mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MUHALLEBİLİ GÜLLAÇ TATLISI

Muhallebili Güllaç Tatlısı nasıl yapılır malzemeleri? İşte ustasından güllaç tarifi...

MUHALLEBİLİ-GÜLLAÇ-TATLISI

Muhallebili Güllaç Malzemeleri - Güllaç nasıl yapılır?

Sekiz adet güllaç yaprağı

Şerbeti için:

Yedi - sekiz bardak süt

Bir buçuk su bardağı toz şeker

İstenirse bir yemek kaşığı gül suyu

Muhallebisi için:

Üç bardak süt

Bir silme yemek kaşığı un

İki silme yemek kaşığı nişasta

Dört - beş yemek kaşığı şeker

Bir çay bardağı Hindistan cevizi

Üzeri için: Nar taneleri, Antep fıstığı, ceviz

MUHALLEBİLİ-GÜLLAÇ-TATLISIMUHALLEBİLİ-GÜLLAÇ-TATLISI

Muhallebili Güllaç Tatlısı Tarifi - Muhallebili Güllaç Tatlısı Nasıl Yapılır?

 1. Güllaç sütü kaç dakika kaynatılır? Güllaç şerbeti kaç derece olmalı? Şerbeti için yedi - sekiz bardak süt eli yakacak kadar ısıtılır, kaynatılmaz. Şeker ilave edilerek eriyinceye kadar karıştırılır. İstenirse gül suyu ilave edilir.
 2. Muhallebi için soğuk süte un, nişasta ve şeker eklenerek karıştırılır. Ocağa konularak sürekli karıştırılan muhallebi üzeri göz göz olana kadar pişirilir. Muhallebiyi ocaktan almadan Hindistan cevizi eklenerek karıştırılır. Muhallebinin kıvamı çok katı olmamalıdır. Muhallebi ılınmaya bırakılır.
 3. Bir güllaç yaprağı tepsiye yerleştirilir. Kepçe yardımı ile ısıtılan sütten üzerine dökülerek her tarafı ıslatılır. Kullanılacak tepsi küçükse güllaç yaprakları ikiye bölünebilir. Dört güllaç yaprağına aynı muamele tatbik edilir. Dördüncünün üzerine pişirilen ve ılınan muhallebi dökülerek hafifçe yayılır. Arzu edilirse bu kata da bir miktar Antep fıstığı serpiştirilir.
 4. Diğer dört güllaç yaprağına da sütle ıslatma muamelesi tatbik edilir. Bütün yapraklar yerleştirildikten sonra artan süt varsa tepsinin üzerinde gezdirilir. Ilındıktan sonra üzeri streçlenerek buzdolabına kaldırılır.
 5. Muhallebili Güllaç soğuduktan sonra dilimlenir, Antep fıstığı, ceviz ve nar taneleri ile süslenerek servis edilir.

"Pudingli Güllaç nasıl yapılır? 4 Kişilik Güllaç Tarifi” " ile Alakalı Diğer Hususlar ve Muhallebili Gullac Tatlisi Tarifi Püf Noktaları

 1. Basit güllaç tarifi, Muzlu Güllaç tatlısı nasıl yapılır? Güllaç yufkası nasıl yapılır? PRATİK GÜLLAÇ TATLISI
 2. Damla Sakızlı Muhallebili Güllaç Muhallebi ocaktan indirilmeye yakın üç - dört parça damla sakızı eklenip, karıştırılır.
 3. Pastane Güllaç Tarifi, Kremali Güllaç Tarifi Sekiz bardak sütün içine şeker ve 200 gram krema ilave edilip orta ateşte karıştırarak şeker eritilir. Bir paket vanilin ilave edilir.
 4. 200 gr Güllaç Tarifi Yukarıdaki şekilde yapılabilir.
 5. Bardakta güllaç nasıl yapılır? Süt, şeker ve vanilyayı tencerede el yanmayacak sıcaklıkta, yoğurt mayalama sıcaklığından biraz daha fazla ısınana dek pişirilir. Sütü karıştırarak şekerin erimesine yardım edilir. Ocaktan alınıp gül suyu veya vanilya eklenip karıştırılır. Bardaklar veya dondurma kaseleri için güllaç yaprakları küçük küçük kırılır. Bardaklara üç kat veya bardağın yarısına gelinceye kadar yerleştirip bir kepçe süt dökülür. Her bardak ortalama bir su bardağı süt alıyorsa bardak sayısına göre süt ayarlanabilir. Ortasına robottan çekilen ceviz veya fındıklar serpilir. Yapraklar bitene kadar devam edilir. Güllaçlar buzdolabına alınıp birkaç saat soğutulur. Üzeri fındık, ceviz fıstık ve çilek kiraz gibi mevsim meyveleri ile süslenerek servis edilir.
 6. Güllaçta Renk, Şekeri sonradan ekleme, Çerezler Hem şekerin fazla ısıya maruz kalmaması hem de şerbetin renginin değişmemesi için toz şekeri süt sonradan ekleyip karıştırarak erimesi sağlanır. Ayrıca ceviz ve fındık gibi malzemeler araya serpilirse bekledikçe sütün rengi kararır. Bu sebeple yerken üzerine serpmek isabet olabilir. Ayrıca ıslanıpkötü bir manzara vermemesi için serpilen fındık ve ceviz vs. toz halinde değil, kıyılmış olmalıdır.
 7. Kalan Güllaç Yapraklarını Saklama Kalan güllaçların paketinin ağzı güzelce kapatılırsa bayatlamaz ve başka zaman da kullanabilir.
 8. Kalan Güllaç Tatlısını Saklama En çok iki gün buzdolabında muhafaza edilir. Sütlü bir tatlı olması sebebiyle daha sonra tadı bozulabilir.

MUHALLEBİLİ-GÜLLAÇ-TATLISIMUHALLEBİLİ-GÜLLAÇ-TATLISI

GÜLLAÇ (SARAY🏰 USULÜ), GÜLLAÇ SARMASI da ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı