4.2325581395349 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Puan: 4.23 (Oy sayısı: 43)

HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA

Anadolu mutfağının şaheser tatlısını yapmanın asıl zorluğu yufkaları o şekilde açabilmektedir. Bu kısmı hazır baklavalık yufka ile çözersek o nefis lezzete ulaşmak sanıldığı kadar zor olmayacaktır.

HAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVA

Pratik Baklava Malzemeleri

Otuz altı adet hazır baklava yufkası

İki su bardağı iri çekilmiş ceviz


200 gr tereyağı

Bir çay bardağı sıvıyağ

Şerbeti için:

Dört su bardağı şeker

Üç su bardağı su

Yarım limon suyu

HAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVAHAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVAHAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVAHAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVA

Hazır Yufkadan Cevizli Kolay Ev Baklavası Tarifi

  1. Önce tereyağı eritilir. Üzerinde biriken beyazlıklar alınır. İçine sıvıyağ eklenerek karıştırılır.
  2. Fırın tepsisi yağlanır. Yufkalar tek tek alınarak tepsiye üç adet yerleştirilir. Üçüncü yufkanın üzerine fırça yardımıyla ılınan yağdan serpiştirilir. Diğer üçlü yufkalar da aynı şekilde yapılır. On ikinci yufkaya gelince tepsinin her tarafına ceviz serpiştirilir.
  3. İkinci on iki yufka aynı şekilde yapılır. Yani her üç yufkada bir yağlama muamelesi yapılır. On ikinci yufkaya gelince ikinci kat ceviz serpiştirilir.
  4. Üçüncü on iki yufkaya da aynı işlemler yapılır. Son yufka yerleştirildikten sonra keskin bir bıçakla istenilen şekilde (verev, dikdörtgen veya kare) baklava tek yönlü olarak kesilir. Kullanılan yağ ocakta tekrar kızdırılarak tepsideki baklavanın üzerinde gezdirilir. Baklavanın şekli diğer yönde kesilerek tamamlanır.
  5. Önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında iyice kızarana kadar pişirilir.
  6. Baklava Tatlısı Şerbeti Nasıl Yapılır? Baklava fırında pişerken tatlının şerbeti hazırlanır. Çünkü bu tatlı yapımında baklava yufkaları soğuk, şerbeti ise ılık olarak kullanılır. Şerbeti için şeker ve su ocağa konulur. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Şerbet kaynamaya başlayınca altı kısılarak beş altı dakika daha kaynatılır. Limon suyu sıkılır. Beş dakika sonra ocaktan alınır.
  7. Fırından çıkan ve soğuyan tatlının üzerine ılınan şerbet dikkatlice dökülür. Fırın tepsisinin üzeri tamamen kapatılmadan baklavanın şerbetini çekmesi beklenir. Hazır Yufkadan Cevizli Kolay Baklava soğuyup şerbetini çekince servis edilir. Şerbetin çok sıcak olması veya şerbetini çekerken üzerinin tam kapatılması baklavanın hamurlaşmasına yol açabilir.

Not:Şerbetinin tadına vararak yemek için baklava diliminin alt tarafını yukarı getirerek yeme tekniğini sevenler vardır.

HAZIR-YUFKADAN-CEVİZLİ-KOLAY-BAKLAVA

999999999999999999999999

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Ev cadisi
  • Mehmet Usta
  • canan