mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA TARİFİ🔸

Hazır yufkadan cevizli baklava nasıl yapılır? Hazır yufkadan cevizli baklava tarifi nasıldır? Kolay baklava tarifi arayanlar! Pratik baklava tarifleri arasında oklava kullanmadan baklava tarifi en kolay baklava tarifidir. Dünyanın en kolay baklavası hangisidir? Anadolu mutfağının şaheser tatlısını yapmanın asıl zorluğu yufkaları o şekilde açabilmektedir. Bu kısmı hazır baklavalık yufka ile çözersek o nefis lezzete ulaşmak sanıldığı kadar zor olmayacaktır. Hazır yufkadan baklava çeşitleri çoktur. Hazır yufkadan baklava şekilleri arasında rulo baklava ve burma baklava da yer alır. Biz nispeten en kolayını yapalım. İşte hazır yufkadan baklava yapmanın püf noktaları ve en güzel ev baklavası yapımının resimli tarifi...

HAZIR YUFKADAN CEVIZLI KOLAY BAKLAVA 2

Hazır Yufkadan Pratik Evde Cevizli Baklava Tarifi Malzemeleri

Otuz altı adet hazır baklava yufkası

İki su bardağı iri çekilmiş ceviz

200 gr tereyağı

Bir çay bardağı sıvı yağ

Şerbeti için:

Dört su bardağı toz şeker

Üç su bardağı su

Yarım limon suyu

HAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVAHAZIR YUFKADAN CEVIZLI KOLAY BAKLAVA 3HAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVAHAZIR YUFKADAN CEVIZLI KOLAY BAKLAVA 7

Hazır Yufkadan Cevizli Kolay Ev Baklavası Yapılışı Tarifi - Ev Yapımı Cevizli Baklava Tarifi

 1. Önce tereyağı eritilir. Üzerinde biriken beyazlıklar alınır. İçine sıvı yağ eklenerek karıştırılır.
 2. Fırın tepsisi yağlanır. Hazır yufkadan baklava kaç kat olmalı? Yufkalar tek tek alınarak tepsiye üç adet yerleştirilir. Üçüncü yufkanın üzerine fırça yardımıyla ılınan yağdan serpiştirilir. Diğer üçlü yufkalar da aynı şekilde yapılır. On ikinci yufkaya gelince tepsinin her tarafına ceviz serpiştirilir.
 3. İkinci on iki yufka aynı şekilde yapılır. Yani her üç yufkada bir yağlama muamelesi yapılır. On ikinci yufkaya gelince ikinci kat ceviz serpiştirilir.
 4. Üçüncü on iki yufkaya da aynı işlemler yapılır.
 5. Hazır Yufkadan Baklava Nasıl Kesilir?: Son yufka yerleştirildikten sonra keskin bir bıçakla istenilen şekilde (havuç dilimi, verev, dikdörtgen veya kare) baklava tek yönlü olarak kesilir. Kullanılan yağ ocakta tekrar kızdırılarak tepsideki baklavanın üzerinde gezdirilir. Baklavanın şekli diğer yönde kesilerek tamamlanır.
 6. Hazır yufkadan baklava kaç derecede pişer? Önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında iyice kızarana kadar pişirilir.
 7. Baklava Tatlısı Şerbeti Nasıl Yapılır? Baklava fırında pişerken tatlının şerbeti hazırlanır. Çünkü bu tatlı yapımında baklava yufkaları soğuk, şerbeti ise ılık olarak kullanılır. Şerbeti için şeker ve su ocağa konulur. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Şerbet kaynamaya başlayınca altı kısılarak beş altı dakika daha kaynatılır. Limon suyu sıkılır. Beş dakika sonra ocaktan alınır.
 8. Hazır yufkadan yapılan baklava şerbeti nasıl dökülür? Hazır yufkadan baklava nasıl ıslanır? Fırından çıkan ve soğuyan tatlının üzerine ılınan şerbet dikkatlice dökülür. Fırın tepsisinin üzeri tamamen kapatılmadan baklavanın şerbetini çekmesi beklenir. Hazır Yufkadan Cevizli Kolay Baklava soğuyup şerbetini çekince servis edilir. Şerbetin çok sıcak olması veya şerbetini çekerken üzerinin tam kapatılması baklavanın hamurlaşmasına yol açabilir.

Hazır Yufkadan Cevizli Ev Baklavası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Hazır Yufkadan Baklava Tarifi Püf Noktaları

 1. Hazır Yufkadan Baklava Yapımında Yufkaların Kurumaması: Ev Baklavası yapımı ve püf noktaları ele alındığında yufkaların tazeliği ve nemi çok mühimdir. Pakette satılan hazır baklava yufkaları paket açılıp hava alınca kısa sürede kurumaktadır. Kuruyan yufkalar kolaylıkla kırılıp dağıldığı için şekil vermek meşakkatli olacaktır. Bu duruma mani olmak üzere gramı büyük paketler yerine daha ufak paketler tercih edilmelidir. Bu bakımdan iki adet yarım kiloluk paket tazeliğin korunması için bir kiloluk paket almaktan daha akıllıca olabilir. Yine aynı maksada hizmet olmak üzere, bu paketleri kullanırken bütün yufkaları bir kerede çıkarmak yerine tek tek alıp kalanların hava almasına mani olacak şekilde hava geçirmeyen naylon bir örtü örtmekte veya kapaklı bir yerde tutmakta fayda var. Bu suretle kuruma daha yavaş olacaktır.
 2. Hazır Yufkadan Baklavanın Şerbeti Sıcak mı Dökülür Soğuk mu? El açması yufkayla hazırlanan baklavaların şerbeti sıcak olarak dökülürken hazır yufka baklavası yapımında şerbet sıcak dökülmez. Baklavalık yufkadan tatlı farklıdır. Çünkü hazır baklava yufkaları daha hassas ve ince olduğundan sıcak şerbet hamurlaştırabilir veya dağıtabilir. Bu nedenle baklavanın şerbetini dökmek için ılınmasını veya soğumasını beklemek gerekir.
 3. Baklavalık Yufkadan Baklava: Baklavalık yufka ile baklava yapıldığı gibi böreklik yufkadan baklava da yapılmaktadır.
 4. Antep baklava tarifi / hazır yufka: El açması olarak değilde hazır yufka ile Antep baklava tarifi yapılmak istenirse, baklava yufkasıyla baklava tarifi olarak yukarıdaki anlatım yeterlidir.
 5. Hazır Yufkadan Baklava Şekilleri Tarifleri: Hazır yufkadan baklava çeşitleri, şekilleri, modelleri: Hazır yufkadan büzme, burma (hazır yufkadan burma baklava), burgulu, pileli (baklavalık yufkadan pileli tatlı), parmak, kıvrım, rulo sarma (hazır yufkadan rulo baklava), üçgen havuç dilimi, dolama, bülbül yuvası, gül, midye, muska, gazete şekilleri ile sütlü, soslu, kaymaklı, irmikli, çikolatalı, muhallebili, Hindistan cevizli, lokumlu, kekli, kremalı, kadayıflı, pandispanyalı baklava yapımı da mümkündür. Bilhassa hazır yufkadan rulo baklava ve hazır yufkadan burma baklava da kolaylıkla hazırlanabilecek baklavalardır. Hazır yufkada iç malzeme olarak antep fıstıklı, fındıklı baklava da nefis olur. En güzel baklava tarifleri bunlarla da sınırlı değildir. Baklava yufkasıyla tatlı tarifi düşünüldüğünde cevizli baklava tarifi hazır yufkadan yapımı pek çokları için en pratik ve en lezzetli tercihlerden biridir.
 6. Baklava Yeme Usulü: Şerbetinin tadına vararak yemek için baklava diliminin alt tarafını yukarı getirerek yeme tekniğini sevenler vardır.
 7. Baklava Tarihinde Osmanlı Geleneği: Osmanlı dönemi âdetlerinden biri baklava göbeği ile alakalıdır. V ve ters V olarak iki baklava dilimi kafa kafaya verince baklava göbeği denen şekil olur. Kayınvalideler bayram öncesi siniyle baklava yaparlar ve bayramda ziyaretlerine gelen en sevdikleri damada baklava göbeğini ikram ederlerdi.
 8. 800 gr Hazır Yufkadan baklava tarifi Bim hazır yufkadan baklava tarifi olarak yukarıdaki tarif tatbik edilebilir.
 9. Baklava kalorisi: Hazır yufkadan cevizli baklava tarifi nefis yemek tarifleri arasında olsa da bir diliminde takriben 125 kalori var.

HAZIR YUFKADAN CEVIZLI KOLAY BAKLAVA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Metin
 • Ev cadisi
 • Mehmet Usta
 • canan
YukarıYukarı