mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kilis Tava Tarifi, Nasıl Yapılır? (Kolay Kebap)

Kilis tava nedir? Kıymalı Kilis Tava Nasıl Yapılır malzemeleri? Kilis kebabı yapılışı tarifi nasıldır? Pratik kebap tarifleri içinde hangisi evde kolay kebap tarifi sayılabilir. Adı üzerinde kolay bir kebap ki bu nedenle sade Kilis tava ile kolay akşam yemeği hazırlanabilir. Bu noktada "Kilis tava güzel mi?" suali akla gelebilir. İsteğe bağlı küçük değişikliklerle çok geniş bir damak tadı kitlesine hitap edebilir. Tadı tuzu lezzeti yerinde, sebzeleri dengeli, et ve sebzeler iyi pişmiş bir Kilis tava davet sofralarına layıktır. “Patlıcanlı Kilis tavası nasıl olur, Kilis kebabının yapılışı ne şekildedir? Evde Kilis tava tarifi var mı?” diyenlere işte ustasından Kilis Tava tarifi resimli olarak…

KILIS TAVA KOLAY KEBAP 2

Sade Kilis Tava İçin Gerekli Malzemeler - Kilis Tava İçindekiler - Kilis Tava Malzemeleri - Kilis Tavasının İçine Neler Konur?

Kilis tava hangi etle yapılır? 600 gr orta yağlı kıyma (varsa zırh kıyması)

İki adet çarliston veya yeşil biber

İki adet salçalık kapya kırmızıbiber

Küçük bir demet maydanoz (mahallî adı: bahteniz)

Beş - altı diş sarımsak

Tuz, karabiber, toz kırmızıbiber

Bir yemek kaşığı biber salçası

İki - üç adet patlıcan

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri için:

Üç adet çarliston biber, üç adet domates

KILIS TAVA KOLAY KEBAP 3KILIS TAVA KOLAY KEBAP 4KILIS TAVA KOLAY KEBAP 1

Kilis Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır? Hakiki Kilis Tava Tarifi Evde- Orjinal Kilis Tavası Nasıl Yapılır? - Kolay Kebap Yapımı Tarifi - Sade Kilis Tava Yapılışı - Kilis Tava Patlıcanlı - Kilis Tava Nasıl Olur? Gerçek Kilis Tavasının Tarifi

 1. Kilis tava yapımı için çekirdekleri çıkarılıp çok ince kıyılan çarliston ve salçalık biberler ile maydanozlar kıymaya eklenerek yoğrulur. Tuz, karabiber, toz kırmızıbiber, salça ve ezilmiş sarımsaklar ilave edilerek bütün malzeme iyice bütünleşinceye kadar hamur durumuna getirilir. Yoğrulmuş harç vakit varsa üzere streçlenip bir saat kadar buzdolabında bekletilir.
 2. Patlıcanların dış kabukları tamamen soyularak çok kalın olmayacak şekilde verev doğranır. Kalın kesilirse içi pişmeyebilir. Patlıcanlar on - on beş dakika kadar tuzlu suda bekletilerek acısının çıkması sağlanır. Daha sonra patlıcanlar iyice sıkılıp süzdürülür ve kağıt havlu ile kurumaları sağlanır. Kullanılacak tepsinin tabanı bir yemek kaşığı kadar sıvı yağla yağlanır. Patlıcanlar, aralarında boşluk kalmayacak şekilde tepsinin tabanına düzgünce dizilir.
 3. Kıymalı karışım bir - iki parça halinde açılarak patlıcanların üzerini tamamen kapatacak bir şekilde ıslatılmış elle "basılarak" yerleştirilir. Tepsinin kenarları bıçakla açılır. Pizza gibi sekiz büyük dilime kesilir. Dilimlenmesi pişerken içinin lezzetini alması, görünümün güzelliği ve yenilme kolaylığı bakımlarından faydalı olur. Üzerinde yarım çay bardağı kadar su gezdirilir.
 4. Domates ve çarliston biberler (varsa acısı rahatsız etmeyen Kilis kırmızı biberler) dörde bölünerek yemeğin üzerine yerleştirilir. Kuru soğan dilimleri de konulabilir.
 5. Kilis tava kaç derecede pişer? Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilen Kilis Tava (Kolay Kebap) sıcak olarak servis edilir. Kilis tava ne kadar sürede pişer? Kilis Tava kaç dk pişer? Fırından fırına değişebilecek Kilis tava pişirme süresi otuz dakika olabilir. Piştikten sonra kebabın küçülmesi sebebiyle kenarlardan açılması problem olmayacaksa resimdeki netice elde edilebilir. Bununla beraber tam pişmeye ulaşmadan kısa bir süre önce fırından çıkarıp kenarlara bazı sebzelerin dizilmesi ve pişirmeye devam edilmesi usulü izlenebilir. Kenarlardan açılma en az olsun diye yağsız kıyma kullanmak lezzet açısından uygun olmayabilir. Kilis tavası ramazan iftar ve sahur sofralarında tercih edilen bir lezzettir.

"Kolay Kebap (Sade Kilis Tava) Yapımı Tarifi, Hakiki Kilis tavası nasıl yapılır? Kilis Tepsi Kebabı Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Sade Kilis Tava Yapmanın Püf Noktaları

 1. Kilis tavasının yapılışında arzu edilirse ince doğranmış bir orta boy kuru soğan ve kuyruk yağı kıymalı karışıma katılabilir. Kullanılan patlıcan tohumlu vezir patlıcan ise sıkılmaları gerekir.
 2. Kilis tava köfte sunumunda istenirse TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide) kullanılabilir.
 3. Kilis kebabı tarifinde Kilis tavası malzemeleri arasında çok acı biberler kullanmak gerekirse doğramadan önce eller biraz zeytinyağıyla ovulursa, acının parmaklarda kalması önlenir.
 4. Kilis yeme usulü: Kilis tava mahalli olarak çatal kullanılmadan pide parçaları ile yenir.
 5. Kilis tava kalori: Kilis tava tarifi nefis yemek tarifleri arasında olsa da 100 gramı 170 kalori civarındadır.
 6. Coğrafi Tescil Belgesi için 25.06.2021 tarihinde yapılan başvuru 02.02.2022 onaylanmıştır. Buna göre Kilis Tava; koyunların kaburga üstünden elde edilen etin zırhlanarak kıyma haline getirilip mor patlıcan veya patates ile birlikte pişirilmesi suretiyle üretilir. Yaz aylarında patlıcan, kış aylarında ise patates kullanılması tercih edilir. Pişirme işlemi taş fırında veya odun kömürü kullanılan ocaklarda yapılır. Kilis Tavanın servisi, tırnaklı ekmek pide ve ayran ile yapılır. Kilis Tava üretiminde kullanılan etler; koyunların kaburga üstü ve döş bölgesinin etleri olup yağ oranı % 20 ila % 40 arasındadır. Et zırhlanırken kuru soğan, yeşil veya kırmızıbiber, tuz, karabiber ve kırmızı pul biber de eklenir. Kilis Tava üretiminde, belirtilenler dışında herhangi bir malzeme kullanılmaz.
  İmal Usulü: Kilis Tavanın üretiminde kullanılan etler; coğrafi sınırdaki peryavşan, kekik, adaçayı, sakız otu gibi bitkilere sahip meralarda beslenen koyunlardan elde edilir. Ayrıca yeşil / kırmızıbiber ile mor patlıcanın da coğrafi sınırda yetişmiş olması tercih edilir.
  Malzemeler: 1 kg koyun etinin kaburga kısmından elde edilen orta yağlı kıyma, 200 g kuru soğan, 500 g mor patlıcan veya patates, 600 g domates, 200 g yeşil veya kırmızı biber, 20 g karabiber, 20 g kırmızı pul biber, 20 g tuz
  Yapılışı: Koyun eti, zırhta çekilerek kıyma haline getirilir. Üzerine; zırhlanan veya et makinasında çok ince çekilen soğan, kırmızı veya yeşilbiber eklenip homojen ve kıvamlı bir karışım elde edilinceye kadar elle yoğrulur. Mevsimine göre patlıcan veya patates ince doğranarak bir tepsiye dizilir. Üzerlerine, 0,5 cm kalınlığında olacak şekilde kıymalı karışım ıslak el kullanılarak yayılır. Tepsinin kenarlarına, dört eşit parçaya bölünmüş soğanlar ve domatesler, sırasıyla bir soğan bir domates olacak şekilde dizilir. Tepsi üzerine yayılan kıyma, bir bıçakla, tepsinin ortasından kenar kısımlarına doğru havuç dilimi şeklinde 8 eşit parçaya kesilir ve kesilen parçaların aralarına, uzunluğuna iki eşit parçaya bölünmüş taze yeşilbiber konur. Pide fırınında Patates kullanıldıysa 30 dakika, patlıcan kullanıldıysa 25 dakika kadar taş fırında veya odun kömürü kullanılan ocakta pişirilir. Elektrikli fırın kullanılıyorsa 250 ℃ sıcaklığındaki fırında, patatesli ürün 25 dakika, patlıcanlı ürün ise 20 dakika pişirilir. Kilis Tavanın servisi, tırnaklı ekmek pide ve ayran ile yapılır.
 7. Kilis Ekşili Kebabı Kıyma, karabiber, toz biber ve tuz ile hazırlanarak fırında pişirilen köftelerin daha sonra sosla tekrar pişirilmesi ve kızartılmış tırnaklı pide ile birlikte servisinin yapılması suretiyle üretilen kebaptır. Servis yapılırken üzerine, ince kıyılmış maydanoz serpilir. Üretiminde, tercihen koyun etinden elde edilen az yağlı kıyma kullanılır. Kilis Ekşili Kebabının sosu; kuyruk yağı, et suyu, arpacık soğan, domates salçası, biber salçası, rendelenmiş domates, nar ekşisi, karabiber ve tuz ile hazırlanır. Bu sos, hem köftelerin pişirilmesinde, hem de servis yapılırken pidelerin ıslatılmasında kullanılır. Sos hazırlanırken içine konan bütün haldeki arpacık soğanlar, kebabın servisi yapılırken köftelerin yanına konur. Kilis Ekşili Kebabının üretiminde kullanılan tırnaklı pideler, doğranıp üzerine yağ döküldükten sonra fırında kızartılır.
  Kilis Ekşili Kebabı için Malzemeler:
  500 g kıyma (tercihen az yağlı koyun eti kıyması), 4 adet tırnaklı pide, 40 ml zeytinyağı ( 4 adet tırnaklı pide için), 5 g karabiber, 6 g toz biber, 16 g tuz. Sosu için bileşenler: 1200 ml et suyu, 150 g kuyruk yağı, 500 g arpacık soğan, 50 g domates salçası, 16 g biber salçası, 200 g rendelenmiş domates, 50 ml nar ekşisi, 5 g karabiber, 16 g tuz. Servis edilirken: 75 g maydanoz
  Tarifi: Kilis Ekşili Kebabının köfteleri; ince çekilmiş koyun eti kıyması ve diğer köfte bileşenlerinin iyice karıştırılıp yoğrulması, küçük toplar halinde yuvarlanması, fırın tepsisine dizilerek 180°C’ de 20-25 dakika pişirilmesi suretiyle hazırlanır.
  Kebabın sosunu hazırlamak için kuyruk yağı bir tencerede kavrulur. Kuyruk yağının kıkırdakları alınıp yağın üzerine bütün halde arpacık soğan konur ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Domates salçası, biber salçası ve domates rendesi eklenerek karıştırılır. Et suyu ilave edilip kaynatılır. Kaynayan sosa fırında pişirilen köfteler, nar ekşisi, tuz ve karabiber eklenip sos katılaşıncaya kadar pişirme işlemine devam edilir.
  Tırnaklı pideler doğranarak tepsiye dizilir. Üzerine her bir tırnaklı pide için 10 ml toplamda; 4 tırnaklı pide için 40 ml zeytinyağı dökülerek 180°C fırında 7-8 dakika kızartılır. Coğrafi sınırda tırnaklı pideler, zeytin ağacı dalları veya meşe odunlarıyla yanan taş fırınlarda pişirilir. Kızartılan tırnaklı pideler servis tabağına dizilir. Üzerine, sırasıyla sos dökülür, köfteler ve bütün haldeki arpacık soğanlar konur, ince kıyılmış maydanoz serpilir. Kilis Ekşili Kebabının servisi, sıcak olarak yapılır.
 8. Kilis Tavasına Sarımsak Konur mu? Tescilli tarifte yer almamasına rağmen, evet sarımsak da konulabilir.
 9. Çömlekte Kilis Tava Nedir? Güveçte Kilis Tavası Kilis tava ustasindan sunulan lezzete yaklaşmayı sağlayacak olan bir unsur da yemeği toprak bir kapta pişirmektir. Yakınlarda bir taş fırın varsa odun ateşinde pişirilirse lezzeti farklı olur.
 10. Tepside kebap nasıl olur? Kilis tava dışında tepside bir çok kebap türü bulunur. Mesela: Hatay tavası: Tepsi Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Sini Kebabı, Hatay, Antakya Tava), Belen Tava Tarifi, Nasıl Yapılır? (İskenderun, Antakya, Hatay)

Kilis Tava Patatesli Kilis Tavası, Kilis Tava mı Tepsi Kebabı mı?

Hakiki Kilis tavası nasıl yapılır? Kilis bir şehir olmadan evvel Gaziantep'e bağlıydı. Bu nedenle Kilis tava tarifi Gaziantep olarak veya Antep usulü Kilis tava tarifi, Kilis Tavası Antep usulü tarifi şeklinde söylenmektedir. Kilis yemek tarifleri içinde en çok bilinenlerden biri olan Kilis tava yemeği patlıcanlı Kilis tava tarifi olarak daha çok kabul edilir. Kilis tava patlıcanlı tarzı esastır. Patatesli Kilis tavası tarifi ile ifade edilen bir yemek daha vardır. Hatay usulü Kilis tava TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)'na çok benzeyen Kilis Tava patlıcan yerine ince dilimlenmiş patatesle de yapılabilir. Bu tarza Hatay usulü Kilis tava da denilebilir. Aslında Kilis tava yazın patlıcanlı kışın patatesli olarak yapılır. Alttaki sebzenin lezzet vermekten daha mühim olan vazifesi kebabın yanmasına mani olmaktır. Kilis tava tarifi patatesli Kilis kebabı olarak da gayet nefis bir yemektir. Püre haline getirilmiş patates kullanarak yapılan patates püreli Kilis tava fırından alınan sıcak köftenin üzerine daha önce hazırlanmış pürenin yayılıp üzeri dilimlenmiş domatesler ve biberlerle süslenip tekrar fırına verilmesi ile elde edilir. "Halep kebabı nasıl yapılır? Halep tava malzemeleri nelerdir?" Kilis Tavası bazen Halep tava olarak da adlandırılıyor. "Halep Tavası Nasıl Yapılır?" derken mahalli olarak birden fazla tava veya kebaptan söz edilir. Halep Tava Mardin'de farklı yapılır. bir tarzında Halep tavası malzeme olarak patlıcan dilimlerinin köftelerle yanyana dizildiği bir tarz da vardır. PATLICANLI🍆 DİZME KÖFTE

Kilis Tava Eti, Kilis Tavasının Etin İçine Ne Konur?

"Kilis tavasının içine ne konur?" sualine cevap etle başlamalıdır. Kilis tava eti olarak erişilebilirlik bakımından orta yağlı kıyma ifadesi yerindedir. Lakin mahalli usullerle yapmak gerekirse kısa süre elle yoğrulduktan sonra biberler, soğansız veya çok az bir soğanla birlikte hamur gibi olana kadar zırhta çekilmiş özel bir et daha uygun olacaktır: Mahalli olarak "Arap koyunu" da denilen, yüksek süt verimi ve etinin lezzetiyle bilinen "ivesi" cinsi koyunların boşluk ve kaburga etiyle yapılmaktadır. Ne yazık ki asıl Kilis tava etinin elde edildiği bu tür koyun sayısı Türkiye koyun varlığının yüzde dördüne bile ulaşmamıştır. Burada bazı hayvancılık tabirlerini iyi bilmek gerekir. Kuzu eti yaşları 3 ila 12 ay arasında canlı ağırlıkları 25 ila 46 kg arasındaki erkek ve dişi genç koyunların etidir. Toklu eti 1-3 yaş arası erkek koyunların etidir. Koyun eti 4 yaşından gün almış erkek koyunlar ile 1 yaşın üzerindeki dişi koyunların etidir. Bazı ustalara daha sulu, daha özlü bir kebap için dişi kuzu koyun boşluk etini tercih ederler. Orjinal Kilis tava tarifinin eti hazırlanırken sinirleri ayıklanır. Döş eti yağlıdır ve fazla yağı atılmazsa Kilis tava piştiğinde kuş kadar kalır. Etin zırhla hazırlanması da basit gibi görünse de ustalık ister. Küçük sebze zırhı değil büyük et zırhı kullanılır. Zırhı da dik tutmak gerekir; yatırılır, meyilli tutulursa et ezilir. Zırhın bir tarafındaki el sabitken diğer taraf bastırılır ve kavis dolayısıyla geri gelir. Kıyılmış biber ve sarımsaklara küçültülmüş etlerle karabiber, kırmızı Kilis toz biber, tuz ilave edilerek birlikte on - on beş dakika kadar zırhtan geçirilir. Mevsiminde yeşil sarımsak kullanılırken soğan ya hiç kullanılmaz veya isteyenlere çok az eklenir.

Kilis Tava Yanına Ne Gider?

Kilis Tava dilimlere ayrılıp sıcak sunulurken yanında ayran ve lavaş ekmeği ile ikram edilir. Kilis tavanın yanında ne gider? ile bir davet menüsü oluşturmak gayesi varsa Kilis tava bir 🥣ŞIVEYDİZ ÇORBASI🍲 (Sarımsak Aşı🧄, Gaziantep), 🥣EZOGELİN ÇORBASI🍲🥣SADE DOMATES ÇORBASI🍅🥣TARHANA ÇORBASI🍲 gibi bir çorba sonrasında, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚/ NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay) / MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay) veya patates püresi ve ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣, ANTEP SALATASI🥗 gibi bir salatayla, yanında NANELİ AYRAN🥛CACIK servis edilebilir. Et yemeklerinin hele de acı yapılmışsa arkasından bir tatlı sunmak da menüyü tamamlayan bir unsur olacaktır: CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay), HAZIR YUFKADAN KATMER TATLISI (Gaziantep, Kilis), KÜNEFE: EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı, ASTARLI SÜTLAÇ Zerdeli Sütlaç, Gaziantep; Imtabbaka, Mardin

Patates Püreli Kilis Tava

Bu ifade ile yanında sunulan değil tabana döşenen patatesler yerine kullanılan patates püresi kast ediliyorsa bu tarif patates püreli tepsi kebabı veya püreli tepsi köfte şekilde adlandırılır. Haşlanmış patates, süt, tereyağı, rendelenmiş kaşar peyniri ve tuz püre malzemesini oluşturur. Rendelenmiş kaşar peyniri ayrıca üst tabaka olarak da kullanılabilir. Fırında ilk pişen tepsiye yayılmış köfte harcı üzerine yerleştirilen bu püre ile biber ve domateslerle süslenerek tekrar fırına sürülür. Patates püreli Kilis tava bu şekilde tepside Hasanpaşa köfte gibi olur.

2 Kişilik Kilis Tava Tarifi, 4 kişilik Kilis Tava Tarifi

Lokanta standartlarında kişi başı 150 gram et porsiyonluk sunumun ham maddesini oluşturur. Bu durumda 2 kişilik Kilis tava tarifi için yukarıdaki malzemelerin yarısı kullanılabilir. Lakin kişiden kişiye değişebilecek tercihlerle bu ölçüler daha farklı olabilir. 6 kişilik Kilis tava tarifi veya 5 kişilik Kilis tava tarifi dört kişiye yetebilir.

Kilis Tava Nerede Yenir?

Kilis Restoranları: Aygün Kebap, Yaren Taş Mekanlar, Dervişoğlu Kebap, Tavacı İzzet Usta, Uğur Et Pazarı, Doğan Lokantası.. Tavsiye edilecek restoranlar yorumlarda belirtilebilir.

Kilis Ezmeli Tava Tarifi, Altı Ezmeli Kebap Kilis, Altı Ezmeli Kebap Nedir?

“Kilis Kebabı nasıl?” dendiğinde hatta “kıymalı Kilis tava tarifi nasıl?” sual edildiğinde bilinmesi gereken bir diğer kebap tarzı da Kilis ezmeli tavadır. Etin ve domatesin ayrı ayrı pişirilerek hazırlandığı Kilis’in Ezmeli Kebabı, yörede kasaplarda yapılır. Yedi adet büyük boy olgun domates kabuklarıyla ortadan ikiye bölünüp, iç tarafları tepsiye gelecek biçimde yerleştirilip 200 derecede pişirilir veya çatallanmış beş tane taze kırmızı ve yeşil biberle beraber ocakta mangalda közlenir. Sonra kabukları soyulup, doğranır. Diğer taraftan, bir demet maydanoz ve iki adet kuru soğan ince ince doğranır ve bir kenarda bekletilir. Köftesi için yarım kilo orta yağlı kıyma bir tepsiye alınıp; tuz, karabiber ve toz biber ile yoğrulur. Islatılmış avuçta yuvarlanıp ufak misket köfteler yapılır, fırın tepsisine konup fırında pişirilir. Domatesler bardakla ezilir. Diğer sebzeler de ilave edilip, biraz tuz eklenerek karıştırılır. Pişen etin yağlı tepsisine sebzeler alınır, üzerine köfteler konulur. "Altı Ezmeli Kebap Kilis" ocakta bir taşım kaynatılıp üzerine maydanozla süslenip sunulur.

Antep Tavası

Kıyma ile değil parça etle yapılır. Üç adet domatesle ikişer adet soğan ve patates soyulup küp doğranır. İki adet patlıcan alaca soyulur. Bir adet kapya biberle beraber patlıcan da küp doğranır. Yarım kilo kuzu kuşbaşı et bir fırın tepsisine alınır. Üzerine sebzeler ilave edilir. Bir kaseye konulan iki yemek kaşığı biber ve domates salçasına beş diş sarımsak rendelenir. Üzerine kekik, karabiber, kimyon, toz kırmızı biber, tuz, yarım çay bardağı zeytinyağı ve bir su bardağı su eklenir. İyice karıştırılıp sonra sebze ve etler üzerine gezdirilir. Bir saat kadar fırında pişirilir. Sıcak sunulur.

Cennet Çamuru Tatlısı Tarifi, Kilis Kaymaklı Kırma Künefe Nasıl Yapılır? Halep, Antakya, HatayÖcce Mücveri (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis) yazıları da ilginizi çekebilir.

Maraş tava nasıl yapılır?, Arap Tava Tarifi, Arap Tavası Elbistan Tava Tarifi, Nasıl Yapılır? (Kahramanmaraş)

YukarıYukarı