker...
 11. Kadayıf kızartma: Yakmayacak şekilde kızartılmalı ve yanmış yağla kızartılmamalı...
 12. Kadayıf Tatlısı Nasıl Saklanır, muhafaza edilir? Şerbetli bir tatlı, hava akımıyla temas etmeyecek şekilde üzeri kapatılıp oda sıcaklığında mutfakta veya fırında, güneş almayan, kuru bir yerde muhafaza edilebilir. Ortadan kalksın diye ekseriyetle aksi yapılsa da; reçel, bal ve şerbetli tatlılar şekerlenme, bayatlama ve lezzet kaybı ihtimaline karşı buzdolabında saklanmaz. Diğer taraftan, şerbete katılan limon, tatlıya sadece hoş bir aroma kazandırmış olmakla kalmaz, şerbetin zamanla kristalleşip şekerlenmesini de önler veya geciktirir. Tatlıyı uzun vadeli saklamak ve tazeliğini koruyabilmek için buzdolabının derin dondurucusuna ağzı kapalı poşetlerde veya vakumlu kaplarda konulabilir. Lakin bu durumda, şerbeti dökülmeden derin dondurucuya konulmalıdır. Buzluktan alınıp şerbeti döküldüğünde ilk günkü tazeliğini muhafaza edecektir.
 13. Muhallebili Tel Kadayıf Tatlısı Tel kadayıf tatlısı muhallebili olacaksa iki tarif: Kıtır Kadayıflı Muhallebi Tarifi, Nasıl Yapılır? Tepside Muhallebili Kadayıf Tarifi ve Bardakta (Kupta) Muhallebili Çıtır Kadayıf
 14. Yaş kadayıf nasıl muhafaza edilir? Yaş kadayıf derin dondurucuda saklanır mı? Çiğ kadayıf, paketi açılmadan ağzı kapalı bir şekilde buzdolabına konulabilir. Buzdolabında 7-10 gün civarında saklanır. Çiğ kadayıf dondurucuya konur mu? Paketlerin ağızları hava almayacak şekilde kapatın. İnce yapılı buzdolabı poşetlerinden kullanılıyorsa çift kat da olabilir. Ardından kadayıflar buzluğa atılıp dondurulur. Derin dondurucudan donmuş kadayıf çıkarılır, oda sıcaklığında kendi halinde çözdürülebilir.
 15. Fincanda Kadayıf Tatlısı Püf Noktası "Yaş Kadayıftan neler yapılır?" denince fincanda tel kadayıf tatlısı tarifi de akla gelir. 250 gram taze yaş kadayıftan bir tutam alınıp orta büyüklükte bir fincana üzerinden bastırılarak konulur. Üzerine bir- iki tatlı kaşığı kadar kırık ceviz yerleştirilir. Tekrar kadayıf konularak iyice bastırılır. Fincan fırın kabına ters çevrilerek kadayıf topları tepsiye dizilir. 125 gram tereyağı eritilerek kadayıfların üzerine gezdirilir. 180 derece ısıtılmış fırında kızarana dek tutulur. Kadayıf pişince soğumaya bırakılır. Şerbeti için bir buçuk su bardağı şeker ve bir buçuk su bardağı su tencereye alınarak beş dakika kaynatılır. Beş damla limon suyu ilave edilerek iki dakika daha kaynatılır, ocaktan indirilir. İlk sıcaklığı çıkan şerbet, soğuk kadayıfların üzerine gezdirilir. Şerbeti çekip soğuyunca sade, kaymaklı veya dondurmalı sunulur.
 16. Tel Kadayıf Nedir? Tel kadayıf ile neler yapılabilir? Kadayıf Osmanlı mutfağında birçok şerbetli tatlının ortak ismidir. Tel kadayıf, un ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen hamurun ince teller haline getirilmesiyle elde edilir. En çok Balkanlar, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinde tatlı olarak sunulur. Kadayıf sözcüğü Arapçadan gelen "kadife" kelimesinin çoğuludur. Tel kadayıf ekseriyetle yumuşak ve yarı pişmiş kıvamda satın alınır. Katmanlarının arasına fıstık veya ceviz gibi maddeler konulup fırında kızartılır. Üzerine şekerli bir şurup dökülerek servis yapılır. Kadayıftan yapılan diğer bir tatlı çeşidi ise Künefe ve Cennet Çamurudur. Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Arap ülkelerinde yaygın olan künefe tuzsuz peynir kullanılarak yapılır. Yassı kadayıf ve ekmek kadayıfı ise, isim benzerliğine karşın tel kadayıftan çok farklı tatlılardır. Bu kadayıf çeşitleri yarı-kızarmış ekmek parçalarının arasına fıstık veya ceviz içi konduktan sonra fırında pişirildikten sonra üzerine şekerli bir şurup dökülerek hazırlanır. Çoğunlukla üzerine kaymak konarak sunulur. Kadayıflı Kek Tarifi, Nasıl Yapılır?, Cevizli Kadayıf Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır? Kadayıf Sarması, Erzurum, Bardakta (Kupta) Muhallebili Çıtır Kadayıf
 17. Tel Kadayıf Neyle Yapılıyor? Tel kadayıf Hamuru Nasıl Yapılır? Bir su bardağı un, birer çay bardağı mısır nişastası ile sıvıyağ, yarım çay kaşığı tuz, bir su bardağı su derin bir kaseye alınarak pürüzsüz bir kıvam alana dek iyice karıştırılıp beş dakika dinlendirilir. Hazırlanan hamuru bir sıkma torbasına doldurulur. Köşesi olabildiğince ince kesilir. Varsa sac, yoksa da geniş ve yapışmaz vasıflı bir tava kızdırılır.Hamuru sarmal şekilde tavaya sıkılır. Yarım dakika kadar pişirdikten sonra tahta bir çubukla tavadan alınır. Bütün hamur bu şekilde hazırlandıktan sonra üzeri örtülerek soğumaya bırakılır. Tel kadayıf kullanılmaya hazırdır.
 18. Melceü’t-Tabbâhîn'de Âdi Tel Kadayıf Basılı ilk yemek kitabı Melceü’t-Tabbâhîn'de çok çeşitli kadayıf tariflerinden Âdi Tel Kadayıf Tarifi: Tarîk-i tabhı: İnce ve mahsusiye dökülmüş tel kadayıf ından alıp rûgan-ı sâde (sadeyağ, tereyağ) ile yağlanmış tepsi üzerine nizamlıca yayıp altına bir miktar dahi yanmış rûgan-ı sâde sokuşturup sacayak ile kor üstünde bir tarafında kızardıkta üzerine büyücek tencere kapağı kapayıp usul ile yağını süzüp çevirdikte yine taraf-ı dîğeri dahi kızartala. Badehu (ondan sonra) şeker veya asel (bal) içine bir miktar su koyup kaynadıkta, köpüğünü alıp bayağı üzerine çıkınca bu matbûha (pişmiş yemek) haşlayıp gevrek olması murat olunur ise öylece terk oluna, yumuşak murat olunur ise der-akap (hemen arkasından, arkası sıra, akabinde) buğusu çıkmadan örtüle. Hîn-i tabhda (pişirdiğinde) ateşin ortasına bir tuğla veya demir sac paresi konula. Çünkü daima hararetin hücumu fence (bir nevi toprak çanak) ortasınadır yahut bu ince kadayıfı kalın ip gibi büküp çörek gibi üç-beş dane yapıp dizeler. Usul üzre piştikte kıvamlıca bol şeker haşlayıp soğuk tenâvül oluna (yenile). Pek tuhaf olur.
 19. Hazır Tel Kadayıf Tatlısı Tarifi, Hazır Kadayıf Nasıl Yapılır? Hazır Kadayıf Tatlısı Püf Noktası Fıstıklı Tel Kadayıf Tarifi: 750gr. Tel kadayıf 6cm uzunluğunda doğranır. 250gr. Tereyağı eritilip üzerine dökülür ve bütün tellerin yağlanması için yağla beraber iyice ovulur. Yağlanmış kadayıf ikiye bölünür. Bir yarısı tepsiye yerleştirilip küçük bir tepsinin arkası kullanılarak sıkıca bastırılır. Bir yarısı güzelce baskılandıktan sonra arasına dövülmüş 250 gram kadar ceviz veya fıstık serpilir. Diğer yarısı da serpilen cevizlerin üzerine yerleştirili tekrar bir tepsi yardımıyla sıkı bir şekilde preslenir. İyice dümdüz olduğundan emin olana kadar yapılır. Tepsi fırına konulur. Önce üst tarafı kızartılır. Üst taraf kızarınca tepsiyi bir başka tepsiye ters çevirerek diğer tarafı da kızartılır. 750 gr tel kadayıfa ne kadar şerbet yapılır? Altı su bardağı şeker, beş su bardağı su ve yarım limonun suyu kullanılır.
 20. Şerbetini Çekmeyen Tatlıya Ne Yapılır? Tatlı Şerbeti Neden Çekmez? Şerbetin oranı çok önemlidir. Her tatlıda aynı ölçüyü kullanmak yerine, tatlıya özel şerbet ölçüsü kullanılmalıdır. Şerbet sık sık karıştırılmalı, şekerin suda iyice erimesi sağlanmalıdır. Şerbete eklenen limon suyu miktarı, çok fazla olmamalıdır. Ayrıca limon suyu, şerbet kaynamaya başlayınca ilave edilmelidir. Tatlı sıcaksa şerbet soğuk, tatlı soğuksa şerbet sıcak olmalıdır. Tatlı ve şerbet hiçbir zaman aynı ısıda olmamalıdır. Şerbet, tatlının üzerine yavaş yavaş eklenir, tatlının şerbeti çekmesi için bir süre beklenir. Hazırlanan şerbet oda sıcaklığında mutlaka dinlendirilir. Aksi takdirde tatlı şerbeti çekmez veya şerbet şekerlenir. Şerbetini Çekmeyen Tatlıya Ne Yapılır? Problem oda sıcaklığı veya şerbetten kaynaklanıyorsa kolayca çözülür: Tatlının şerbetini çekmesi için, oda sıcaklığında üstü açık bir şekilde bekletilir. Tatlı bekledikçe, şerbeti çekebilir. Çekmiyorsa, tatlı 100 dereceli fırında ortalama 15 dakika bekletilir. Fırından çıkan hafif ısınmış tatlı tekrar oda sıcaklığında bekletilir. Hala çekmiyorsa, yapım aşamasında problem olmuştur. Bu durumda tatlının üzerine dondurma ilave edebilir veya muhallebi yaparak tadı dengelenebilir. Şerbet Katı Olursa Ne Yapılır? Bu durumda şerbeti tatlının üzerine dökünce, şekerlenebilir. Şerbeti normal kıvamına getirmek için, tekrar ocağa alıp üzerine yavaş yavaş sıcak su ilavesiyle inceltilebilir. Fazla Sulu, Akışkan Şerbetin Kıvamı Nasıl Düzeltilir? Ocakta normalden daha fazla kaynatılır. Kıvama gelince ocaktan alıp, soğumaya bırakılır.
 21. Rüyada Tel Kadayıf Tatlısı Yemek Rüyada kadayıf tatlısı yemek, hidayete, doğru işler başarmaya, dürüst ve çok başarılı olmaya, bir işten önemli bir kazanç elde edileceğine işaret eder. Rüya sahibi işini büyütebilir veya daha çok kazanç elde edebileceği yeni bir işte çalışmaya başlayabilir. Rüyada kadayıf tatlısı yemek, hayırlı bir kazanca ve güzel bir servete delalet eder. Rüya sahibi parasını çok dikkatli bir şekilde harcamalıdır. Rüyada kadayıf tatlısı yemek, hayırlı bir mal veya kısmet demektir. Yenilen kadayıf çiğ ise, kazancın içine haram para olabileceğine işaret eder. Rüyada kadayıf yemek, elinize bir yerden önemli miktarda para geçeceğini gösterir. Çiğ kadayıf, zor elde edilmiş bir kazancı simgeler. Kadayıf satmak ise, elinizden bir miktar para çıkacağını simgeler. Rüyada kadayıf tatlısı pişirip ikram ettiğini görmek, önemli bir iyilik yaparak kazancınızı hayır işleri için kullanacağınızı gösterir. Aynı zamanda bu rüya, yeni ve güzel ortaklıklar kurarak işlerinizi büyüteceğinizi; mal varlığınızın ve kazancınızın kısa zaman içinde önemli ölçüde artacağını gösterir. Rüyada kadayıf görmek, eşinizi ihmal ettiğinizin de göstergesi olabilir. Rüyada kadayıf dolması görmek, sorunlarınızın ve sıkıntılarınızın kısa zaman içinde biteceğinize delalettir. Rüya sahibi, elde ettiği kazancı sayesinde rahat bir nefes alabilir. Rüya sahibinin hayatına sıkıntılarının azalmasına yardımcı olacak, destek olacak hayatına kolaylık ve avantaj sağlayacak birinin gireceğini, sıkıntılı ve zor günleri geride bıraktığınızı gösterir.
 22. Tavada Tel Kadayıf Tatlısı Tarifi 200 gr. çiğ tel kadayıf açılır ve 2-3 cm. boyunda kesilir. Elli gram kadar ceviz içi irice doğranır. 80 gram tereyağı bir kap içinde fazla ısıtılmadan eritilir. 24 santimlik yapışmaz tava tabanı erimiş tereyağının iki yemek kaşığı kadarı ile yağlanır. Şerbet için tencereye birer su bardağı toz şekerle soğuk su konulup yüksek ısıda kaynatılır. Kaynayan şerbet içine bir çay kaşığı dolusu limon suyu eklenerek karıştırılır. Ocak kısığa alınıp tencere on dakika kaynatılıp ocaktan indirilir. Yağlanmış yapışmaz tavaya kadayıfın yarısı elle bastırılarak yayılır. Üzerine ceviz içi serpiştirilir. Toz Antep fıstığı ve kaymak da kullanılabilir. Kalan kadayıfın yarısı ceviz içi üzerine yayılır ve avuç içiyle bastırılarak düzeltilir. Üzerine eritilmiş ılık tereyağı gezdirilir. Tava ocağın büyük yerine alınıp orta ateşte on dakika süre ile kızartılır. Altının kızardığı kokusundan anlaşılır, bir kenarı hafifçe kaldırılıp bakılabilir. Sonra kadayıf bir tabak veya kapak ile ters çevrilip, çevrilen yüzü beş dakika kızartılarak ocaktan indirilir. Kadayıf bir kap içine alınıp üzerine sıcak şerbet gezdirilir.
 23. Güllüoğlu Kadayıf Tatlısı Tarifi Kadayıf çeşitleri arasında yer alan Fıstıklı Tel Kadayıf, buğday unu, sade yağ, Antep fıstık içi, pancar şekeri, su, buğday nişastası, yumurta, pekmez ve tuz içermektedir. Bu malzemelerin yanında Fıstıklı Tel Kadayıf hazırlanırken glikoz şurubu ihtiva etmez. Böylelikle tabiiliğini korur. Karaköy Güllüoğlu’nun özel lezzetlerinden biri olan Sultani Baklava'da, Fıstıklı Tel Kadayıf çeşidinde kullanılan malzemelerden farksızdır. Sultani Baklava, değişik olarak alt katmanında çıtır kadayıf üst tarafında ise tüm fıstıkların süslenmesiyle hazırlanır. Karaköy Güllüoğlu’nun kadayıf tatlıları arasında yer alan Fıstıklı Burma Kadayıf, kadayıfların fıstıkla burulmasıyla oluşturularak ortaya çıkıyor.
 24. Pastane Usulü Kadayıf Tatlısı Tarifi Tencereye üçer su bardağı şekerle su konur, kaynayınca limon suyu konarak on dakika orta ateşte kaynatılıp soğumaya bırakılır. 200 gr ceviz içi robotta çekilir veya havanda dövülür. Cevize bir çay kaşığı tarçın eklenip karıştırılıp bekletilir. Yarım kilo kadar kadayıf geniş bir kapta eritilmiş beş kaşık tereyağı ile altın sarısı rengini alana dek karıştırılır. Geniş bir tepsiye kadayıfın yarısı serilip elle güzelce bastırılıp inceltilir. Üzerine ceviz eşit şekilde yayılır. Kalan kadayıf da cevizlerin üzerine eşit şekilde serilip iyice elle bastırılıp sıkıştırılır. Önceden 200 derecede ısınmış fırında üstü ve altı iyice kızarana dek fırına dek değişecek şekilde takriben yirmi dakika pişer. Fırından alınıp beş dakika soğumaya bırakılır. Bıçakla dilimlenir. Üzerine iki su bardağı süt kaşıkla eşit şekilde gezdirilir. Soğuyan şerbet de kadayıfın üzerine dökülüp çekmesi için beklemeye alınır. Serviste üzerine kaymak, çekilmiş fıstık ve ceviz içi ilavesi yapılır.
TEL KADAYIF TATLISI
YukarıYukarı