mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Gaziantep, Kilis)

Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı Nasıl Yapılır? Fıstıklı katmer nasıl yapılır? Gaziantep'te beyran yemeği sonrasında kahvaltı sofrasını süsleyen lezzetler arasında yer alan fıstıklı katmeri düğün gecesinin sabahı gelin ve damadın ilk kahvaltıda yemesi de gelenektir. Sağdıçlarca ikram edilen ‘gelin-damat’ katmeri geleneği evliliklerin ağız tadı bozulmadan bir ömür boyu sürmesi içindir. Taş fırında odun ateşinde pişirilen kadar olmasa da fıstıklı Antep katmerini ev şartlarında pratik olarak hazırlayabiliriz. İşte Antep katmeri tarifi...

HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)

Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı Malzemeleri

Altı adet baklavalık taze yufka

Bir kase çekilmiş Antep fıstığı

Üç yemek kaşığı kaymak

Üç yemek kaşığı toz şeker

Dört yemek kaşığı tereyağı

Üzeri için: Antep fıstığı

HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)HAZIR-YUFKADAN-KATMER-TATLISI-(Gaziantep)

Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı Tarifi

 1. Tereyağı eritilir ve üzerindeki köpükler atılır.
 2. Bir baklavalık yufka tezgaha serilir. Fırça yardımıyla eritilen tereyağı ile yağlanır. Yufka ikiye katlanır, ortasına bir yemek kaşığı Antep fıstığı konulur. Üzerine bir tatlı kaşığı kaymak konularak hafifçe yayılır. Üzerine bir tatlı kaşığı toz şeker serpiştirilir.
 3. Yufkanın kenarları malzemenin üzerine doğru kapatılır ve kare şekli verilir. Yağlanmış fırın tepsisine dizilir. Üzerine tereyağı sürülür. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında katmerler pembeleşinceye kadar pişirilir.
 4. Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı soğuduktan sonra üzeri Antep fıstığı ile servis edilir. İstenirse kaymak da konulabilir.

Hazır Yufkadan Katmer Tatlısı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. İç malzeme İç malzeme olarak ceviz de kullanılabilir. Kilis ve Gaziantep'te olduğu kadar Türkiye'nin her yerinde sevilen, ramazan ve bayram dışında da tercih edilen bir tatlıdır. Süt kaymağı yerine bir yemek kaşığı irmik ve bir bardak su karışımı pişirilip kullanılabilir.
 2. Antep katmeri ile Kilis katmeri farkı nedir? Gaziantep katmeri kahvaltıda Damat katmeri olarak yenirken Kilis katmeri tatlı olarak tüketilir. Antep katmeri hamurunda buğday unu kullanılır, içinde fıstık bulunur. Üzerine şerbet veya kıvam dökülmez. Antep katmerinin tatlılığı, hazırlanırken içine konulan şekerin pişme esnasında erimek suretiyle yayılması ile hasıl olur. İçine veya üzerine Hindistan cevizi, tarçın, pudra şekeri, susam, çörekotu gibi malzemeler konulmaz. Yufka evde hazırlanmak istenirse üç su bardağı un, tuz, aldığı kadar su ve iki yemek kaşığı sıvı yağla yoğrulup yarım saat dinlendirilir. Bir kaba konulan sıvıyağa bezeler konulup bir saat bekletilir. Hamur el ve merdane ile açılarak ince bir yufka elde edilir. Yırtılırsa birleştirip devam edilir. Tam ortasına yayılacak tarzda sade yağ sürülüp üzerine fıstık serpilir. Toz şekeri eşit şekilde serpiştirilip üzerine kaymak konulur. Önce dikdörtgen, en son kare olacak şekilde katlanır. Tereyağı eritilen geniş bir teflon tavada kısık ateşte yakmamaya dikkat ederek nar gibi kızartılır. İkram tabağına alınıp dilimlenir, üzerine fıstık ve kaymak konulup sıcak olarak sunulur.
 3. Kilis katmeri tarifi nasıl yapılır? Tatlıların imparatoru namlı Kilis katmeri tarifinde şeker içine konmak yerine şerbet hazırlanıp üzerine dökülür. İki su bardağı su ve iki su bardağı şekerle kaynatılıp soğumaya bırakılır. Hamuru incecik adeta zar gibi açılır. Yufkalar açılıp içlerine kaymak konularak kapatılır. Kilis’teki koyun ile ineklerin kaynamış sütünün üzerinden kaymakları kullanılır. Ocağa konularak tereyağında kızartılır. Kızaran ve kare kare kesilen katmerler büyük bir tepsiye dizilir veya tek tek tabağa konulur. Üzerine şerbet gezdirilip bol fıstık, tarçın, pudra şekeri ile süslenir. Sıcak olarak tüketilir.
 4. Kilis katmeri Kilis'te beslenmiş keçi ve koyunlardan üretilen kaymakların zar seviyesinde açılan hamura konularak yöreye has usullerle katlanıp kare biçiminde kapatılması ve sadeyağ kullanılarak yağlanması ile elde edilir. Kilis kaymağının hususi değeri ile Kilis'e tescillenmiştir.
 5. Katmer Katmer adı altında Anadolu'nun farklı yerlerinde farklı hamur işleri yapılagelmektedir. Misal İzmir Urla katmeri tatlı değil, tuzludur.
 6. Kilis cennet çamuru tarifi için: CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)
 7. Kilis tava tarifi için: KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP)
 8. Mardin Usulü Kahiye Tatlısı Tarifi, Cevizli Kahiye Tatlısı Nasıl Yapılır? Mardin Tatlılarından Kahiye Ne Demek? Kahiye Nasıl Yapılır? Kahiye tatlısı, künefe peyniri ile yapılan katmerdir. Mardin'in mahalli lezzetlerinden olan ve bilhassa Ramazan ayında yapılan hususi bir tatlıdır. Mardin'e has kahiye tatlısı, katmere benzese de muhteva ve hazırlanış bakımından farklıdır. Kahiye tatlısı (Mardin) fazla malzeme olmadan kolaylıkla yapılan ve damak tadı benzersiz nefasette mahalli bir tatlıdır. Bu tatlıya esas lezzeti veren ince hamura ilave edilen tuzsuz taze künefelik peynir ve şekerle üzerine serpilen fıstığın uyumudur. Pişen kahiye tatlısı şerbetlenince nefis bir lezzet sunar. On kişilik bir kahiye tatlısı için iç harç olarak bir kilo künefe peyniri, bir su bardağı şekerle dört yemek kaşığı sade yağ gerekir. Peyniri bir kapta peyniri ufalanıp üzerine toz şeker veya bal gezdirilerek hazır bekletilebilir. İkişer su bardağı şeker ve su ve yarım limon suyu ile bir tencerede şerbeti hazırlanır. Ocak üzerine alarak devamlı karıştırarak kaynatılır ve kaynayan şerbetin üzerine birkaç damla limon suyunu eklenir. Hazır olunca ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. Un kontrollü olarak ilave edilmek üzere ikişer su bardağı su ve un, bir fiske tuz ve bir yemek kaşığı sıvıyağla orta sertlikte, kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğrulur. Hamur on beş dakika bekletilip ceviz iriliğinde bezelere ayrılır. Hamur oklava ile açılıp içine eritilmiş sade yağ sürülür, her yere gelmesi sağlanır ve künefe peyniriyle toz şekeri konularak zarf biçiminde karşılıklı olarak dört kenarından kare şeklinde katlanıp kapatılır. Hamurların kenarlarını açılmaması için parmakla bastırılır. Tavaya sıvıyağ ilave ederek ısıtılır ve katlanmış hamurlar iki taraflı pembe renginde olana dek kızartılır. Pişen sıcak kahiyeler büyük bir tabağa alınıp soğuk şerbeti bir kepçe ile gezdirilir, bir süzgeç üzerine konulan kahiyelerin fazla şerbeti süzdürülür. Üzerine toz fıstık serpilerek veya ceviz, fındık konularak ılık halde sunulur. Soğuyunca peyniri donarak sertleştiğinden servisi sıcak yapılır.
 9. Harire Tatlısı, Mardin Tatlısı Harire, Haside, Aside Tatlısı Kayseri Birer su bardağı pekmez, un toz şeker ve beş su bardağı su tencereye alınır karıştırılır. Ocakta karıştırılarak pişirilir. Koyulaşınca ocak kısılıp bir çay kaşığı tarçın eklenir. İki dakika daha pişirilip ocak kapatılır. Kaselere dökülüp buzdolabında soğutularak sunulur.
 10. Konya Haside Tatlısı / Konya Kara Helvası Buğday unun tuzsuz tereyağı ile kavrulmasından sonra üzüm pekmezi ile tatlandırılmasıyla hazırlanır. Bir su bardağı buğday unu, yarım su bardağı tuzsuz tereyağı ile birlikte kısık ateşte pembeleşinceye dek kavrulur. Başka bir kapta pekmez, 50 °C’yi geçmeyecek seviyede ısıtılır. Kavrulmuş un ateşten alınıp üzerine 1 su bardağı üzüm pekmezi dökülür. Un topaklanmasın diye iyice karıştırılıp tekrar ocağa konulur. Un pekmezi çekinceye dek karıştırmaya devam edilir. Konya Haside Tatlısı /Konya Kara Helvası, ocaktan alınıp takriben on dakika dinlendirilip sunulur.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok