mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA TARİFİ🔸

Hazır yufkadan cevizli baklava tarifi nasıldır? Kolay baklava tarifi arayanlar! Pratik baklava tarifleri arasında oklava kullanmadan baklava tarifi en kolay baklava tarifidir. Dünyanın en kolay baklavası hangisidir? Anadolu mutfağının şaheser tatlısını yapmanın asıl zorluğu yufkaları o şekilde açabilmektedir. Bu kısmı hazır baklavalık yufka ile çözersek o nefis lezzete ulaşmak sanıldığı kadar zor olmayacaktır. Hazır yufkadan baklava çeşitleri çoktur. Hazır yufkadan baklava şekilleri arasında rulo baklava ve burma baklava da yer alır. Hazır baklava yufkasından tatlılar içinde biz nispeten en kolayını yapalım. İşte "Hazır yufkadan nasıl baklava yapabilirim?" diyenlere hazır yufkadan baklava yapmanın püf noktaları ve en güzel ev baklavası yapımının resimli tarifi...

HAZIR YUFKADAN CEVIZLI KOLAY BAKLAVA 2

Ev baklavası nasıl yapılır malzemeler? Hazır Yufkadan Pratik Evde Cevizli Baklava Tarifi Malzemeleri

Otuz altı adet hazır baklava yufkası

İki su bardağı iri çekilmiş ceviz

200 gr tereyağı

Bir çay bardağı sıvı yağ

Şerbeti için:

Dört su bardağı toz şeker

Üç su bardağı su

Yarım limon suyu

HAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVAHAZIR YUFKADAN CEVIZLI KOLAY BAKLAVA 3HAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVAHAZIR YUFKADAN CEVIZLI KOLAY BAKLAVA 7

Hazır Yufkadan Cevizli Kolay Ev Baklavası Yapılışı Tarifi - Hazır yufkadan cevizli baklava nasıl yapılır? - Ev Yapımı Cevizli Baklava Tarifi - Baklava hazır yufkadan nasıl yapılır?

 1. Önce tereyağı eritilir. Üzerinde biriken beyazlıklar alınır veya eriyen tereyağı kazein denilen süt köpüklerinden süzülür. (Aksi durumda tatlı fırında kızarırken üzerinde nokta nokta yanıklar oluşur. Bu sebeple tere yağ yerine, yapımı aşağıda anlatılan sadeyağ kullanımı daha isabetlidir.) İçine sıvı yağ eklenerek karıştırılır.
 2. Fırın tepsisi yağlanır. Hazır yufkadan baklava kaç kat olmalı? Cevizli baklava kaç kat olur? Yufkalar tek tek alınarak tepsiye üç adet yerleştirilir. Üçüncü yufkanın üzerine fırça yardımıyla ılınan yağdan serpiştirilir. Diğer üçlü yufkalar da aynı şekilde yapılır. On ikinci yufkaya gelince tepsinin her tarafına ceviz serpiştirilir.
 3. İkinci on iki yufka aynı şekilde yapılır. Yani her üç yufkada bir yağlama muamelesi yapılır. On ikinci yufkaya gelince ikinci kat ceviz serpiştirilir.
 4. Üçüncü on iki yufkaya da aynı işlemler yapılır.
 5. Hazır Yufkadan Baklava Nasıl Kesilir? Son yufka yerleştirildikten sonra keskin bir bıçakla istenilen şekilde (havuç dilimi, verev, dikdörtgen veya kare) baklava tek yönlü olarak kesilir. Baklavanın yağı sıcak mı dökülür soğuk mu? Kullanılan yağ ocakta tekrar kızdırılarak tepsideki baklavanın üzerinde gezdirilir. Baklavanın şekli diğer yönde kesilerek tamamlanır.
 6. Hazır yufkadan baklava kaç derecede pişer? Önceden ısıtılmış 160 derecedeki fırında iyice kızarana kadar pişirilir. Hazır yufkadan baklava kaç dakikada pişer? Fırına göre değişebilir. Bu derecede bir saatin geçilmesi gerekir. Daha az tercih edilmesi gereken 190 derecede yirmi dakika - yarım saat arasında sürmesi beklenir.
 7. Baklava Tatlısı Şerbeti Nasıl Yapılır? Hazir yufkadan baklava şerbeti nasıl yapılır? 800 gr baklavalık yufka şerbeti Baklava fırında pişerken tatlının şerbeti hazırlanır. Çünkü bu tatlı yapımında baklava yufkaları soğuk, şerbeti ise ılık olarak kullanılır. Şerbeti için şeker ve su ocağa konulur. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Baklava şerbeti kac dakika kaynar? Şerbet kaynamaya başlayınca altı kısılarak beş altı dakika daha kaynatılır. Limon suyu sıkılır. Beş dakika sonra ocaktan alınır. Ev yapımı baklava neden şekerlenir? Şerbetin Şekerlenmesi nasıl önlenir? Şerbetli tatlı neden şekerlenir? Limon suyu şerbetin şekerlenerek kristalize olmasına mani olur. Lakin limonu, şeker ve su şerbet kıvamına gelince ilave edilir. Yoksa şerbet ekşi bir tat alır. Şerbeti karıştırırken tahta kaşık kullanmak faydalıdır. Kısık ateşte kaynarken şerbet çok sulu veya çok yoğun olmaması durumu kontrol edilir. Koyu olursa tatlı şerbeti emmez, katı olur. Çok sulu olursa tatlı yumuşar, şekli bozulup dağılır. Tam kıvamında olan şerbet kaşığa alınınca damlamaz, ip gibi akar. Bu tarifteki gibi değil de çok daha az katla yapılacak olsaydı daha kıvamlı bir şerbet gerekirdi. "Ev baklavası şerbeti nasıl yapılır?" püf noktaları bunlardır.
 8. Hazır yufkadan yapılan baklavanın şerbeti nasıl dökülür? Hazır yufkadan baklava nasıl ıslanır? Fırından çıkan ve soğuyan tatlının üzerine ılınan şerbet dikkatlice dökülür. Fırın tepsisinin üzeri tamamen kapatılmadan baklavanın şerbetini çekmesi beklenir. Üç - dört saat alabilir. Hazır Yufkadan Cevizli Kolay Baklava soğuyup şerbetini çekince servis edilir. Şerbetin çok sıcak olması veya şerbetini çekerken üzerinin tam kapatılması baklavanın hamurlaşmasına yol açabilir. Aslında bayram gibi hususi günler için baklava gibi şerbetli tatlılar bir - iki gün önceden yapılabilir; durdukça tatları iyice oturabilir. Lakin şekerlenmemesi için buzdolabında değil oda sıcaklığında bekletilir.

Hazır Yufkadan Cevizli Ev Baklavası Tarifi, "Hazır Yufkadan Baklava Tatlısı Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Hazır Yufkadan Baklava Yapmanın Püf Noktaları

 1. Hazır Yufkadan Baklava Yapımında Yufkaların Kurumaması: Ev Baklavası yapımı ve püf noktaları ele alındığında yufkaların tazeliği ve nemi çok mühimdir. Pakette satılan hazır baklava yufkaları paket açılıp hava alınca kısa sürede kurumaktadır. Kuruyan yufkalar kolaylıkla kırılıp dağıldığı için şekil vermek meşakkatli olacaktır. Bu duruma mani olmak üzere gramı büyük paketler yerine daha ufak paketler tercih edilmelidir. Bu bakımdan iki adet yarım kiloluk paket tazeliğin korunması için bir kiloluk paket almaktan daha akıllıca olabilir. Yine aynı maksada hizmet olmak üzere, bu paketleri kullanırken bütün yufkaları bir kerede çıkarmak yerine tek tek alıp kalanların hava almasına mani olacak şekilde hava geçirmeyen naylon bir örtü örtmekte veya kapaklı bir yerde tutmakta fayda var. Bu suretle kuruma daha yavaş olacaktır.
 2. Hazır Yufkadan Baklavanın Şerbeti Sıcak mı Dökülür Soğuk mu? El açması yufkayla hazırlanan baklavaların şerbeti sıcak olarak dökülürken hazır yufka baklavası yapımında şerbet sıcak dökülmez. Baklavalık yufkadan tatlı farklıdır. Çünkü hazır baklava yufkaları daha hassas ve ince olduğundan sıcak şerbet hamurlaştırabilir veya dağıtabilir. Bu nedenle "Hazır baklava Yufkasının şerbeti sıcak mı dökülür soğuk mu?" sualinin cevabı baklavanın şerbetini dökmek için ılınmasını veya soğumasını beklemek gerektiğidir. Hamur olan baklava nasıl kurtarilir? O şekilde tüketilemeyecekse ne yapılabilir? Bilgisi olanlar yorumlar kısmında paylaşabilir.
 3. Malzeme tazeliği Yufkalar olsun, fındık, ceviz veya fıstık olsun malzemeler taze olmalı...
 4. Sade Yağ Yapımı Bir kilo tereyağı bir tencereye alınır ve kısık ateşte erimeye bırakılır. Yağ eriyip kaynarken tortular dibe çöker. Yüzü de köpük köpük kabarır. Köpükler bir kaşık veya veya süzgeçle ara ara alınır. Köpüklenme sürdükçe bu iş sürdürülür. Takriben bir saat sonra suyu buharlaşırken tortuların hepsi dibe çökecektir. Ocak kapatılır, yağ bir müddet dinlendirilir. Yağın yüzünde sarı bir renk oluşur. Dinlenen yağ tülbent veya sık dokulu bir bezden süzülür. Kavanoza doldurularak donmasını beklenir. Yağınız donunca yemek yaparken ihtiyaca göre kullanılır.
 5. Baklavalık Yufkadan Baklava: Baklavalık yufka ile baklava yapıldığı gibi böreklik yufkadan baklava da yapılmaktadır. "Tek tek açılan baklava kaç kat olur?" gibi meselelere vakit harcamadan hazırlanabilir.
 6. Antep baklava tarifi / hazır yufka: El açması olarak değil de hazır yufka ile Antep baklava tarifi yapılmak istenirse, baklava yufkasıyla baklava tarifi olarak yukarıdaki anlatım yeterlidir. Elbette Antep civarında fıstıklı baklava daha fazla rağbet görür.
 7. Baklava türleri nelerdir? Hazır Yufkadan Baklava Şekilleri Tarifleri: Hazır yufkadan baklava çeşitleri, şekilleri, modelleri: Hazır yufkadan büzme, burma, büzgülü, burgulu, pileli (baklavalık yufkadan pileli tatlı), parmak, kıvrım, rulo sarma (hazır yufkadan rulo baklava), üçgen havuç dilimi, dolama, kelebek, papyon, cimcik, bülbül yuvası, gül, midye, muska, kare, mekik, gazete şekilleri ile sütlü, soslu, kaymaklı, irmikli, çikolatalı, muhallebili, Hindistan cevizli, lokumlu, kekli, kremalı, kadayıflı, pandispanyalı baklava yapımı da mümkündür. Bilhassa hazır yufkadan rulo baklava ve hazır yufkadan burma baklava da kolaylıkla hazırlanabilecek baklavalardır. Hazır yufkada iç malzeme olarak Antep fıstıklı, fındıklı baklava da nefis olur. En güzel baklava tarifleri bunlarla da sınırlı değildir. Baklava yufkasıyla tatlı tarifi düşünüldüğünde cevizli baklava tarifi hazır yufkadan yapımı pek çokları için en pratik ve en lezzetli tercihlerden biridir.
 8. Baklava Yeme Usulü: Şerbetinin tadına vararak yemek için baklava diliminin alt tarafını yukarı getirerek yeme tekniğini sevenler vardır.
 9. Baklava Tarihinde Osmanlı Geleneği: Osmanlı dönemi âdetlerinden biri baklava göbeği ile alakalıdır. V ve ters V olarak iki baklava dilimi kafa kafaya verince baklava göbeği denen şekil olur. Kayınvalideler bayram öncesi siniyle baklava yaparlar ve bayramda ziyaretlerine gelen en sevdikleri damada baklava göbeğini ikram ederlerdi.
 10. 800 gr Hazır Yufkadan baklava tarifi Bim hazır yufkadan baklava tarifi ve 800 gr baklavalık yufka şerbeti olarak yukarıdaki tarif tatbik edilebilir. Hazır baklava yufkası kaç adet? 1 paket baklavalık yufka kaç adet? 800 gr baklavalık yufka kaç adet? Bim baklavalık yufka kaç adet var? 800 gramlık paketlerden ekseriyetle 40 - 45 arası yufka çıkar. En iyi hazır baklavalık yufka markası hususunda tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 500 gr Baklavalık yufka kaç adet Hazır baklava yufkasıysa 25 - 28 arası olabilir. Bir tepsi baklava kac yufkadan olur? En iyi baklava kaç kat olur? Baklava yapımında kırk kat ananesi vardır. Ev baklavası kaç kat olur? Fakat tepsinin büyüklüğü ve derinliği de dikkate alınarak ev baklavaları yedi, on dört, yirmi beş kat da olabilir. Ayrıca kat sayısı ile yufka sayısı aynı şey değildir. Baklava yapımında artan yufka parçaları ara katlar olarak kullanılır. Antep baklavası kaç kat olur? Tepsiye yerleştirilen on beş - yirmi yufkanın üzerine sade yağ ilave edilir, sade yağın üzerine ise öğütülmüş boz iç Antep fıstığı serpilir. Antep fıstığı tabakasının üstüne tekrar aralarına sade yağ sürülmek suretiyle bir o kadar kat yufka daha yerleştirilir.
 11. Baklava kaç kalori? Hazır yufkadan cevizli baklava tarifi nefis yemek tarifleri arasında olsa da 40 gramlık bir diliminde takriben 165 kalori, 100 gramında 412 kalori var. Baklavanın içinde yüksek miktarda yağ, şeker ve un bulunduğundan kalorisi yüksek bir tatlıdır. Diyetlerine dikkat ederek kalori kontrolü yapanlar ve şeker hastaları sık tüketmemelidir. Baklavanın kalori miktarı kullanılan malzemeye göre farklı olacaktır. "Ev yapımı bir dilim baklava kaç kalori?" sorulduğunda cevaplayabilmek için "1 dilim baklava kaç gramdır?", yağ ve şeker seviyesi nedir bilmek gerekir. 25 gram da olabilir, 45 gram da... 1 kiloya kaç baklava girer? 500 gr baklava kaç tane? Bir kilo baklavadan 24 dilim de çıkabilir 54 dilim de..
 12. Hazir Yufkadan Yuvarlak Baklava Baklava yuvarlak bir tepside hazırlanacaksa tepsi yufkanın üzerine konularak yufka bıçakla tepsi çapında kesilerek kullanılır. Bilhassa Havuç Dilimi Baklava yapılması gayesiyle yuvarlak tepsi tercih edilebilir. Kesilen yufka parçaları ara katlarda kullanılabilir.
 13. Hazır yufkadan bülbül yuvası nasıl yapılır? BAKLAVALIK YUFKADAN BÜLBÜL🐦 YUVASI TATLISI

HAZIR YUFKADAN CEVIZLI KOLAY BAKLAVA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Metin
 • Ev cadisi
 • Mehmet Usta
 • canan