mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PRATİK GÜLLAÇ TATLISI TARİFİ

Evde pratik güllaç tatlısı nasıl yapılır, tarifi nasıldır? Güllaca, tatlının yapımı esnasında kullanılan gülsuyu sebebiyle "güllü aş" denildiği ve zamanla bu ifadenin güllaca dönüştüğü söylenir. On beşinci yüzyıl Osmanlı devrine dayanan bir tarihi bulunuyor güllacın... Vaktiyle, malzemesi mısır nişastası olan yufkalar havayla temas eder etmez çabucak kururken, insanlar bu kuruyan yufkaları şekerli sütle ıslatıp tatlı yaparmış. Daha sonraları süte bir miktar da gül suyu ilave edilmiş. Günümüzde güllaç yaprağı su, un, mısır nişastası veya farklı nişasta karışımları (buğday, mısır, patates) ile üretilir. Yapılan hamur hususi şekilleri olan tavalara dökülür, pişirilir ve kurutulur.

Gelenekleşmiş olarak ramazan iftar ve sahur yemeklerinde ve bayram tatlısı halinde sunulan güllaç sütlü olması sebebiyle hafif, leziz ve mideyi rahatsız etmeyecek şekilde hazmı kolay, yerken ağızda dağılan bir tatlıdır. Harika bir güllaç tatlısı için kullanılan güllacın kalitesi mühimdir. Güllaç beyaz renkli, parlak ve ince olmalı ve kırılabilmelidir. Bu unsurları tek tek incelemek yerine bilinen bir markayı almak kolay bir çözüm olacaktır. İşte "8 Kişilik Güllaç Tarifi" arayanlara en güzel, enfes, kolay, denenmiş, resimli, orjinal, hakiki evde bol sütlü güllaç tarifi...

GÜLLAÇ TATLISI

Enfes Güllaç Tarifi Malzemeleri - Güllaç İçinde Ne Var?

Bir paket güllaç yaprağı (400 gr veya on iki yaprak)

Üç litre süt

Dört su bardağı toz şeker (800 gr)

Bir paket vanilya

İstenirse birkaç damla gül suyu

Süslemek için: Toz Antep fıstığı

GÜLLAÇ

Pratik Güllaç Tatlısı Nasıl Yapılır Tarifi? - Cevizli Güllaç Tarifi

 1. 4 kişilik güllaç nasıl yapılır? Süt şekerle birlikte ocağa konulur. Şekerin erimesi için iyice karıştırılır ve süt kaynamaya başlamadan altı kapatılır. Sütün fazla sıcak olması halinde güllaç yapraklarında hamurlaşma, fazla soğuk olması halinde sütü çekmeme gibi bir durumla karşılaşılabilir.
 2. Güllaçların büyüklüğüne uygun bir tepsi alınır. Her bir güllaç parçası şekerli süt karışımı ile ıslatılır ve parlak kısımları üste gelecek şekilde üst üste yığılır. Gereğinden daha küçük bir tepsi varsa yaprak kırılarak üst üste getirilebilir.
 3. Güllaç yaprakları bitince kalan süte istenirse birkaç damla gül suyu eklenerek tepsinin üzerinde gezdirilir ve soğumaya bırakılır. Dışarıda ılınan güllaç tamamen soğuması için streçlenerek buzdolabına konulur.
 4. Güllaç servis edilmeden önce dilimlenir, üzeri toz Antep fıstığı ve parçalanmamış cevizlerle süslenir. Cevizleri yerken koymakta yarar var yoksa durdukça sütün ıslaklığı ile nemlenirler.
 5. Üzeri streçlenerek tüketilinceye kadar buzdolabında tutulan Cevizli Güllaç Tatlısı soğuk olarak servis edilir. Mevsiminde nar tanesi ile süslemek gelenektir. Sade sunulabileceği gibi isteğe göre mevsim meyvelerinin dilimleri (elmalı, frambuazlı, muzlu güllaç), kaymak, dondurma veya nar taneleri de kullanılabilir.
 6. Sütlü bir tatlı olduğu için buzdolabında muhafaza edilecek de olsa kısa sürede bitirilmesinde fayda vardır.

Basit, Pratik Güllaç Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Enfes Güllaç Tarifi Yapımı Püf Noktaları:

 1. Borcamda, porsiyonluk bardakta ve fincanda yapılan şekilleri de vardır. Çikolatalı, irmikli, light, diyabetik usullerde de yapılabilir.
 2. Güllaç yapmanın püf noktaları: Çok fazla yaprak kullanılacak olursa lapalaşma tehlikesi oluşurken az yaprak kullanılırsa bütünlüğünü kaybedebilir. Güllacın üzerine hava ile teması kesecek miktarda sütü kullanmak gerekir. Güllaç yaprakları sütle ıslanma arkasından hava ile temas etmesi halinde güllaç lezzetini kaybedecek bir jöleleşme yaşar.
 3. Aroma: Gülsuyu yerine nar suyu kullanılması veya süte vanilya katılması mümkündür.
 4. Güllaç saklanması: Güneş almayan, havadar nemsiz bir yerde saklanmalıdır.
 5. Güllaç katları arasına normalde sadece süsleme malzemesi olarak kullanılan öğütülmüş ve kavrulmuş fındık, fıstık, ceviz, badem ve Hindistan cevizi konularak (pudra şekeri ile de karıştırılabilir) hazırlanan diğer tarif için GÜLLAÇ (SARAY🏰 USULÜ)'nü inceleyebilirsiniz. Damlasakızlı krema, toz cevizler ve toz tarçın karışımı da katlar arasına konulabilir.
 6. 250 gr Güllaç Tarifi - 6 Yapraklı Güllaç Tarifi - 4 kişilik güllaç nasıl yapılır? Kullanılan güllaç yaprağı sayısı, şeker ve sütün miktarı farkı dışında yapılış tarzı tamamen aynıdır. 6 yaprak güllaç veya 4 Kişilik Güllaç Tarifi için bir su bardağı şeker ve 5 su bardağı süt yeterli olabilir.
 7. 2Güllaca ne kadar süt konur? 400 gram güllaca 3 litre süt konulur.
 8. Güllaç yaprağı nasıl yapılır? Bir güllaç tarifinde en mühim malzeme güllaç yaprağı olarak da adlandırılan nişastalı yufkadır. Mısır nişastası, un ve su yoğrulup kızgın bir tavada pişirilerek güllaç yaprakları elde edilir. Evde hazırlarken yarım çay bardağı un, bir çay bardağı nişasta ve bir su bardağı içme suyu ile çırpılır. Evde güllaç yaprağı yapılırken bir çay bardağı nişasta, yarım çay bardağı un ve bir su bardağı su ile çırpılır. Hamur cıvık şekilde ve pürüzsüz hale getirilir. Bilahare kızgın bir yapışmaz vasıflı bir tavada krep tarzında pişirilir. Güllaç yufkasında kalite işareti yumuşak veya aşırı sert olmaması, ışığa tutulduğunda diğer tarafını gösterecek kadar saydam olmasıdır.
 9. Güllaç yaprağı nerede satılır? Güllaç fabrikasında üretilen Meşhur Güllaç yufkası BİM, Migros, Şok gibi marketlerde bilhassa Ramazan ayı döneminde bulunabilir. Ayrıca Güllaç yaprağı A101, Güllaç yaprağı Carrefour gibi marketlerde de satılır. Ramazan dışında güllaç nerede bulunur İstanbulda diye sorulursa yufka satıcılarında, bazı şarküterilerde, bazı marketlerde ve internette bulunabilir.
 10. Fırında Güllaç Nasıl Yapılır? Altı adet güllaç yaprağı dörde bölünüp bir su bardağı süte batırılır, içine dövülmüş ceviz yerleştirilerek PATATESLİ🥔 SİGARA (KALEM)🖊️ BÖREĞİ (FIRINDA) gibi sarılır. Diğer bir usulde ETLİ SULTAN KEBABI (YUFKALI BOHÇA KEBABI)nda kullanılan teknikte olduğu gibi yaprakları sütle ıslattıktan sonra bir kahve fincanına yerleştirip, içine ceviz doldurulup kapatılır ve fincanı ters çevirip bohça çıkarılır. Güllaç bohçaları yağlanmış bir tepsiye yerleştirilip fırında 170 derecede 20 dakika pişirilir. Sıcak tatlıya soğuk ikişer bardak su ve şeker ve birkaç damla limonla elde edilen şerbet dökülür. Tatlı şerbeti çekmesi için dinlendikten sonra servis edilir.
 11. Güllaca vanilya konur mu? Güllaca adının kaynağı olan gül suyu ilave etmek Osmanlı'dan beri devam eden bir gelenek. Bununla beraber, gülsuyu yerine nar suyu eklenebilir veya süte vanilya, ıtır yaprağı ilave ederek farklı bir bir aroma elde edilebilir.
 12. Rulo şekilde GÜLLAÇ SARMASI ve pudingli, Muhallebili Güllaç Tarifi: MUHALLEBİLİ GÜLLAÇ TATLISI tarifleri de ilginizi çekebilir.

GÜLLAÇ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok