mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

GÜLLAÇ SARMASI TARİFİ

Güllaç sarması tatlısı nasıl yapılır? Ramazanın sevilen tatlısı güllaçla kolay ve hafif bir bayram ikramı için işte ustasından güllaç tarifi...

GÜLLAÇ-SARMASI

Güllaç Sarması Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Bir litre süt

Altı yaprak güllaç

250 gr toz şeker

Kavrulmuş ve ince dövülmüş fındık

Süslemek için: Toz Antep fıstığı

GÜLLAÇ-SARMASIGÜLLAÇ-SARMASIGÜLLAÇ-SARMASIGÜLLAÇ-SARMASI

Güllaç Sarması Tatlısı Tarifi - Gullac Nasıl Sarılır? - Fındıklı Sarma Güllaç Tarifi

 1. Süt ve şeker birlikte ocağa konulur. Şeker karıştırılarak eritilir. Süt el yakmayacak dereceye kadar ısıtılır.
 2. Güllaç yaprakları mutfak makasıyla üçgen olacak şekilde dörde bölünür. Geniş bir tepsinin içerisine kesilen güllacın bir parçası konulur. Isıtılan süt ile ıslatılır. Diğer güllaç parçası üzerine konulur. O da ıslatılır.
 3. Güllaçların geniş kısmına bir yemek kaşığı dolusu kavrulmuş ve dövülmüş fındık konulur. Kenarlar iç kısma doğru katlanır ve rulo şeklinde sarılır. Sarma tercihen cam bir kaba konulur. Bütün güllaç parçaları aynı şekilde sarılıp hazırlanır.
 4. Kalan şekerli süt güllaçların üzerine gezdirilir. Yarım saat kadar dışarıda bekletildikten sonra dolaba konulur. Güllaç Sarması soğuduktan sonra üzeri istenilen malzeme (fındık, fıstık, ceviz) ile süslenip servis edilir.

Güllaç Sarma Tarifi İle Alakalı Diğer Hususlar ve Gullac Sarmasi Tarifi Püf Noktaları

 1. Güllaç Tarifi Vanilyalı Isınan şekerli süte ocaktan alınmadan evvel bir paket vanilya ilave edilir.
 2. 8 yapraklı Güllaç Tarifi Süt ve şeker dörtte bir arttırılıp bu tarif tatbik edilebilir.
 3. Küçük borcamda Güllaç Güllaç yapraklarının sığmayacağı bir borcamda da bu güllaç sarması tarifi yapılabilir. Pratik basit güllaç tariflerindeki bütün güllaçlar bir mutfak makasıyla kesilerek uygun büyüklüğe getirilebilir.
 4. Porsiyonluk Güllaç Tarifi, Tek kişilik güllaç Tarifi Güllaç sarması porsiyonluk ölçülerde sunulabilir. Ayrıca kupta, kasede yapılabilir: Tencereye yarım litre süt, bir su bardağı toz şeker, bir paket vanilya veya iki yemek kaşığı gül suyu konularak parmak dayanacak ölçüde ılık hale gelinceye kadar ısıtılır. Dört adet güllaç yaprakları makasla parçalara ayrılır. Sütle ıslatılıp kuplara veya derin kaselere yerleştirilir. Üzerine ince dövülmüş fındık serpilir. Güllaçlar tekrar sütle ıslatıp fındıkların üzerine örtülür. Sütü çeken güllaçların üzeri toz antep fıstığı, Hindistan cevizi, meyve taneleri ile süslenir. Buzdolabında üzeri streçle soğutulduktan sonra sunulur.
 5. Kesmikli Güllaç Sarması (Isparta) Güllaç sarmasının içine kesmik (lor peyniri), kesmiğin üçte biri kadar kaymak ve bir çay kaşığı nişastadan oluşan bir karışım konulur.
 6. Pratik güllaç tarifi, Yuvarlak tepside Güllaç PRATİK GÜLLAÇ TATLISI Güllaç Yapraklı Tariflerden güllaç böreği de aynı yazıda yer almaktadır.
 7. Muhallebili Gullac Sarmasi MUHALLEBİLİ GÜLLAÇ TATLISI
 8. Az Kişilik Güllaç Tarifi Ölçü miktarları yarıya indirilerek daha az kişilik güllaç yapılabilir.

GÜLLAÇ-SARMASI

MUHALLEBİLİ GÜLLAÇ TATLISI, GÜLLAÇ (SARAY USULÜ) ve BASİT GÜLLAÇ TATLISI da ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı