mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAZIR YUFKADAN KATMER TATLISI (Gaziantep, Kilis)

Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı Nasıl Yapılır?

HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)

Fıstıklı katmer nasıl yapılır? Gaziantep'te beyran yemeği sonrasında kahvaltı sofrasını süsleyen lezzetler arasında yer alan fıstıklı katmeri düğün gecesinin sabahı gelin ve damadın ilk kahvaltıda yemesi de gelenektir. Sağdıçlarca ikram edilen ‘gelin-damat’ katmeri geleneği evliliklerin ağız tadı bozulmadan bir ömür boyu sürmesi içindir. Taş fırında odun ateşinde pişirilen kadar olmasa da fıstıklı Antep katmerini ev şartlarında pratik olarak hazırlayabiliriz. İşte Antep katmeri tarifi...

Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı Malzemeleri

Altı adet baklavalık taze yufka

Bir kase çekilmiş Antep fıstığı

Üç yemek kaşığı kaymak

Üç yemek kaşığı toz şeker

Dört yemek kaşığı tereyağı

Üzeri için: Antep fıstığı

HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)

Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı Tarifi

  1. Tereyağı eritilir ve üzerindeki köpükler atılır.
  2. Bir baklavalık yufka tezgaha serilir. Fırça yardımıyla eritilen tereyağı ile yağlanır. Yufka ikiye katlanır, ortasına bir yemek kaşığı Antep fıstığı konulur. Üzerine bir tatlı kaşığı kaymak konularak hafifçe yayılır. Üzerine bir tatlı kaşığı toz şeker serpiştirilir.
  3. Yufkanın kenarları malzemenin üzerine doğru kapatılır ve kare şekli verilir. Yağlanmış fırın tepsisine dizilir. Üzerine tereyağı sürülür. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında katmerler pembeleşinceye kadar pişirilir.
  4. Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı soğuduktan sonra üzeri Antep fıstığı ile servis edilir. İstenirse kaymak da konulabilir.

Not: İç malzeme olarak ceviz de kullanılabilir. Kilis ve Gaziantep'te olduğu kadar Türkiye'nin her yerinde sevilen, ramazan ve bayram dışında da tercih edilen bir tatlıdır. Süt kaymağı yerine bir yemek kaşığı irmik ve bir bardak su karışımı pişirilip kullanılabilir.

Antep katmeri ile Kilis katmeri farkı nedir? Gaziantep katmeri kahvaltıda Damat katmeri olarak yenirken Kilis katmeri tatlı olarak tüketilir. Antep katmeri hamurunda buğday unu kullanılır, içinde fıstık bulunur. Üzerine şerbet veya kıvam dökülmez. Antep katmerinin tatlılığı, hazırlanırken içine konulan şekerin pişme esnasında erimek suretiyle yayılması ile hasıl olur. İçine veya üzerine Hindistan cevizi, tarçın, pudra şekeri, susam, çörekotu gibi malzemeler konulmaz. Yufka evde hazırlanmak istenirse üç su bardağı un, tuz, aldığı kadar su ve iki yemek kaşığı sıvı yağla yoğrulup yarım saat dinlendirilir. Bir kaba konulan sıvıyağa bezeler konulup bir saat bekletilir. Hamur el ve merdane ile açılarak ince bir yufka elde edilir. Yırtılırsa birleştirip devam edilir. Tam ortasına yayılacak tarzda sade yağ sürülüp üzerine fıstık serpilir. Toz şekeri eşit şekilde serpiştirilip üzerine kaymak konulur. Önce dikdörtgen, en son kare olacak şekilde katlanır. Tereyağı eritilen geniş bir teflon tavada kısık ateşte yakmamaya dikkat ederek nar gibi kızartılır. İkram tabağına alınıp dilimlenir, üzerine fıstık ve kaymak konulup sıcak olarak sunulur.

Kilis katmeri tarifi nasıl yapılır? Tatlıların imparatoru namlı Kilis katmeri tarifinde şeker içine konmak yerine şerbet hazırlanıp üzerine dökülür. İki su bardağı su ve iki su bardağı şekerle kaynatılıp soğumaya bırakılır. Hamuru incecik adeta zar gibi açılır. Yufkalar açılıp içlerine kaymak konularak kapatılır. Kilis’teki koyun ile ineklerin kaynamış sütünün üzerinden kaymakları kullanılır. Ocağa konularak tereyağında kızartılır. Kızaran ve kare kare kesilen katmerler büyük bir tepsiye dizilir veya tek tek tabağa konulur. Üzerine şerbet gezdirilip bol fıstık, tarçın, pudra şekeri ile süslenir. Sıcak olarak tüketilir.

Kilis katmeri Kilis'te beslenmiş keçi ve koyunlardan üretilen kaymakların zar seviyesinde açılan hamura konularak yöreye has usullerle katlanıp kare biçiminde kapatılması ve sadeyağ kullanılarak yağlanması ile elde edilir. Kilis kaymağının hususi değeri ile Kilis'e tescillenmiştir.

Katmer adı altında Anadolu'nun farklı yerlerinde farklı hamur işleri yapılagelmektedir. Misal İzmir Urla katmeri tatlı değil, tuzludur.

Kilis cennet çamuru tarifi için: CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)

Kilis tava tarifi için: KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok